Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Tento zápisek je nádherným kandidátem na to, aby dostal samé špatné hodnocení, ale já si to přesto neodpustím.
Klávesa BackSpace ve Firefoxu od nějaké verze skákala na předchozí navštívenou stránku. Je to pohodlné, a návykové. Funguje to nejen ve Firefoxu, ale i v MSIE. Podobně v Průzkumníku na Windows a Nautilu v GNOME má Backspace podobný význam - skok do nadřízeného adresáře. Po kompletní instalaci jiného notebooku se nainstaloval nový Firefox 2.0, kde to defaultně funguje jinak.
Ak vám nadpis dnešného zápisu pripomenul dosť častý výkrik školopovinných detí (t.j. ZŠ + SŠ), ubezpečujem vás, že v tomto prípade sa budem zaoberať trochu vyššou témou ...
Plány na přidání podpory formátu OpenXML do kancelářského balíku OpenOffice.org byly některými ortodoxnějšími příznivci svobodného softwaru přijaty velmi nelibě. Prý když tam ta podpora bude, nikdo nebude mít chuť používat ODF, a tedy pak nebude ani vůle přecházet na OpenOffice a potažmo i na GNU/Linux. Jenže já to vidím zcela jinak.
Čas od času se zde na portálu někdo vyjádří, jaký by chtěl notebook v dané cenové relaci. Pokud jde v prvé řadě skutečně o cenu, doporučil bych následující kousek – sice mu chybí pár kláves a Linux na něj nainstalovat asi půjde stěží, jinak si jej ale zamilujete na první ochutnání.
Čtu novinky.cz, protože se rychle načítají a mají rozumně rozmístěné reklamy. Idnes a Aktuálně se načítají strašně dlouho a všude něco bliká. Nicméně redaktoři novinek byli nejspíše vybíráni mezi žáky zvláštních škol. Neustálé překlepy a pravopisné chyby jsou už spíše k smíchu, ale čekal bych, že redaktoři mají aspoň trochu selského rozumu. Ale nemají, nemají. Viz třeba perex článku o kapsch:
Bez druhého dodatku přitom Řebíček odmítá povolit pilotní provoz. Je v něm uvedeno i to, že Kapsch by měl za každý den zpoždění platit 15 miliard korun.
Hrde oznamuji, ze se vcera (16:38:00:00) podarilo uspesne rozsirit rodinny balik Malevica. Oproti minule verzi pribyl modul Toby M. Malevic, vaha 4.2kg a vyska (merena vleze, takze spis delka) 54cm.
Uz zbyva jen upravit paticku. Screenshot noveho produktu bude pridan pravdepodobne v nasledujicich dnech.
Tak jsem si náhodou vzpomněl, že jsem chtěl uspořádat sraz abíčka někdy v létě in Praha(sic já od pardubic jsem). A bylo mě řečeno že se k té organizaci dokopou členové ABC/UVKSČ a to někdy na podzim...
Můj táta nikdy nebyl do počítačů nějak ponořený a používal je jenom, protože mu to zjednodušovalo práci. Dneska mě ale překvapila jedna věc a divím se, že mě to nenapadlo dřív.
Věděli jste, že když ve Windows vytvoříte adresář s mezerou na konci, tak Windows tu mezeru na konci odstraněj? Úžasně praktický, zvlášť když má člověk rozbalovat tarball se stovkama souborů v desítkách takovejch adresářů.
Warly konečně udělal něco s Mandriví bugzillou, bohužel se zatím zdá, že původní bugy, které tím padly byly více než úspěšně nahrazeny bugy novými. Nadále se tak potvrzuje, že nejzabugovanějším nástrojem je bugzilla, aneb kovářova atd.
Louskám se pravidly pro tvorbu rpm modle mandriví kultury, abych mohl man-pages-cs uploadnout přímo do mandrivy - zjistil jsem, že moje jméno je z neznámýho důvodu mezi contributors v /usr/share/doc/mandriva-release-2007.0 i 2007.1, takže by mi to mohlo projít. Před několika dny byly navíc opraveny dva bugy v manu, které jsem předtím složitě obcházel, takže teď to půjde sice jednodušejc, ale zase se v tom budu muset vrtat.
Dárky na Vánoce už máme de facto komplet vyřešené, narazili jsme ovšem ještě na trhu na Rubikovu kostku o 4 patrech. Pětipatrovou měli taky, ale to mi už přijde jako zhůvěřilost.
Nedávno jsem si stěžoval na O2. Že mi blokují port 25. Blbost, popletl jsem to sám.
No, tak jsem asi po měsíci prováděl aktualizaci svého ArchLinuxu. Projistotu zkontrolovat na webu distribuce, zda-li zde nebude zádrhel. Hmm - kernel 2.6.19 a nový hook pata pro mkinitcpio. Pečlivě jsem si přečetl vše kolem toho hooku (jak to česky nazvat ...), změnil v fstabu výskyty hda na sda, hdb na sdb (harddisky) a z hdc na sr0, hdd na sr1 (dvdromy). Následně úprava menu.lst a reboot. Vše funguje a já jsem spokojen. Strašně se mi líbí ty nové názvy dvdromů :-)
Než naimplementuju ukládání rozdílů do revizí, musím se zbavit formátu SIMPLE v datech Abíčka. Teď můžete buď formátování řídit sami (značky BR, P) nebo to nechat na systému (prázdný řádek). Druhý způsob nazývám SIMPLE formátem a při renderování jej automaticky převádím na HTML (doplněním značky P). Pominu-li neefektivnost (opakovat tuto relativně složitou operaci při každém zobrazení), obávám se implikací při ukládání revizí.
Možná nosím sovy do Athén, ale dneska jsem zjistil náhodou a poprvé, že online sběrna Globusu má klientskou aplikaci dostupnou i pro Linux.
Schválně, zkusím si napsat, co dělají disky, když se nezadaří čtení nebo zápis. Uvidíme co z toho vyleze. Nic jsem o té věci soustavně nečet a ani nevím, jaká literatura by na to byla. Všechny informace mám z kusých zpráv obsažených v dokumentaci k programům a HW komponentám, a z vypravování techniků některých firem, které prodávají storage systémy. Některých, to znamená že někde nevědí nic, ale většinou spíš vědí.
Debian Etch bol zmrazeny: http://permalink.gmane.org/gmane.linux.debian.devel.announce/1002
.. pro Linde nakladatelství s.r.o "Právní manuál pro sociálně-právní ochranu dětí"? Pokud toho člověka znáte, tak mu vzkažte že je pěkné č..ě a ať se naučí něco o webu a webových odkazech. Taky mu ještě obouchejte o hlavu CD z instalačkou OpenOffice, nějakou bichli s podtitulem jak správně psát dokumenty v aplikaci MS-Word (ta bude nejspíš nejvíc bolet) a na kolenou ho za mě poproste ať mu není líto těch peněz a času na to aby se dozvěděl něco o tom, jak se tyhle věci dají dělat slušně.
Stále se mluví a píše o tom, jak prosadit open source ve veřejné správě,
ve školství a různých institucích. A přes veškerou snahu se to nedaří tak,
jak by příznivci OSS chtěli. Naráží se na různé administrativní překážky,
neochotu úředníků a podobně. Řada lidí se tomu snaží přijít na kloub, proč to u nás nejde a v jiných zemích je to snažší.
Až najednou dnes ráno vidím v televizi zajímavou
zprávu.