Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Asi jste již na ábíčku narazili na tuhle patičku a jejího majitele.
Osobně jsem jí nikdy nevěnoval moc pozornosti, ale dnes jsem neodolal a kliknul jsem na vykřičník, který odkazuje na stránky autora téhle zrůdnosti.
Já jen řeknu tolik: naučte se programovat, pochopte paměťový model jazyka C a uvědomte si kde je ten řetězec v paměti uložen, pak pochopíte, proč není možné ho uvolnit pomocí funkce free()!
Tak to vypadá, že jsem přemigroval, ale jak se to říká s tím hop a přeskočením?
Ano i navzdory slibu vývojářů zůstal barevný výstup neimplementován a tak jsem se do toho znovu pustil.
Tak jsem takhle seděl v autobuse s notebookem na klíně a brouzdal po Internetu připojený přes wifi.
Už to vypadalo, že jsem umřel, ale asi se nikomu nestýskalo po mém blogu, tedy až na mě. Chtěl jsem už napsat asi pět zápisků, ale nikdy jsem se nerozhoupal k nějakému slušnému začátku. Tak snad teď to k něčemu bude, protože tolik začátků už by mohlo stačit i na celý zápisek.
Zdravím všechny,
právě jsem dokončil asi po měsíci překlad pacmana 3.1 do češtiny. Tímto bych vás všechny chtěl poprosit o nějakou tu zpětnou vazbu, chtěl bych překlad odladit dříve než jej zašlu do e-mailové konference. Takže pokud najdete nějaké nesmysly nebo chyby, oznamte mi je prosím sem do diskuze.
Archiv s překladem, po prvních změnách (viz diskuze): pacman-3.1-dev-cs_CZ.tar.gz
V neděli 23. 12. uzavřu první kolo testů, poté opravený soubor zašlu vývojářům. Snad to bude pro některé uživatele Arch Linuxu pěkný vánoční dárek :).
Postavíme sněhuláka,
který v noci nehuláká,
který děti nebije,
nekouří a nepije.
--Plíhal
Dnes vyjde, vyšla, vychází Fedora 8 a říkám si, nějak mnoho povyku pro nic.
Tak jsem si pořídil notebook. Dalo by se říct, že skoro ke spokojenosti.
Minule jsem se pustil do konfigurace ALSA a včera jsem si našel chvilku abych konečně dokončil snažení a přinutil všechno spolupracovat s alsou.
Takhle jsem jednou strčil DVD do počítače, spustil ho v kaffeine, osolil repro a nestačil se divit nad vyluzovanými zvuky.
Když jsem prolézal dnes aktualizované balíčky v repositářích archu, musel jsem zvolat: „To je ono!“
Tak mi přestal fungovat VMware, moduly sice sestavím ale pak se dočkám segfaulu. Protože jsem opravdu neměl náladu řešit co s tím zase je, rozhodl jsem se sáhnout po jiném virtualizačním nástroji.
Beryl je fajn, očního cukru není nikdy dost, a protože Beryl se spojil s Compizem a protože jedna dobrá duše udělala repositář pro Arch, rozhodl jsem se jej vyzkoušet.
Chyba se projevuje při použití berylu a třeba Netbeans, nebo čehokoli, co renderuje pomocí swingu. Zajímavé je, že compiz tím netrpí, a právě toho využijeme , spuštěný beryl bude detekován jako compiz a všechno bude tak jak má. Více o tomto bugu.
Zdál se mi sen, no co by se mi tak mohlo zdát… To už je zkrátka deformace. Ale příměr je to moc zajímavý. Trochu jsem ho rozšířil, ale tak nějak to bylo :)
Konečně mám 'Master' kanál, na SoundBlasteru :). No asi nejsem sám koho to štvalo, a řešení je přitom jednoduché...
Tak jsem si koupil nový disk, na radu jsem jsi pořídil si kousek od Western Digital.
Poněkud zajímavá směsice námětů, takže od všeho trochu, jak to tak bývá…
Pacman 3.0.0 by měl v nejbližších dnech po mnoha odkladech zamířit do testing depozitáře (tedy snad už), tempo se kterým byly přijímány patche v posledních dnech výrazně polevilo.
Všichni se zbláznili, nebo je to normální? Těžko říct, ale při nejmenším je zajímavé, kdy a jak počítačovci žijí.
V UNIXovém pravěku, kdy pánové Thomson a Ritchie začali pracovat na systému pro zpracovávání textů v AT&T, měli vždy na paměti, že programují editor textů. Sestával se z malých komponent, které dělaly jen jednu věc, ale za to ji dělaly dobře. Protože UNIX byl navržem jako nástroj na zpracovávání textů, je v něm (skoro) všechno soubor, a nejlépe textový soubor.
Slíbil jsem, že obarvím „trojkovou“ verzi pacmana a protože sliby se mají plnit nejen o Vánocích, tak je tu mezi námi.
Pacman je šedý, vizuálně nemastný neslaný. Ale já jsem řekl NE, když pacman tak hezký a barevný, aby důležité věci byly vidět.
Je to trochu specifický humor pro specifickou skupinu :), některé jsou totálně profláklé… Jednoduše ty moje nejoblíbenější
Proč mě to gentoo tak láká? Nebudu přece měnit distribuce jako fusekle.
Ještě nevím o čem to bude, snad desatero, snad o pomatené terminologii :).
Letos tomu bude už pět let co používám na desktopu GNU/Linux (jako plnohodnotný operační systém, ne jen jako hračku).
Nemám rád zubaře, i když mi nic nedělají
Možná se vám zdá jméno povědomé, ano Queeg se objevil v kultovním seriálu Červený trpaslík ve stejnojmenné epizodě.
Jste zvyklí na americké rozvržení klávesnice a máte problémy se psaním znaků s nabodeníčky? Rozvržení klávesnice vok je to co hledáte! Už žádné přepínání na českou/slovenskou klávesnici kvůli písmenku. Navíc vám umožní psát typograficky správně :).
Dnes jsem napsal tento možná osudový příkaz: chroot /mnt/store/gentoo
Tak to po delší době vypadá že většinu weekendu (skoro celý) strávím sám, přítulka jede pryč a vrátí se v neděli večer, nic pořádného na práci mít nebudu.
Po více než půl roce od myšlenky vyrobit si nějaké stránky pro fakultní web (jak jinak tomu říkat) jsem se konečně pustil do díla.
Tak jsem zaktualizoval systém, ovšem jak to bývá, do všeho se trochu zamotal lidský faktor :).
Možná jsem staromilec, ale automounter mám vypnutý a disky raději připojuji ručně. Ovšem od přírody jsem líný, psát pokaždé mount... a umount... to je docela otrava. Proto jsem si splácal jeden moc užitečný skriptík, který umí trochu víc než jen připojit a odpojit cédéčko :).
Origami je staré japonské umění skládání papíru. Na popularitě získalo za druhé světové války, kdy byl nedostatek snad všeho, kromě papíru. Velmi ceněné jsou skládanky z papíru ve Spojených státech. Rozlišují se dva směry. První je tradiční - japonský, kdy model jen přibližně napodobuje zobrazovaný objekt. Druhý je západní (evropský), model co nejvěrněji kopíruje předlohu. Tradiční origami zobrazuje zvířata a rostliny, evropský směr se nevyhýbá ani neživým věcem.