Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Již dost dlouho jsem fotil, fotil pro sebe a pro pár lidí, kterým můžu svoje výtvory ukázát na displayi počítače (tisk fotek nevedu). Dnes padlo konečné rozhodnutí a tak jsem vytřídil fotky a zveřejnil je.
Uz me opravdu nebavi policky zvasty v blogpostech tady na abclinuxu.cz, tak taky jeden pridam.
Timto zapisem bych rad administratory opet pozadal o zrizeni tlacitka "skryt blogy" aby se odfiltroval "spam", tedy informace, ktere odvadeji pozornost od hlavni naplne tohoto portalu (nebo se to tu jmenuje abcpolitiky.cz??).
Vazeni bloggeri a hlavne Vy, kteri vedete plamenne diskuze nad tim, jak vzrustaji nebo klesaji preference strany A, B nebo C, kdybyste radeji venovali svoji energii a cas na neco uzitecnejsiho... Spousta software se da vylepsit, ke spouste se da udelat uzasna ceska dokumentace, preklad, port... Ale co, klidne tu zvante o nicem, databaze to pobere a prohlizec to zobrazi :-)
Je mi jasny, ze todle je jen vystrelek do tmy, ale co uz, zkusil jsem to :-)
Updatoval jsem Vim script Vim Status Lines. Script sloužil primárně k přepínání statuslines, ale teď toho umí o trošku víc...
Byla přidána podpora oblíbených barevných schémat pro Vim a "work-arround" pro změnu barev nahrazující :colo barevne_schema
.
Tak a je to tu - zanedlouho zacina CeBit 2006. Jelikoz nase skola zajezd na CeBit neporada, tak jsme si rekli s kamosema ze zajedem soukromne. A tak bych se rad zeptal - Jezdite na CeBit? Jakou dopravu volite? Auto, Vlak, Autobus? Na co si dat pozor?
Při občasném prohlížení statistik mého webserveru se docela podivím, co tam lidé najdou .
Upozornění pro linuxuchtivé: Tento článek je zcela offtopic.
Přestože jsem dlouho žila v Liberci, kde je zima jak v psírně, pár let v Praze mě změnilo v zimomřivou květinku. Letošní dlouhé zimě tak čelím pořádným oblečením. Kupodivu to má zajímavé komplikace.
Tak pejsek (vlastně fenka) se u nás za ty čtyři hodiny už alespoň trošku rozkoukal. Ze všech možných jmen jsme si ani po spoustě vašich návrhů nemohli vybrat, proto jsme vsadili na poslední možnost - počkat na jméno dané původními majiteli (== nechat to prostě náhodě).
Bety možná není špatné jméno pro fenku, ale mně osobně připadá hodně tuctové a málo originální. Nakonec tedy zvítězil první z návrhů uživatele Coques, tedy ALSA;-) Teď když píšu tenhle zápisek a Alsa mi chrní na klíně opírajíc se hlavou o mou levou ruku, myslím, že opravdu Nomen Omen. Navíc když vzpomenu na čas strávený pokusy o zprovoznění Advanced Linux Sound Architecture už se vůbec nedivím tomu, že se nám za ty čtyři hodiny nepodařilo přimět Alsu se vyčůrat. Přece jen už vím, že ono to přijde;-)
Původně jsem to psal jako komentář k zápisu o OpenSource energii, ale nakonec jsem to dal sem. Předem podotýkám, že se mi nijak nezamlouvá současné spotřebování přírodních zdrojů, i když to možná podle zbytku textu vyzní opačně.
Po pravdě řečeno moc nechápu boj za používání dnes nabízené „ekologické“ energie. Co nám ekologičtí aktivisté nabízejí?
Zápis inspirován debatou, která se trochu off topic rozběhla pod Pravicovými hodnotami. Když je zdejší komunita (čtenářů ABC Linuxu) nakloněna politice OpenSource v oblasti software, nemohla (neměla) by být nakloněna i myšlence "energie z otevřených zdrojů"?
Po delsim hledani se zadarilo pripojit Freebsd za pomoci CDMA k netu. Poshanel jsem to ruzne po netu a pro zajemce pripojuji konfiguraci. Zatim to chodi jak ma. Naplno. Mam FreeBSD 6.0.
Tak jsem se tak koukal po netu na nejakej online seriálovej kurz SDL nebo OpenGL.
OpenGL jsem zkoukl, hned jsem to vzdal. Je to moc těžký. Podival jsem se na roota, tam SDL. První čtyři kapitoly zkouknu a je to taky těžký.
Teďka si čtu Od C k C++ knížku a nechápu význam konstruktorů. Asi se na to programování vybodnu a budu dělat skrpity v Pythonu...i když základy Céčka jsem projel v pohodě. Asi jsem ještě malej na to vyšší programování.
