Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Pět z vedoucích (na téhle akci přítomných) používá výhradně Linux. Jinak to s Linuxem nesouvisí. Je to jen zápis a odkazy na foto, kterak několik malých a nevidomých dětí (pět nevidomých, jedno vidící a jeden slabozraký dospělý) se věnovalo horolezení.
Po dlouhe dobe jsem opet zapnul tu bednu, kde mezi reklamou davaji obcas i nejake ty porady.
Pri reklamnich znelkach jsem docela ziral...
Tak jsem zjistil, že vypalovat DVD v Linuxu za pomoci K3b je v podstatě záležitost pro mentálně retardované. Pouze jsem si musel koupit jiná media, vzhledem tomu, že film má délku 140 minut a velikost 7.2 G. Ale vážně, už nevím co ti lidé, uživatelé takzvaně běžní, používající wokna na nich vidí. Než to nainstalují, viry, věčné restarty a pády. Jo jo, komu není rady tomu není pomoci. I když napadá mě, že touží po dobrodružství u PC. Nikdy nevědí jak to dopadne. Zkusil jsem první kopii ve Slackwaru, druhou v Debianu a poslední jsem vypálil ve FreeBSD. Všude K3b udělal tradá vypsal „successfully.” Což je vlastně samozřejmost. Inu pokud člověk používá osvědčené značky, pak jej úspěch nemůže minout.Vypadá , že Linux i Unixy neskutečně zjednodušily. Což je dobře.
Kdysi dávno jsem byl v konferencích cecko@pandora.cz a os@pandora.cz. Už nevím, do které z nich kdosi poslal kus kódu v céčku, který řadu přítomných udivil. Jednalo se o Duff's device, které by se ale mělo jmenovat spíš Hell device. Po letech jsem na tuto konstrukci znovu narazil, tak se s vámi chci podělit
O co jde? Je to kus kódu, kde je konstrukce switch
promíchána s jinou konstrukcí - v tomto případě do/while
. A je to validní céčkový zdroják.
Do diskuse mi to přišlo Off-topic, tak to píšu sem...
Nevíte někdo jak na windows rozbalit lrzip archív? Díky moc
Nikam se mi nechce, sedím doma, učím se v Linuxu vypalovat DVD a je mi skoro dobře. Někdy mívám takové stavy, kdy nemusím nikam ven a jsem nejradši doma v klidu. Nic nehraje, nikdo nemluví, jen si dělám věci co mě zajímají. Dnes je to vypalování. Snažím se zkopírovat za pomoci K3b a následně vypálit DVD. Udělat si legální kopii filmu. Nikdy jsem předtím DVD nevypaloval. Dělám to metodou pokus omyl, pokouším se zatím ani nečíst manuály, spíše logicky odvodit ze svých předchozích znalostí. Je sice pravdou, že bych se měl věnovat knížce o závislosti, již chci vydat do konce srpna, ale zatím dělám jen doplňky a procházím všechny ty texty, znovu je čtu. Některé jsem napsal už před mnoha lety.- takže je pokud možno opravuji, doplňuji, u některých vzpomínám. Ale pravdou je že mě to moc nebaví.
Motto: Pro mezinárodní styky není mezinárodní dorozumění pomocí mezinárodního jazyka jen nutností, ale samozřejmostí. Esperanto je nejlepším rozřešením myšlenky mezinárodního jazyka. Albert EinsteinProč zrovna tady na náměstí uživatelů Linuxu? A proč zrovna esperanto, kterým prý mluví jen 100000 až 2mil.lidí? Má to smysl při dnešní explozi angličtiny? Má to vůbec nějakou výhodu, umět esperanto? Pokusím se zde zodpovědět tyto otázky a pokud získám pocit, že by mé "kapky" mohly rozumné množství čtenářů na tomto serveru zajímat, rád bych jich tady nakapal tolik, aby každý z nich měl jasnou představu o gramatické struktuře jazyka a stačilo mu už jen rozšiřovat si slovní zásobu.
Včera jsem dočetl knihu, od které jsem sice nečekal zázraky, ale zároveň jsem nebyl připraven na to, jak otřesný to bude paskvil. Na odreagování a odpočinek po práci si vybírám jednoduchou beletrii, nejlépe bestsellery od autorů profláklých jmen. Tentokrát padla volba na The Tristan Betrayal (Robert Ludlum™ - nekecám, jeho jméno je vážně registrovaná obchodní známka).
