Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Před časem jsem si naprogramil tři utilitky, které mi v IceWM chyběly, jelikož si na desktop systém nechci tahat žádné GNOME, ani KDE libs a vystačit si s GTK+, případně QT. ;)
Protože na desktopu používám lehké prostředí IceWM, které neobsahuje žádného správce napájení a knihovny gnome, nebo KDE se mi kvůli tomu instalovat nechtělo, tak jsem si v PyGTK udělal vlastního.
Mezi mé oblíbené statistické programy patří PIWIK a protože pro něj dosud nění čeština, tak jsem jej dneska odpoledne přeložil
Před nedávnem jsem s jedním kamarádem založil nový web o CMS Joomla!, konkrétně se zde budou nacházet informace pro vývojaře.
Jelikož musím teď chvilku na školní projekt používat Visual Studio, sepíšu zde malé srovnání mezi ním a Eclipse které jsem používal dosud.
Protože už mě chování Skypu docela rozčiluje rozhodnul jsem se napsat tento zápisek.
Právě jsem při programování bc práce narazil na docela zvláštní hlášku v PHPku. Protože jsem ještě podivnějsí hlášku neviděl, tak jsem se rozhodnul jí zde postnout
Tak mi dneska dorazily součástky na můj domácí servřík, díky vaším radám v předchozím zápisku jsem si nakonec vybral jako desku Alix 2C2 a wi-fi kartu TL-WN560G
Rozhodnul jsem si, jako poslední dobou několik lidí tady na portálu si pořídit něco jako domací server.
Protože občas dělám na PC s Win, kde není eclipse-pdt,rozhodnul jsem se, že ho používat s USB flašky.
Před delší dobou jsem si pořídil notebook HP s OS Windows Vista. Ten jsem ihned přeinstaloval Linuxem a ted by se mi hodilo dát si ten Win do VMWaru
Tento zápisek v blogu je spíše dotazem, ale dávám jej raději do blogu, protože je trošku obecnější.
Před časem se zde o spamu o tohoto hotelu objevil zápisek v blogu od Doliho, že byl potrestán. Přesto to však zkoušejí zase.
Už delší dobu mě trápí problém v hlučností měho PC, a tak jsem se včera roznodhnul vyzkoumat, která část počítače tak moc hlučí.
Jak jsem před necelým týdnem oznámil, tak jsem si k bakalářské práci vybral vytvoření účetnictví v jazyce PHP, V tomto zápisku se pokusím vysvětlit některé nejasnosti, které minule vznikly a přidám i nějaké podrobnosti
Delší dobu jsem se nezmínil o svých webových stránkách-Linuxový profík. Pro vás, kteří jste si tyto stránky oblíbili mám dobrou zprávu, konečně se mi podařilo získat pořádnou šablonu, o jejiž kvalitě souvisí i to, že zvítězila v soutěži o nejlepší šablonu pro CMS ve kterém mám tyto stránky vytvořeny. Rovněž mám i nové logo.
Protože pro Linux dosud neexistuje žádné(alespoň co vím) použitelné účetnictví, rozhodnul jsem se, že tento stav napravím a nějaké napíšu. Jak lze poznat z nadpisu bude vytvořeno v programovacím jazyku PHP.
Již delší dobu jsem zde nic nenapsal o svých zkušenostech s PHP, jelikož jsem na svůj projekt neměl moc času. Teď se mi ale podařilo přijít na lepší způsob, jak vytvořit strukturovanou diskusi, nebo menu.
V diskusi k jednomu příspěvku v tomto bloguse objevilo, že je vzhled trošku nepřehledný.
Již delší dobu jsem nic nenapsal o mých zkušenostech s PHP. Jak je z nadpisu partné zkoušel jsem parsování XML v PHP, ale nějak mi to nevychází.
Protože se mi často stává, že si při mazání více souborů omylem vymažu celý obsah adresáře, protože se mi do zápisu připlete *, rozhodnul jsem se, že si napíšu takový malý wrapper pro rm -fr v C.
