Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Protože jsem tvor hyper zapomětlivý pro jistotu to dávám kam jenom mohu. Pokud to i někomu jinému pomůže budu rád.
Jak tak běží čas a život, ukazuje se mi tady na Abíčku jedna věc. A to ta, že jako všude tak i v tak specializované oblasti jako je IT a potažmo Linux vzniká vždy poptávka nejen po speciálním obsahu, ale i po obecnějším produktu. Lidé potřebují být spolu, aby si řekli co je nového v IT a zároveň se pobavili o politice, cestování, zájmech nesouvisejících jen zdánlivě s IT a s open source. Jestli říkám zdánlivě, myslím to zcela vážně. Nejsem sice sociolog a nehodlám jim do toho fušovat, ale myslím si že pokud to „tvrdé” jádro chce rozšířit Linux, BSD a další otevřený kód do širokého obecenstva, potřebuje k tomu přesně portál s takovýmto směrováním a obsahem.
smazáno
Náhodou jsem kdysi našel na webu Ministerstva vnitra stránku Nejčetnější příjmení v ČR. Mužská příjmení (s četností 5 a více) jsou jako jediná dostupná i v normálním textovém formátu csv, zbytek je ve formátu MS Excell.
Chcete-li si vyzkoušet budoucnost Linuxového desktopu (renderovaného kompletně přes OpenGL) na vlastní kůži a je li vaší vyvolenou distribucí Arch Linux, máte nyní možnost!
Jsem hračička a chci se pochlubit... Konečně jsem si udělal radost! Na svém domácím servříku jsem si rozjel jednoduchý informační systém, v Apachi jsem si vytunil virtual hosty a naprogramoval v PHP jednoduché webové rozhranní.
Kdyby měl někdo zájem, tak v rámci možností pomůžu s konfigurací SNMP+MRTG+IPFM tak, aby to fungovalo stejně dobře jako mě ;-)
Kamarád mě poprosil o pomoc s instalací Linuxu do jeho notebooku. Říkám OK, není problém. Jenže problém byl, psal jsem o tom tady. Nakonec jsem se s tím ale popral a tady je popis mé cesty z rejže.
Líbí se vám rozvržení klávesnice "Česká (programátorská)" z Windows? Rozvržení klávesnice vok je přesně to co hledáte, navíc má i pár vylepšení.
Dneska už mam zase jednou voraz, tak si můžu splnit, co jsem odkládal, třeba dát dohromady pár hlášek, co by mohly být na místě patičky - kdyby se tam vešly (budu postupně doplňovat). Objevil jsem totiž, že starší patičky zde nezůstávají natvrdo, je jen jedna aktuální a ta se "propisuje" všude.
Včera mi kamarát poslal tento jeden vtip, možno ho už dobre poznáte, ale ja som ho počul prvý krát a fakt neviem kto iný by sa na ňom zasmial k nie vy.
Text je vlastně odpovědí na provokaci Volím komunisty. No a?, kterou jsem původně zamýšlel do diskuse, ale která se poněkud protáhla.
Hlavně protože mě napadlo vytáhnout ze známého Čapkova eseje několik důležitých větiček, např. pro ty, kteří už nemají na tak dlouhý text trpělivost, ale pár bodů z komunistického volebního programu schroustnou jako malinu, a pak by se nevinně mohli ptát, co je na tom špatného. Třeba jim tento výbor pomůže orientovat se v ideologii strany, která začíná svůj program větou: "Za základní příčinu stupňujících se problémů světa i naší společnosti považuje KSČM kapitalismus."
Mikro distribuce dostala nazev Minimax a web stranky. Pridal jsem partimage a nektere veci z G4L, pokud se autor nebude cukat, zkopiruju ho uplne. Take jsem pridal par wifi modulu, potrebuji testery a poradit jak se wifi vlastne startuje. Take potrebuji zhodnotit par skriptu, zda jsou zrale pro publikovani.
Zdravím, chtěl jsem se zeptat, jestli se někomu doma nepovaluje nevyužitý 2,5 palcový disk, který už na nic nepotřebuje a chce se ho zbavit. Potřeboval bych nějaký o velikosti do 100 MB. Když bude mít i jen 20 MB, tak to nevadí :-) Samozřejmě bych rád, aby byl funkční :-)
Najděte zde tři rozdíly a napište jak jste dopadli
Tak doteď jsem měl doménu u pípni, z počátku na freehostingu, poslední rok na placeném, od něj jsem očekával spolehlivost, vždyť jsem přece nechtěl tolik, snad aby to trochu fungovalo, ale jelikož výpadky a přetížení je tak časté až je to neúnosné, nezbývá mi než jít jinam. Pár stránek v php, malá databáze v mysql, pár emailových účtů mi snad dnes může dát kde kdo, nebo snad ne?
Máte nějaký doporučení na levný placený hosting s tím, že když něco garantují, je reálné, že to i dodrží?Takové howto nebo spíš pokus o 'úvod do problematiky psaný poloamatérem'...
Jak starnu, tak jsem bud cim dal tim linejsi nebo cim dal tim rozumnejsi a zacinam si zalohovat data, protoze si uvedomuju jak snadno se o ne da prijit, jak snadno vam nekdo ukradne iBook, jak snadno odejde stary disk z desktopu do binarniho nebe s trvalym a krasne homogennim magnetickym polem, jak snadno se ...neco (samo) pokazi... kdyz k pocitaci pustime pritelkyni, rodice, deti nebo jinou zvirenu...
Za poslední rok jsem v Mandrivě (jak v stable tak devel verzi) nahlásil 77 chyb.Jedna byla chyba moje, dvě se vývojářům nepodařilo u sebe zopakovat, čtyři už nahlásil někdo přede mnou. Pět chyb odmítli opravit - většinou s tím, že je to problém vývojářů postižené aplikace. 28 chyb bylo opraveno. 24 chyb zůstává ve stavu nepotvrzeno. 13 chyb je označeno jako skutečné, ale nejsou odstraněny.
V poslední době jak sleduji rétoriku politických stran, chování státních úředníků, mě lehce jímá úzkost kam že se to řítíme? Urážky, hodnocení, podrazy, špína. A vraždy. Stala se z nás během patnácti let „banánová” republika sice bez banánovníku ale s korupčním prostředím že takové není ani v tom nejmizernějším americkém béčkovém filmu. To vše vlastním přičiněním.
Už mě štvalo neustálé přepínání mezi anglickou a českou klávesnicí a tak jsem si vyrobil vlastní rozvržení, o něj se s vámi rád podělím a přiložím návod jak jej zprovoznit v KDE (kxkb).
Předchozí týden, jsem strávil s dětmi na horách. Pak přisel pán, vyndal krabičku ze své brašny a cvak. Malý permoník začal nadávat, prý mu zase došla bílá ...
Příčina: NASA zveřejnila obrázky Země ve velkém rozlišení.
Důsledek: Asi po půlhodině swapování při pokusu otevřít ten nejmenší nabízený obrázek Gimpem jsem byl nucen použít drastická opatření.