abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 2000 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Cenzura reklam?

    20.12.2005 12:49 taz | taz | Přečteno: 1326× | Komentářů: 26, poslední 22. 12. 2005 | Hodnocení: 87 % (5 hlasů)

    Na jednom blogu jsem četl názor na špatný vliv reklamy na děti, konkrétně se probírala reklama na brambůrky kdy dědek podrazí holí babce nohy aby mu nesebrala pytlík. I přes to že mu už předtím vzala zuby (nebo si je půjčujou).


    Pro Justýnu, protože si to pamatuje

    20.12.2005 12:47 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1319× | Komentářů: 61, poslední 21. 12. 2005 | Hodnocení: 47 % (15 hlasů)

    Asi bych se měl správně pohoršovat nad tím, jakým způsobem lidé tráví Vánoce, které vlastně pro většinu nejsou těmi Vánocemi jak jim rozumějí křesťané, ale něčím co by se dalo nazvat oslavou slunovratu. Jenže se mi nechce se pohoršovat. Je mi to celkem jedno.


    Trable s kusem plechu

    20.12.2005 10:52 Jirkovo | Jiří Veselský | Přečteno: 1601× | Komentářů: 10, poslední 21. 12. 2005 | Hodnocení: 100 % (9 hlasů)

    Od pánů z D-Linku jsme zakoupili switch DGS-3312SR. (Množné číslo není myšleno jako plurál majestikus, myslím jím "nás" jakožto společnost, která mě zaměstnává.) Switch i s všelikým příslušenstvím jsme zakoupili prostřednictvím prověřeného dodavatele a s ničím nebyl problém. Tedy až na jednu maličkost.


    ADSL - RTFM

    20.12.2005 10:37 uz_mam_taky_blog | Zdeněk Štěpánek | Linuxové báchorky | Komentářů: 3, poslední 20. 12. 2005 | Hodnocení: 17 % (2 hlasů)

    Tak uz to byva kdyz si clovek neprecte manual ani k tak trivialni veci jako je ADSL splitter. Ja blbec ho totiz zapojil za analogovy vystup z NT (ISDN linka), jenze ten kram ma byt mezi zasuvkou na zdi a NT.

    Takze pro priste, RTFM.


    Videokamera cez ieee1394

    20.12.2005 06:37 Ja a Linux | Balu | Komentářů: 0 | Hodnocení: 33 % (1 hlasů)

    Po dlhsej dobe vkladam dalsi zapis do blogu. Moje predchadzajuce starosti s rozbehanim videokamery JVC-GR-D270 su v predchadzajucich castiach blogu, tak ich neidem pisat znovu.

    Pravdupovediac od posledneho pokusu som ani nemal nejak cas skusat grabovanie z kamery. Az vcera ma uz k tomu manzelka donutila. Medzitym som skompiloval jadro 2.6.14.4 kvoli inym drobnostiam - hlavne GPRS modemu Zadacom, ktory popisem niekedy neskor. Ci to bolo novym jadrom - moduly som mal skompilovane rovnake, alebo moj linux casom dozrieva (opacny proces ako windows) :-) ale po pripojeni kamery a spusteni kino to uz bezalo v pohode. Asi bol problem naozaj iba v jadre 2.6.13.3 a starsich...


    Zásadní omyl operátoru ==

    19.12.2005 22:45 Paskmův blog | paskma | Plané filozofování | Přečteno: 1669× | Komentářů: 61, poslední 22. 12. 2005 | Hodnocení: 53 % (5 hlasů)

    O zásadním nedostatku běžných programovacích jazyků a jeho drzém řešení.


    Všechny ty flamewars jsou tak neefektivní!

    19.12.2005 21:50 Zpátky po 10 letech | brozkeff | Linux a IT | Anketa | Přečteno: 1366× | Komentářů: 13, poslední 13. 2. 2006 | Hodnocení: 33 % (2 hlasů)

    Poslední dobou věnuji až nezdravé množství času pročítáním a přispíváním do místních diskuzí a obzvláště komentářům k blogům, které se pořád rozrůstají. A přestože to považuji za zajímavé a často se něčemu novému přiučím nebo něco nového objevím, přijde mi, že to psaní a čtení napsaného je moc pomalé. Hlas je přece rychlejší než text.


    Bacha na roota!

    19.12.2005 21:39 Blog... | David Watzke | Problémy | Přečteno: 1880× | Komentářů: 27, poslední 20. 12. 2005 | Hodnocení: 100 % (6 hlasů)

    Co nemusím, to pod rootem nedělám, ovšem kvůli jednomu příkazu se samozřejmě nepřetrhnu a když to tedy jde, tak už to udělám. To je běžná věc.


