Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Tak sem nám chýlí rok ke svému konci a RSS Guard 3.0.0 je tady
Dne 15. prosince se dožívá významného životního jubilea význačná osobnost jak předrevoluční tak polistopadové historie Česka. Jsme hrdí na to, že texty snad největšího blogera internetové historie ovlivňovaly zásadně i tento technický portál.
Certifikáty Let's Encrypt sú vydávané s dobou platnosti 90 dní. Dokumentácia toho o aktualizácii moc nepíše, takže som si vymyslel takú malú blbú utilitku, ktorá aktualizuje certifikáty.
Zanedlouho to bude pět let, co jsem zde publikoval blogpost s názvem Sociální důchodový systém. Jeho princip spočíval v tom, že by byla stanovena paušální částka pro všechny stejná, která by se odvíjela od průměrného čistého platu.
Chcel by som vymeniť svoj 8-ročný thinkpad za niečo novšie bez cenového limitu.
userContent.css
, u mě je v adresáři ~/.mozilla/firefox/*.default/chrome
a vepište do něj
@-moz-document url-prefix(http://www.abclinuxu.cz/) { .st p { line-height: 1.4em; } }Nyní je třeba restartovat službu
systemd-firefox
, aby se změna projevila.
Mějte oukej den.
Kamera pre Raspberry Pi nieje nič extra a fotky sa za dobré daju považovať akurat tie fotené za slnečného dňa. Ale aj tak mi to nedalo a amusel som vyskúšať čo to dá - v noci. Napríklad spraviť nočnú fotku so zrkadlovkou na dlhý čas je jedna radosť. Ale s kamerou Pi a jej mrňavým senzorom, čočkou s mizernou svetelnosťou... a hlavne obmedzeným firmware, to by mohla byť celkom výzva si myslim. Tak poďme na to.
V jedné diskusi jsem narazil na otázku typu „chci se naučit programovat“ od „počítačového analfabeta“ (její slova). Pustil jsem se do psaní odpovědi a nakonec usoudil, že to vydá spíš na zápisek do blogu
In last days I saved a few minutes to install old Need for Speeds again. These two ones are my favourite parts of the whole series and - as written in WINE's AppDB - both should run under WINE. In both cases there were some bugs, which may be worked around, but since Debian Jessie includes WINE 1.6.2, which is currently considered as obsolete, I decided to post my experience to my blog instead of AppDB.
Před půl rokem jsem se rozhodl pro koupi nového routeru a NASu. Nakonec u mě zvítězila varianta jednoho počítačem s Debianem. Obsahem tohoto blogu bude popisovat tento přechod, od výběru hardware až po nastavení. První část se zabývá původním řešením, požadavky na nové řešení a volbou nového hardware.
Konvencia PEP8 je medzi programátori notoricky známa. Omnoho menej je známy výrok samotného autora pythonu: I recommend always using tabs on Unix -- Guido.van.Rossum
Útoky v Paříži. Šok. V médiích se nepíše o ničem jiném. Ale co se za tím skrývá?
Napriek nadpisu blog nebude ani tak o samotných zvieratách ako skôr o tom ako sa k nim správajú ľudia.