V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Letos tomu bude už pět let co používám na desktopu GNU/Linux (jako plnohodnotný operační systém, ne jen jako hračku).
Potřeboval bych od někoho chytrého a ochotného poradit. Jelikož se mi blíží zkouška z obvodů, začal jsem si počítat příklady. Ale ono to nějak nejde
Mám rád knížky. Nejsem žádný odborník na literaturu, i když za něj ve svém okolí možná často platím. Chci se tímto jenom podělit o svůj skromný názor na potěšující stav současné české literatury. Než jsem se o ni začal hlouběji zajímat, znal jsem dvě jména: Michal Viewegh a Jáchym Topol. A tedy jsem trpěl velkou nespokojeností, neboť ani jeden z těchto autorů mne prostě neoslovil. Přitom na pultech knihkupectví najdeme výborné autory. Chcete pár jmen?
Jak se říká - 100x nic by umlátilo vola. Používám výhradně linuxový desktop už víc jak tři roky, a všem svým známým okolo zcela jasně avizuji: "Máte problém s počítačem? Tak pokud tam máte MS Win tak za mnou nechoďte". Opravdu už nehodlám trávit desítky hodin trápení se sháněním těch správných ovladačů a instalací nejroztodivnějšího nelegálního softu pro strýčka příhodu, protože na to co mohou mít zdarma "nejsou zvyklí".
O tom, že i ve Squeak Smalltalku se dají vytvářet poměrně konvenčně vypadající přenositelné aplikace a člověk se při tom nemusí spolehnout na webové rozhraní nebo napojení na externí toolkit, se můžete přesvědčit na stránkách projektu Sophie
Máme tu nový rok a s ním i pravidelné články o nastávajícím roce linuxu na desktopu. Je to sice již tradiční novoroční písnička, ale myslím že bychom měli rozlišovat mezi zbožným přáním a realitou. To stejné o nástupu linuxu na desktop slýchám již od konce minulého století, ne že bych to Linuxu nepřál, naopak, ale pozice windows zůstane IMHO ještě nějakou dobu bohužel neotřesená.
Letos se však vyrojilo více článků zabývajících se tím proč linux na desktopu (doufám, že jen zatím) neuspěje. Od fanatických výkřiků jeho odpůrců, až po docela věcné a rozumné argumenty. Zejména s výtkami na absenci podpory od výrobců HW i SW souhlasím.
Plánuju v brzké době předělat uživatele. Mohli by získat hezčí URL adresy, více emailových adres a určení jejich použití (s potvrzováním), zrušit plaintext heslo, HTTPS pro logovací formulář, otázky pro zapomenuté heslo nebo reset hesla, přehlednější úpravy a personalizace. Bugzilla je plná nápadů.
Současné možnosti pro tvorbu webů mají své limity, které vyplývají z jeho návrhu. Jazyk (X)HTML není navržen proto, aby byl schopen vyznačit například jméno člověka, akci, tag nebo geografickou polohu. Tyto požadavky se objevují stále častěji v souvislosti s tím, čemu se říká web 2.0.
Zajímavou možností, jak se s tímto problém vypořádat je microformat. Technologicky se nejedná o nic převratného, je to prostě konvence, jak používat to, co už je. A tak pomocí atributů class nebo rel se prostě vyznačí určitá informace, která je pak strojově čitelná. Pro prohlížeč, který microformat nepodporuje se nic nemění a ti vybavenější vidí něco navíc. Pro experimentování stačí nainstalovat např. rozšíření pro firefox operator.
Tak jsem začal dělat zálohy dat na externí disky MyBook(nedávno se tady o něm někdo zmiňoval). Byla to záloha z disků klientů, který běží na WinXP, server je na řadě až na konec. Je to krásný mazel IBM a hřeje se v něm linux
"Souboroví manažeři prošli od doby legendárního Norton Commandera a jeho české obdoby M602 výrazným vývojem," sděluje úvodní shrnutí k článku Radka Kubeše na serveru Technet.cz. Kolik tato sorta manažerů bere, neprozradí :-D
V rámci objektivity třeba dodat, že o kousek dál v článku už "lépěji" slouží k operacím se soubory obvyklejší "souborové manažery", takže to vypadá, že úvod je dílem agilního editora (kteří v českých médiích oplývají pozoruhodnou ignorancí). Roboti - dejme tomu, však to slovo jako životné vzniklo a zvyk má tuhý kořínek. "Souboroví manažeři" či snad nedejbože "manažerové" mi však k srdci nepřirostou a slina na jazyk nepřinese.
Tento zápis asi nebude zapadať medzi zvýšné (ak teda ešte nejaké napíšem), ale mal som nevysvetliteľnú potrebu vyjadriť sa k aktuálnemu počasiu (a to ani nie som angličan)
Tak jsem jednou hledal jednoduchou prohlížečku XML souborů pro Linux a pokud by byla pro KDE, bylo by to plus. Jenže jsem našel akorát prastarou kxmlviewer, která byla napsána snad pro KDE 1. Vzdal jsem se snah o úpravu (mimo jiné i proto, že neumím v KDE programovat) a raději si zbastlil vlastní.