Nebo sem tak BLBEJ?!!
Děkuji všem za reakce. Uvědomil jsem si však, že jsem patřičně nezdůraznil tu nejdůležitější skutečnost a sice, že se se zateplováním nástavby nepočítá.
Zde je upravený zápis:
Před nedávnem jsme se přistěhovali do Liberce. Koupili jsme za nemalý peníz byt ve střešní nástavbě na panelovém domě do osobního vlastnictví. Nebylo to levné, ale radovali jsme se, že máme vlastní topení a že nástavba je nová, zateplená a tak snad nebudou problémy.
Ak ste si mysleli, že tieto veci sa vzájomne vylučujú, tak zjavne potrebujete inšpiráciu.
Hledali jsme podrobný technický popis na jeden protokol, Google nám něco vypliv, zjistil jsem (zase?), že RFC jsou volně k nakouknutí, k "Velkému průvodci síťovými protokoly" bylo sice cd, ale to s sebou furt netahám. Tak mne napadlo, co někde shromáždit odkazy, i to se už tady řešilo.
Práve som dopozeral hokej SWE - CZE (7:3). No škoda že nám bratia neumožnili postup, určite by sme (SVK) to tým severanom natreli ;) Tak rozmýšľam že spoločný (nielen) hokejový tím čechov aj slovákov by bol asi neprekonateľný...
Pravda tato informace je už měsíc stará, ale dřív jsem si toho nevšiml. V experimentalu se 24. ledna objevila verze s podporou utf-8. Trvalo to sice déle než v mnoha jiných distribucích, ale konečně jsme se dočkali . Takže konečně se opět tento program stal na Debianu rozumně použitelný.
Byl jsem nucen se poprat s prvními drobnými zákysy v Debianu. V "ignorant-friendly" instalačním menu nebylo MySQL a po jeho instalaci nefungovaly MySQL funkce v PHP i když jsem odkomentoval .ini soubor. S pomocí vlastního mozku a googlu jsem to bez větších problémů vyřešil. Pokud nechcete jeden z těchto nástrojů požít, přečtěte si celý zápis.
V blízké době, snad už ve verzi 2.6.16, by se měla v Linuxu objevit nová technologie pro meziprocesovou komunikaci - TIPC (Transparent InterProcess Communication). Byla navržena hlavně pro počítačové clustery, ale díky svým zajímavým vlastnostem by se mohla prosadit i jinde.
Jsem hroznej, uz se zase chci na neco ptat ;)
No takze k veci, chtel bych nejakou knihu o C++ zamerenou hlavne na praci se soubory a standardni knihovnu.
Mám přesně den na vymyšlení jména pro nového člena rodiny a nic pořádného mě nenapadá. Zkoušel jsem psí kalendář, ale žádné jméno mě moc nezaujalo, situace je o kapku složitější tím, že to bude fenka.
Jsem obyvatel země, Evropan, Čech státní příslušností, moravskoslezského původu. Stále častěji se setkávám nejenom na tomto webu s počítačovým nacionalismem. Kdo je vlastně takový počítačový nácek?!
Pro nacionalistu je to jasné. Neuznává totiž - Nic než národ! => v našich zemích tak mají nejspíš na mysli asi ten český. S trochou fantazie se dá říct, že v našem počítačovém světě je několik kontinentů - MacOS, Windows, naše Linuxová Evropa ;-) a další.. Jednotlivé distribuce lze pak považovat za obdobu jazykových skupin obyvatel Evropy a jejich verze za místní nářečí.
V tomto kontextu se dá přeložit úvodní věta takto: Jsem uživatel Linuxu, a používám Debian sid + experimental. A počítačový nácek je každý kdo není schopen překročit rámec své vlastní distribuce!
V souvislosti s nedávnými politicko-(či světo-?)názorovými debatami, v nichž se hází "levicí" i "pravicí", mě zaujal malý seznam "pravicových hodnot", který v souvislosti s obviňováním Britských listů z levičáctví zveřejnil jejich šéfredaktor Jan Čulík, s odvoláním na "konzervativní hodnoty", které prý "vyznávají pravičáci" ve Velké Británii.
Popisek: Denik Saska Bralovskeho
je zase trosku jiny nez
ty predchazejici a opet s jistym nadechem...
Práva na soubory a adresáře, aneb co je tvoje je i moje a co je moje do toho ti nic není.
Tak nám začal na MUNI druhý semsetr. První přednášky mě v některých předmětech zklamaly, v některých jsem se slušně bavil, a tak celkově nic moc pocit :(.