Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Co by se asi tak muselo stat, aby se zapad probral, a reagoval jinak nez jen instagramem, hashtagy a ostrou letakovou kampani? 100 mrtvych v Londyne? 300 ve Stockholmu? Plynovy utok na Amsterdam? 5000 mrtvych v Milane? Mala atomovka v centru Bruselu? H-bomba, ktera smazne Pariz a okolnich 30 km na kazdou stranu, spolu s 2 miliony obyvatel? Vzdyt by ani nevedeli, komu maj poslat odpoved. ... Joo, to je ta islamska vdecnost za sypani penez palestinskym teroristum z Hamasu, za uznani Palestiny a za odsuzovani statu Izrael. Nebyt to chucpe, jeden by rekl, ze se to Francouzum vratilo. I s urokem.A ne, nemyslim si, ze ani po tomhle se zapad probere. Bohuzel. Tak jdete #vitat a #prijimat, lepit zlute hvezdy na izraelske vyrobky a nadavat na madarsky plot, ja jdu olejovat zelezo.
Vůdce pakistánského Talibanu Hakimulláh Mahsúd jich měl o jeden víc než pouliční kočka. Pentagon oznámil smrt Mahsúda úhrnem osmkrát.
...a onou distribucí je v tomto případě Debian Jessie...
Dobrý den.
Upravil jsem dvbcut a vydal jsem ho pod názvem TV Clipper. Oproti dvbcutu používá knihovny Qt5.
TV Clipper je tedy video editor určený ke střihu televizních nahrávek.
Vím, že je na něm ještě hodně práce. Chtěl bych znát váš názor nebo nějaký nápad.
odkaz na zdrojové kódy: https://github.com/luke147/tvclipper/
Počítačové hry jsem hrál naposledy před více než 25 lety na ZX Spectru, takže jsem v téhle oblasti naprosto mimo. Potřeboval bych trochu poradit s výběrem vhodné platformy a nějakého vybavení pro hry.
Sú to takmer dva roky od môjho zápisu, ktorom som sa pýtal skúsenejších ľudí z oboru aká by mohla byť cena mojej práce. Tento zápisok mám skôr na utriedenie vlastných myšlienok, pretože uvažujem ako ďalej. Za dva roky sa toho stalo pomerne dosť...
Viem že neprinášam na stránkach tohto blogu žiadnu novinku ale napriek tomu sa chcem podeliť o skúsenosti z vývoja WebUI aplikácie s pomocou GWT. Google Web Toolkit GWT je nástroj na vývoj WebUI aplikácie, ktorý je založený na myšlienke krížovej kompilácie Java -> JavaScript. Pre javovských vývojárov prináša jednoduchú cestu ako písať WebUI aplikáciu, v známom jazyku, bez toho aby sa museli učiť JavaScript. Určite sa ale nevyhnú CSS a HTML.
Tak jsem se včera poprvě podíval na servis a zkusil si obsluhovat kaštany (zákazníky). Nic moc. Jednak je úplně jedno, že na kuchyni nejspíš patřím m těm nejschopnějším, protože na servise je vám to úplně k ničemu, a druhak, já prostě nejsem ten typ člověka, co se rád baví s reálnými lidmi, protože upřímně řečeno, nerozumím jim (lépe si rozumím se stroji než s lidmi). Kolikrát tam navíc přijde osoba bez slušného vychování co neumí ani zabučet, a vy nemůžete oplatit stejnou mincí, ale musíte se jen pořád přiblble usmívat. Já teda dělal hlavně backup, neboli jeden člověk na kase komunikuje se zákazníkem, a já zatím kompletuji jeho objednávku. Ale kasa mě bohužel stejně asi nemine.
...a znovu a znovu vytvářejí "Yet another XYZ" programy. Aneb GPXSee se představuje.
a jsem tu zpatky nyni ze svezi poute ultralevicovych nazis, kteri pali leve cigarety. jsem pocten, ze muzu bydlet v pribidku s panem strouhalem, ktery jiz tak dlouho podporuje nase spolecne stravnictvi a pritom ode mne nevyzaduje zady ucet. kdepak miste holanku, to na vas nema.
Model Kübler-Rossové (dále jen K-R) je znám psychologům a také lékařům. Popisuje pět fází, kterými prochází lidé, než se smíří s nevyhnutelným nepříjemným faktem. Zajímavé mi přijde, že podobné fáze se často dají najít i ve světě informačních technologií.
Tak som si povedal, že je čas na blog... inšpirovali ma k nemu blogy, ktoré sa tu objavili prednedávnom. Už pár rokov pracujem ako administrátor na jednej slovenskej štátnej univerzite. Chcel by som povedať svetu, ako po tomto čase a skúsenostiach vnímam užívateľov a adminov Windowsu - a celkovo prakticky Windows-only prostredie, v ktorom ako linuxák pracujem.
Zhruba před rokem jsem na novém serveru vytvářel úložiště ze 4 kusů Hitachi 4 TB disků. Z hlediska bezpečnosti uložení dat jsem požadoval redundanci uložení (stačí dvě kopie) a samozřejmě čím vyšší rychlost, tím lépe. Už v té době jsem také předpokládal, že časem do serveru přibudou další disky a úložiště se bude rozšiřovat. Když k tomu ale teď došlo, tak jsem narazil u ext4 na limit 16 TiB velikosti filesystému. Skončilo to přechodem na Btrfs (podrobnosti dále) v produkčním provozu (byť ne kritickém), tak mi držte palce.
Keď som s djangom začínal nemal som ORM vôbec rád. Bolo hrozne obmedzené a veľa vecí bolo nutné napísať v surovom SQL. Postupne sa každou verziou ORM zlepšuje a ja môžem vyhadzovať rôzne hacky. Dnešný blog bude o nahradení django-qsstats-magic funkciami priamo z django ORM.
Překlad povídky „Kniha“ je hotový. Svobodné překlady tím prozatím končí.