Portál AbcLinuxu, 8. května 2025 13:49
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
CZ.NIC vyhlašuje 2. ročník soutěže VIP pro mladé programátorySdružení CZ.NIC, správce domény nejvyšší úrovně .CZ, vyhlásilo druhý ročník soutěže pro mladé talenty v oblasti ICT „VIP – Vyvíjej, Inovuj, Programuj“, která je zaměřena na vývoj nového open-source softwaru nebo inovaci softwaru používaného v oblasti internetových technologií, služeb či infrastruktury. Úspěšný projekt může i letos získat až 50 000 Kč. Zájemci o účast v soutěži mají na zaslání svých návrhů na projekty čas do konce října, soutěž samotná potrvá do 9. dubna 2010.
Velká podzimní soutěž, 3. kolo (říjen)Pokračuje podzimní soutěž ve spolupráci s IBM Smartplanet. Ve třetím dílčím kole můžete vyhrát další pěkné ceny (například kvalitní bezdrátový router nebo tři různé technické hračky pro dospělé i mladší) a zároveň si účastí pojistit místo v koncovém slosování o linuxový mininotebook.
openMagazin 8/2009První podzimní openMagazin se vyznačuje především tím, že jej zpracovával profesionální sazeč v programu Scribus. PDF opět obsahuje zajímavé články z největších linuxových portálů. Přečtěte si recenzi KDE 4.3, představení chytrých mobilů s Linuxem nebo postřehy o používání open source a Linuxu ve škole i církvi.
Projekt: Multiplatformní přístup pro datové schránkyAbcLinuxu.cz zahajuje projekt navržený k získání open source řešení přístupu k tzv. datovým schránkám. Stávající implementace poskytovaná oficiálními zdroji je krajně nešikovná, nepružná a v neposlední řadě proprietární. AbcLinuxu.cz ve spolupráci s Liberix, o. p. s., se proto rozhodlo zaštítit, zorganizovat a odměnit vývoj otevřeného a skutečně multiplatformního řešení.
10 let IBM developerWorksIBM developerWorks je stránka pro softwarové vývojáře a IT profesionály, kterým nabízí množství tutoriálů a článků, ale také softwaru ke stažení, úryvků zdrojových kódů atp. Hlavním tématech jsou otevřené standardy a související technologie a produkty IBM.
Jonathan Corbet, vývojář jádra a autor LWN.netJonathan Corbet vede redakci stránek LWN.net, píše množství článků o vnitřnostech linuxového jádra, často po celém světě přednáší o stavu jaderného vývojového procesu a v neposlední řadě také aktivně přispívá kódem do jádra. V rozhovoru mluví mimo jiné o tom, jak tak trochu mimochodem vznikly stránky LWN.net, jak se mu daří skloubit psaní technických textů s vlastním programováním, a co považuje za nejsilnější a nejslabší články vývojového modelu linuxového jádra.
Hardwarové novinky – 40/200940. týden už sice byl prost oznámení bombastických produktů i odhalování budoucnosti velkých firem, ale i tak nebyla nuda. TSMC a UMC pohovořily o své budoucnosti, AMD naznačilo, na jaký dvanáctijádrový procesor se můžeme začít těšit, ASRock přichystal zajímavou základní desku, Galaxy pro změnu velmi prapodivnou GeForce a nakonec SATA-IO a Toshiba zveřejnily nový formát konektoru SATA.
Unixové nástroje – 1 (úvod, cat, head, tail)Jednou z unixových filozofií je kombinování jednoduchých utilit k dosažení složitých cílů. V tomto novém seriálu si postupně představíme celou řadu základních unixových nástrojů pro příkazovou řádku. V prvním dílu to jsou cat (zcat, tac), head a tail.
Jaderné noviny – 16. 9. 2009Aktuální verze jádra: 2.6.31. Citáty týdne: Frederic Weisbecker, Mike Galbraith, Greg Kroah-Hartman, Andrew Morton. Psaní jaderných modulů v Haskellu. Arjan Van de Ven: Představení ,timechart‘. Fondy video bufferů. Co se odrazilo od začleňovacího okna. Začleňovací okno 2.6.32, část první. Různá témata ohledně plánovače: Interaktivita; Potomci běží první; Lepší ovládání cpuidle. HW-breakpoint: Sdílené ladící registry.
