Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Minule jsem tu psal o Pypy, implementaci Pythonu v jazyce samém, a o neuvěřitelné flexibilitě, kterou tato hračka nabízí.
Též jsem psal, že Pypy umí variaci na Stackless Python, tedy oprostění se od limitů systémového zásobníku. Rekurze omezená jen velikostí paměti je jen začátek. Program může explicitně manipulovat se svým zásobníkem. Je možné rozličným způsobem přepínat zásobníkové rámce funkcí atd. Následující kód mi hlava dost dlouho nebrala :
Dnes stručně: Tento rok budu účastníkem Google Summer of Code 2007; budu vyvíjet něco málo pro Ubuntu (přesněji pro Kubuntu). Trochu více informací pro ty zvídavější z vás.
Chci tímto pogratulovat všem studentům i mentorům (Luboši), kteří se tohoto ročníku zúčastní. Samozřejmě děkuji také Google Corp. za skutečně unikátní možnost letní brigády. Tak mne napadá, je tu ještě někdo z našich luhů a hájů, komu bylo dopřáno štěstí a je také účastníkem?
Před několika dny mě přestalo bavit řešit problémy s cryptoloop
a losetup
a tak jsem se začal poohlížet po něčem jiném.
Dnes jsem si všiml reklami na "O2 Internet ADSL, který začíná na 2Mbit/s". Ještě nedávno nabízeli jako nejnižší rychlost 512kbit/s, tak jsem si řekl, že bych se mohl podívat na jejich stránky, jestli je už konečně dostupný i u nás. Vyťukám do prohlížeče "http://www.cz.o2.com/" a čekám na načtení flash animace, které se nedostavovalo. Prostě jaksi nefungovala (mám flashplugin 9). Teprve po kliknutí na "English version" jsem se někam dostal. Pak jsem přepsal v adrese en na cz a byl jsem konečně tam. Dám ověřit číslo a výsledek?
Zdravim,
chcel by som poziadat par ludi o pomoc pri mojom testovacom softe. Softik je v podstate hotovy, jedine co by som potreboval vediet je ako ho nastavit aby co najviac zodpovedal realnej prevadzke. Samo mozem robit zvlast server a desktopm prostredie. Jedna sa mi hlavne o pocet adresarov a suborov a ich velkost.
Testovat budem rychlost zapisu a citania na rozne FS (ext2/3, UDF, jfs, xfs, reiser), ale malo by to byt cim viac blizsie relanej prevdzke.
Zatial ho mam takto nastany:
Test folder:
vytvorenie 10000 folderov a ich zmazane
Test files:
Vytvorenie 10000 filesov 512 bytov
500 - 50 MB
5 - 700MB
Kdyz se nam neco nelibi, pohrozime ti rasismem a nazveme te rasistou. Takto se v posledni dobe prezentuje jedno kontroverzni etnikum v mediich. Dneska jsem cetl rozhovor s nejakou aktivistkou pro prava teto mensiny pri uradu vlady. Byvaly starosta vsetina je podle ni rasista! Proc? Vystehoval velkou skupinu neplaticu z rozpadajici se zumpy do cisteho mobilniho bydleni za mesto.... Rasismus? Musim se hned zeptat: "Proc ja, studujici clovek si musim brat uver, abych mel kde bydlet? Proc nemam narok na alespon na takove bydleni??? Zcela jiste ho nerozmontuju do sberu a neponicim vykaly..... Ale jak rekl zminovyn politik, asi jsem malo opaleny a delam maly bordel. Nevadi mi ze tito lide dostali ciste bydleni odpovidajici jejich financnim moznostem. Vadi mi, ze to jeste vydavaji za ukazku rasimsu. Co mam potom rikat ja???
Nedávno jsem si koupil notebooka, s tím vznikly další požadavky na domácí server. Potřebuji zajistit abych mohl v bezdrátových sítích (běžně velmi špatně zabezpečených) bez problémů pracovat, bez obav o zneužití svých dat, zároveň potřebuji používat jiné služby na sítích kde je dovolen například jen web.