A tento rekurzívny akronym som si mal v duchu zopakovať predtým, než som sa podujal podať nášmu nemeckému kolegovi pomocnú ruku. Aby ste rozumeli: pracujem v teame AIX sysadminov a kolega nás poprosil, či by sme mu nepomohli v Exceli spracovať nejaké logy.
Dlouho jsem nenapsal žádnej post a teď když můžu chvíli dýchat tak to zkusím :) Začnu mým fanatickým bratrem, pak školou a skončím v prázdnotě :)
Tímto miniseriálem bych chtěl popsat moji cestu, kterou budu počítat až od windows (obr 1.0*) které jsem opravdu používal až po momentálně jediný používaný systém pro mého MiniMaca (obr. 1.1) a sice OSX (obr. 1.2).
Tak se zdá, že NASA přišla o marsovský satelit MGS kvůli chybě v softwaru. V červnu 2006 tam nahráli nějaké updaty. Bohužel tam zanesli chybu, která způsobila, že se natáčení solárních panelů zastavilo až o mechanickou zarážku. Tento incident způsobil přechod sondy do "safe-módu". Naneštěstí sonda byla zrovna natočena tak, že jí sluníčko přehřálo a zničilo baterie.
Potřeboval bych používat videohovory mezi Windows a Kubuntu 6.10. Wengophone vypadá dobře, ale nějak se mi nedaří...
Wengophone NG (2.0) pro windows a binárka pro linux(2.0) se spolu spojí. Dokonce se krásně přenáší video. Ale zvuk nic. Ať nastavím jakoukoli kombinaci (v rámci ALSA) mikrofonu z kamery, standardního mikrofonu a standardního výstupu, linuxový klient neposílá žádný zvuk a ve sluchátkách slyším jen sám sebe. Občas tedy ještě zmršenou dávku zvuku z windowsího mikrofonu, ale windowsí klient nedostává žádný zvuk.
Zkusil jsem nightbuild binárku wengophone (2.1 větev), ale ta má ještě větší problémy, ač by měla být podle changelogu stabilnější.
Na obou strojích jsem nainstaloval taky Wengophone Classic (v posledních verzích). Ty se mezi sebou nespojí ani zvukem ani videem. Lze leda tak psát textové zprávy.
Skype (ač ho spouštím velice nerad) přenáší zvuk mezi oběma stroji krásně a čistě.
Nemá někdo radu, co s tím?
Stáhl sem si image stodolarového notebooku, spustil, vyzkoušel ve vmware a chtěl bych se podělit o své dojmy. Cením si práce vývojářů, ale musím hned zpočátku říct, že jsem čekal něco více. Předem upozorňuju, že jsem to prakticky vůbec nestudoval, jen zkusil a pokud bude ve finální verzi něco jinak, nebo jsem něco nepochopil, omlouvám se a když tak mě opravte. Víceméně je to myšleno jako podnět k diskusi.
http://www.linuxquestions.org/linux/answers ...
Muze se nekomu hodit, ja jsem to treba pouzil pri propojovani pobocky pres OpenVPN do firemni site. Pozadavek byl aby pocitace byly ve windowsi domene.
Ještě mám dvě otázky na PHP. V tom softu(viz minulý zápis) zkouším používat komponenty podle tvaru url, takže např.: main.php?com=article&task=edit&item=13 nastartuje komponentu pro psaní článků a editaci položky 13
Pisi zde uz snad jako posledni volani o pomoc pred tim, nez budu muset vyhledat odbotniky a zaplatit jim :-(.
To oc se snazim a co mi nejde je nastavit cisco catalyst 2960 tak, aby byl jeden uplink port a ostatni porty videly jen a pouze ten uplink(hlavne ne sebe mezi sebou navzajem).
S ciscem jsem nikdy nedelal a ani jsem nemel moznost nikdy se k nemu dostat. Potreboval bych step by step
aspon na tri porty, pak verim ze se chytnu.
Zamerne to nedavam jako otazku do fora.. verim ze by mne spoustu ze stouralu sezralo ze to nepatri zde.
Pote .. jestli nekdo vite o nejake dobre literature a muzete doporucit byl bych take vdecen.
Predem dekuji..
"Díky větru je Český Těšín bez proudu" - oznamuje radostně titulek na homepage ČT24. Není mi tak docela jasné, proč za to pan autor/editor pociťuje takovou vděčnost. Dočkáme se i titulků: Díky nedostatku potravin umírají děti či Díky výbuchu bomby bylo zraněno mnoho lidí? Obávám se, že ano. A možná to nebude ani dlouho trvat.
Takže je tady druhý díl o mém snažení, jež má za cíl vytvoření fungujícího a celkově prostě pěkného hostingu. Dnes se budu zabývat konfigurací Apache, protože potřebuju taky vyřešit jeden problém s ním související ;)
Časopis LinuxEXPRES určitě znáte. Jeho dlouhodobým problémem bylo, že byl málokde k dostání. V posledních měsících mám ale pocit, že se časy mění. Vídám ho v čím dál více trafikách.