Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Dominik Joe Pantůček mě upozornil na závažnou díru v Abíčku. Sice jsem se o ni doslechl už dříve, ale teprve teď jsem si dokázal konkrétně představit, jak by se dala zneužít. S Joem jsme pak našli algoritmus, který by měl být dostatečně odolný.
Cesta z Barrandova do Bohnic bývá vždy zdrojem poznání a dobrodružství. Dnes, když jsem viděl dvě mladé a krásné dámy v dlouhých sukních, hezky přiléhavém tričku, jsem si vzpomněl na své dvě bývalé manželky. Alenu a Petru. Dívajíc se na ony mladé dámy, vzpomínal jsem jak obě ženy rády nosily dlouhé sukně a já jsem vždy z toho byl jak u vytržení, protože jsem věděl, že obě mají krásné dlouhé nohy. Samozřejmě jim slušela i mini, ale každá když šla, tak šla a nesla si to všechno co na těch krásných nohou bylo.
Tak jsem zase tady se svou nepravidelnou snuskou mych "uchvatnych" zvastu. Po vikendu stravenem za displejem notebooku, namisto abych si treba zasel nekam na prochazku do lesa, a trapenim se s sifrovanim HTTP komunikace, jsem zjistil, ze trpim nedostatkem zabavy. A proto pisi sem, protoze zlehka tusim, ze i ostatni Linuxaci se prece musi bavit. Nejen sedet, vsechno konfigurovat, kompilovat,... atd. A tak hledam radu.
Pred pár dňami som sa po dlhej dobe premýšľania rozhodol kúpiť si externé LCD. Voľba padla na 22'' Acer AL2216WsD - v testoch, čo som našiel na nete, mal najlepšie farby, a pritom je skoro najlacnejší (vo variante bez DVI vstupu najlacnejší - cca. 6800) - skoro až trápnych 7200 Kč. O pár hodín po rozhodnutí bol u mňa, po otestovaní na spolubývajuceho windowsoch som nenašiel vadné pixely a tak som ho pripojil k noťasu a začala sranda menom konfigurácia X.org
Na serveru polishlinux.org vyšel hezký návod na tvorbu neonového textu v GIMPu. Zkusil jsem ho, líbil se mi, tak vám zde předkládám jeho popis v češtině.
Skoro každý, kdo vyvíjel i jen trochu složitější program, prováděl jeho profiling, aby zjistil, kde se běh nejvíc zdržuje (případně kde alokuje nejvíc paměti apod.). Něco podobného by nebylo vůbec od věci provést i u silniční sítě - teď nemyslím z hlediska propustnosti (ale ani to by nebylo od věci), nýbrž z hlediska nehodovosti.
Milá Sally,
ve škole jsem vžycky dával pozor, ale teď se mi stalo něco, s čím si nevím rady.
Vyrazil jsem na svou obvyklou sobotní procházku po okolí a do města. Na Zlíchově šel proti mě pittbull a Honza. Pittbull si mě hladově prohlížel, Honza se tvářil přívětivě. Už jsem ho dlouho neviděl. Honza je abstinující feťák, můj bývalý pacient. Seká latinu, oženil se, vypadá jak kulturista a živí se poctivě. Prací. Povídá: „Sem vás viděl, tak jdu pozdravit. ” Říkám mu: „No je vidět, že si vychovanej, vychovává tě Káča, co?” Kejve a šklebí se. Tak chvíli povídáme co a jak? Zjišťuji, že bydlí ode mne kousek na Barrandově. Za chvíli se loučíme. Jdu po svém a on taky. Cestou, tak přemýšlím, o tom když jsem ho viděl prvně. Byl strašně mladý, hubený, vyfetovaný. Pak se dal do pořádku.
Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.
Lidé (a jiné opice) byli od Architekta vybaveni ve světě živočišných druhů velmi vzácnou polohou očí, která jim poskytuje mnoho výhod od jednodušší aplikace očních stínů po pohodlnější nošení brýlí. Někde mezi těmito výhodami se krčí i schopnost vnímat o jeden rozměr více, než je umožněno třeba našim oblíbeným tučňákům. Tento rozměr se však poněkud obtížněji zachycuje fotoaparátem…
Zdarec!
líbilo by se vám kdyby prográmky jako je Kuser, qparted,nastavení sítě, nastavení grafiky lila, či programek na upravu FStabu či nastavení Xek byli v Kcontrol centru už obsaženy?Dnes jsem se po velmi velmi dlouhé době podíval na živě.cz (které považuji za Windowsácké doupě) a nestačil jsem se divit.
U sporných témat, týkající se třeba Linuxu, padali takové nadávky a argumenty až jsem to nevydržel a opět živě.cz na dlouho opustil.A naskýtá se otázka.