Bylo mi jasné že mé požadavky může splnit VPN, pustil jsem se tedy do instalování, ale jako každý jsem se potýkal s nějakými problémy, ve stručnosti bych sem tedy rád napsal jak vytvořit VPN server (bridgovaný) pomocí programu OpenVPN.
Vyzkoušel jsem si Linux Mint 2.2 a první dojmy jsou podstatně lepší než z minulých verzí. Verze 2.1 působila jako obarvené ubuntu, které umělo přehrávat mp3 hned po instalaci. Verze 2.2 přichází s novým GUI, má nové hlavní menu, konfigurační nástroje spojené do Control centra. Pro začínajícího uživatele to může být příjemná volba, protože neklade další nároky na to, jak do ubuntu doinstalovat kodeky a mp3 a ... Že by nová módní linuxová vlna? :)
Možná, že čekáte, kdy se objeví oznámení o další (zimní) OPO (Open Party Olomouc), ale to čekáte marně. Rozhodli jsme se počkat až vyjde Etch.
Na a ten už vyšel, takže se rychle registrujte na Etch Release Party (Olomouc).
Proběhne už tento pátek!!!! Čas 18:00 zůstává, ale pozor změna místa.
Zdravim, pred nekolika dny jsem si kompiloval nove jadro (2.6.20.6) pokusim se ted dokompilovat nektere moduly do wmvare. Ale ejhle, vyskytla se nasledujici chyba:
Vazeni pratele, vzhledem k neustalym problemum s ICQ jsem se rozhodl ho nadobro opustit.
Nadale me najdete jen na Jabberu: zdenek_vdf@njs.netlab.cz
Více o jabberu najdete na: www.jabber.cz a www.jabbim.cz
Zdeněk
Prednedávnom som si kúpil nový digitálny foťák a nejak som zistil, že mi zrazu prestáva stačiť miesto na disku... To je tak, keď jedna fotka má 2 MB, minútové video 100 MB (po rekompresii naštastie len zlomok) . A tak som sa pár mesiacov nato = pred pár dňami rozhodol pre upgrade: vymeniť interný disk v noťase zo 60 na 120 GB, samozrejme bez reinštalácie systému... Nakoniec to nebolo až také bolestivé.
Většina projektů v php se dá nastavit pomocí konfiguračních souborů: převážně se přitom jedná o obyčejné php skripty, ve kterých se nastaví přímo hodnoty proměnných. Jinou, bezpečnější variantou bývá, že si projekt sám parsuje konfigurační soubory (takže do nich není možné přidat kód a podobně). Avšak ve chvíli, kdy má být jeden kód použit pro více virtuálních serverů, je přeci jenom i toto řešení nešikovné. Nabízí se otázka: proč nemít nastavení přímo v konfiguračních souborech apache?
Chcel by som sa pochvalit tym, ze cakame prirastok do nasej malej rodinky. Dneska sme v 7 tyzdni (i ked ja uz vyzeram na 5 mesiac :-) ) a ocakame new release na koniec Novembra 2007. Navrhnute rease names su Barborka a Jurko.
na prilozenem obrazku je drastickou formou zobrazeno, proc se linux asi skutecne neprosadi. Provedme kriticky rozbor zobrazeneho situace a zamysleme se, jak zjednat napravu
Což je super a doufám že to nikdo nehodlá opravovat :-)
Jsou to ty hnusné, zelené, dvakrát podtržené odkazy uvnitř textu, vyskytují se třeba na ČSFD a iDnes. Pokud používáte výhradně Konqueror (jako já), tak možná ani nevíte o existenci té hrůzy na těchto serverech.
Názorná ukázka z ČSFD: snímek z Firefoxu a Konqueroru (v něm teda navíc chybí banery, které blokuju, jelikož nejsem masochista).