Před nedávnem jsem přišel na zajímavou možnost ovládání KDE a to, že by mělo jít ovládat i hlasem.
Protože je víkend, tak tak se v tomto blogu vyjímečně odkloním od Linuxu. Včerejší datum(pátek 13.) je považováno za smolné.
Už delší dobou se mi honí hlavou myšlenka na vytvoření adresáře českých Linuxových webů, protože ty hlavní jako abclinuxu, root, případně penguin zná asi každý, ale co ty menší, které tvoří jednotlivci, případně malé skupinky nadšenců?
Právě si kompiluju druhé Gentoo tentokrát už s podporou SELinuxu. Začátek byl sice složitější, ale o tom až za chvilku
Protože můj LFS je již celkem staršího data, tak jsem se rozhodnul, že vyzkouším jak vlastně podobný systém Gentoo funguje.
Jak jste si možná již někteří všimli podle mé patičky, tak provozuji svoje stránky o Linuxu na www.linpro.cz
Na této stránce právě probíhá webcast z představení RedHat Enterprise Linuu 5. Dávám to do blogu, protože ve zprávičkách by se to asi objevilo pozdě.
Už delší doby mi vrtá hlavou jedna myšlenka a to o správcích balíčků v distribucích. Umí nějaký z nich zvládnout toto:
Tak už jsem vyřešil skoro všechny základní problémy v projektu, který v PHP-ku píšu. Poslední věc, se kterou si tak trošku nevím rady, je jak zajistit spouštění systémových příkazů jako iptables, nebo service ...(které může spouštět jenom root).
Dělat to přes sudo NOPASSWD se mi zdá docela hloupé, protože tím udělam docela díru do systému, která by se sice myslím dala nějak zalepit pomocí SELinuxu, ale do toho se mi nechce.
Existuje tedy nějaká dobrá metoda, jak to v PHP zajistit?
Předem děkuji za rady.
Protože si zrovna tak pohrávám s Eximem, abych zjistil jak funguje, tak mě napadla tato anketka:
Dnešní zápis bude trošku jiný, oproti těm předchozím. Bude se totiž týkat mé zkušenost s Windows a novým 320GB diskem Western Digital.
Ještě mám dvě otázky na PHP. V tom softu(viz minulý zápis) zkouším používat komponenty podle tvaru url, takže např.: main.php?com=article&task=edit&item=13 nastartuje komponentu pro psaní článků a editaci položky 13
Zrovna se učím php na jednom projektu pro kamaráda(bude se jednat o ovládací panel na wi-fi router, protože on je totální BFU a webmin se mi nezamlouvá) a právě se mi podařilo dokončit algoritmus na vykreslení stromového menu a protože se na tom to PHP učím tak bych se chtěl zeptat, jestli by se na následujícím kódu dalo ještě něco upravit, nebo optimalizovat(jinak kdyby se tento kód někomi zalíbil, tak si jej klidně může použít):
Protože se starám o linuxový router s CentOSem a brzy možná budu pomáhat kamarádovi se správou jednoho webhostingového serveru, který si chce založit a na něm také plánuji CentOS(jsem v něm zvyklejší a také kvůli velmi zajímavé technologii jménen SELinux a s Debianem se stále nějak nemůžu skamarádit
)
S jedním kamarádem uvažujeme o zprovoznění webhostingového serveru po novém roce. Přemýšlím jestli tam dát Debian, nebo CentOS. Prozatím se přikláním k tomu, že tam dám CentOS 5, jednak protože se v něm dost vyznám a jednak protože se mi docela zalíbil SELinux.
