Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Tak tedy nakonec jsem se rozhodl trošku zablogovat o mém "studijním" pobytu v Madridu - pro neznalé hlavní město Španělska. Už po příjezdu jsem měl rozepsaný blog, ale spolubydla mi to slovy - blázníš, na abclinuxu o cestování? - rozmluvil a kdoví kde je teď danému textu konec. Jen po dnešním povzbuzení v diskuzi k jinému blogpostu jsem překonal kopřík (a vedro) a začínám psát. Sám tady totiž cestopisné romány miluji, skvělé počtení oproti obvyklým hádkám o tom, jestli Linux nebo Win nebo jestli už konečně jedou Bulánci :) A jako strejda G. Lucas nebudu tedy začínat od počátku, ale zase možná tím vůbec nejlepším - Semana santa a náš výlet po jihu Španělska!
Před pár dny jsem si zkusil nainstalovat textový editor Emacs. Předpoklad byl, že ho po krátkém otestování opět opustím, ale věci se vyvinuly poněkud jinak. "Sedím" na něm po chvilkách už asi třetí týden a zatím ho nemám chuť opustit.
Dohledal jsem si pár základních nastavení a příkazů. Snad se budou hodit i někomu jinému
Dlouho jsem nenapsal žádnej blogpost, tak si to teď než půjdu do obchodu vynahrádím. Pyweb se má k světu, mám nový boty, konečně začalo bejt hezky a kupa dalších věcí.
Již delší dobu se projevuje neprofesionální a poblémový přístup projektu Ubuntu.cz, který mi vadí a který dopadá také na uživatele (nejen) Ubuntu.
aneb idiocie euroamerické civilizace v kostce. Je to jasné, musíme vyhynout. Zákonitě. A zaslouženě.
Ve čtvrtek 19. dubna se koná Jarní cyklojízda 2007. Začátek je na náměstí Jiřího z Poděbrad v 18:00. Více na webových stránkách. Všichni příznivci cyklistiky jsou srdečně zváni.
Tak jsem se konečne pustil do prvního blogpostu o svém druhém studijním pobytu. Sice se již (bohužel) chýlí ke konci, ale i tak si říkám, že to snad někomu přijde zajímavé. Takže zde postupně budu zpětně sepisovat poznámky z míst která jsem v rámci tohoto pobytu navštívil, nebo i která navštívili mí spolužáci, a proložím to nějakou tou fotkou...
aneb učení plainu utěšeně pokračuje, tak přidáme céčko a gnuplot…
Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.
Konečně jsem opustil zastaralou verzi 1.4.3 knihovny na vyhledávání Lucene a přešel na řadu 2, konkrétně 2.1. Přitom jsem se zaměřil na odladění co nejvíce chyb a námětů ohledně hledání. Stručně: je možné hledat v učebnici i inzerátech, výsledky by měly být relevantnější.
jeden z nejvetsich geniu lidstva (po Vaclavu Klausovi) slavi dnes narozeniny. V clanku na heise je uveden nasledujici text: e^{i \pi} +1 = 0 \, a ja doufam, ze to nam nevzdelancum mohou pritomni matematici vysvetlit.
Měli by to být ti nejlepší z nejlepších. Řidiči, kteří mají na palubě i víc než stovku cestujících, mají obrovskou zodpovědnost. Ovšem najde se mezi nimi nemálo takových, kteří hustě prasí. V extrémních případech dokonce neváhají sednout za volant i v případě, že mají v krvi 4 promile alkoholu.
Jakoz to velky priznivce, uzivatel a administrator Linuxu jsem velice skepticky. Nekdy si dokonce myslim, ze Linux jde cestou, ktera je absolutne nesmyslna.
Tak už zase píšu. Minule jsem byl nadšený a plný nápadů - teď už se mi jich pár podařilo dotáhnout do konce (i s vaší pomocí), ale stále jich několik čeká. Teda hlavně dva. Závažné. Aneb co jsem si představovat úplně jinak a otevřený konec ...
Ve funkcionálních jazycích se spousta (většina?) algorimů zapisuje jako rekurze. Nejinak je tomu i u erlangu. Jenže rekurze je pro normální dnešní CPU fuj a tak se to řeší (a nejen ve funkcionálních jazycích) tzv. tail rekurzí. Prakticky jde o nahrazení rekurze cyklem a nealokuje se kvůli tomu další paměť na zásobníku, ale různé jazyky se s tím umí vyrovnat různě.
Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.
V tomhle blogu není nic o Linuxu.
Připadám si v poslední době jako kráčející knihkupec. Vydal jsem knížku a moji známí ji na mě ze soucitu ke mě chtějí. Jsou moc hodní. Takže pokud někam jdu, beru sebou několik výtisků a potom je prodávám. Jiřina, moje vydavatelka mi jich pár nechala. Abych něco mohl darovat a nebo prodat. Dělám obojí. Užívám si pocitu podomního obchodníka. Ale je pravdou, že celkem asi není až takové umění něco vyrobit, ale je umění to prodat. Tak prodávám. A nevedu si špatně. Ale nikomu nic posílat nebudu.
Znepokojil-li tě nadpis, tak určitě čti dál, přinejmenším nemáš ani tušení o co jde...
Inu děti,to bylo tak: za devatero routery a devatero NATy žil byl jeden malý chlapec. Ten chlapec používal Windows XP a Internet Explorer. I jednoho dne se rozhodl vyzkoušet Firefox.
Nedávno jsem narazil na úžasný nový (pro mě), průmyslově ověřený funkcionální jazyk. Jmenuje se Erlang. Jeho vlastnosti mě přiměly říct wow! Posuďte sami. Za pozornost stojí například distributed (no on je to taky tak trochu komplet OS co se dokáže tvářit, že jede jako by jeden homogenní OS na heterogenním HW) a Hot code upgrade (viz example 14), nebo "Mnesia is a nice example of the power of Erlang: in how many languages could you write a fully-featured industrial-strength distributed DBMS in less than 20,000 lines of code?"
Článek byl upraven a přesunut na http://icq.xmpp.cz/.
Rozhodl jsem se po několika letech využívání služby ICQ společnosti AOL přestat používat svůj ICQ účet.