Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Tak tahle otázka mě včera několikrát napadla, když jsem použil mód "Navrhované skladby". A protože hudby mám celkem dost, zajímalo mě co že se mi to má líbit.
Otázka pro všechny Slackwaristy: Také se nemůžete dočkat jedenáctky?:)
Po nahlédnutí do changelogu mě potěšilo zařazení čerstvých KDE 3.5.4, ale pořád to vypadá na použití kernelu 2.4.XX. Od zmrazení current repozitáře přibývá orav bezpečnostních děr a chyb.
Už mi propadla další pozvánka, v pořadí čtvrtá. Nechápu, proč je třeba mít nick na šest a více písmen. Dost mě to štve. Nemá někdo nápad na delší variantu mého nicku?
Zrovna včera jsem dělal asi po dvou měsících kompletní aktualizaci své instalace Slackware.
Pomalu končí ten strašný měsíc - květen. Byl plný nepříjemností, kotrmelců. Snad se konečně blýská na lepší časy. Tak opět sepíšu pár postřehů, berte prosím ohledy na pozdní hodinu.
Převážná většina z vás asi ví o co jde, doslovný překlad je "skládat papír". Nebojte se tento zápis nebude o origami, a pokud ano tak to není záměr.
Ne nebojte se neodcházím z tohoto portálu, ani neopouštím GNU/Linux, a ani náhodou nepřecházím ze Slackware na jinou distribuci.
Opět jsem po delším čase přepnul klávesnici na vok-czech, spustil Quantu, abych mohl pohodlně napsat další blog :).
Uvažování nad sebou samým je velmi prazvláštní, člověk si uvědomí spoustu věcí, které by mu na ostatních přišly zvláštní. Kupříkladu, teď si pálím repositář slackware current :), co s ním asi budu dělat, a proč?
Tak jsem se dnes opět trochu rýpal v jádře a snažil jsem se rozběhat suspend to disk. Uspání do paměti už mi funguje přes týden a tak to tu plácnu pěkně pohromadě. Pro začátek jen pár poznámek, potřebujeme PC které má ACPI, suspend nefunguje se SMP kernelem.
V minulém blogu jsem slíbil návod na zprovoznění automountra ve Slackware. Tak s chutí do díla.
Dalo by se říct bohužel. Včera mi to má tělesná schránka dávala patřičně najevo.
O weekendu jsem zjistil jednu velmi nepříjemnou věc, systém nabootuju jen na svém stroji. Těžko můžu s klidným svědomím vzít disk připojit ho jinde a doufat, že nabootuju 2.6 kernel co jsem si kompiloval.
Tak jsem si u nás na fakultě v počítačové hale vyslechl velmi zajímavý názor na GNU hnutí a na jeho nejúspěšnější počin (snad to tak mohu nazvat). Dnes vůbec někteří naši kolegové perlili, už se těším na rozpravu o balíčkovacích systémech :).
Tak nám začal na MUNI druhý semsetr. První přednášky mě v některých předmětech zklamaly, v některých jsem se slušně bavil, a tak celkově nic moc pocit :(.
Líbí se vám rozvržení klávesnice "Česká (programátorská)" z Windows? Rozvržení klávesnice vok je přesně to co hledáte, navíc má i pár vylepšení.
Už mě štvalo neustálé přepínání mezi anglickou a českou klávesnicí a tak jsem si vyrobil vlastní rozvržení, o něj se s vámi rád podělím a přiložím návod jak jej zprovoznit v KDE (kxkb).
Konečně mohu říct, že mám zase disk v "cajku". Po tom co jsem mu provedl posledně, si zasloužil trochu péče.
Podělím se s vámi o svoji esej do předmětu Kapitoly k filosofii jazyka I. V požadavcích bylo mimo jiné použití "internetového zdroje", nešel jsem pro něj daleko a využil zápisů v blogu pana Jana Jilka. Tímto bych mu chtěl mnohokrát poděkovat za inspiraci.
Včera večer nebylo co dělat, tak jsem si řekl že udělám pořádek na disku. Přerovnám si empétrojky a tak.
Podělím se s vámi o krátkou esej, v níž nahlédneme trošku do historie a současnosti Slackware. Asi bych neměl říkat jak dlouho mi trvalo esej napsat ;). Pokud je plná omylů, polopravd, mýtů a legend, tak mi to odpusťte :). Třeba se někomu bude něco z toho někdy hodit.
Další moje mini How-To, tentokráte zprovozníme LIRC :), i když to není nikterak složité...
Zúčastnili se:
Tak se nám to blíží.... již skoro tradiční lanparty, kterou přezdívám "Vánoce s Quakem, aneb jak jinak nejlépe prožít vánoční svátky!".