Četl jsem od tohoto chrliče špionážních bestsellerů trilogii o Bournovi (do češtiny byl filmovými producenty první díl zmrzačen jako Agent beze jména) - přesně takový druh knih, jaký jsem schopen číst po únavném dni. Člověk o tom nemusí moc přemýšlet, má to spád, absurdní zápletky, tajné vládní organizace a neporazitelné hrdiny.
Tak konečně se objevil lék na lagování paketů pod minimální zátěží na notebookové síťovce e1000.
Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.
Aneb jak oficiální zabugované balíčky mě donutily kompilovat openoffice a jak na 5. pokus - díky chlapcům z Debianu - odbugované balíčky jsem sestavil.
Krásný film o ceně svobody. Moudrý, dojemný, napínavý. Kdo ho neviděl, měl by to napravit. Zaujalo mě několik věcí:
... ženy obaly ztrácí, zas můžu dělat, co mám rád. Vzít dovolenou z práce, pít pivo na zahrádce, u stánku zmrzlinu si dát...
Nedávno, když jsem stahoval do práce novou verzi Avastu, všimnul jsem si, že se konečně objevila Home verze pro Linux.
Jak jsem sliboval minule (u blogového zápisu o nakupování před rokem 1989), rád bych připomněl další oblast lidského žití ve zmíněné době. Tentokrát to bude stavebnictví a bydlení.
Právě jsem dorazil z této akce, a napadlo mě, že bych se mohl podělit o své zážitky. Akce to byla zajímavá, prošly jsme si, pod vedením kernel vývojáře, všemi odděleními, servrovnou a tak vším. Ti co nedorazily z důvodu nezájmu, přišly o fajn zážitek. V suse s.r.o. pracuje parta opravdu fajn lidí, a panovala tam fajn nálada. Tak to je asi vše. Přikládám pár fotek z výstavní místnosti, ve které byly vidět novéstroje, ale i úplně "oldschool".
Tak jsem se konečně dal do zprovoznění mailového serveru v naší firmě. Jsem ve stavu kdy mi vše nádherně chodí, maily co přicházejí, jsou fitrovány, hlavičky přepisovány, spam tagován a případně zahazován, zavirované emaily zahazovány, rozpracovaný greylisting a rbl checking, když jsem narazil na podstatnou otázku která mě dříve vůbec nenapadla. Jde o to že moje přestava byla zcela přesunout funkci mailserveru z ISP na interní mailserver což samosebou obnáší úpravu mx záznamu. Nedomyslel jsem ale jaká bude asi spolehlivost mailserveru připojeného k internetu pomocí ADSL (modem má uptime asi 4 měsíce, odpojení jsem už dlouho nezaznamenal) v porovnání s tím jak je připojený ISP (na páteři).
V instalaci JES je aplikační server(AS) Sun Java System Application Server Enterprise Edition konkrétně ve verzi 8.2 . Je to komfortní kontejner J2EE pro EJB, JSP a servlety. Je po DS druhým základním kamenem JESu (s určitým omezením se dá použít i Java Web Server z JES), poskytuje běhové prostředí většině ostatních aplikací JES (nebo jejich částem). Které technologie, standardy podporuje a další podrobnosti viz. zde. Já se opět soustředím na instalaci a rozběhání AS.
Včera mi přišel od mého poskytovatele internetu mail, že jsem překročil datový limit a omezují mi rychlost. To by nebylo nic divného, kdyby mail přišel na konci zúčtovacího období, ale ne týden po začátku.
Stárneme všichni, na někom to je vidět více, na někom méně, někteří se měníme průběžně, někdo se zdá stejný a pak není poznat.
Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.
Co používají a co si myslí někteří relativně známí programátoři(Linus Torvalds, David Heinemeier Hansson, Dave Thomas, ...)? Jeden blogger se jich zeptal na sadu otázek a výsledky publikoval na svém blogu.
Rozhodl jsem se přispět komunitě ubuntistů a věřících a vytvořit novou distribuci odvozenou od Ubuntu Linuxu. Měla by být určena duchovněji založeným uživatelům a zejména těm, kteří touží po kontaktu s božskými silami i na svém desktopu.