Opravdu chceme/chcete masivní rozšíření Linuxu?
Tak nám do Prahy přijela ta vymoženost techniky. Výstava preparovaných mrtvých Číňanů. Odborníci i laici jásají nad originalitou jejích tvůrců, do Prahy se sjíždějí i školy. Tváří tvář se můžeme setkat s něčím, co byl kdysi člověk, který dýchal, chodil, smál se nebo brečel.Teď tu stojí obnažený do morkuk ostí v omšelém prostředí pražského paláce Lucerna. Jak se vám líbí tento originální nápad?
Vlastním impulsem k založení tohoto blogu byla vlastně moje včerejší zkušenost. Protože mě škrábalo v krku, zůstala jsem v posteli, ale nebylo mi zas tak zle, abych si nemohla s něčím hrát, takže jsem se rozhodla vyzkoušet OpenSUSE 10.2, které jsem dostala na LinuxExpu spolu s chameleoní samolepkou (která zůstane i nadále nenalepená).
Kedže me zaujala myšlienka vytvorenia mapy podobnej tejto alebo tejto avšak pre proprietárny softvér
tak som sa pustil do práce a počas piatkového upršaného večera vznikol tento návrh.
Čakám na návrhy, podnety, kritiku a pripomienky v diskusii...
Zdravim
V jedné malé firmě (5 účtů) žil byl MS SBS 2003, dělal firewall, doménu, exchange poštu a fax.
Abych to ujasnila: jako spousta jiných lidí, i já už mám jeden osobní "blogísek". Moji čtenáři jsou opět převážně blogeři a většině z nich Linux a jiná technická témata nic neříkají, což by znamenalo, že svou čtenářskou obec budu nudit a články s linuxovou tématikou si nepřečte nikdo, koho by zaujaly. Tak jsem se rozhodla blogovat tady.
Nepopírám, že původně jsem chtěla blog na rootovi, už kvůli trošku uhlazenějšímu designu. Ale když jsem ho chtěla založit, narazila jsem na licenční podmínky. A abych si nesměla na blog vložit něco, co jsem publikovala dřív, popřípadě abych si nemohla své příspěvky odtamtud zveřejnit i na svém blogu, když se k tomu rozhodnu, popřípadě kvůli tomu musela někoho "žádat", to mě nebaví :).
Takže v dalších zápiscích můžete čekat moje srážky s různými distribucemi, popřípadě jinými linuxovými/technickými problémy :). Snad to bude v nějakých rozumných intervalech...
Zcela mimoděk jsem spáchal takový malý benchmark programovacích jazyků a jejich překladačů.
Tak jak to dělají v Nasa jsem potřeboval ověřit, že jistý kód je správně. Řekněme, že ten kód je jednoduchá funkce s(a,b,c,d)
, která sérií přiřazení čísla a, b, c, d uspořádá. Kód vypadá asi takto (Python):
Jak jsem slíbil, tak plním. Mapu konceptu svobodného softwaru, kterou představil HFechs ve svém blogu, jsem přepracoval v Inkscape. Upozorňuji, že nejsem grafik a s Inkscape teprve začínám. Překlad také nemusí být úplně ideální. Zdroják je samozřejmě k dispozici. Uvítám jakékoliv návrhy na zlepšení.
Je osmého května, spíš už devátého. Sedím a dopisuji „úřad“. Měl bych se umýt a jít spát. Po pár krocích mi dojde, že jsem se přecenil, dokážu jen dojít k posteli a padnout. Většina z vedoucích je na tom podobně. Voda 2007 skončila. Voda 2007 bylo sjíždění části Berounky na kanoích, pořádané Tyfloturistickým oddílem (pořádá akce pro děti s vážným poškozením zraku -- domovské stránky) za vydatné pomoci vodáků ze skupiny Šán.
Skoro bych býval nevěřil, že něco způsobí. aby si také moje maličkost vytvořila svůj blog. Ale nakonec to přislo a tím impulsem byla tato dikuze. A protože bych se rád snažil být uživatelem způsobným, nechci živit další odbíhání od tématu dotazu a raději svou trochou do mlýna přispěji zde.
Tak jsem si koupil nový disk, na radu jsem jsi pořídil si kousek od Western Digital.
Toto je můj pokus o shrnutí rozdílů mezi Javou a C++, který je především reakcí na tento dotaz v poradně. Žádný z jazyků nehodnotím a setkávám se s oběma přibližně stejně často. Proto jsem se pokusil shrnout několik základních rozdílů, na které jsem si vzpomněl. Samozřejmě bude rozdílů ještě mnohem víc, což mi jistě případní čtenáři připomenou v diskusi.