Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Překlad povídky „Kniha“ je hotový. Svobodné překlady tím prozatím končí.
Dnešný blog bude tak trochu o benchmarkoch a tak trochu o porovnaní kódu ReactJS a reactor.js (názov reactor bol zvolený pred zverejnením ReactJS).
Mozno tento zapisok nebude moc prinosny ale skor informativny. Tak je tomu uz nejaky cas co experimentujem s ARM doskamy prilakali ma k nim hlavne dve veci a to nizka spotreba ze to mozem napajat s baterie co som este neskusal a dalsou je relativne vykon danny samozrejme k tomu procesoru nieco ako pomer vykonu a ceny pri ktorej sa rozhoduju mnohi tuna zase analogia na to ako je to male a aku ma to malu spotrebu je to uzasne vykonne.
Co si budeme povídat, Linux již v autě je. Dostal se tam pod platformami Android Auto a Apple Car, které jsou částečně postaven na této platformě. Tyto platformy působí většino odděleně od samotného vozu. Jinak na to jde systém od Linuxu nazvaný jako Automotive Grade Linux, který integruje systém jako samostatnou jednotku. Hlavním cílem vývojářů je vytvořit platformu, která usnadní ovládání a zvýší celkovou spokojenost a komfort s řízením vozu. Samozřejmostí je plná integrace se smartphonem, stremování videa a možnost instalování aplikací, o co se už dnes snaží mnozí výrobci. Otázkou zůstává, jaký výrobce systém nasadí jako první? Mluví se o tom, že by to mohl být Citroen. Podívejte se, jak systém vypadá na videu:
Tak som sa na abcéčku konečne zaregistroval (a založil si blog). Chodím tu už dlhšie, ale doteraz iba ako anonymný a pasívny užívateľ. Motivácia bola jednoduchá - chcem sa opýtať na niečo čo sa nehodí do poradne. Chcel by som poprosiť tunajšiu komunitu o odporúčanie internetového obchodu s hudbou a filmamy. Chcel by som sťahovať filmy a hudbu z Internetu k sebe, ale povedal som si, že radšej ako hľadať pirátske kópie si priplatím a mám to všetko hneď na jednom mieste a poruke.
Měl jsem našetřené nějaké peníze, a tak jsem si k narozeninám koupil nové PC.
Jednou ze skvělých vlastností Internetu je, že nezapomíná.1 Díky tomu si můžeme osvěžit i starší projevy politiků, což jsme třeba dříve – v době analogových televizí a vzácných VHS rekordérů – jen tak nemohli.2
Takovou perlou, kterou se sluší připomenout, je mj. dílo Zuzany Roithové nazvané Lisabonská smlouva proti nelegální migraci – nenechte se strašit (alternativní odkazy).
Klíčové body projevu:
[1] také díky dobrým lidem k němu připojeným, kteří archivují kde co
[2] tedy ne že bychom nemohli vůbec, ale na videokazetách bylo místo spíš na americké trháky a na porno než na nějaké bláboly
Při čtení komentářů k uprchlíkům mě znova a znova překvapuje úplné vymizení libertariánského světonázoru ze scény. Nevím, jestli je to časová nebo místní věc -- jestli libertariánů ubylo, nebo jestli se neúčastní diskuzí k tomuhle tématu.
Čas od času mě Firefox dost nasere, anžto inkrementálně (a někdy dokonce skokově) mrví UI neustále k horšímu. Tentokrát se vývojáři „pochlubili“ tím, že „Nastavení“ není starý dobrý dialog, ale zobrazuje se jako obsah v novém tabu. To by se ještě dalo překousnout (i když debilní to je, kdo to má mezi těmi desítkami tabů hledat :-/ ), ale horší je, že si Firefox bohužel nepamatuje, kde měl Nastavení naposled otevřené. Což je při některých věcech (např. časté ruční změny nastavení proxy) dost vopruz.
Samozřejmě zcela legálně, ale vše má menší ale... Bylo nebylo...
Hlasování o svobodný překlad na září právě skončilo. Vybrali jste povídku Kniha od H. P. Lovecrafta, která dostala celkem 8 hlasů z 15.