V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Má někdo nápad, řešení, jak dělat jednoduše konverzi Webu do PDF, případně PostScriptu ? Podmínkou je, aby to umělo kaskádové styly na stejné úrovni jako dnešní moderní prohlížeče a šlo to používat neinteraktivně - ve scriptech.
Zkoušel jsem řadu nástrojů - mimo jiné např. html2ps, pak některá řešení napsaná v PHP atd..., ale bohužel výstup tak dobrý jako když např. tisknete do Postscriptu z Mozilly u žádného nebyl. Nabízí se myšlenka něco napsat nad jádrem Mozilly, ale to je na první pohled netriviální - nezabýval se něčím podobným někdo ?
Předem děkuji za přínosné náměty. :-)
Už dlouho se zamýšlím nad uděláním testu, která User Frendly distribuce je nejrychlejší "ze subjektivního pohledu" ... bohužel nějak není čas ...
Nekdo mi tu kdysi psal jak to udelat. Dal mi netovou adresu ktera mi vygenerovala kod kterej sem pretah do konzole, spustil a udelalo mi to obrovske mnozstvi instalaci do pridani software. Potreboval by jsem ten link. Dik.
Ahoj,
předem bych rád upozornil, že se jedná u můj první blog a první příspěvek do něj.
S linuxem pracuji již nějakou dobu, mou oblíbenou distribucí se stala Fedora Core. Mám ji jak na stolním pc, tak i na notebooku.
A teď k jádru pudla. Mám notebook Acer aspire 1501 s AMD64 3000+, což není procesor, který by zrovna nepotřeboval chlazení. Po vcelku krátké době se mi podařilo ve windows rozchodit program cpuMSR, pomocí kterého se dá změnit frekvence a napětí procesoru. Díky bohu za ten program, jelikož si nedovedete představit, co za randál dovede tahle potvůrka, ještě s větrákem nad klávesnicí, vytvořit. Správné přirovnání je vysavač. Proto je příjemné, když nepotřebujete plný výkon, procesor přiškrtit.
Přišel mi e-mailem sken jednoho téměř 20 let starého dopisu, kde si Restaurace a jídelny Litoměřice stěžují a požadují od opilého výtržníka/návštěvníka náhradu škod :-) Docela jsem se zasmál, takže se o dopis podělím.
Dnes bych chtel do jednoho zapisku zaclenit v podstate 2. K oboum se vaze titulek, ale kazdy hovori o necem trosku jinem..
Je to taková blbost, ale inspiroval mě k tomu jeden zdejší blogpost.
Často slýchám otázky typu: lze Linux použít na tomto PC? Jaký HW je vlastně minimálně třeba na spuštění Linuxu? A protože vlastním již stárnoucí kus hardware, rozhodl jsem se jej ještě trochu podráždit.
Prakticky každý uživatel notebooku či jiného mobilního zařízení časem zjistí, že výdrž na baterii je čím dál kratší. Včera mi dorazila do mého HP nx6125 (zmíněného i ve zdejší sekci hardware) nová baterie. Ne že by stará už byla zcela na nic, ale jistota je jistota. Napadlo mě, že by se mohlo najít víc lidí, které může zajímat do jaké míry taková baterka odchází.
Po prezerani stranky Comparison of BSD operating systems som chcel pozriet SVG maskota FreeBSD ale po jeho druhom zvacseni mi vzdy Firefox padne, Konqueror to v pohode zobrazi. Skuste ci aj vam to robi. Je to prvy krat co mi 2.x Firefox takto padol. Robi to len FreeBSD obrazok, lebo inde je dalej PNG.
Bon Echo 2.0.0.1 ArchLinux Na tejto stranka kliknite na BSD-daemon.svg.
Snad nejjednoduší specifikace z rodiny microformat je rel-tag. Jeho účel je jednoduchý, v rámci svého webu vyznačit odkazy, které představují tag. Jako příklad může sloužit např. profil Astrud Gilberto na last.fm. Posluchači ji otagovali jako bossa-nova,brasil, ... a tato informace je v kódu vyznačena tak, aby byla strojově čitelná.
Samotné vyznačení je poměrně triviální, stačí použít mírný prohřešek vůči XHTML a k odkazu přidat atribut rel.
<a rel="tag" href="http://nekde.cz/tag/testik">text</a>
Tímto způsobem vyznačuji tag testik (nikoliv text). Z odkazu bude použita čás za posledním lomítkem.
Nedalo mi si to nevyzkoušet, takže výsledek můžete vidět třeba v článku bash 19 v LinuxEXPRESU jako tagy nebo v článku Madeleine Peyroux na mém blogu jako odkaz na kategorii.
