SketchForge 3D (GitHub, reddit) je open source 3D editor / CAD běžící ve webovém prohlížeči bez nutnosti účtu nebo cloudového úložiště. Inspirovaný byl Tinkercadem. Doporučena je lokální instalace.
Byla vydána nová verze 11.9 webového prohlížeče Midori (Wikipedie, GitHub). S novým centrem ovládání, pokročilejším blokováním reklam, optimalizací výkonu…
Na Crowd Supply běží kampaň na podporu open source čtečky elektronických knih Open Book Touch. Postavena je na ESP32-S3. Má 4,26palcový dotykový e-papírový displej s rozlišením 480×800 pixelů, podsvícení, slot na microSD kartu. Cena je 149 dolarů a poštovné 12 dolarů. Dodání je plánováno na duben 2027.
Na Humble Bundle běží akce Linux: All the Things by O'Reilly a Picos, HATs, and More by Raspberry Pi Press. Elektronické knihy lze koupit se slevou a současně podpořit organizace Code for America a Raspberry Pi Foundation.
FreeCAD (Wikipedie), tj. svobodný multiplatformní parametrický 3D CAD, má nový vtipný a současně užitečný doplněk Banana For Scale (GitHub). Aktuálně umožňuje do výkresu vložit banán nebo plechovku pro porovnání a určení měřítka.
Blender Studio nedávno oznámilo plán vytvořit svůj první otevřený (open source) celovečerní film. Film by se měl jmenovat Overgrown (YouTube). Film vznikne, pokud se zajistí financování. Prvním krokem je získat 7 000 předplatitelů Blender Studia. Cena je od 11,50 eur měsíčně. Aktuálně počet předplatitelů je 5 289. Předplatné pokryje 20 % nákladů. Zbytek, 80 % nákladů, má být financován externími producenty nebo distributory.
Byl vydán Debian 13.6, tj. šestá opravná verze Debianu 13 s kódovým názvem Trixie a Debian 12.15, tj. poslední patnáctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm, k dispozici je LTS. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 13 a Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
V jádře Linux byla nalezena a v upstreamu již byla opravena kritická zranitelnost GhostLock aneb CVE-2026-43499. Lokálnímu uživateli umožňuje získat práva roota a také obejít kontejnerovou izolaci. Zranitelnost existovala v Linuxu 15 let, tj. od roku 2011, od Linuxu verze 2.6.39.
Evropská komise předběžně shledala, že návykový design aplikací Instagram a Facebook od americké společnosti Meta porušuje unijní nařízení o digitálních službách (DSA). Návykový design zahrnuje například takzvané nekonečné posouvání, automatické přehrávání videí, tzv. push notifikace, kdy aplikace uživatele vybízí k návratu do jejího prostředí, či vysoce personalizovaný algoritmus, který rychle pozná, co uživatele baví a snaží
… více »Byla vydána verze 1.97.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Nedávno jsem narazil na úžasný nový (pro mě), průmyslově ověřený funkcionální jazyk. Jmenuje se Erlang. Jeho vlastnosti mě přiměly říct wow! Posuďte sami. Za pozornost stojí například distributed (no on je to taky tak trochu komplet OS co se dokáže tvářit, že jede jako by jeden homogenní OS na heterogenním HW) a Hot code upgrade (viz example 14), nebo "Mnesia is a nice example of the power of Erlang: in how many languages could you write a fully-featured industrial-strength distributed DBMS in less than 20,000 lines of code?"
Článek byl upraven a přesunut na http://icq.xmpp.cz/.
Rozhodl jsem se po několika letech využívání služby ICQ společnosti AOL přestat používat svůj ICQ účet.
Minule jsem tu psal o Pypy, implementaci Pythonu v jazyce samém, a o neuvěřitelné flexibilitě, kterou tato hračka nabízí.