Adobe AIR – Flash a AJAX na desktopuAdobe AIR je multiplatformní běhové prostředí, které vám umožní na desktopu instalovat a spouštět aplikace naprogramované pomocí technologií spíše spojovaných s webem: Flash, Flex, AJAX a HTML.
Vyšel Nexuiz 2.5.2. Novinkou je nový herní režim "CTS", ve kterém se hráč musí probojovat z místa A do místa B, dále nové mapy, textury, HUD a scoreboard. Přibyla také statistika přesnosti s jednotlivými zbraněmi, navádění raket pomocí držení primární střelby a rozmazání (blur) pohybu a poškození.
Anabáze Palm vs. Apple pokračuje vydáním aktualizace webOS 1.2.1, ve které byla opět obnovena podpora synchronizace s iTunes pomocí emulace iPodu, a to i přes vyjádření organizace USB-IF, která takový postup odsoudila. Oproti verzi 1.1.0 jsou verze řady 1.2 výrazně zrychlené, opravují mnoho chyb a přidávají podporu nákupu placených aplikací, copy-paste z prohlížeče a mnoha dalších drobností.
Vyšla nová betaverze 0.20 prohlížeče a správce fotografií XnViewMP. Jedná se o přepracovaný projekt původního XnView postavený na Qt. Nová verze mimo jiné přidává podporu XMP.
Peter Hansteen varuje před třetím kolem bruteforce útoků na ledabyle zabezpečené linuxové stroje. Hlavním viníkem je linuxový malware dt_ssh5. Upozorňuje Slashdot.
Shanzai.com reportuje, že nedávno oznámený operační systém pro netbooky Google Chrome se možná už v půli října objeví na čínských počítačích. Netbooky a stolní minipočítače vše-v-jednom od polostátní firmy Lemote používají čínský procesor Loongson (architektura MIPS, podobný jako ARM), což mimo jiné znamená, že Google svůj Chrome OS portoval na tuto architekturu.
OSNews píše o "instantním" Linuxu Latitude-On, což je samostatný linuxový systém běžící z ARM desky, kterou Dell přibaluje do svých (windowsovských) notebooků Z600. Latitude-On je další z okamžitě bootujících systémů, jež nabízejí základní pracovní prostředí bez nutnosti zapínat hlavní systém. Podle průzkumu Dellu v tomto prostředí uživatelé tráví 70 % času.
The Register píše o technologii CSP (Content Security Policy), kterou Mozilla připraila pro budoucí verze Firefoxu. CSP by vývojářům webových stránek měla umožnit předcházet XSS (cross-site scripting) útokům. K dispozici jsou preview buildy.
Vyšlo OpenSSH 5.3. Hlavními změnami jsou podpora názvů souborů delších než 256 znaků a konec podpory řady Windows 9x.
Společnost Adobe dnes veřejnosti představila krátké video demonstrující Flash Player 10.1 běžící na Palmu Pre, který využívá linuxový systém webOS. Flash na této platformě bude akcelerován grafickým jádrem telefonu a bude podporovat jak akcelerometr, tak multidotykové ovládání. Podpora bude do Pre přidána do konce roku.
Sabayon Linux je plně vybavená desktopová distribuce založená na Gentoo a vlastním balíčkovacím systému Entropy kompatibilním s Portage a podporujícím zdrojové i binární balíčky. Seznam změn od červnové verze 4.2 a odkazy ke stažení LiveDVD s Gnome 2.26 (1.6 GB) či KDE 4.3.1 (1.9 GB) najdete v oznámení o vydání. Pokud máte zájem pomoci s překladem balíčkovacího systému do češtiny, podívejte se na fórum a wiki.
K včerejšímu desetiletému výročí Gentoo Linuxu byla vydána verze 10.0. Seznam změn a odkazy ke stažení LiveDVD (2.7 GB) najdete v oznámení o vydání.
Byl vydán Python 2.6.3, který opravuje téměř 100 chyb předchozí verze. Dokumentace byla odpovídajícím způsobem aktualizována. Podrobnosti naleznete v changelogu.