Ivan Mládek kdysi složil písničku Zkratky, jejíž obsah je tvořen především slovy jako ČVUT, ČSAD, OG, DKP a podobně. Nejsem sice žádný básník, ale vytvořil jsem IT variantu. Takže se těšte na (pokus o) písničku s USB, IRC, nebo GPL.
Zdravim
Dostala se mi do ruky tahle otazka z testu na VS. Nejpravdepodobnejsi mi prijde posledni moznost, ale nehlida si nahodou bash aby .* neobsahovalo i .. ? Mam nejak pocit ze si to hlida ale zase nemam chut to zkouset.
Použití příkazu rm -r .* uživatelem root by způsobilo
- smazání všech souborů v aktuálním adresáři
- smazání tečkových souborů v aktuálním adresáři
- smazání tečkových souborů v domácím adresáři
- smazání všech souborů v celém souborovém systému
Diky, Zdenek
Mám za sebou první "úspěšnou" zkoušku a čekají mě dva dny volna.. budou krátké, ale řek bych dobré :)
Dnešní zápis bude trošku jiný, oproti těm předchozím. Bude se totiž týkat mé zkušenost s Windows a novým 320GB diskem Western Digital.
Konečně jsem po dlouhé době došel k řešení jak zprovoznit tuto kartu. Řešení bylo jako vždy jednoduché (lze ho najít zde v diskuzi), ale ja nějak asi špatně koukal. Proto zde uvádím v celistvé podobě jak na to. Doufám že se na mě autoři v diskuzi nebudou zlobit.
Před pár dny Leoš dokončil podporu pro seriály. Jedná se o systém, který umožňuje pohodlné (aspoň doufám) prohlížení všech seriálů.
Rád bych se zeptal na několik drobností, abychom tu funkci mohli doladit podle představ čtenářů.
Jak se pozná, že vyšla nová verze renomovaného OS? Objeví se na něj najednou celá řada článků, přestože o něm není celý rok příliš slyšet. Teď koukám do RSS čtečky na www.osnews.com a nestačím se divit (a jako uživatel FreeBSD jsem příjemně překvapen).
Ještě mi chybí nějaká ta recenze, tipuji to ještě na další cca 3-4 články, i tak je to docela nával proti obvyklému množství.
Jsem docela zvědavý jak to bude vypadat až vyjde nový Debian.
Protože moje stará Armada M700 se odebrala do věčných lovišť a tohle se na desktop moc nehodilo, udělal jsem na podzim investici do té šedesátky.
Konfigurace:
Cez víkend som sa dostal počas surfovania na nete k zaujímavemu videozáznamu neznámeho objektu.Osobne si myslím ,že sa jedná o podvrh.Video vyzerá dosť presvedčivo ale aj nelogicky.Čo myslíte je to reálne ?
Video (5 MB)
Popis k videozáznamu.
V minulých týdnech se mlha objevovala docela často. Rozhodně častěji, než na tuto dobu mnohem logičtější sněžení. Jízda v mlze není legrace a spousta řidičů už na to doplatila.
Ako tak čítam, stále niekto píše, ako sa dostal k Linuxu/BSD. Pridám svoj príbeh aj ja.
Dostal jsem nyní jednu zakázku na vytvoření serveru do firmy pro asi 7 počítačů s windows. Server bude na linuxu, bude tam samba a podobné věci. Vše je vyřešeno až na jednu maličkost.
A to je pošta, jeden firemní email na který jim chodí mnoho emailů a každý určen pro někoho jiného. Vše bude chodit sekretářce, která poštu bude třídit jednotlivým zaměstnancům.
Ideální představa by byla mít imap účet a ona by v klientovi (outlook, thunderbird) přesunula poštu určenou pro technika do imap folderu technik a bylo by to. Ale nějak nevím čeho se chytnout a kde začít. Je vůbec možné něco takového? Děkuji za každou radu.Slezli jsme ze stromů, odladili nové verze handlerů po mod_python+Apache2 a nadešel okamžik Ó.
Upgrade na Apache 2.2 prošel v pohodě - poznáte v grafu, kdy se to stalo?
,
Dneska jsem měl v plánu pohnout s programem na tátovi revize a posunout se dál s našema tričkama :) Později se do toho ještě připletl scanner :) Program mám, scanner funguje tak zbejvají ty trička.
Nedávno jsem zakoupil televizní hybridní kartu Leadtek WinFast DTV2000 H a stala se mi nepříjemná věc, že se mi zvukové zařízení na této kartě nadefinovalo jako výchozí zvukové zaříení. V některých programech nebo hrach lze manuálně nadefinovat výstupní zařízení, ovšem v některých ne.