Též jsem psal, že Pypy umí variaci na Stackless Python, tedy oprostění se od limitů systémového zásobníku. Rekurze omezená jen velikostí paměti je jen začátek. Program může explicitně manipulovat se svým zásobníkem. Je možné rozličným způsobem přepínat zásobníkové rámce funkcí atd. Následující kód mi hlava dost dlouho nebrala
:
Dnes stručně: Tento rok budu účastníkem Google Summer of Code 2007; budu vyvíjet něco málo pro Ubuntu (přesněji pro Kubuntu). Trochu více informací pro ty zvídavější z vás.
Chci tímto pogratulovat všem studentům i mentorům (Luboši), kteří se tohoto ročníku zúčastní. Samozřejmě děkuji také Google Corp. za skutečně unikátní možnost letní brigády. Tak mne napadá, je tu ještě někdo z našich luhů a hájů, komu bylo dopřáno štěstí a je také účastníkem?
Před několika dny mě přestalo bavit řešit problémy s cryptoloop a losetup a tak jsem se začal poohlížet po něčem jiném.
Dnes jsem si všiml reklami na "O2 Internet ADSL, který začíná na 2Mbit/s". Ještě nedávno nabízeli jako nejnižší rychlost 512kbit/s, tak jsem si řekl, že bych se mohl podívat na jejich stránky, jestli je už konečně dostupný i u nás. Vyťukám do prohlížeče "http://www.cz.o2.com/" a čekám na načtení flash animace, které se nedostavovalo. Prostě jaksi nefungovala (mám flashplugin 9). Teprve po kliknutí na "English version" jsem se někam dostal. Pak jsem přepsal v adrese en na cz a byl jsem konečně tam. Dám ověřit číslo a výsledek?
Zdravim,
chcel by som poziadat par ludi o pomoc pri mojom testovacom softe. Softik je v podstate hotovy, jedine co by som potreboval vediet je ako ho nastavit aby co najviac zodpovedal realnej prevadzke. Samo mozem robit zvlast server a desktopm prostredie. Jedna sa mi hlavne o pocet adresarov a suborov a ich velkost.
Testovat budem rychlost zapisu a citania na rozne FS (ext2/3, UDF, jfs, xfs, reiser), ale malo by to byt cim viac blizsie relanej prevdzke.
Zatial ho mam takto nastany:
Test folder:
vytvorenie 10000 folderov a ich zmazane
Test files:
Vytvorenie 10000 filesov 512 bytov
500 - 50 MB
5 - 700MB
Kdyz se nam neco nelibi, pohrozime ti rasismem a nazveme te rasistou. Takto se v posledni dobe prezentuje jedno kontroverzni etnikum v mediich. Dneska jsem cetl rozhovor s nejakou aktivistkou pro prava teto mensiny pri uradu vlady. Byvaly starosta vsetina je podle ni rasista! Proc? Vystehoval velkou skupinu neplaticu z rozpadajici se zumpy do cisteho mobilniho bydleni za mesto.... Rasismus? Musim se hned zeptat: "Proc ja, studujici clovek si musim brat uver, abych mel kde bydlet? Proc nemam narok na alespon na takove bydleni??? Zcela jiste ho nerozmontuju do sberu a neponicim vykaly..... Ale jak rekl zminovyn politik, asi jsem malo opaleny a delam maly bordel. Nevadi mi ze tito lide dostali ciste bydleni odpovidajici jejich financnim moznostem. Vadi mi, ze to jeste vydavaji za ukazku rasimsu. Co mam potom rikat ja???
Nedávno jsem si koupil notebooka, s tím vznikly další požadavky na domácí server. Potřebuji zajistit abych mohl v bezdrátových sítích (běžně velmi špatně zabezpečených) bez problémů pracovat, bez obav o zneužití svých dat, zároveň potřebuji používat jiné služby na sítích kde je dovolen například jen web.
Bylo mi jasné že mé požadavky může splnit VPN, pustil jsem se tedy do instalování, ale jako každý jsem se potýkal s nějakými problémy, ve stručnosti bych sem tedy rád napsal jak vytvořit VPN server (bridgovaný) pomocí programu OpenVPN.