Všimli jste si toho také? No není to prima? :-)
Docela mne zaujala aktuální anketa, konkrétně velký propad Anjuty a Monodevelop za ostatními IDE. Anjuta mne v tuto chvíli až tak moc nezajímá, protože i když je primárně psaná pro vývoj GNOME/GTK aplikací v C/C++, tak o tyto aplikace nouze není a asi to fakt bude tedy samotným IDE.
O to víc by mne ale zajímal váš pohled na Monodevelop a případně celé Mono. 1% mi připadá jako docela nízké číslo a to ani nevím, jak moc je to 1% reálné, jestli se redakčnímu systému třeba jen "nechce" vypočítat nulu, když už tam nějaký hlas je.
Jak už si někteří z vás všimli, u mého blogu se před přibližně třemi týdny objevil banner, který reagoval na jednu docela známou reklamu. Ono se to totiž nabízí - asi jako někdejší (1996?) slogany "Kouř a síra" nebo "Za poctivou práci - doživotí!".
Jak je mým zvykem opět jeden námět na diskuzi.
Nejprve stručně popíši problém. Z pokusných důvodů bych potřeboval do vmware kde beží můj, zatím ještě, Sarge zkompilovat prehistorický kernel 2.0.(20 maximálně). Myslíte, vy jako větší profesionálové než jsem já, že bude problém s kompilací. Je třeba se na staré jádro nějak připravit? Jakou verzi gcc doporučujete? Nebude problém s hw?
Úplně nejlepší by byl image do vmware nějaké staré ditribuce. Bohužel Google mlčí.
Děkuji za rady a připomínky:-)
Pekny navod ako si v linuxe slusne zatelefonovat odkaz
X-Lite je SIP klient vyvinutý firmou XTen Networks, ktorá ho ponúka zdarma na stiahnutie. Je to odľahčená verzia komerčného klienta X-PRO určeného hlavne pre podnikové použitie. Firma XTen má v ponuke ešte niekoľko zaujimavých VoIP aplikácii, okrem iných aj pripravovaný SIP klient eyeBeam s videokonferecingom, podporou prezencie a instant messagingu.
Jedna nejmenovana firma zanedlouho vyda dlouho ocekavane reseni Teraflop in a box.. Bude to stat hromadu penez a zrat spoustu energie. Na trhu je ale uz dnes sestava s desetinovou spotrebou, desetinovou cenou a dvojnasobnym vykonem. Docela me laka opustit Platformu pohanenou parodii na procesor a okupovanou parodii na operacni system.
Nebudu chodit kolem horke kase. Ma tady nekdo doma novy Playstation 3? Sony jej masivne dotuje a tak by clovek mohl mit brutalni vykonou a uspornou masinu za zlomek jeji skutecne ceny. Jak je na tom Playstation s Linuxem pro powerPC???
Ve svém okolí znám a stýkám se se skupinkou lidí, přátel samozřejmě, kteří se tak nějak zabývají informačními technologiemi. Někteří z nich jsou dokonce vysokoškoláky v tomto oboru, jiní se zabývají IT okrajově a část z nich dokonce jenom "paří". Sem tam se sejdeme v hospůdce, popijem nějaké to pivo a klábosíme. Prostě parta lidí, která si rozumí a taky tu hlavní roli hraje fakt, že se známe vlastně od malička.
Protože fungování globální civilizace je založené na plýtvání zdroji i energií, jak v materiálním, tak duchovním smyslu. Výš, více a rychleji! Kdo první přišel na to, že jsou zdroje a energie nevyčerpatelné? V každém případě je Linux zhoubou pro moderní trh, jak jej dnes chceme chápat:
"České firmy a domácnosti investovaly [v roce 2006] do antivirů v přepočtu čtrnáct milionů dolarů. Dalších asi patnáct milionů daly do ostatního zabezpečovacího softwaru," řekl deníku Aktuálně.cz Thomas Vavra, ředitel pro výzkum trhu se softwarem z firmy IDC.