Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
Aneb jaký problém se může objevit při instalaci balíčku www-client/opera-8.52
Nedávná událost s uvolněním zdrojových kódů Xgl firmou Novell mě přivedla k zamyšlení nad vývojovými modely katedrály a bazaru (popsal je Eric S. Raymond ve svém eseji The Cathedral and the Bazaar).
Hihi, jdu registrovat ségru na tělocvik. Toto mi od ukončení studia chybí. 16:50 - nejde reloadnou stránku, vypršel časový limit - už to začíná. Ale stejně je to pěkně srabská doba - začátek registrace v 17:00, už to nemá to kouzlo jako před lety, kdy se o půlnoci mačkalo 5 lidí na Družbě u jednoho PC, psaly se scripty pro crona, které někdy fungovaly a jindy zase ne...
Tak sem nějak rozkuchal mou jedinou nabíječku k telefonu. Mobil sem tak nabíjel přes datový usb kabel. Někdy před dvěma lety, když sem se pokoušel připojit tento telefon k /tehdy ještě/ mandrake, tak sem si ni neškrt.
Jen tak sem teda spustil kmobiletools a hle, všechno funguje :-) Teda až na SMS
Mam z toho radost. Asi jako když výrobce mej tiskarny uvolnil ovladač, takže sem mohl po dvou letech tisknout dokonce i barevně.:-)
Update: tak už fungujou i ty SMS. Stačí v nastavení zaškrnout, odkud je brát (sim/paměť/obojí)
Tak jsme se dočkali. Zpoza z******** zkouškového období na nás vykoukl nový semestr a už je tu první důvod k úsměvu. Dnešek je totiž na Masarykově univerzitě dnem přihlašování do skupin celouniverzitního tělocviku a tak většina studentské části akademické obce obsadila počítače, aby v 17.00, kdy "to" vypukne, zvolila kýženou skupinu dříve, než ostatní kolegové, kterým se jistě podaří vyčerpat kapacitu nejpozději do dvou minut od spuštění.
Dnes jsem se opět podíval na rozdíly mezi Sylpheed-Claws a jeho otcem Sylpeedem. Sylpheed-Claws používám a snažím se být v obraze jakým směrem se vyvíjí jeho „otec“. Protože mi oba dva celkem vyhovují, tak o aktuálním používaném favoritovi rozhodují detaily. Vždycky mi však připadá divné, že tyto projekty jsou již samostatné a kromě společného předka moc nesdílejí.
Z pripravovaného článku o RMS si dovolím predstaviť jeden jeho krásny citát. Vieme už, že morálny človek nepoužíva proprietárny softvér, ale toto ešte o kúsok lepšie :)
Ľudia majú mať slobodu sa rozhodnúť na čom budú pracovať, vrátane slobody súťažiť s projektom GNU, ale je hanba keď si zvolia takúto možnosť.
[koniec blogpostu]
http://www.federal-reserve.net/iwanttheearthplus5percent.htm
http://www.matrix-2001.cz/v2/default.aspx?aid=1092
Po menším přátelském flamewaru na irc mě napadlo že by se všechny soubory s /usr/include co mají něco společného s gtk2 nahradily upravenými soubory, které by program je využívající zkompilovaly pro QT. Takže program napsaný pro gtk2 by se dal jednoduše zkompilovat i pro QT bez jakýchkoliv změn ve zdrojácích. Zajímalo by mě, jestli se zde najde někdo, kdo se význa dobře v GTK i QT, na jak dlouho by odhadoval dokončení takového projektu.
Vrta mi hlavou, zda a pokud ano, proc je chovani lidi okolo IT jine nez v jinem businessu?
Jeste v patek jsem svuj hosting vsude vychvaloval a delal mu zdarma reklamu, protoze jsem s nim byl opravdu maximalne spokojen. Vse fungovalo, uptime byl skoro rok vic jak 99.9% a kdyz jednou nebyl (99.7%(!)), dali mi vybrat, ze bud mesic navic zadarmo nebo penize za mesic zpet. Support slusny, rychly a korektni. Vse ok. Jak v raji nebo barevnych knizkach od svedku Jehovovych
smazáno
Linux je můj koníček. Linux je velká část mého volného času. Linux je i velká část příjmů mého studentského života. Umožnil mi lehčí nadstandard po finanční stránce. Za to vděčím nejen kamarádovi, který mi linux kdysi ukázal, ale hlavně své motivaci se neustále něco učit. Přesto existují oblasti, ve kterých se téměř vůbec neorientuju. Aktuálně jsou to programy sed & awk a regulární výrazy.
Mám novou patičku. Nedalo mi to a v souvislosti s tím, co se v ní píše, jsem sesmolil blogpost.
