Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Disk větší než 2TB jsem ještě neviděl, ale diskové pole klidně. Vůči OS se to ovšem tváří jako jeden disk. 2TB to máme 2^41 B neboli 2^31 KB bloků. Čili nestačí na to obyčejný INTEGER a asi proto s tím OS můžou mít problém. Linux je na tom ještě docela dobře. Chytří lidé totiž přidali do jádra možnost podpory LBD (Large Block Devices). Ve starších návodech se dočteme, že tuto volbičku je nutné zapnout a jádro zkompilovat. V současných 2.6 jádrech je ale zapnutá defaultně.
Už vím, proč se mi ten jazyk vůbec nelíbí.
Mal- mi příliš připomíná Un-.
Zdravim
Nemám rád fedoru!
Kamarád chtěl pomoct rozjet poštu na Fedoře.
Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.
Tak se mi dnes k věčeru stala neuvěřitelná věc. Jel jsem si takhle z nákupu stodvanáctkou z Holešovic na Pelc-Tyrolku, kde mám koleje. Vystoupil jsem na zastávce, došel jsem ke kolejím, doběhnul zavírající se výtah a ze zvyku sáhnul do zadní kapsy u kalhot, abych zkontroloval, jestli v ní mám mobil -- kapsa prázdná, telefon nikde! Já trouba ho nechal na místě, kde jsem seděl, v autobuse, který si to mezitím hnal směrem k ZOO v Tróji.
11.6.07 ahoj, dnes jsem tu poprvé!!!!!!!!!!!!!!!!!
Případ: Píšu něco v LaTeXu a chci v tom mít grafiku vytvořenou pomocí R. Kompilovat budu pdfLaTeXem, takže chci grafy v PDF, ale hlavně aby měly stejně krásné písmo jako zbytek díla, tj. Computer Modern.
Mám k dispozici Debian Etch a Ubuntu Feisty, v obou distribuční texlive a R z repozitářů českého mirroru CRAN:
deb http://cran.biokontakt.cz/bin/linux/debian stable/
deb http://cran.biokontakt.cz/bin/linux/ubuntu feisty/
Problém: Standardním písmem grafických výstupů R je Helvetica. Mohl bych sice přizpůsobit zbytek dokumentu balíkem "times", ale to se mi nechce. R standardně písmo Computer Modern neumí.
Už dlouhou dobu jsem poměrně rozčarován ze způsobu zacházení s českými manuálovými stránkami v Debianu. Používá se mix znakových sad UTF-8 a ISO-8859-2. Snad je problém ve formátu nroff, ve kterém se IMHO nedá určit v jaké znakové sadě je dokument napsán a s Debianem nesouvisí; ovšem nejednotnost kódování jen přilévá benzín do ohně. To, že české manuály bývají zastaralé a málo kdo je čte, tento nedostatek neomlouvá. Běžně sice z praktických důvodů používám anglické verze, ale požitek z češtiny bych si při občasné relaxaci spočívající v pročítání manuálů nerad odpouštěl.
Většina stránek je v ISO-8859-2, avšak některé v UTF-8 (např. mplayer, dvdisaster). A ta změť znaků skutečně nevypadá vábně. Protože jsem na webu nenašel rozumný návod, jak problém řešit, trochu jsem zalaboroval a výsledek dávám k posouzení a zároveň si ho zálohuji :)
Kravičky jsou nadobyčej významným plzeňským fenoménem, jak se ostatně můžete sami přesvědčit na webu kravičkologů http://kravicky.unas.cz/. Dnešní den byl výjimečný v tom smyslu, že Cow Masteři kelvin a Unimatrix325 rozhodli se sestoupit z výšin svých kravilofických úvah a přiblížit své hájemství běžnému plebsu. Měl jsem to štěstí, že z nespočetných zástupů zájemců jsem byl vybrán a mohu tak o celé akci přinést svědectví vpravdě z první ruky.
Ak ste neboli pred pár dňami na Iron Maiden v Ostrave (čo môžete teda fakt ľutovať :P, bol to masaker), môžete si teraz kuknúť jak taký super koncert vyzerá pomocou live streamu z Download Festivalu, kde Maiden už onedlho (21:40 našeho času) vysúpia.
Postup je jednoduchý - pustíte VLC, dáte Otvoriť, potom na karte sieť vyberiete HTTP/HTTPS/FTP/MMS, a do URL napíšete http://mfile.akamai.com/33693/live/reflector:59281.asx?bkup=50360
Enjoy!
Mám spavou neděli. Vstával jsem v deset, něco málo dělal přes poledne, o půl druhé jsem se natáhl, chvíli četl a probudil se po čtvrté hodině. Zdálo se mi několik snů, které nehodlám vyprávět, ale byly příjemné. Mít příjemný sen znamená pro mne i příjemnou náladu po probuzení. Ono ostatně mít špatný sen nemusí nutně znamenat něco nepříjemného. Pro mne osobně to většinou bývá znamením, že se něco dere na povrch co bych měl vědět a pokud něco o té věci vím a rozumím ji, mám možnost se zařídit podle svého rozumění. Ale nechystám se tu psát blog týkající se výkladu snů.
Tak máme za sebou letošní Rožnovskou valašku. Při téhle jsem ale zjistil, že už mám mládí v trapu.
Nějakou dobu si říkám, že musím napsat malý oslavný post na Subversion. Mám ten soft totiž opravdu rád. Používáme ho na školní projekt (asi 4 lidi), ale ukládám si do něj i věci, na kterých dělám sám (dokonce i binární dokumenty).
Ahoj všem. Normálně bych podobný zápisek asi vůbec nezakládal, ale byl jsem požádán jedním velice dobrým známým o pomoc s hlasováním do jedné anketní otázky.
Oč jde? Na stránkách Mosteckého deníku je vpravo dole anketní otázka ohledně povolení v pokračování těžby uhlí (.pdf) na mostecku, potažmo zlikvidování obcí Horní Jiřetín a Černice.Tak jsem tu!! A chtěl bych vás předem upozornit na pár věcí...
Diskuze mezi příznivci Linuxu a Windows bývají většinou na ostří nože. Oba znesvářené tábory pokřikují na protivníka nadávky a hesla typu: Linux rulez, Windows sucks.
Od neděle jsem nic nenapsal, tedy napsal, ale pracoval jsem na své knize, kterou hodlám vydat. Zabralo mi ta práce dost času, ale nelituji toho. Dal jsem si od svých textů o závislosti dost dlouhý odstup a myslím, že odstup mě i těm textů prospělo. Pohrál jsem si a ještě si trochu pohraji. Našel jsem odpovídající názvy k termínům jako doléčování a jiným. Ty termíny nemám rád, jsou neříkající a mě nevoní.
Stačil jsem sehnat chybějících třicet tisíc na vydání knihy. Sháněl jsem něco kolem čtrnácti dnů a myslím, že vyžebrat sto tisíc na knížku není samosebou. Konečně jsem chtěl být kdysi členem žebravého řádu. Asi by ze mne měli v řádu radost. Kdyby někdo nevěděl jak se to dělá, tak ať v neděli přijde a já ho za 500 Kč na hodinu tomu umění naučím.
MAC Flooding: Aby přepínač věděl kam má data směrovat sestavuje si pro tento úcel tzv. CAM tabulku (Content Addressable Memory table). Tato tabulka je však omezená. Zahlcením CAM je možné switch donutit, aby své chování změnil a začal se chovat jako hub. Pak již není problémem celou lokální síť odposlouchávat.
Skusal som vselico, ale IBM su zakeraci. Na Umaxe to islo v pohode :)