Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
Už nějaký ten týden točí čekou společností diskuze o českém zdravotnictví. Česká společnost je v tomto opravdu nemocná. Zdravotnictví je "zdarma", školství je "zdarma"... jenže ono zdarma není!
Po 8 letech socialistických experimentu, kdy se na pastelkovnem, porodnem, pohřebném rozdavaly milardy z peněz našich dětí se ani není čemu divit, že se společnost zblobí. Dokud to měla zadarmo, a dluh naskakoval někde tiše v koutě, kam oko průměrného občana od piva v hospodě nedohlédne, bylo všechno v pořádku. Když ale přijde někdo a řekne: "utrácíte víc než vyděláte! Jestli chcete tolik utrácet, tak utrácejte ze svého"... tak je hned zloděj, hajzl a bůhví co ještě. Ono je asi českym folklorem, žít na cizí účet.
Od pátku mám doma Viu Epi V1000, k tomu jsem vzal slušivý case MOREX MX-141 a pokoušim se do toho narvat Gentoo. Mimochodem, 512MB ramky mi na "nějaký ten domácí" server přijde slušné (?).
Tak už tato senzační zpráva dorazila i do blogů na Abíčku. Už když Paroubek na nejapný nátlak moderátora dnes v poledne odpovídal, bylo mi jasné, že nejpozději zítra budou ze všech stran útočit palcové titulky o tom, jak se Paroubek dere na Hrad.
Tak som si ráno vzal na záchod knižku a čítal :
V této zmatené době si Římané velmi zřetelně uvědomovali skutečnost, kterou vyjádřili lapidárním řešením, že ve zkaženém státě se vydáva nejvíc zákonů. Mohli dodat, že i těch se málokto držel.
No čo dodať, toto predchádzalo koniec rímskej republiky a nástup cisárstva. Žeby nejaké paralely ...
zdroj: Jan Burian - Řím, světla a stíny antického velkoměsta. Nak. Svoboda 1970
Po dlhsom case som si pustil Kryla a trochu som si prezrel jeho texty. Kryl bol fakt dobry a nadcasovy. Zasadne pisal v prvej osobe mnozneho cisla. Uputal ma fakt, ze pranieruje vlastnosti, ktore sa na tomto serveri pripisuju zasadne romom. Bol teda Karel Kryl romom alebo nebol? Tot dilema, ktora ma momentalne napada...
Trochu si hraju s videem na webu, je to taky trochu má práce, nicméně toto se jí až tak netýká. Chtěl jsem si zkusit publikovat flash na webu v nějakém přehrávači a zjistit o kolik je výsledná kvalita horší, než u WMV9 videa. Už jsem kdysi flash zkoušel, ale kvalita i VP6 mě docela zklamala, tentokrát jsem to zkusil trochu víc.
Odkedy som začal viac-menej pravidelne cestovať vlakom, stal som sa amatérskym nadšencom železníc. No a nakoľko sa tento víkend v Košiciach koná/konala akcia s názvom Prebúdzanie Katky, nemohol som tam chýbať.
Casto sleduju peers pri stahovani pres torrent a skoro nikdo nepouziva sifrovani a DHT.
bitbake virtual/kernel
a system se už sám postará o stažení zdrojáku, závislosti, patche, zkonfiguruje a vytvoři balíček , jádro, nebo celý rootfs image.
Seděla u mne v kanceláři Jiřina. Dopisoval jsem blog a chvátal jsem. Mírně jsem se rozčiloval pří vypisování tagu, který jsem zkazil. Zaklel jsem a řekl jí, že mi to nejde. Položila mi otázku. „Jak s tím bojuješ?” Přiznám se že druh těchto otázek je pro mne velmi těžko srozumitelný. Protože nerozumím s čím mám bojovat, pokud mi něco hned nejde. Tam se mohu maximálně pokusit se zklidnit a zkusit to znovu, dokud se mi to nepovede. Mohu se pokoušet o trpělivost, mohu se pokusit zvládnout emoce, jež samozřejmě při nezdaru nabíhají, ale nějak mě ani nenapadne použít slovní spojení: „Bojovat s něčím.” Spíše bych použil větně spojení: „ Pokus o nalezení klidu."
Pripravne prace na novej prevratnej distribucii pre mladu romsku komunitu intenzívne pokračujú. Prvá alfa verzia by mala vyjsť v termíne jeseň - zima 2007. Distribúcia bude zameraná na grafické aplikácie, multimédiá a výukový softvér. Obohatená bude o nové témy, tapety a grafické prvky špecifické pre rómsku komunitu. Môžete sa tešiť aj na nové ikonové témy, ktoré doposiaľ nikde nevyšli a nenájdete ich ani na nete.
Je pátek dopoledne, vyšel mi čas volna, protože je spousta nových pacientů, co se nepřihlásili na jógu,což v pátek vůbec není zvykem. Koukám na monitor a píši blog. Ani nevím o čem bude. Jen mám chuť psát o něčem jen tak. Snad ten blog nemusí být ani chytrý. V poslední době jsem se dostal do příjemného naladění. Mám chuť i žertovat, naskakují mi repliky jako kdysi a i lidé kolem mne na mě reagují poměrně příznivě jako ještě loni.
Po zkušenostech se skupinou uživatelů Ubuntu jsem se rozhodl shrnout některé klíčové názory této skupiny obyvatel:
Důvod je prozaický. Vytváříte tak nezdravou iluzi, že MS Office drtivě válcuje všechny ostatní kancelářské balíky a pomáháte tak udržovat při životě jeho pofiderní formáty! Jenže jsou přinejmenším tři dobré důvody proč to nedělat. První dva chronicky známé a omílané. MS Office je za prachy a funguje pouze na windowsovském API. Ale ten třetí..
Tj. že si tzv. "kálí do vlastního hnízda" už jen vypichováním tak relativního označení jako je "bílý" či "černý"?
Např. pro černocha je totiž cikán (vulgo rom) stejně bílý ksicht jako gadžo..
Pouze si postěžuji. Mám TeTex na Linuxu a MikTex 2.6 na Win. Všechno s TeXováním v pořádku (zatím) a dvi i ps soubory vypadají jak mají. Problém mám s ps2pdf, na win se mi pouští z MikTeXu, na Linuxu z ghostscriptu
Ten z MikTeXu neumí parametr -sPAGESIZE=a4 a hlásá cosi o neznámé velikosti stránek. Veškeré GS_ proměnné ignoruje. Pochopitelně voláno přes system()
Obešel jsem to zvířeckostí %GS%\\bin\\gsw32c.exe -sPAPERSIZE=a4 ...
Má někdo lepší nápad ?
Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.
Tož děcka. V patek 20.aprila (skorem neska) se v ostravske hospodě na naměsti SNP kona dalši setkáni linuxovych manyjaku zOstravy a okoli.