    LCD Samsung 940B + dual head

    19.12.2005 18:42 Doliho blog | Luboš Doležel (Doli) | Ostatní | Přečteno: 2151× | Komentářů: 25, poslední 21. 12. 2005 | Hodnocení: 67 % (2 hlasů)

    Tak jsem s předstihem dostal vánoční dárek - LCD Samsung 940B 19" (za něco přes 12.000,-)


    Trvalý zápis na internetu

    19.12.2005 18:41 miloslavponkrac | Miloslav Ponkrác | Jen tak | Přečteno: 1571× | Komentářů: 11, poslední 23. 3. 2007 | Hodnocení: 44 % (3 hlasů)

    Již delší dobu řeším takový malý filozofický problém.


    Todo manager

    19.12.2005 17:54 Bláboly | Michal Čihař | Různé | Anketa | Přečteno: 1770× | Komentářů: 12, poslední 20. 12. 2005 | Hodnocení: 100 % (1 hlasů)

    Situace kdy mám na každém počítači několikakilobajtový soubor obsahující moje todo už naštvala i mě a rozhodl jsem se pro nějakou centralizovanou správu. Po chvíli hledání na freshmeatu mi jako jediné rozumné řešení připadá nějaká jednoduchá webová aplikace, protože nějaký groupware se mi provozovat nechce.


    Scifi

    19.12.2005 17:45 Nevěřící | Jindřich 'GoldenShit' Plešinger | Přečteno: 2332× | Komentářů: 7, poslední 31. 12. 2005 | Hodnocení: 8 % (16 hlasů)

    Scifi

    Nakup na Internetu v Cechach.

    19.12.2005 13:37 ganomi | anon123 | all | Přečteno: 1375× | Komentářů: 12, poslední 20. 12. 2005 | Hodnocení: 33 % (3 hlasů)

    Jak muj titulek naznacuje, chci vam nastinit me zazitky nakupu po Internetu. Jelikoz jsem v Australii, tak take pridam male srovnani.


    at76c503a funguje ;-)

    19.12.2005 11:23 Malé linuxové radosti... a strasti | xpj | Radosti | Přečteno: 2028× | Komentářů: 0

    V předchozím zápisku jsem si stěžoval, že atmelwlandriver nejde zkompilovat. Ale nyní slavím alespoň menší úspěch. Povedl se mi zkompilovat jiný ovladač - at76c503a.

    Zdrojáky z debianu, opatchoval jsem přiloženým patchem a nainstaloval jsem potřebný firmware.


    atmelwlandriver protě nejde zkompilovat

    19.12.2005 10:36 Malé linuxové radosti... a strasti | xpj | Strasti | Přečteno: 2123× | Komentářů: 4, poslední 24. 12. 2005

    S velkou pompou jsem si pořídil wi-fi klienta SMC 2662W-AR a zkusil jsem ho rozchodit. Stáhnul jsem si CVS verzi atmelwlandriver a následoval instalační proceduru, která je opravdu jednoduchá: make a make install.

    Jenže končím u ...


    Muži,ženy a do toho jim mluví feministky

    19.12.2005 10:09 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1410× | Komentářů: 48, poslední 13. 2. 2006 | Hodnocení: 63 % (9 hlasů)

    O čem sní feministky? Přece o mužích. O mužích, kteří jsou muži a chovají se jako muži. A nemá to co dělat s emancipací. Jak si tak pomalu stárnu, tak vidím,že v dnešní době kdy se ozývají nejrůznější hlasy, hlavně z tábora feministek,všímám si, že nejvíc nespokojenosti z muži projevují emancipované ženy.


    SLACK RULEZZ

    19.12.2005 08:40 ALiENuv | ALiEN211 | Přečteno: 1013× | Komentářů: 6, poslední 19. 12. 2005 | Hodnocení: 22 % (3 hlasů)

    Po dlouhy instalaci se mi konecne povedlo rozchodit slacka na 100% ;-)..pravda byl to porod, pro linuxovyho analfabeta, ale strejda google vzdy dobree poradi

    Hned po nainstalovani cistyho systemu sem narazil na prvni problem...a to, ze mi nefungoval zvuk..nic neobvyklyho..ale alsaconfig se o vsechno spravne postaral, takze pohodicka..zvuk bezi...dalsi problem nastal s internetem, ale s myma zkusenostma ohledne tohodle uz sou pomerne vysoky..

