Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Kolega už delší čas monitoruje switche i jiná zařízení přes Observium, které si z nich vytahuje data přes SNMP. Ty následně analyzuje a zpracovává do nejrůznějších tabulek a grafů. Mně se obzvláště zalíbilo, že Observium umí zpracovat také informace o síťových portech. Napadlo mě, že by nebylo špatné takto monitorovat i linuxové stroje. Trochu jsem zapídil po netu a po rozběhání mne výsledek nadchnul natolik, že jsem se rozhodl o něj s vámi podělit prostřednictvím tohoto blogpostu.
Letošní black friday v CZ mě opravdu pobavilo. Přišel jsem na tajný algoritmus, kterým to celé funguje:
Dostal som taký nápad (v súvislosti s aktuálnou kauzou na reddite keď CEO redditu upravil komentár používateľa). Pri štandardnom PGP (konkrétne časť týkajúca sa podpisovania správ) síce nie je problém vytvoriť pár kľúčov a podpísať komentár, ale to môže spraviť hocikto. Bežný počítačový nerd moc s ľudmi nekomunikuje takže vytvoriť web of trust môže byť dosť problém. Navyše u vymysleného anonymného username to ani nejde.
Posledných pár dní som prehrabal ponuku eBook readerov a zasekol som sa v bode kedy si fakt neviem vybrať.
Asi rok a půl používám Gentoo se systemd. Hlavní motivací bylo mít vývojové prostředí co nejbližší Fedoře kvůli vývoji a testování systémových služeb. Už delší dobu jsem do unit souborů služeb nemusel zasahovat a teď navíc zcela zásadně měním náplň práce.
Vím že roky na to abych furt nadával na zku***é počasí (a politiku) ještě nemám a nemám ponětí na co budu nadávat až je budu mít (na politiku!), přesto si nemůžu pomoct:
int seq[10] = { 11, -8, 92, 22, 7, -25, -95, 63, 3, 43 };
Zajímají mě vaše názory, takže zkusím jenom nastřelit pár otázek a témat. Inspirovala mě na rootu probíhající diskuze, co odpovědět, když se vás na pohovoru zeptají, proč nemáte ve 24 letech Facebook. Osobně jsem optimista, takže takovou ptákovinu považuju za pouhý flamebait s cílem přitáhnout do diskuze pár lidí, a dotyčný žádnou takovou zkušeností neporošel. Ale kdo ví.
Před nedávnou dobou jsem psal, že se chystám spočítat všechny +1 komentáře. Dneska si můžete prohlédnout výsledky.
Když jsem dal instalovat pandoc na Gentoo, tak jsem měl pocit, že je ta doba instalace snad nějaký vtip. Nejsem zvyklý se současným hardware čekat na kompilaci balíčků s výjimkou firefoxu, thunderbirdu a dejme tomu ještě broken by design věcí jako je glibc.
Mám rád hotovost a používám ji jak jen to lze. Kartou neplatím v podstatě nikdy (ačkoliv jich mám několik). S placením kartou mám totiž dva velké problémy: neanonymitu (budoucí zneužitelnost) a nemožnost kontroly peněz (já obchodníkům poskytnu údaje, oni si strhávají peníze jak chtějí a já to můžu akorát reklamovat).
Bohužel, jak jsem předpovídal, jednoho dne k tomu dojít muselo. U novějších počítačů už není zbytí a možnost vyhnout se UEFI v podstatě není.
Stalo se mi poněkolikáté, že mi někdo rozporoval smysl psaní blogů, specificky pak psaní blogů na abclinuxu. Protože o půlnoci, v hospodě, uprostřed davu jiných lidí, kteří všichni řvou přes sebe, se docela blbě argumentuje, a navíc už mě nebaví se opakovat, rozhodl jsem se sepsat všechny možné argumenty a důvody do jednoho textu.