Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
V tomto zápisku som zverejnil svoj zámer urobiť špeciálnu distribúciu Romalebuntu. S výnimou tuším jednej konštruktívnej reakcie, som sa dočkal prevažne spochybnujúcich odpovedí, odpovedí s nulovou hodnotou, dokonca som bol označený za klamára. Dočkám sa nejakých serióznych reakcií, alebo si ma už všetci bieli odborníci zabanovali?
Nemáte chuť na zmrzlinu ani na revizory kontrolující důchodce? Nevadí, je tu něco nového, úplně super. A je to celé červené.
Inspirovany uzivatelom Vladimir som sa rozhodol pre vydanie distribucie Romalebuntu. Distribucia by mala byt kompletne lokalizovana do romskeho jazyka. Mala by obsahovat tie najkvalitnejsie graficke a hudobne nastroje. Podobne ako Ubuntu pre krestanov by mala obsahovat dostatok nastrojov, ktore by mohli pozdvihnut ducha, kulturu a vzdelanost romov.
ti mladsi si to mozna nepamatuji, ale kdyz se zavadel winXP, tak to byla tenkrat nevidana medialni masaz, Vista proti tomu neni nic. Vzpomnel jsem si na to, kdyz jsem videl ten clanek o tech osobnostech, co tipuji ten boj linuxovych distribuci
Zdarec!
Dneska jsem zase udělal kousek na té své debilní binární distribuci, ale už jsi nejsem tak jistej s jejím názvem...Na mapy.cz jsem objevil novou funkci, historická mapa, což jsou mapy z vojenského archívu ve Vídni. mapa Prahy vypadá docela kouzelně, Vysočany, Prosek, Holešovice, Dejvice a ostatní městské části našeho hlavního města, jsou zde ještě samostatnými vesnicemi. Zajímavé je také pečlivě zakreslené opevnění Hradčan. Mapy celé republiky jsou téměř kompletní, chybí jenom prakticky celé Brno (ale pokud je někdo z Rzetzkowitz, může se podívat :-)) a potom Fulnek (mezi Opavou a Ostravou).
Prosazování svobody v počítačovém světě není nic jednoduchého, to ví každý. Já jsem to teda včera zkusil a dneska si smlsnul na výledku.
Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.
„Vamos,” znamená ve španělštině „jde se, jdeme.” To jsem se dnes dozvěděl ráno od Martina, který odlétal do Španělska aby udělal pouť do Santiago Compostelle. Pěší pouť. Probírali jsme to celou hodinu. Mám radost, že se dal pokřtít bez nějakého mého osobního zásahu a mám radost že se vydal na cestu, aniž bych jej k tomu nabádal. Přiznal, že jsem byl určitým vzorem, ale rozhodnutí bylo jeho. Ani jsem se nesnažil mu dávat nějaké zvláštní rady. Cesta sama mu ukáže co to potřebuje. Tohle už vím dávno a dávno.
fork()
modulu _stackless
. Co tahle funkce dělá? Inu přesně to, co její jmenovkyně z pravého Unixu, jen nevytvoří nový proces, ale korutinu (takové lehkotonážní vlákno, které nemá preempci a musí se přepínat explicitně).
Velmi se mi libil zápisek, který se tady objevil před nedávnem. Autor jistě promine, že jsem si jeho název dovolil propůjčit a tématicky navázat.
Dlouho jsem čekal na slevy komponent s tim, ze neco noveho postavim. C2D mě dost lákalo. Doposud jsem používal P4 Northwood 2,0GHz, ale tento PC již nemám. Před nedávnem se mi do ruky dostal tento stroj:INTEL Celeron 330 (2,66 GHz, 533MHz/256kB) 478pin BOX
MSI 865PE Neo2-V (LAN, SATA, ATX)
RAM 512MB DDR 400MHz
Skrin Cybercase CY-318 350W
MSI ATI Radeon 9250 128MB DDR 128-bit TV-out DVI
HDD Maxtor diamond 80GB/7200rpm UATA/133
LG OS DVD +/-R +/-RW DL-4x GSA 4167B
Co s tím?--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dneska jsme absolvoval praktickou maturitu z programování ve VisualBasicu (ble, fuj). Skoro celá třída byla včera i dneska úplně vystresovaná, že to nezvládnou, že to neuměj, že to nechápou. A k tomu ještě ten můj stupidní výraz, že tohle mě ta praktická vůbec netrápí. Ještě včera nám paní učitelka dala nějaké příklady, ať si je zkusíme udělat. Že když si je sami uděláme, tak tu praktickou dáme. Ani jsem je neviděl.