    xMAME? .. jsou i lepsi

    19.12.2005 01:58 Dizzyho_Blog | dizz | Velke radosti a drobne starosti ... | Komentářů: 6, poslední 19. 12. 2005 | Hodnocení: 33 % (1 hlasů)

    Po reinstalaci gentoo na mem notebooku (z duvodu prekopani rozvrzeni disku) a nainstalovani xmame 0.102, prisel sok Metal Slug X jen 13-16 FPS (predtim behalo 20-25 FPS, sice zadna slava ale hrat se dalo). Hledal jsem chybu v make.conf, prekompiloval nekolikrat xmame i kernel a zadne zrychleni... tak jsem to vzdal. Dnes sem si vzpomel, ze existuji i emulatory specialne pro NeoGeo(gngeo) a CP1 (Raine), tak sem je emergnul a hle FPS cca 30-60, jak u her pro NeoGeo tak i u her od Capconu a Taito ...

    Je pravada ze gngeo+raine nedokazi zemulovat tolik her jako xmame (na ty starsi jako pole postion si ho nechavam :D ) ale nadruhou stranu hry ktere podnemy funguji bezi znatelne rychleji.

    PS: konecne mi bezi na notebooku(PII 400Mhz) i hry ktere jsou puvodne pro automaty s 68020- Bubble bobble 2 atd


    Nový linuxový portál

    19.12.2005 01:57 martinek | YYY | linux | Komentářů: 21, poslední 20. 12. 2005 | Hodnocení: 50 % (4 hlasů)

    Už to plánuji poměrně dlouho a nyní se snad zdá že by od obvyklých hospodských řečí mohlo dojít k čínům. Jedná se o vytvoření nového českého linuxového portálu. Mělo by to být místo jen pro linuxáky. Nechtěl bych aby to byl informační portál, ale komunikační portál. Takže prvotním zaměřením bude blogový systém, diskuse, vzkazy... Hlavně ty diskuse ... Jestli tam někdo v budoucnu postne ňáký článek tak budu jedině rád. Měl by někdo zájem spolupracovat na vývoji?

    How to build your own linux distribution?

    19.12.2005 01:14 rocfdebian | Johny z Podoli | Linux - readonly debian pro routery | Přečteno: 1761× | Komentářů: 10, poslední 26. 2. 2006 | Hodnocení: 67 % (1 hlasů)

    Toto a podobné jsem se snažil najít pomocí googlu. Bohužel, žádné rozumné howto jsem nenašel (fakt jenom moje blbost?). Rozhodl jsem se založit tento zápis a rozebrat, co je a co není třeba. Předně, rád bych maličkou distribuci které budu DOKONALE rozumět a která nebude obsahovat ani soubor navíc.

    Co mě pobavilo (2):

    18.12.2005 22:46 alblog | alblaho | Ani zbla | Komentářů: 21, poslední 19. 12. 2005 | Hodnocení: 89 % (6 hlasů)

    "Licensee acknowledges that Licensed Software is not designed or intended for use in the design, construction, operation or maintenance of any nuclear facility."

    Java tedy běží na množství zařízeních, vyjma jaderné :-)

    Zdroj: Binary Code License Agreement for JRE


    Upratujeme nielen na disku :)

    18.12.2005 19:37 dm6 | cezz | GNU/Linux | Anketa | Přečteno: 1321× | Komentářů: 12, poslední 15. 4. 2006 | Hodnocení: 93 % (5 hlasů)

    Blížia sa vianoce a tak je načase upratať.. :) Áno, tušíte správne.. tento blog bude plný šokujúcich čísiel a dych vyrážajúcich štatistík. :)


    Linux na desktopech? Lidé nechtějí.

    18.12.2005 18:00 Pulp_Fiction | n3tman | Linux | Přečteno: 2491× | Komentářů: 126, poslední 28. 12. 2005 | Hodnocení: 56 % (3 hlasů)

    Před chvílí se kě mě stavil 12-ti letý kamarád mého mladšího bratra, že dostane na vánoce počítač, ale potřebuje pomoc. "Ten borec co to prodával říkal, že je tam nainstalovaný nějaký Linux."


    GNOME a Metacity

    18.12.2005 17:05 Spáleniště | VícNežNic | První linie | Přečteno: 1781× | Komentářů: 12, poslední 19. 12. 2005 | Hodnocení: 67 % (2 hlasů)

    Napadlo mě v poslední době opět zkusit GNOME, které mě mnoha svými vlastnostmi docela láká. Normálně používám Xfce a jedna z věcí, které Xfce má a GNOME chybí je možnost přepínat plochy kolečkem myši kdekoliv na volném kousku desktopu. GNOME to dokáže pouze na pageru. Navíc je to v GNOME dost pomalé (slovem dost se tu myslí znatelně pomalejší než v Xfce). Takže co s tím? Součást GNOME, která je za toto zodpovědná je window manager a ten gnomí se jmenuje Metacity.

