Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Včera jsem se dlouhé hodiny snažil propojit Apache a Tomcat s pomocí protokolu AJP/1.3, tj skrze modul mod_jk. Ono mi to tedy v podstatě fungovalo již po instalaci, nikoliv však jen pro vybrané virtuální hostitele. Tápání po problému mě obohatilo o spoustu nových poznatků.
Na login serveru s několika stovkami uživatelů používáme wu-imapd. To je prestižní distribuce Washingtonské univerzity, kde IMAP vynalezli a kde také bylo napsáno RFC 3501. Zatím používáme pro poštovní soubory klasický formát mbox. Začali jsme mít problémy s přetížením hlavně odpoledne, kdy se zřejmě nejvíc buší do pošty. Nainstalovali jsme IMAP proxy z www.imapproxy.org v naději, že se tak vyhneme velmi častému opakovanému čtení velkých uživatelských INBOXů při každém dotazu od webmailu, Outlook Expressu a dalších mailových klientů, kteří nejsou ochotni použít perzistentní spojení. Výsledky jsou tak trochu všelijaké.
aneb jak řešit problémy na Linuxu.
Nedávná příhoda s CUPS mi připomněla zásady, které jsem kdysi zčásti vyčetl a zčásti empiricky objevil a sám pro sebe zformuloval. Týkají se situací, kdy mi něco na Linuxu nefunguje.
Je mi líto, zase to bude o C++ (ale i o Adě. Při programování člověk občas udělá chybu. A obvykle ocení její přesnou diagnostiku, neboť to je velice dobrý předpoklad k nápravě.
Některá prostředí poskytují velmi vtipný popis chyby - například překladač Ady GNAT poté, co nalezne neznámý identifikátor v následujícím kódu:
Po instalaci Debianu na JEC jsem zjistil docela humornou věc: když na Lynxu dám ping ELIS
trvá cesta paketu po koaxu a zpět 1ms, když dám stejný příkaz na JEC (Debianu) tak to trvá 3-4 ms :o Předpokládám, že to bude asi tím, že 2-3ms routuje Debian, ale je to celkem síla.
Mimochodem: elis#ping Lynx
trvá také 1 ms :)))
Taky se trochu přiživím na humbuku, který poslední dobou nastal okolo Xgl a Compizu. Ale nebudu tady rozebírat jeho způsob vývoje ani jeho konkurenty, ale hodím vám sem pár screenshotu s komentáři ať víte, jak to celé vlastně vypadá .
Já tipuju, že postoupí Slováci. Určitě by si to zasloužili více než české mužstvo. Pro nás je jediná nadějí to, že jako obvykle nastoupí přemotivovaní a sami si to pokazí.
smazáno
Další vzpomínka na Plzeň, MUD, život tam a tak vůbec (autora neznám, podepsaný je Gethor). Ještě bych rád vyhrabal recenzi na hru Život, byla někde ve Score, asi. Taky bych ji sem dal.
Na iHnedCz je pokus o nástin rozboru vztahu vzdělání a kriminality. Mne tam hlavně překvapilo, jak moc mají stát popravy. Taky uváděné údaje jsou dost vytržené ze souvislostí, třeba u toho pojistného je cena platná při současném stavu a čekám, že se může o dost změnit při objevení jiných a výnosnějších "kšeftů". A tuto by neměl být článek pro ekonomy, ale sociology. Když má člověk perspektivu a uplatnění, tak snad "nezlobí"?
Tak jsem dost dlouho špekulovat nad tím, co udělat s mým druhým obstarozním domacím strojem. Nějakou chvíli se tam usídlilo mé milované OpenBSD. OpenBSD již mám na své bráně-firewallu, které samozřejmě jako každý domací server dělá i jinou práci :)
Zase jsem se rozhodl vyzkoušet jak funguje OpenOBEX s mým (dnes už postarším) telefonem Alcatel 535. Neočekával jsem žádné zázraky, protože to dlouho nefugovalo (přestože oficiální aplikace výrobce pro Windows používá OpenOBEX). Moje překvapení proto bylo neuvěřitelné, když tentokrát to bez jakéhokoliv přesvědčování zafungovalo.
Stretol sa uz niekto s problemom neuvolnovania pamati v linuxe? Mam linux Debian testing, prostredie gnome a mam dost velky problem, pretoze mi programy absolutne neuvolnuju pamat. Teraz neviem, ci je to problem linuxu samotneho alebo programov, ktore pouzivam, ale zda sa mi velmi nepravdepodobne, zeby takmer kazdy program neuvolnoval pamat tak ako ma. Napriklad programujem stranky, zapnem firefox, operu, eclipse, parkrat gimp a hned mam pamat zaplnenu vyse 500 mb. To by bolo v poriadku, ale ked vsetko vypnem, tak mi tych vyse 500 mb ostane v pamati, co je velmi neprijemne. To iste sa deje aj pri inyc programoch... Co si o tom myslite?
Ačkoli normálně se zápisům "politickým" vyhýbám, jeden zápis si neodpustím. Jde o zákon o registrovaném partnerství. Podle mého nám zde homosexuálové prokazují medvědí službu.
Souběžně s prací Novellu na Xgl probíhala i práce Red Hatu na vlastní (tak trochu konkurenční) architektuře umožňující využívat OpenGL při renderingu desktopu. Pojďme se jí nyní podívat trochu na zoubek...
Stalo se to včera ... Náznaky už tu byly delší dobu, nečekaně a často mi padal firefox, občas padl i thunderbird. Včera už se v tom nedalo pracovat vůbec. Logy mlčely. Padalo to všechno na neoprávněný přístup do paměti.
Dneska nic moc:
dvd+rw-tools 6.1 - nová verze
kde-i18n-sv 3.5.1-1a - doplněny chybějící soubory
bind 9.3.2-2 - odstraněna zastaralá volba SO_BSDCOMPAT, která pod kernelem 2.6 plnila syslog otravnými hláškami ;o)
tin 1.8.1 - nová verze.
kvůli nesplněné závislosti skype balíku na knihovně libqt3c102-mt je třeba upravit instalační balík skype podle následujícího postupu
dpkg-deb -x balicek.deb x dpkg-deb -e balicek.deb x/DEBIAN editovat x/DEBIAN/control ("libqt3c102-mt" nahradit "libqt3-mt") dpkg-deb -b x balicek.deb dpkg -i balicek.debhotovo a funguje ke vší spokojenosti.
Vzhledem k tomu, že se nacházíte na serveru abclinuxu, tak začnu tím, že na všech strojích běžely (a na jednom ještě občas běží) MS-Windows. Většinovým systémem je však samozřejmě LINUX
V tomto úvodním blogovém článku jen shrnu můj hardware - doufám, že tím nepřilákám zloděje :)))
Poslední dobou se hodně mluví o Googlu v Číně. Proto bych si dovolil nabídnout pohled z druhé strany.
V poslední době se mi toho nějak hromadí, padá na mne depka, jak se mi nedaří zvládat frontu úkolů. To, co následuje, jsem chtěl projet snad před třemi měsíci a strašilo mi to v odložených blogpostech.