Když zdrojový kód zkrátíte a zároveň vám vzroste rychlost exekuce, tak si můžete být skoro jistí, že už do toho pomalu pronikáte. Prohlížel jsem si takhle nějaký kód v erlangu a viděl jsem tam takovou hezkou vychytávku (stejná myšlenka je použita níže ve funkci mapper/2 a collector/2), kdy dotyčný procházel pomocí lists:foldl
list a zároveň z něho vytvářel slovník (dict
). No a pak mě napadlo jestli bych taky nemohl přepsat stavový algoritmus z mého prvního erlangového modulu na rekurzivní, ale se schopností foldl/foldr funkce a pak ostatní funkce jako map a perms přepsat se stejným trikem. Zároveň mi vrtalo hlavou jestli se to náhodou nezrychlí a byl jsem dost překvený, nárust výkonu byl více než dvojnásobný a kódu dost podstatně ubylo (dostal jsem se na 1,1 us což je ani ne 2x víc než v C napsaný Alghoritm-Permute pro perl!).
Nejedná se ani tak o klasický zápisek, ale o dotaz, který má však s linuxem pramálo společného, ačkoli...
Potřeboval bych navrhnout jednoduché (předpokládám) zařízení, nicméně moje znalosti elektroniky končí u teoretického popisu nejběžnějších aktivních/pasivních prvků. Předem tedy upozorňuji, že rady "zapoj to přes relé a přidej tam diodu, alespoň 50-ku" sice ocením, nicméně nebudou mi k ničemu.
Po roznych dotazoch preco, naco atd od roznych aktivistov z prava aj z lava som sa rozhodol zmenit svoj nick. Dufam ze je to teraz v poriadku... Vazne som sa sam nad sebou zamyslel predovsetkym po vyzve na ban kvoli mojmu byvalemu nicku od usera s nickom Simon Wiesenthal. Vas byvaly S.M.
Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.
Možná jste si někteří všimli nového kolegy s nickem ADIO, který hned začal chrlit jeden blog za druhým.
Nezúčastněného pozorovatele na nich zaujme zejména komolení češtiny do jakéhosi neznámého tvaru, až mi to chvílemi připadá, jako by to psal translator a ne člověk. Z diskusí pod blogy je několikrát vysloveno podezření, že ač se ADIO prezentuje (A) jako napůl Polák a napůl Čech, tak to spíš vypadá, že (B) si (z nás) jen dělá srandu. Což se mu podle příspěvků i daří, někteří diskutující jeho styl převzali bez výhrad, je radost to pak číst a každopádně je to pro mě příjemné osvěžení ;-)Jak jsem slíbil (http://www.abclinuxu.cz/forum/show/168981), tak činím. Zkusil jsem popsat možnosti menu v IceWM.
Docela me to zajima, mam v tom trochu nejasnosti a zajima me jak to je. Linej hledat nejsem, ale ziva reakce je pro me verohodnejsi nez text nekde na internetu. A urcite nechci vyvolat flame.
Vice anketa...
Dodatek: kdyz jinak, uvedte prosim v diskusi
V jarní den jsem vyrazil na výlet. Na výlet sám, bez psa, zeměměřičky slečny K. i paní Rž. Na jarní výlet jsem vyrazil sám.
Cílem byla chatová osada Višňová, kam se máme zanedlouho vypravit s dětmi nekoukacími a začít tam sjíždění řeky Berounky.
V ten den jarní jsem se na výlet vypravil vlakem, který měl zpoždění. Myslel jsem, že vlak navazující bude na tento čekati, ale to jsem podcenil magické České dráhy. Ujet ho nechaly, jak mě o tom ujistil milý pán v kanceláři.
To je ten náš svět, Opozdí tě a již jsi vyřazen.
Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.
Zdravím, opět řeším nějaký problém a nějak sem se kousnul:( Nejprve popíši problém.
Potřeboval bych ve skriptu otevřít FTP spojení se serverem, jakmile se přihlásím odešlu třeba PASV (to bude asi ta nejlepší možnost). Obdržím port, který vrátím na standardní výstup, nebo do souboru. Spojení ještě neruším, to je důležité. Pak pošlu třeba LIST. Počkám než příkaz proběhne a spojení s FTP ukončím.
No sice moc programů neznám, a nepamatuji si kdo kdy jaký prográmek udělal či vymyslel, ale...