    Používám GNOME 2.10 (protože Fedora, nrpms.org už víckrát ne!), ale když jsem zkoušel GNOME 2.12, dopadlo to víceméně stejně.


    -

    18.12.2005 15:14 - | ---- | a | Komentářů: 7, poslední 19. 12. 2005 | Hodnocení: 78 % (3 hlasů)

    -

    Ako som roztočil platne disku na maximum.

    18.12.2005 09:38 LINUX | sykora | hadver_L | Přečteno: 1382× | Komentářů: 16, poslední 24. 12. 2005 | Hodnocení: 100 % (5 hlasů)

    Moja skúsenosť so zvýšenie výknu disku na maximum, alebo na hodnotu ktorú poľadujete. Tieľ odporúčam prečítať man hdparm, a s niektorými premennými neodporúčam experimentovať. Od prípadných škôd sa dištancujem. Nastavenia som vykonal na nbk Compaq Presario, disk Toshiba, 4200 rpm. Výkon a stabilita.


    Kam uložit firewall

    18.12.2005 06:11 život s tučňáčkem | diverman | Linux | Anketa | Komentářů: 13, poslední 18. 12. 2005 | Hodnocení: 67 % (1 hlasů)

    Linux nabízí víc možností, kam uložit, resp. kdy a odkud ho spustit (rozuměj skript s pravidly iptables). Ještě jsem nenašel nějaké obecně platné doporučení. Dá se uložit např. do /etc/init.d/ a spouštět ho symlinkem z /etc/rc.S nebo /etc/rc.2, Slackwaristi např. do /etc/rc.d/. Napadá mě i /etc/network/if-up.d. Nebo taky úplně jinam.

    Já ho ukládám do /etc/init.d/firewall.rules a spouštím ho v /etc/rc.S. Pokud je na tom něco špatného, tak mě prosím poučte. A hlasujte :-)


    Jste dost paranoidní?

    17.12.2005 23:52 Spáleniště | VícNežNic | Rozvědka | Přečteno: 1574× | Komentářů: 16, poslední 19. 12. 2005 | Hodnocení: 86 % (7 hlasů)

    Uživatel z poněkud exotičtější země si na zkoušku nainstaloval úžasný nový mail klient, o němž si právě přečetl oslavný článek na známém linuxovém serveru. Stáhl si do něj svoji poštu a rozhodl se její velkou část přesunout do jiné složky. Vybral proto příslušné maily a zvolil v nabídce možnost ,,Přesunout``. Ale místo toho aby byl vyvolán dialog nabízející výběr složek do nichž lze poštu přesunout jsou všechny vybrané maily nenávratně smazány.

    Co se stalo? Chyba v programu? Chyba hardwaru? Teroristický útok?


    amavis a přesažení limitu souborového systému

    17.12.2005 23:01 Žabákův notes | OldFrog {Ondra Nemecek} | Linux & spol. | Přečteno: 1468× | Komentářů: 1, poslední 1. 3. 2007 | Hodnocení: 67 % (2 hlasů)

    Mel jsem problem s amavisem, odmitl zpracovavat postu. Zjistil jsem, ze to je tim, ze po sobe nemaze docasne adresare a dojde tak k prekroceni limitu souboroveho systemu.


    Slackware 10.2 - tak jsem se do toho ponoril

    17.12.2005 22:54 Pulp_Fiction | n3tman | Linux | Přečteno: 1280× | Komentářů: 23, poslední 18. 12. 2005 | Hodnocení: 56 % (3 hlasů)

    Dnes jsem dostahoval iso image Slackware 10.2 a rozhod jsem se ho hned vyzkouset.


    GameX - jednoduchá utilitka

    17.12.2005 21:12 Doliho blog | Luboš Doležel (Doli) | Linux | Přečteno: 1932× | Komentářů: 22, poslední 18. 12. 2005 | Hodnocení: 89 % (3 hlasů)

    Snažil jsem se používat perlovský program XGame, který umí spustit hru na oddělené relaci Xek - můžete pak snadno přepínat zpět na desktop. Moc mi nevyhovoval. Třeba se ty neduhy dají nějak vyřešit, ale to je jedno.


    Novější zápisyStarší zápisy

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.