Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Ještě mám dvě otázky na PHP. V tom softu(viz minulý zápis) zkouším používat komponenty podle tvaru url, takže např.: main.php?com=article&task=edit&item=13 nastartuje komponentu pro psaní článků a editaci položky 13
Pisi zde uz snad jako posledni volani o pomoc pred tim, nez budu muset vyhledat odbotniky a zaplatit jim :-(.
To oc se snazim a co mi nejde je nastavit cisco catalyst 2960 tak, aby byl jeden uplink port a ostatni porty videly jen a pouze ten uplink(hlavne ne sebe mezi sebou navzajem).
S ciscem jsem nikdy nedelal a ani jsem nemel moznost nikdy se k nemu dostat. Potreboval bych step by step
aspon na tri porty, pak verim ze se chytnu.
Zamerne to nedavam jako otazku do fora.. verim ze by mne spoustu ze stouralu sezralo ze to nepatri zde.
Pote .. jestli nekdo vite o nejake dobre literature a muzete doporucit byl bych take vdecen.
Predem dekuji..
"Díky větru je Český Těšín bez proudu" - oznamuje radostně titulek na homepage ČT24. Není mi tak docela jasné, proč za to pan autor/editor pociťuje takovou vděčnost. Dočkáme se i titulků: Díky nedostatku potravin umírají děti či Díky výbuchu bomby bylo zraněno mnoho lidí? Obávám se, že ano. A možná to nebude ani dlouho trvat.
Takže je tady druhý díl o mém snažení, jež má za cíl vytvoření fungujícího a celkově prostě pěkného hostingu. Dnes se budu zabývat konfigurací Apache, protože potřebuju taky vyřešit jeden problém s ním související ;)
Časopis LinuxEXPRES určitě znáte. Jeho dlouhodobým problémem bylo, že byl málokde k dostání. V posledních měsících mám ale pocit, že se časy mění. Vídám ho v čím dál více trafikách.
Zrovna se učím php na jednom projektu pro kamaráda(bude se jednat o ovládací panel na wi-fi router, protože on je totální BFU a webmin se mi nezamlouvá) a právě se mi podařilo dokončit algoritmus na vykreslení stromového menu a protože se na tom to PHP učím tak bych se chtěl zeptat, jestli by se na následujícím kódu dalo ještě něco upravit, nebo optimalizovat(jinak kdyby se tento kód někomi zalíbil, tak si jej klidně může použít):
Omlouvám se těm citlivějším povahám za titulek, ale vzpomněl jsem si na tuto větu z filmu Ropáci, která přesně vystihuje situaci i náladu, kterou teď prožívám.
Před nedávnem jsem tady psal o svých pokusech s mluvícím Linuxem pro potřeby „nekoukačů“ (nevidomých). Dostal jsem v diskusi i mejlem nějaké rady a tak bych připsal, kam jsem pokročil, třeba to není zcela off topic a někoho to inspiruje.
Predchvíľou som zažil mierne stresovú situáciu, za ktorú sa ani náhodou nehanbím, lebo sa môže stať kľudne hocikomu :)
V poslední mě zajímá LDAP v pozici zdroje dat pro DHCP, DNS, atd... Do LDAP databáze je potřeba často hromadně sypat data získaná skriptem, ve formátu LDIF. Příklad záznamu v LDIFu:
dn: cn=lenovo,cn=192.168.0.0,cn=DHCP Config,dc=firma,dc=cz cn: lenovo dhcpHWAddress: ethernet XX:YY:XX:YY:XX:YY dhcpStatements: fixed-address 192.168.0.10 objectClass: top objectClass: dhcpHost
Včera jsem ale se zděšením objevil novinku roku 2007 – autorské poplatky. Často vypaluji CD a DVD, ale nejsem žádný zloděj, který by potřeboval preventivně pohlavkovat. Vypaluji free software, pro sebe, kamarádům nebo k práci. Zálohuji (eh), vypaluji "svobodnou hudbu" (dávám do uvozovek, zní to trochu divně) nebo i svoji tvorbu. Nelíbí se mi platit jakési neprůhledné poplatky, které schlamstne OSA. Kolikpak peněz jde autorům open-source a free softwaru, který si vypaluji?
Jedním z důvodů proč sleduji vše okolo projektů Perl 6 a Parrot je možnost poznat schopné programátory. Za jednoho z nich pokládám Jonathana Worthingtona.