Dnes jsem přemýšlel co pro mě vlastně znamená když se řekne GNU/Linux a došel jsem k pár zajímavým věcem, a hlavně k tomu že mě do značné míry duševně poznamenaly...
Ano prohlédl jsem a už nebudu hanit (no alespoň ne tolik) jiné distribuce...
Po prvním kole, které se odehrálo 11.11. 2005, není důvod proč by se nemělo konat druhé. Termín by byl stanoven na 16. 12. 2005. Tento týden je totiž natolik hektický že času není na zbyt. Ptáte se proč? Sdružení na podporu mezinárodního přátelství "Slunce" otevírá ICM (Informační centrum pro mládež). Jakožto externí člen se snažím dělat co mohu. Druhým důvodem je škola... 16. nám začínají "prázdniny", no lépe řečeno poslední šance zachránit se a naučit se na zkoušky, a tak bych se chtěl jestě před tou temnou hrůzou trochu, doufám příjemě, odreagovat...
Ano je to tak jsem bez víry, Vim, Vi ani Emacs jsem nepochopil, proto používám to co používám, v textu mcedit grafice pak Kate. To je celé :)
Rád bych se zeptal jaká by se dala očekávat účast na takovéto akci, pokud by se pořádala právě tady, a kdo by chtěl stávit příjemný večer u dobrého čaje a šachu.
Reaguji na mail jednoho z vás, a zároveň připojuji omluvu za přislíbenou účast, kdy jsem dal přednost osobním záležitostem. Tak konečně tento týden by mohlo být možné odložit školní povinnosti a pobavit se s lidmi stejné (do jisté míry - určitě ne tak extémistických názorů) krevní skupiny.
Jaká koli účast je vítána, s šachy i bez nich, s problemy s GNU/Linuxem či bez nich.
tak Jsem si před pár minutami stáhnul FreeBSD, vypálil, a až přikodrcám se školy domů pustím se do instalace, jen se bojím abych nemigroval ze Slackwaru... sice změna je život, ale mě se Slack líbí, a tahle zvědavost!!! Nastene dilemno? Uf to je hrůza, je to tak dobrý, nebo si řeknu, jo zajímavý, ale o tolik lepší to není, nemám důvod měnit.... jaké jsou zkušenosti?
Od kamaráda jsem si dlouhodobě půjčil kabel k Siemensu (mám C60), no a začalo trápení jak donutit tučňáka ke spolupráci. Siemensy jsou v tomhle celkem vychytané, a softwaru je přehršel, ale do GNU/Linuxu jsem jaksi nenacházel to pravé ořechové...
Window Maker Poté co jeden z mých linuxových přátel přešel z KDE na Enlightenment, řekl jsem si i já že by nebylo od věci vyzkoušet něco jiného.
Nemyslít že sem takové věci nepatří? Dost mi vadí otázky typu: Kde stáhnu tohle a tamto. Když se jedná o komerční programy (například cedega). A následná odpowěd: TuxWarez. Nemělo by se zakázat navádění k warezení a mazat takové diskuze už v zárodcích? Je přece slušností, že pokud někdo chce za svoji práci zaplatit, tak by mu mělo být zaplaceno, je to porušování zákonů a slušného chování, pokud někde kradu. Zápis je reakcí na tuto diskuzi.
Tak jsem si stáhnul CVSko SIM, potěšila mě fungující průhlednost oken, a oprava pár bugů. ale co mě zklamalo byl špatný překlad, tak jsem se zdravě naštval a opravil ho, pokud by jste o něj měli zájem, vystavil jsem ho zde ;), stačí jím přepsat původní soubor. Jestli je něco šatně, tak se ozvěte...
GPRS je uz kapku pomalé (no kapku víc ;) ) a tak jsem se začal poohližet po nějaké náhradě.
Volba padla na Wifi, cena bude přijatelná (nižší) a rychlost vyšší :). Dnes jsem jen zařídil proměření signálu, a informoval sem na zařízení, protože v počítači Wifi kartu nemám. Důležité bude jak silný příjem bude, podle toho pořídím katru nebo AccesPoint, s podporou Linuxu by prý neměl být problém, tak jsem zvědavý.
Příští díl: jak se měřil signál :)
Nezapomínejte na to, většina nováčků to nedělá, ani já jsem nebyl o moc jiný, ale celkem rychle jsem si na to zvyknul a opravdu to zabírá, většina "lamáckých" dotazů se dá vyřešit přečtením manuálu, člověk si pak nepřipadá jako blbec, když je mu odpovídáno RTFM, případně se může bránit.
Tento blog tak trošičku souvisí se současnou anketou. Do čajovny chodím už pár let a po pár experimentech jsem došel prozření a k určitému okruhu čajů které jsou pro mě těmi nejchutnějšími.