Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Právě jsem zaslechl na ČT24 zprávu, která mimo jiné oznamovala, že víza do USA pro občany ČR nebudou ani v příštím roce zrušena. Nevratný poplatek za podání žádosti o vízum je 100$.
Ve čtvrtek mi táta koupil dárek k Vánocům. Jeden z nejdražších. Z nadpisu (IMO) není moc zřejmé, že jde o LCD.
Máme za sebou úspešne tohtoročný čierny piatok, ktorý posunul hranice toho, čo dokážu spraviť ľudia, aby ušetrili pár dolárov (no dobre, tak desiatok, či stoviek :)) a blížia sa Vianoce. A keďže ľudia kupujú iným veci, ktoré nie sú vždy užitočné, tak práve po nich je ten správny čas na obdarovanie seba samého.
Zdravím Vás,
všimli ste si niekto, aký sú defaultné bindings
pre prezeranie súborov v Midnight Commanderovi neúplné, zastaralé či nezvládajúce české/slovenské prostredie? Nebolo by dobré, keby hneď po inštalácií ponúkal čo najviac možností?
Otázka, zda je lepší odsazovat tabelátorem, nebo mezerou (mezerami), patří (vedle stylu odsazování) mezi základní (a věčné) programátorské otázky. Protože se tu na ábíčku vyskytuje hromada programátorů, tak mi to nedá, abych se nezeptal.
Leoš nasadil novou verzi Abíčka, přičemž hlavní změnou byla wikizace sekce Hardware. Protože se dost změnil způsob výpisu hardwarových záznamů v jednotlivých sekcích, bylo potřeba upravit CSS. Oba oficiální styly (černý a bílý) byly aktualizovány. Pokud používáte vlastní styly, doporučuji opravit podle následujícího snadného klíče.
V mém současném projektíku vyvstala potřeba přehledu o tom, ve kterém kraji a okrese se daná obec nachází. Nenapadlo mě tedy nic lepšího, než-li zavítat na stránky Českého statistického úřadu. Na jejich stránkách se nechá nalézt poměrně mnoho užitečných údajů, např. seznam všech států, standardní klasifikace produkce apod.
Rozchození internetu přes mobilní přístroj Siemens mc-60 je velice jednoduché , uvedu postup pro Mandrivu 2006, funguje to u to i na jiné distibuce, protože zminovaný telefon má v sobě zabudovaný hw modem a tak to zde uvedu v několika bodech :
Hodí se, pokud potřebujete soubor XY, ale nevíte, který balík nainstalovat. Příklad:
$ yum-file bin/gnome-help yelp-2.10.0-1 $ yum-file freetype2.pc freetype-devel-2.1.9-2 $ yum-file /usr/bin/perlcc perl-5.8.6-15
Update: To samé umí i yum whatprovides
, takže ani dál nečtěte.
smazáno
Běží tady na Abíčku diskuse o tom zda a jestli rozdělit blogy podle témat, jestli vůbec nechávat blogy jen (když zjednoduším) o Linuxu a linuxových tématech. Osobně se domnívám, že až na jeden, který se skutečně netýkal ani trochu Linuxu se všechny moje blogy tím či oním způsobem dotýkaly Linuxu a komunity kolem shromážděné.
Nasadil jsem novou verzi Abíčka, která kompletně předělává sekci Hardware a umožňuje přidat uživatele na černou listinu (autorem je Yin).
Když jsem si dnes přečetl blog JIK a jeho příspěvek Vánoce na krku a co Vy?, tak jsem si říkal, že to co jsem včera rozepsal, už asi nedopíšu, ale tak nějak se mi chce (asi exhibicionismus, či co), takže tady to je....
Jelikož jsem opět uviděl velmi vtipný MS banner, rozhodl jsem se vrátit ke kořenům. Nedalo mi to, a musel jsem na něj upozornit .
Opět se tu objevil návrh na škatulkování blogů. Původně jsem chtěl odepsat do diskuze, ale nakonec to bude touto formou.
Něco podobného tu bylo již několikrát a nikdy se to moc neujalo. Proč? Blog je takové médium, ve kterém si každý píše co chce a podle toho to taky vypadá. Patří "Tvorba rmp balíčků, prodloužení Kylixu 3" do navrhované kategorie IT nebo ne? Jestli to bude rozhodovat autor, tak určitě ano, jestli nějaký správce, tak to spíš zařadí do odpadu.
