Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Linus Torvalds zmínil, že souborový systém Bcachefs zřejmě odstraní z mainline Linuxu v začleňovacím okně pro vydání 6.17. Kent Overstreet mu totiž posílá kód s novou funkcionalitou i pro začlenění do kandidátů na vydání, kdy očekává pouze opravy chyb. Kent Overstreet byl již dříve z vývoje vyloučen kvůli konfliktní komunikaci.
Ministerstvo průmyslu a obchodu propaguje Microsoft. Ten ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu spouští AI National Skilling Plan v ČR. "Iniciativa Microsoftu přináší konkrétní a praktickou podporu právě tam, kde ji nejvíc potřebujeme – do škol, firem i veřejné správy.", říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.
Zrovna se učím php na jednom projektu pro kamaráda(bude se jednat o ovládací panel na wi-fi router, protože on je totální BFU a webmin se mi nezamlouvá) a právě se mi podařilo dokončit algoritmus na vykreslení stromového menu a protože se na tom to PHP učím tak bych se chtěl zeptat, jestli by se na následujícím kódu dalo ještě něco upravit, nebo optimalizovat(jinak kdyby se tento kód někomi zalíbil, tak si jej klidně může použít):
Omlouvám se těm citlivějším povahám za titulek, ale vzpomněl jsem si na tuto větu z filmu Ropáci, která přesně vystihuje situaci i náladu, kterou teď prožívám.
Před nedávnem jsem tady psal o svých pokusech s mluvícím Linuxem pro potřeby „nekoukačů“ (nevidomých). Dostal jsem v diskusi i mejlem nějaké rady a tak bych připsal, kam jsem pokročil, třeba to není zcela off topic a někoho to inspiruje.
Predchvíľou som zažil mierne stresovú situáciu, za ktorú sa ani náhodou nehanbím, lebo sa môže stať kľudne hocikomu :)
V poslední mě zajímá LDAP v pozici zdroje dat pro DHCP, DNS, atd... Do LDAP databáze je potřeba často hromadně sypat data získaná skriptem, ve formátu LDIF. Příklad záznamu v LDIFu:
dn: cn=lenovo,cn=192.168.0.0,cn=DHCP Config,dc=firma,dc=cz cn: lenovo dhcpHWAddress: ethernet XX:YY:XX:YY:XX:YY dhcpStatements: fixed-address 192.168.0.10 objectClass: top objectClass: dhcpHost
Včera jsem ale se zděšením objevil novinku roku 2007 – autorské poplatky. Často vypaluji CD a DVD, ale nejsem žádný zloděj, který by potřeboval preventivně pohlavkovat. Vypaluji free software, pro sebe, kamarádům nebo k práci. Zálohuji (eh), vypaluji "svobodnou hudbu" (dávám do uvozovek, zní to trochu divně) nebo i svoji tvorbu. Nelíbí se mi platit jakési neprůhledné poplatky, které schlamstne OSA. Kolikpak peněz jde autorům open-source a free softwaru, který si vypaluji?
Jedním z důvodů proč sleduji vše okolo projektů Perl 6 a Parrot je možnost poznat schopné programátory. Za jednoho z nich pokládám Jonathana Worthingtona.
V dnešnom zápise nadviažem na môj predchádzajúci, v ktorom som sa rozhodoval nad mojim ďalším vzdelaním. Ale dám priestor aj iným veciam ;)
Blogy, diskuze.. zkrátka cokoli? Nejde mi tentokrát o obsah vašeho čtení, ale o to jak si ho vlastně ve své hlavě překládáte? Jako byste si četli sami nahlas? Nebo jako byste naslouchali debatě, do které si taky občas přisadíte?
Viděli jste film "Smradi"? Ptám se na to v podstatě jen proto, že v něm je jedna typická scénka. Kluci jsou spát, ale každý z nich chce mít poslední slovo. Takže vedou dialog ve stylu: "Drž hubu." "Ty drž hubu", "Drž hubu","Ty drž hubu",.. no nic moc, řeknete si nejdřív, pak se vám ale povytáhnou koutky úst a po chvíli si vzpomenete na vlastní dětství a podobné scénky ze svého okolí..
Proč to ale píšu..
Tak se pokouším postavit "multimedialni kus nábytku" s MythTV. Zatim tedy jen tak zkušebně na mém desktopu - Gentoo(32bit), Athlon64 3000+, 1GB RAM, Leadtek WinFast 2000 Expert, ale ve finale ty to mělo ležet a běžet u rodicu v obyváku.
No a tak posledni týden hledam ten správný TV tuner.....
Hodně novinek ve standardu LSB se také týkalo desktopového prostředí, které samozřejmě nemohu a nechci opomenout
Nějakou dobu vnímám diskuse ohledně znečišťování, oteplování a podobně, poslední zpráva mne drobet vyvedla z rovnováhy.