Vyzkoušel jsem si Linux Mint 2.2 a první dojmy jsou podstatně lepší než z minulých verzí. Verze 2.1 působila jako obarvené ubuntu, které umělo přehrávat mp3 hned po instalaci. Verze 2.2 přichází s novým GUI, má nové hlavní menu, konfigurační nástroje spojené do Control centra. Pro začínajícího uživatele to může být příjemná volba, protože neklade další nároky na to, jak do ubuntu doinstalovat kodeky a mp3 a ... Že by nová módní linuxová vlna? :)
Možná, že čekáte, kdy se objeví oznámení o další (zimní) OPO (Open Party Olomouc), ale to čekáte marně. Rozhodli jsme se počkat až vyjde Etch.
Na a ten už vyšel, takže se rychle registrujte na Etch Release Party (Olomouc).
Proběhne už tento pátek!!!! Čas 18:00 zůstává, ale pozor změna místa.
Zdravim, pred nekolika dny jsem si kompiloval nove jadro (2.6.20.6) pokusim se ted dokompilovat nektere moduly do wmvare. Ale ejhle, vyskytla se nasledujici chyba:
Vazeni pratele, vzhledem k neustalym problemum s ICQ jsem se rozhodl ho nadobro opustit.
Nadale me najdete jen na Jabberu: zdenek_vdf@njs.netlab.cz
Více o jabberu najdete na: www.jabber.cz a www.jabbim.cz
Zdeněk
Prednedávnom som si kúpil nový digitálny foťák a nejak som zistil, že mi zrazu prestáva stačiť miesto na disku... To je tak, keď jedna fotka má 2 MB, minútové video 100 MB (po rekompresii naštastie len zlomok)
. A tak som sa pár mesiacov nato = pred pár dňami rozhodol pre upgrade: vymeniť interný disk v noťase zo 60 na 120 GB, samozrejme bez reinštalácie systému... Nakoniec to nebolo až také bolestivé.
Většina projektů v php se dá nastavit pomocí konfiguračních souborů: převážně se přitom jedná o obyčejné php skripty, ve kterých se nastaví přímo hodnoty proměnných. Jinou, bezpečnější variantou bývá, že si projekt sám parsuje konfigurační soubory (takže do nich není možné přidat kód a podobně). Avšak ve chvíli, kdy má být jeden kód použit pro více virtuálních serverů, je přeci jenom i toto řešení nešikovné. Nabízí se otázka: proč nemít nastavení přímo v konfiguračních souborech apache?
Chcel by som sa pochvalit tym, ze cakame prirastok do nasej malej rodinky. Dneska sme v 7 tyzdni (i ked ja uz vyzeram na 5 mesiac :-) ) a ocakame new release na koniec Novembra 2007. Navrhnute rease names su Barborka a Jurko.
na prilozenem obrazku je drastickou formou zobrazeno, proc se linux asi skutecne neprosadi. Provedme kriticky rozbor zobrazeneho situace a zamysleme se, jak zjednat napravu
Což je super a doufám že to nikdo nehodlá opravovat :-)
Jsou to ty hnusné, zelené, dvakrát podtržené odkazy uvnitř textu, vyskytují se třeba na ČSFD a iDnes. Pokud používáte výhradně Konqueror (jako já), tak možná ani nevíte o existenci té hrůzy na těchto serverech.
Názorná ukázka z ČSFD: snímek z Firefoxu a Konqueroru (v něm teda navíc chybí banery, které blokuju, jelikož nejsem masochista).
Všimli jste si toho také? No není to prima? :-)
Docela mne zaujala aktuální anketa, konkrétně velký propad Anjuty a Monodevelop za ostatními IDE. Anjuta mne v tuto chvíli až tak moc nezajímá, protože i když je primárně psaná pro vývoj GNOME/GTK aplikací v C/C++, tak o tyto aplikace nouze není a asi to fakt bude tedy samotným IDE.
O to víc by mne ale zajímal váš pohled na Monodevelop a případně celé Mono. 1% mi připadá jako docela nízké číslo a to ani nevím, jak moc je to 1% reálné, jestli se redakčnímu systému třeba jen "nechce" vypočítat nulu, když už tam nějaký hlas je.