V dnešnom zápise nadviažem na môj predchádzajúci, v ktorom som sa rozhodoval nad mojim ďalším vzdelaním. Ale dám priestor aj iným veciam ;)
Blogy, diskuze.. zkrátka cokoli? Nejde mi tentokrát o obsah vašeho čtení, ale o to jak si ho vlastně ve své hlavě překládáte? Jako byste si četli sami nahlas? Nebo jako byste naslouchali debatě, do které si taky občas přisadíte?
Viděli jste film "Smradi"? Ptám se na to v podstatě jen proto, že v něm je jedna typická scénka. Kluci jsou spát, ale každý z nich chce mít poslední slovo. Takže vedou dialog ve stylu: "Drž hubu." "Ty drž hubu", "Drž hubu","Ty drž hubu",.. no nic moc, řeknete si nejdřív, pak se vám ale povytáhnou koutky úst a po chvíli si vzpomenete na vlastní dětství a podobné scénky ze svého okolí..
Proč to ale píšu..
Tak se pokouším postavit "multimedialni kus nábytku" s MythTV. Zatim tedy jen tak zkušebně na mém desktopu - Gentoo(32bit), Athlon64 3000+, 1GB RAM, Leadtek WinFast 2000 Expert, ale ve finale ty to mělo ležet a běžet u rodicu v obyváku.
No a tak posledni týden hledam ten správný TV tuner.....
Hodně novinek ve standardu LSB se také týkalo desktopového prostředí, které samozřejmě nemohu a nechci opomenout
Nějakou dobu vnímám diskuse ohledně znečišťování, oteplování a podobně, poslední zpráva mne drobet vyvedla z rovnováhy.
Skúškové obdobie sa už pomaly dostáva do obrátok. Pre tých, ktorí si veria, že prežijú a hodlajú si zvoliť bakalársku (BP) či diplomovú prácu (DP) je práve tento blogpost :)
Vyšlo nám nové wine a zase ve zprávičce figuroval pojem Direct3D. Docela mě tyhle kroky zaujaly, protože nikdy jsem žádnou hru psanou v Direct 3D ve wine nerozchodil tak, aby se dala hrát :/. Určitě to nebylo konkrétní verzi wine, instalací, systémem, nepoužitím WINEDEBUG či problémem se zvukem - prostě to vím, zkusil jsem skoro vše (včetně patchování lesčím) a třeba cedega se chová naprosto stejně. Říkal jsem si že mám asi na emulaci moc pomalý počítač, ale žralo mě to - dost. Možná že má grafárna NVIDIA 5200 nemá něco, co nové GeForce 5600 už ano, a co je pro emulaci nezbytné - netuším. Doom III si zahraju a nějaké stare Might and Magicky (VII ) ne. Takže jakýkoliv posun v podpoře Directu, i když už jsem ve zlepšení nevěřil, potěší.
Nemám rád zubaře, i když mi nic nedělají
Tento zápisek má za cíl informovat vás o nové funkci abíčka a plánované anketě o osobnost portálu za rok 2006.
Ide o poznámkový zápis, ktorý som presťahoval na moju stránku. Ak niekto hľadá jednoduchý návod ako skonvertovať nrg image na iso nájde ho tu:
Ako skonvertovať nero nrg na isoStal se mi docela průser. V pátek jsem chtěl trošičku zapracovat na svém commanderu, ale jaksi ... řekněme, že jsem si ho zapomněl zazálohovat. Já vím, jsem strašnej vůl a omlouvám se, ale nevzdávám to. Začal jsem pěkně od znova a možná trochu lépe. Uvidíme, ale hodlám to dokopat alespoň do trochu použitelné podoby.
Přeji všem příjemný podvečer.
Jistě jste někdy využili služeb webhostingu. Můj dotaz je následující, co Vám na webhostinzích chybí. Myslím tím služby pro uživatele, jako je třeba databáze (nejčastěji asi MySQL+MyPhpAdmin), emial(třeba Horde) atd. Docela by mě zajímalo co nonBFU uživatelům chybí. Nechť se jedná o placený webhosting, služba/služby by asi měla být nenáročná. Jedná se mi o nějaké, jak se říká, špeky. Samozřejmě něco prakticky využitelného.
Tak jsem si udělal radost a pořídil jsem si velice luxusní amarok :). Sice to s amarokem nemá zas tak moc věcí společného, ale hudbu to přehrává taky.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
BTW: Ten LCD panel je od Ježíška :).
kolega dostal mail od rebootu, aby tam psal. Patrne napsali kazdemu, kdo ma jeste 2 ruce. Slecny tam maji ale pekne ...