Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Před asi dvěma lety jsem si pořídil nový pracovní notebook s 8GB paměti. Cíl, mít ho jen na práci, což je webový vývoj v PHP, Java nebo Groovy. Na hraní doma používám postarší desktop, kde pokud se mu dá 8GB paměti, SSD a moderní grafická karta, tak utáhne nejnovější hry. Myslel jsem si, že hry jsou mnohem náročnější na výkon stroje, než nějaké vývojové prostředí, prohlížeč a webserver. Mýlil jsem se.
Volby máme na krku a trošku se zděšením pozoruju, jak nám vypadají ty průzkumy, a jak se zase chováme jak magoři. Dokonce už to vypadá, že se nám diví i Slováci, který si mysleli, že iracionálního voliče mají nejhoršího oni :) Protože se to tu řeší furt, tak jsem si dovolil taky ublognout, i když jinak "nepublikuju".
Trápil mě v Linuxu Mint Xfce (verze 18.2 64bit) problém, který se projevoval tak, že pokaždé, když jsem se dostal do přihlašovacího GUI (a je jedno, jestli čerstvě po startu nebo po "probuzení"), tak druhý (externí) monitor zapojený přes Display Port po přihlášení "zčernal" a nešlo s ním nic dělat. Tady zabralo jenom vypnutí tlačítkem na monitoru a opětovné zapnutí tlačítkem na monitoru. Dodávám, že se jedná o monitor Dell, ale problém bude asi i na jiných monitorech. Týká se to repasovaného notebooku HP EliteBook 8470p.
Je o mně známo, že už víc jak desetiletí aktivně používám osobní wiki. To je program, do kterého je možné formátovaným způsobem psát texty a tyto texty poté různě propojovat. Trochu se to podobá wikipedii, je to ale celé určené k vašemu osobnímu použití. Spousta lidí, co u mě osobní wiki vidí, reaguje překvapením. Napadlo mě tedy, že bych mohl pro inspiraci napsat k čemu a proč osobní wiki využívám, neboť jednotlivé wiki jsou většinou zdokumentované docela dobře. Přijde mi ale, že chybí popis motivace. Nějaké vysvětlení, co k tomu lidi vede.
Po dlouhé době se tady zmíním o novinkách v mé čtečce. Projdu zajímavé novinky i ze starších vydání. Dnes jsem vydal novou verzi 3.5.0, která dle sém. verzování naznačuje nové fičury, tak pojďme na to.
Poslední dobou si všímám způsobu tvůrčího chování, který sice provozuji už dlouho, ale až nedávno jsem začal rozeznávat, že se jedná o něco hodného pozornosti, či terminologie.
Tak trochu hrania sa s vytvaranim modulov pre Porteus prinieslo par zaujimavych veci.
Dvacátého září jsem dočetl všechno, co kdy Neal Asher publikoval, včetně polo-zapomenutých povídek. Je tedy načase sepsat krátký profil.
Nějakou dobu jsem se věnoval naladění ntp na co nejpřesnější doregulaci času. A někdy to tedy moc nejde. Takže bych si sem zanesl pár poznámek. A možná budou i někomu k užitku.
Důležité upozornění: Všichni klienti Skype pro Linux verze 4.3 a starších se s platností od 1. července 2017 vyřadí z provozu. Pokud chcete dále chatovat, nainstalujte si prosím nejnovější verzi Skypu pro Linux.Sám verzi 4.3.0.37 používám a zatím mi funguje... tak nevím co to má znamenat.
Uběhlo něco přes čtvrt roku od doby co jsem vydal blog Na čem dělám, což byla sice původně odpověď do diskuze, ale částečně se z toho stalo i takové bilancování. Původně jsem na to nechtěl navazovat, ale nějak jsem zjistil, že to stejně dělám, když přemýšlím nad svým životem. Buďte varováni, že jde o sumu spousty myšlenek, z nihž spousta by mohla vydat za samostatný blog a je to dlouhé. Pokud vás text uráží, tak ani nemá smysl to otevírat. Věnováno Veverkám.
Gödelovy věty o neúplnosti patří k věcem, které podobně jako Turingův stroj, nebo Lambda calculus prostupují celým světem počítačů a narazíte na ně dřív nebo později všude. Písmeno ‚G‘ v GEBu je věnované právě Gödelovi, proto jsem byl už delší dobu zvědavý, na to co vlastně objevil, a o tom právě pojednává kniha Gödel's Proof.
Před dávnými časy jsem zde publikoval blogpost, jak si na terminálové konzoli pomocí utility "grc" obarvit zobrazované výstupy. Bylo to jenom letmé seznámení s aplikací, takže jsem tenkrát nezdůraznil to, že se výstup obarvuje na základě pravidel uvedených v kolorizačním filtru, který je závislý na tom, jaká se použije aplikace. Pokud použijete tuto utilitu na obarvení výstupu, co vrací kupř. "dig", použije kolorovací filtr 'conf.dig', pro obarvení výstupu z aplikace diff zase 'conf.diff', atp.