Tak jsem narazil na jednu stránku s hříčkou na téma počítačového čtení myšlenek. Zadání je v češtině takové:
Na novou Fedoru jsem se těšil, protože obsahuje X.org 7.1, které podporují kompozitní window managery. Jako první jsem vyzkoušel Compiz, ale poté, co jsem zjistil, že jsou zde k dispozici balíčky Berylu pro Fedoru, tak jsem je hned vyzkoušel a docela se mi Beryl zalíbil. Proto jsem se rozhodnul udělat průzkum jak je to s kompozitními WM tady na ABCLinuxu, takže následovat bude anketka(prosím, ale žádné flamy o tom co je lepší, jestli compiz, nebo Beryl;-)):
Protože se ve Fedoře 6 stále neobjevuje nejnovéjší Firefox 2.0(a podle koncovky balíčku v development firefox-2.0-2.fc7.i386.rpm asi ani neobjeví, tak jsem se rozhodnil, že bych vytvořil vlastní rpm Firefoxu 2.0 a veřejné jí zpřístupnil, protože delopment verze vyžaduje také další balíčky z developmentu.
Protože budu na podzim rozjíždět server, který bych chtěl založit na CentOSu, který je postaven na RH EL, tak bych se rád zeptal, jestli někdo nevíte, kdy by měla finální verze RH EL 5 vyjít(nebo neznáte link, kde to je uvedené), abych věděl jestli má na něj cenu čekat.
Už totiž delší dobu hledám schedule o jeho vydání, ale nikde se mi to prozatím nepovedlo najít. Předem děkuji za odpovědi.
Včera jsem dostal nápad na několik zajímavých anket, ve které proti sobě postavím dva protiklady.První z nich se týká GNOME a KDE.
O tom, co je lepší, jestli KDE, nebo GNOME se vedou dlouhé flejmy, ale jak je na tom jejich používání, které je použivanejší, to je námětem této ankety. Proto také zanedbávám ostatní WM.
Dneska mě napadla další anketa a protože se mi nechce čekat, než bude uveřejněna, tak jí dávám sem do blogu.
Ze kterých českých Linuxových portálů čtete zprávičky o Linuxu?
Já osobně jsem dříve sledoval zprávičky na Linuxsoftu, ale teď je již čtu jenom na ABCLinuxu.
Konečně se mi podařilo dokončit první 3 články o LFS a tak jsem mohl spustit na LinPro část zaměřenou na tuto distribuci, která bude sloužit i jako portál věnovaný příznivcům této distribuce, kde se budou samozřejmě také nacházet diskusní fóra zaměřená na tuto distribuci a seznam zahraničních i českých novinek v této distribuci.
Z článků zde naleznete prozatím návod na instalaci grafického bootování na LFS, jak na automatické připojení médií a také popis instalace projektu Mono(v menu Extras)
Pokud jste příznivci této distribuce a sami s ní máte nějaké zkušenosti, o které byste se rádi podělili, tak mi napiště na lfs_at_linpro_dot_cz.
Dneska jsem dostal nápad na zajímavou anketu: Kolikrát jste přišli o data? Měli jste je zálohované?
Tak v poslední době narážím na zhoršování kvality Googlu.Už poněkolikáté se mi totiž stalo, že mi nechce odpovědět a místo toho mi při normálním vyhledávání zobrazí hlášku:
Tak se budu muset pustit do zprovoznění wifi serveru pro kamaráda, přes kterého jsem připojený.
Na Linuxu mi nejvíce chybí jeden nástroj a to je zaznamenávání kdy jsem který balíček nainstaloval, abych nemusel při odinstalaci ručně jednotlivé balíčky vyzobávat, jako když jsem musel odinstalovávat mono instalované z oficiálních stránek, ale aby stačilo zadat třeba yum restore
, nebo yum restore 230605
a měl bych k tomuto datu obnovený systém a nemusel se ohlížet na to, že mi nějaká rpmka pokazí celý systém, protože bych jej do předchozího stavu mohl kdykoliv obnovit.
Ještě lepší by bylo kdyby totéž uměl Linux i s ručně nainstalovanými balíčky, prostě aby v Linuxu bylo něco takového jako ten nástroj ve WinXP, který umí navrátit stav systému k určitému datu.
Co si o tom myslí ostatní, existuje už něco takového v Linuxu?
Protože práce na oficiálním instalátoru pro LFS stále moc daleko nepokročily, tak bych se do toho o letošních prázninách rád pustil.