Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
„Hele, třeba tady ještě bude hrát ten sprostej písničkář,“ říká mi Honza chvíli po půlnoci, když vcházíme k Vorařovi.
Jsem tam poprvé, restaurace je na první pohled od vchodu poloprázdná. Jdeme dozadu a pak po schodech dolů. Ozývá se nadšený tleskot a pískot.
Bože, už jste někdy zkoušeli pracovat s vlákny a GTK najednou? Nejde to do sebe. Ačkoliv je glib "thread safe", u GTK tomu tak není. Před jakoukoliv manipulací s widgetem musíte zavolat gdk_threads_enter()
a po dokončení manipulace gdk_flush()
a gdk_threads_leave()
. A do toho ještě signály ... V těch od glib se to volat musí, ale v těch od gtk ne.
Šlápnout na plyn a vyrazit vpřed umí každý. Umět ale vždycky včas zastavit nebo zpomalit, to už tak samozřejmé není (a nepomůže ani mít Lamborghini). Další díl automýtů je tady.
V pátek jsem ve škole (v hodině INF) sosnul SuSE 10.2 (za 6 minut), vypálil a během víkendu dvakrát naistaloval. Sám nevím, jestli to má být recenze nebo jen shrnutí dvou mých instalací.
DOPSÁNOJediná věc, co mi v Debianu pro Amd64
zatím chyběla, byl Flash plugin. Tento problém se ale dá vyřešit celkem precizně - následující postup
je sice tak trochu hack, ale úplně čistý .
Návod je inspirován postupem z Gentoo Fóra a upraven pro Debian Testing (a použitelný i v jiných debianech a ubuntech, balíky si ale na internetu musíte najít sami).
Pre výber slovenského variantu vždy predraďte sk_.
hmm co dodat. :D. napriklad dovod celeho tohoto "zapisku" ako tomu hovorite? tu ho mate.
Hrajete rádi šachy? Není nad to zahrát si naživo s pořádnými dřevěnými šachy, ale
možnost zahrát si kdykoliv s kýmkoliv ať je kdekoliv taky není špatná
Z okolností vyplynulo, že se stanu adminem celkem pěkného serveru, na kterém budeme ještě s jedním známým provozovat určitou (převážně) LAMP službu. A vzhledem k tomu, že jsem totální nováček v administraci serverů, budu zde psát, jak bych chtěl vše dělat a spolehnu se na komunitu, že mi poradí a pomůže :) První díl se týká výběru filesystému na server, konfigurace RAIDu a výhledu do budoucnosti, ohledně použitého síťového FS.
Poslední dobrou se toho krom mé nemoci moc neděje. Krk se lepší, ale pomalu si uvědomuju tíhu vánoc a ledna.
Stepping u procesoru, zkoušel jsem to prohnat googlem a dostávám příliš irelevantvní výsledky. Díky
Pokud používáte wine i k hraní her, tak jste se určitě setkali s tím že se vám zvuk ve hře seká, nebo myš není tam kde by měla být a poletuje tam kde se jí zrovna chce, to samozřejmě znepříjemňuje hraní a to dost podstatně.
I když se o tom tak trochu mluví a píše v médiích, přidám se tu i já s pár úvahami. Média o tom zpravují opravdu jen trochu: rozhodně jim to nestojí za první stránku. Zřejmě protože hlavně ta "pravicově" (čti modře) laděná, kterých je v ČR většina, mají velké potíže zachovat při brakování státní pokladny jednotlivými poslanci fazónu. Také není v této všeposlanecké hře co vytahovat na konkurenci, protože se jí účastní ve vzácné svornosti poslanci jak bloku "levicového", tak toho "pravicového". Poslanci se zkrátka včera zase jednou předvedli jako ukázkové prostitutky. Na palubě nejdražšího českého bordelu.
Dnes se "TOMU" povedlo něco, co mě totálně zvedlo ze židle a poslalo Ubuntu na věky pod kytky.
V tomto super-krátkém zápisku chci jen informovat zájemce, že jsem právě aktualizoval zdrojáky tohoto portálu a developerskou databázi. Více informací najdete na stránce projektu. Kdo si chce pocvičit programování, něco se naučit, hledá téma ročníkové práce do školy atd., má možnost se zapojit. V bugzille máme 247 otevřených chyb a námětů, některé se dají zvládnout za pár minut, jiné by zabraly týdny.
Tenhle blog by měl mít název spíše první týden ostrého provozu na linuxu. Ale tohle mi od pondělí uvízlo v hlavě...
Pozadavky:
1)Psani grafickych aplikaci (moznost psat i textove ale HLAVNE GRAFICKE programy)
2)Zadna QT knihovna (preferuju GTK)
3)Uvital bych moznost prenosu programu z gnu/linuxu na windows
4)Uvital bych jednoduchy zapis a snadnou vyuku jazyka (assembler zatim nechci ;-))
Zatim jsem vahal mezi C, C++, Java, Python, Ruby.
V jakem jazyku programovat? Jake pouzit vyvojove prostredi?