Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Tento zápisek bude o hrách Might and Magic VI a VII a jejich rozjetí na linuxu. Předem říkám že jsem je po pár útrapách spustil, ale je tu jeden háček, který bych rád vyřešil (proto víceméně píšu tento zápis).
Tak zas nám nastávaj ty trapné pokrytecké dny, kdy se maj všichni rádi, v ulicích svítěj komety jak při přípravě na Armageddon, tučnáci otevíraj okna a indiáni z tramvají zvyšují přísun peněženek. Taky očekávám kupu mailů s tunou souborů jako vesel¤-v®noce_a?އastn×_nov×"rok.pps.rar
Linux používam už nejaký ten rok (aj keď na vlastnom noťase ho mám ako primárny OS len pár mesiacov), a tak som prešiel menšiu cestu pri výbere filesystému pre systém. Ext2, Ext3, Reiser, XFS...
Působím jako učitel a správce sítě na základní škole v Brně. Rozhodl jsem se jako jeden z mála (ale pořád je nás víc) používat na ZŠ operační systém Linux.
Čas od času se Microsoft snaží inzerovat na Abíčku. Vždy jsme ho odmítli. Teď na to šel oklikou.
Pár rádoby-bláznivých myšlenek o open-source událostech, které se nedávno přihodily ve světě džávovém.
Hledám nějaký plugin do Wordpressu, který by mi umožnil spravovat soubory ke stažení.
No dneska to bude o tom, jak dopadla moje snaha nepít alkohol na Gympláckým plese, a také o tom, že Kurt byl machr.
Abstrakt: jak nastavit okraje v LaTexu, abych to nemusel zas googlit, až to zapomenu. Hlava děravá je hlava děravá.
pure C, nejlepsi resitel ziska ode mne pivo na prvnim linuxackym srazu, kde se potkame
Dnes to bude krátké. Už delčí dobu hledám nějaký GUI pro pacman, ale žádný z těch co jsem prozatím zkusil se mi nezamlová. Možná jacman, ale javu moc nemusím. No a tak jsem si řekl, že se pokusím napsat vlastní. Má představa je, že to bude napsaný v C++ a GUI bude psáno za pomocí knihovny QT4.
Vypadat by to mohlo nějak taktoPred pár dňami vyšiel nový Beryl,momentálne vo verzii 0.1.3 .Keďže mi predchádzajúca verzia predvádzala rôzne bugy.Hovorím si,že vyskúšam túto verziu.No ide celkom normálne ,rotate cube mi konečne funguje.Používam mandrivu 2007 a rpm balíčky som si stiahol z tejto stránky.
mandrake.contactel.czInštaloval som cez konzolu pomocou príkazu rpm -i.Pri odmietnutí kvôli
závislostiam som použil príkaz rpm -i --nodeps.Nainštaloval som celkovo tieto balíčky:
beryl-core-0.1.3-3mdv2007.1.i586.rpm
beryl-dbus-0.1.3-1mdv2007.1.i586.rpm
beryl-manager-0.1.3-1mdv2007.1.i586.rpm
beryl-plugins-0.1.3-1mdv2007.1.i586.rpm
beryl-settings-0.1.3-1mdv2007.1.i586.rpm
libberyl-core0-0.1.3-3mdv2007.1.i586.rpm
emerald-0.1.3-1mdv2007.1.i586.rpm
emerald-themes-0.1.3-1mdv2007.1.noarch.rpm
libemerald0-0.1.3-1mdv2007.1
Táto verzia Berylu podporuje aj iné window decorators.Aquamarine - KDE KWin Themes a Heliodor - Metacity Themes (port of gtk-window-decorator).
Asi tak před rokem jsme si začal štárat v Linux from scratch až jsem diky memu 64bitovému procáku zakotvil u CLFS. Mno a štárání přerostlo v posedlost čistého UNIXU...
Dnes jsem napsal tento možná osudový příkaz: chroot /mnt/store/gentoo
Před nějakou dobou jsem začal řešit připojení přes ADSL, podmínky pro zřízení byly následující:
Pred časom sa tu rozvinula živá diskusia nad potrebnosťou rôznych ubuntu verzii, konkrétne sa jednalo o kresťanskú mutáciu Ubuntu. Že zákon akcie a reakcie platí aj v tomto prípade, sa môžete presvedčiť tu: Ubuntu Satanic Edition Ale je dosť možné, že sa jedná iba o nejakú recesiu, dlhšie som nad tým nehĺbal...
Pozor, pozor - kratky zapis v blogu! Microsoft boduje :-)...
Nějak se mi zpomalila Fedora 5, takže jsem začal uvažovat o přechodu na FC6. Jak jsem zjistil, yum si drží některé balíčky ještě z FC3 (prováděl jsem upgrade) a yum update čím dál častěji vyhazoval neřešitelné závislosti. Tak jsem si stáhl všechna CD FC6, zálohoval a zkusil...
Rozhodl sem se, že napíšu internetovou aplikaci. kt. bude obsluhovat zápisy z porad, analýz a závěrů z různých interních podnikových porad(nebaví mě ty zápisy ve wordu, kt. jsou neustále aktualizované, ale nepřehledné...).
Tak nam nastal vanocni cas, tedy doba miru a klidu (teorie) (shonu a nervozity (praxe)) ale to je jedno, zpet k memu dilema...
Toto je spíš otazka, než blogový příspěvek, ale chci se zeptat kde hledat když potřebuji vždy na jednorazové práce nějakého toho programatora, co udělá web, redakční systém a tak podobně.
..co napíšou do sekce Hardware pro příslušný kus a typ vítězoslavné:"Funguje!" eventuálně s dovětkem že lepší postup najdete na google. Jenže vždycky to takhle jednoduše nejde a problém nemusí být vždy na straně zakoupeného zařízení. A totéž by se dalo říct i na adresu obhájců aplikací psaných v javě. Jasně že primární hák je v tom kdo a jak tu aplikaci napsal, ale proč nemá (nebo jsem to teda alespoň nikde nenašel) jvm možnost nastavit maximální množství dostupné paměti?
Byla to vcelku sranda. Program se vydařil, nepokazil jsem ani jednu scénku (hrál jsem ve třech)...
Tak se mi zase po..al notebook. Letos už druhý, naštěstí tehnle je ještě v záruce.
Nepokazil se celý počítač, ale jenom disk hlásí vadné sektory, bohužel přímo v žurnálu od ext3, takže počítač nechce startovat.
Otázka: Dá se připojit 2.5" SATA disk do "velkého počítače" jen tak, nebo je potřeba nějaká úchylná redukce?
Abstrakt: jak zprovoznit cslatex na Slackwaru ráže deset nula nula v cuku letu.
Tak se mi poštěstilo a firma mě pošle na školení (XML/XSL), vybral sem si firmu Cleverance.... Neb je někdo, kdo mi může podat nějaké reference, tak sem s nimi, máte někdo nějaké s Cleverance zkušenosti?
Dnes je ten den kdy mi došel domů nový level s dvěma DVD, a protože jsem měl chuť si něco zahrát, tak jsem se hned pustil do zkoušení co mi bude chodit a co ne.