Čerstvá várka vanilla linuxových jader (2.6.31.2, 2.6.30.9, 2.6.27.36). Nejvíce změn přináší samozřejmě 2.6.31.2. ChangeLog-2.6.31.2 má velikost 128 KiB, ChangeLog-2.6.30.9 34KiB, ChangeLog-2.6.27.36 13KiB. Verze 2.6.31.2 přináší mimo jiné vylepšení v podsystémech USB (xhci, usb-serial), Xen, KVM, jakož i v ovladačích ath5k a iwlwifi.
Bylo potvrzeno, že Londýnská burza přechází na Linux a Solaris, konkrétně na řešení od firmy MillenniumIT. Paradoxem je, že zde doposud bylo používáno řešení na bázi Windows Server (.NET) a Microsoft se chlubil jeho spolehlivostí oproti Linuxu. Očkávány jsou úspory a vyšší výkon oproti řešení od firmy Accenture.
Linus Torvalds vydal Linux 2.6.32-rc3, ačkoliv předchozí verze byla -rc1. Je to kvůli chybce v Makefile u -rc1, které o sobě tvrdilo, že je -rc2. Více než polovina změn v -rc3 je v aktualizaci síťového ovladače e1000.
Palm představil vývojáře přetažené od Mozilly (Ben Galbraith a Dion Almaer) a při té příležitosti oznámil další otevření vývoje webOS. Palm vývojářům zpřístupní svá analytická data, umožní jim distribuovat aplikace mimo App Catalog (žádné schvalování, ačkoliv bude apl. hostovat) a zruší poplatek u open source aplikací, které přes obchod půjdou. Na závěr setkání Palm potěšil účastníky, když všem rozdal po kousku Palm Pre zadarmo. Ofic. tisková zpráva.
Vyšla další betaverze nadcházející řady správce fotek pro KDE4, digiKam 1.0.0 beta5. Přináší především pokročilé přejmenování a opravy skoro šedesáti hlášených chyb.
Vyšlo KDE 4.3.2. Opravuje chyby, z nichž několik je kritických, například různé chyby v knihovnách, které způsobovaly pády. Kompozitní efekty KWinu jsou nyní stabilnější a KMail se také dočkal znatelného vylepšení. Podrobnosti najdete v seznamu změn.
Miguel de Icaza zareagoval na kritiku Richarda Stallmana (který ho označil za zrádce free softwaru). de Icaza říká, že RMS rozšiřuje strach, a zároveň tvrdí, že nadace Microsoft CodePlex vzešla z "interní snahy lidí, kteří věří v open source v Microsoftu".
LinuxDevices.com píše o humainoidním robotu společnosti Vstone s procesorem Intel Atom, na kterém může běžet Linux (a další systémy). Robovie-PC má 1,3MPix kameru a všechna rozhraní, která byste očekávali u běžného počítače, ale navíc ještě gyro senzory a akcelerometr.
Open Source Initiative (OSI), organizace, která schvaluje open source kompatibilní licence a vystupuje coby správce tzv. Open Source Definition, přišla o status obchodní společnosti [corporation] v Kalifornii, kde má sídlo. Znamená to, že v tomto státě nemůže vykonávat svou činnost a mohla by i přijít o jméno.
Zatímco hoří diskuse nad projektem multiplatformního přístupu pro datové schránky, OSS Alliance nabízí k testování OSS spisovou službu včetně komunikace s datovými schránkami. Nutná registrace.
Red Hat prodává placenou podporu pro svůj operační systém RHEL a další produkty. Během konferenčního hovoru o hospodářských výsledcích zástupci RH prohlásili, že představují tři čtvrtiny trhu s placeným Linuxem, a rozváděli, proč jejich firma vydělává i v období ekonomického útlumu.
Aaron Seigo představuje vylepšení, která se objeví v plasmoidu pro oznamování (nově) připojených úložných zařízení (device notifier) v KDE 4.4. Součástí je video ukázka.
Verze KOffice 2.1 Beta 3 původně neměla vyjít, ale kvůli počtu nevyřešených bugů vznikla jedna betaverze navíc oproti plánu. Nejvíce oprav bylo zařazeno do aplikací KWord a Krita. Hodně práce odvedla také Nokia, která se chystá KOffice používat v Maemo 5.
Andrew Lake (Jamboarder) píše o svém novém přehrávači médií po KDE – Bangarang. Bangarang se snaží co nejvíce využívat technologie, na kterých je postaveno KDE 4 (Phonon, Nepomuk atd.).