Prostě mám pocit, že to bude stejně relevatní jako hodnocení, které využije naprosté minimum čtenářů (třeba "Přiznejte se - kdo volil Paroubka nebo Ratha?" četlo přes tisíc lidí a hlasovalo jenom šest...).
Prostě buďto nechte blogy žít vlastním životem nebo je ignorujte nebo čtěte jen od těch lidí, co se vám líbí. Obecné řešení vyhovující všem nemůže existovat, protože každý bude mít jiný názor.
A máme tu další z řady jednoduchých skriptíků pro práci s IMAPem. Tentokráte smažeme všechny staré maily, aby složky s mailing listy příliš nebobtnaly.
Potřeboval bych vědět, jakým způsobem vytvořit vlastní rpm balíček s nastavením komprese, cest, informací o rpm, závisloti atd. potřebuji to pro propagování vlastního testovací programu nezávislého na linuxové distribuci.
Jak prodloužím Kylix Trial edition 3? Zbývá mi už 1 den. :-(
Omlouvám se za chybičku ( RMP, mělo tam být RPM).
Blogy se rozrůstají, témata jsou zde všelijaká, co si o tom myslíte? Každý má zřejmě jinou představu, co je "ještě dost" a "už moc", jak byste se k tomu postavili a jak omezovali či neomezovali dění z oboru jiného než IT/Linux?
S blížícími se volbami, katastrofami nejen přírodními, lidskými radostmi i strastmi se nám to tu pěkně zaplevelí, souhlasíte s tímto vývojem?
Mně osobně by se už spíše líbilo výraznější oddělení blogů od dalšího obsahu Ábíčka. I když sem teď pro nic jiného de facto nechodím, s MDV 2006 mám zatím vše vyřešené, čili zajímají mne tu téměř jen blogy.
Pokud se vyjádří "naši lídři", Robert, Leoš a další, budu jen rád. Zatím snad čekají, zda to "půjde samo", po dobrém?
Už to fakt nevydržím. Něco jiného je hovorová nebo obecná čeština a čeština przněná hrubými gramatickými a syntaktickými chybami. Diskusní fóra jsou plná vět typu "windowsy se sekli", za které se autoři nestydí. To je daň z dostupnosti internetu každému (analfabetovi). Ale proč jsou takové ohyzdnosti i v tištěných knihách? Cituji z knihy Martin Kysela: Linux, kapesní průvodce administrátora, strana 78: "Tento program za vás dokáže vybrat ty soubory, které by měli být zálohovány." Najít chybu ve shodě podmětu s přísudkem v publikaci o 191 stánce (včetně rejstříku) formátu A6 mi připadá jako horor. To se už opravují jen ty chyby, které nalezne spellchecker?
Já vím, že už je toho tu o politice dost, ale blížící se volby ignorovat nemůžeme.
A pokud váhající většina (ke které zatím patřím) zvolí menší zlo z výběru parlamentních stran, nebo nepůjde k volbám, dopadne to stejně jako minule:
Dosud nezakázaná strana, veřejně propagující zlo (KSČM) zablokuje jakoukoli smysluplnou koalici. Zašpinění levičáci (ČSSD) se buď veřejně spojí s tímto zlem, nebo utvoří prapodivnou velkou koalici s neméně umazanými "pravičáky" (ODS), co mají size zajímavý program, ale leckteré jejich tváře už bychom radši také neviděli. K tomu přispějí pár křesly amébní "střeďáci" (KDU-ČSL), kteří už z principu svázanosti s církvemi nemohou reprezentovat tolerantní a svobodomyslnou společnost (viz. názory na sexuální orientaci apod...).
Včera som v správach TV Markíza postrehol reportáž o tom, ako policajný vyšetrovateľ vyzval ISP na stiahnutie webovej stránky kontroverznej Slovenskej postpolitosti. Nie som prívržencom tohoto zoskupenia, ale niečo tu smrdí.
Nejsem proti registrovaném partnerství a nejsem ani pro něj. Jako pro heterosexuála tato otázka pro mne nemá význam a přiznám se že diskuse o jeho potřebnosti nebo nepotřebnosti mě nijak neberou. Je mi celkem lhostejné kdo a s kým provozuje jakýmkoliv způsobem sex, pokud to nedělá s malými dětmi a nebo nepoužívá při tom násilí.
Vsiml jsem si, ze se nam to tu drobet zpolitizovalo a kajicne se priznavam, ze na tom nesu svuj dil viny (ale neodvolam!) a tak chci nakousnout trochu civilnejsi tema