Tak mi nakonec nezbylo nic jiného, než přinést malý příspěvek do olympijsko-hokejového šílenství. Ale myslím, že si Čendu z Litvínova určitě zamilujete, i když jinak tento sport moc nemusíte. Jsou to všechny soubory cenda_*.jpg
.
Už i moje maminka přičichla ke kouzlu informačních technologií - rodina její sestry žíjící za devatero řekami a devatero horami si domů pořídila připojení k netu, založili si email a moje maminka zatoužila po možnosti touto cestou s nimi komunikovat.
Měl jsem teď měsíc zapůjčeno měřítko spotřeby PAGET TRADING LTD Modele no: 9149
(dovozce Lidl ČR), tak jsem ho šoupnul do zásuvky před router a nechal ho tam 28 dní.
Olympiáda ohrožuje životy. Tedy přesněji – můj život. A ten je mi dražší než životy jiné.
Ukázal se kolega v práci s dvd o korupci ve fotbale, s Jirkou Lábusem a Petrem Čtvrtníčkem, chlámali jsme se všichni. Na ČSFD se o tom dost dobře píše. Teď jsem je konečně našel na webu, takže čekam poštou tričko „Ty vole, dyk já ten fotbal nedělám pro sebe...“ a dvd :-D
Vždycky jsem chtěl vyzkoušet jaký to je blogovat a teď na to mám náladu tak jsem tu:)
Je to pár týdnů co jsem přešel na tučňáka. Dříve jsem zkoušel distribuci slackware tak jsem si řek proč u ní nezůstat. Nainstaloval jsem, překompiloval jádro ,všechno si nastavil, vyřešil jsme pár problémů za pomocí hodných spolulinuxářů a teď jsem spokojený jako želva.
Mistrovství a olympiády se střídají, lední hokej se hraje, i při pohledu na "naše" výsledky si říkám, že mne už zápasy reprezentace nechávají skoro klidným. Zlatý hattrick nám nikdo nevezme, i když se třeba bude někdy znovu opakovat, dění už zapáleně sledovat nebudu. Chybí mi v naší hře hravost Kladeňáků, jo nostalgie . Můžu jen přát našim klukům, ať aspoň jeden zápas v Turíně ještě vyhrajou.
Tak jsem zase jednou koukal po netu na nejakej softik co by mi ulehcil muj jiz tak hrozny zivot. O co jde - jednim z mojich konicku je robotika a slozitejsi elektronika. Mam tu na "stole" nekolik fajn projektu ale chybi mi jedna vec - nejakejk softi, ve kterym bych mohl nasimulovat elektro obvod. Idealni by byl soft pro linux, idealne zdarma. Co potrebuju - aby se v nem dal nakreslit nejaky obvod ktery by mohl obsahovat i nejakou tu logiku, nejakej ten ptoclen, nejakou tu pamet, nejakej ten AVR-procesor. Nevite nekdo o necem? Priznejme si to na rovinu - psat se mi to nechce a ani nevim jestli by na to muj skill stacil. Predem dik za nejake ty podnety.
Nasel jsem SwitcherCAD, ktery se jevi jako free vecicka. Bohuzel jenom pro win, i kdyz pod wine bezi taky. Vyzkousim, uvidim.
Dodržování standardů je základ. Zvlášť pro uživatele Linuxu. Pokud budou ostatní, hlavně ti velcí hráči, standardy porušovat, bude pro nás obtížnější s nimi komunikovat. Proto jsme naštvaní, když někdo napíše web jako prase, stačí mu, že to IE nějak schroustá, zatímco lidi s FF/Operou/linksem/atd. ostrouhají.
Rozhodl jsem se udělat průzkum ve vlastních řadách, takže - jak jsou na tom ti nejprominentnější linuxáci - tvůrci distribucí?
Zhruba před týdnem jsem si stáhnul distribuci Edubuntu. Dnes jsem jí instaloval...
Bohaté webové aplikace vykročily ze svých doupat a pevností a nyní s dunícími bubny pochodují do války o budoucnost počítačového světa. Kdo stojí na jaké straně?
Takže to zkusíme trochu jinak:
php 4.4.2-3 - opraveno několik chyb.
testing/php 5.1.2-2 - odstraněny zbytečné skryté soubory.
bash 3.1-2 - aplikovány oficiální patche 006 a 007.
coreutils 5.94 - nová verze.
sed 4.1.5 - nová verze.
Zatoužil jsem po gelové klávesnici, viz třeba tady.
Láká mě hlavně ten tichý provoz, ale zajímalo by mě i, jestli je to nějak pohodlnější (dovozce na stránkách píše, že je to šetrnější ke kloubům), jenomže na netu je toho o gelových klávesnicích dost málo, pořád se dozvídám stejné málo.
Nemáte někdo s touhle hračkou zkušenosti?