Projekt Debian oznámil, že od příštího vydání (Squeeze) bude kFreeBSD, systém Debian s jádrem z FreeBSD, součástí oficiálního seznamu plně podporovaných distribucí Debianu. kFreeBSD mimo jiné nabízí OpenBSD Packet Filter a podporu NDIS ovladačů přímo v jádře.
V rámci smírčího řízení mezi Evropským parlamentem a Radou EU ohledně telekomunikačního balíčku navrhla Rada EU pozměněnou verzi dodatku 138 (jehož původní verze byla již 2x schválena drtivou většinou EP), která přidává výjimku z nutnosti soudního řízení v případě "prevence, vyšetřování, detekce a stíhání trestních činů". Více viz článek Telecoms Package: Does the EU Council hate Freedom?
Joe Brockmeier (zonker) na konferenci LinuxCon přednášel o budoucím směřování Linuxu a využil přitom srovnání s mnoha hudebními kapelami. Motto přednášky bylo: Proč je Linux jako Ramones? Nemohl by být Linux radši Beatles? Videozáznam najdete na linux.com.
Vyšel VCS Bazaar 2.0.0. Obsahuje řadu oprav včetně vylepšení stability. Navíc je výchozím formátem dat formát 2a, který je podstatně menší a rychlejší.
Vyšel Google Web Toolkit 2.0 Milestone 1 (vývojová verze). Mění některé obraty, nabízí pluginy pro ladění kódu v celé řadě prohlížečů, umožňuje více deklarativní psaní UI, kód lze rozdělovat do více fragmentů a ještě více.
IBM oznámila výzkumný projekt, jehož cílem je čip ("DNA tranzistor"), který dokáže rychle a levně analyzovat vlákno DNA. Informace jsou získány během průchodu molekuly DNA tzv. nanopórem.
Dell plánuje na počátek roku 2010 další chytrý mobil s OS Android a celoplošným dotykovým displejem, tentokrát pro AT&T a (zprvu) americký trh. Již před měsícem Dell představil Mini 3i pro čínský trh (také postavený pro Android).
Vyšlo GDB 7.0. Mezi hlavní novinky patří podpora nových platforem, skriptování pomocí Pythonu, reverzní a víceprocesové debugování. GDB 7 má také nové rozhraní pro kompilaci JIT.
Red Hat a Microsoft oznámily dokončení prvních (vzájemných) certifikací pro běh svých systémů v rámci virtualizačních řešení obou výrobců. Dohoda o této vzájemné certifikaci byla podepsána již v únoru 2009.
Desktopové prostředí EDE (Equinox Desktop Environment) vyšlo ve verzi 2.0 beta. EDE je rychlý a jednoduchý desktop, který využívá nenáročný grafický toolkit FLTK a klasický styl panel-plocha. Vizte poznámky k vydání.
Mark Shuttleworth oznámil nově zvolené členy Ubuntu Community Council (komunita zvolila 7 členů z 12 kandidátů, které vybral Mark S.). Community Council je mimo jiné zodpovědný za řešení konfliktů v souvislosti s Ubuntu Code of Conduct. Schází se jednou za dva týdny na IRC.
Harald Fernengel oznámil první oficiální vydání Qt 4.6 pro Maemo 5 (platforma pro nový smartphone N900). Dosud bylo Qt pro Maemo k dispozici pouze jako komunitní projekt, nyní vyšlo "technology preview". Součástí je video ukázka předvádějící integraci s Maemo 5.
Vyšel střihový program Kdenlive 0.7.6, mezi hlavní novinky patří přepsaný titulkovač, který podporuje jednoduché animace, dále pak vylepšení rozhraní a jako obvykle opravuje spoustů pádů. Poznámky vydání.
Motorola opustila linuxovou mobilní platformu LiMo ve prospěch operačního systému Android. Motorola přitom byla jedním ze zakládajících členů LiMo Foundation. Další velcí členové LiMo (především Samsung a LG) zatím zůstavají, nicméně už nyní představili řadu modelů s OS Android.
Vyšlo Wine 1.1.31. Zlepšuje ovl. prvek monthcal, zrychluje práci s DIB sekcemi, opravuje různé chyby v ovladači zvuku, přináší počáteční podporu ActiveX v JScriptu, vylepšuje podporu Direct3D 10 a opravuje různé chyby.
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.