Skúškové obdobie sa už pomaly dostáva do obrátok. Pre tých, ktorí si veria, že prežijú a hodlajú si zvoliť bakalársku (BP) či diplomovú prácu (DP) je práve tento blogpost :)
Vyšlo nám nové wine a zase ve zprávičce figuroval pojem Direct3D. Docela mě tyhle kroky zaujaly, protože nikdy jsem žádnou hru psanou v Direct 3D ve wine nerozchodil tak, aby se dala hrát :/. Určitě to nebylo konkrétní verzi wine, instalací, systémem, nepoužitím WINEDEBUG či problémem se zvukem - prostě to vím, zkusil jsem skoro vše (včetně patchování lesčím) a třeba cedega se chová naprosto stejně. Říkal jsem si že mám asi na emulaci moc pomalý počítač, ale žralo mě to - dost. Možná že má grafárna NVIDIA 5200 nemá něco, co nové GeForce 5600 už ano, a co je pro emulaci nezbytné - netuším. Doom III si zahraju a nějaké stare Might and Magicky (VII ) ne. Takže jakýkoliv posun v podpoře Directu, i když už jsem ve zlepšení nevěřil, potěší.
Nemám rád zubaře, i když mi nic nedělají
Tento zápisek má za cíl informovat vás o nové funkci abíčka a plánované anketě o osobnost portálu za rok 2006.
Ide o poznámkový zápis, ktorý som presťahoval na moju stránku. Ak niekto hľadá jednoduchý návod ako skonvertovať nrg image na iso nájde ho tu:
Ako skonvertovať nero nrg na isoStal se mi docela průser. V pátek jsem chtěl trošičku zapracovat na svém commanderu, ale jaksi ... řekněme, že jsem si ho zapomněl zazálohovat. Já vím, jsem strašnej vůl a omlouvám se, ale nevzdávám to. Začal jsem pěkně od znova a možná trochu lépe. Uvidíme, ale hodlám to dokopat alespoň do trochu použitelné podoby.
Přeji všem příjemný podvečer.
Jistě jste někdy využili služeb webhostingu. Můj dotaz je následující, co Vám na webhostinzích chybí. Myslím tím služby pro uživatele, jako je třeba databáze (nejčastěji asi MySQL+MyPhpAdmin), emial(třeba Horde) atd. Docela by mě zajímalo co nonBFU uživatelům chybí. Nechť se jedná o placený webhosting, služba/služby by asi měla být nenáročná. Jedná se mi o nějaké, jak se říká, špeky. Samozřejmě něco prakticky využitelného.
Tak jsem si udělal radost a pořídil jsem si velice luxusní amarok :). Sice to s amarokem nemá zas tak moc věcí společného, ale hudbu to přehrává taky.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
BTW: Ten LCD panel je od Ježíška :).
kolega dostal mail od rebootu, aby tam psal. Patrne napsali kazdemu, kdo ma jeste 2 ruce. Slecny tam maji ale pekne ...
Zdravím, tvořím seminárku do školy na téma mailserver. Chtěl bych tam udělat pár tabulek a grafů o počtu zavirovaných e-mailů, spamů a tak podobně.
Zdravím všechny vespolek, nebudu dlouho otálet a přejdu rovnou k věci.
Jistě všichni znáte google.com/codesearch, mooc dobrá věcička. Ale ještě dříve než byla spuštěna zmiňovaná služba Mr. Googla jsem jednou narazil na stránky, tenkrát ještě v testovacím provozu, www.krugle.com. Neváhal jsem a okamžitě se přihlásil k testovacímu provozu. Vše fungovalo tak jak má, služba se mi moc líbila ale před několika týdny byla služba nasazena do ostrého provozu. Od té doby mi nefunguje vyhledávání, respektive pokusí se vyhledat ale okamžitě vrátí titulní stranu bez výsledků hledání. Zkoušel jsem se i znovu registrovat ale nepomohlo to.
Moje otázka do pléna je následující, používáte někdo tuto službu, funguje vám? Děkuji za odpovědi.
A já mám Fedoru 5 na svém Tuxnakovi. Vím, že Fedora na server moc vhodná není, ale holt v době kdy jsem ji instaloval jsem se žádnou jinou distribucí pořádně neuměl.
No a teď bude končit její podpora, nejspíš zrovna někdy kolem mojí maturity, no to mám teda radost, budu už tak míst dosti starostí.
Ale já mám takový strach šahat do funkční věci, svoje úpravy jsem si totiž nijak nedokumentoval. Běží mi tam LAMP server, DNS server pro domény i pro caching, ftp server, irc server...A hlavně je to teď i hlavní datové úložiště naší rodinné firmy. Nemůžu si dovolit výpadek...Ale nutnost je nutnost.
Přemýšlím, že tam nainstaluju Ubuntu server 6.06 LTS, u něho je podpora 5let. Je to dobrý nápad?
Hlavním tématem celé konference bylo určení cílů pro další verze standardu LSB (aktuální verze je 3.1, připravuje se verze 3.2 a větší změny se chystají pro verzi 4.0) a stanovení konkrétních úkolů s tím souvisejících. Plány jsou poměrně rozsáhlé a o leckterých pasážích se strhla poměrně značná diskuse. Následuje stručný přehled toho, co bylo odsouhlaseno.
(Poznámka inspirovaná reakcemi na předchozí díl: Všechny údaje čerpám ze svých poznámek a paměti; ani jedno není dokonalé. Pokud něco z toho, co je tu psáno, vypadá jako úplná pitomost, pravděpodobně je to proto, že jsem něco nepochopil, překroutil nebo si to špatně pamatuji. Za všechny chyby se předem omlouvám.)
Pro čtení rss aktuálně používám mutt a pro jejich stahování kombinaci programů
rsstool a sqlite3 (+
nějaké standardní příkazy) ve vlastním scriptu. Zmínil jsem se o tom a někdo jej chtěl vidět . Celý script je velmi jednoduchý a tady je.