V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Není nad to začít týden informatickým vtipem s gradujícím humorem a geniální pointou, která jen tak mimochodem odpovídá na nejzásadnější filozofické otázky lidstva.
Ani se mi to moc nechce psát, ale vážně si nevím rady. přijde mi totiž fakt podivné, že jedne a téže osobě v relativně krátké době na tomtéž místě a podobným postupem odejde do háje systémový disk
Používám VLC jako klienta pro sledování streamované DVB-T televize. Ke skoro úplnému nahrazení televize mi u VLC chyběla možnost přepínat programy pomocí číslovaných tlačítek na ovladači. VLC totiž podporuje pouze základní příkazy vhodné pro přehrávání filmů či DVD a neumí zatím plně pracovat s playlistem. Playlist lze naštěstí ovládat přes rc rozhraní :-)
Zjednodušeně: spustit vlc s rc rozhraním (bohužel vždy musí běžet v pozadí konzole, fake-tty není úplně funkční), pomocí irexec spouštět skripty, které přes netcat předají příkazy vlc rc
vlc -I rc --rc-host localhost:12345 /home/ondra/playlist.m3u a cat play1.sh #!/bin/bash echo "goto 0" | netcat localhost 12345 -q 1 a cat .lircrc ... begin prog = irexec button = 1 config = /home/ondra/.vlc/play1.sh &\n end ...Zdlouhavě totéž.
Včera jsem si po dlouhé době chtěl rozchodit 3D pracovní plocu pomocí compiz + XGL. Zjistil jsem, že existuje projekt Beryl, pro který existují v mé distribuci balíčky i návod na wiki. Takže jsem neváhal a jal se díla. Už někdy dříve jsem s tím experimentoval, ale nebylo to tenkrát zrovna moc stabilní. Počítal jsem stím, že budu potřebovat XGL, jelikoš AIGLX jede jen se svobodnými ovladači, a já používám binární nvidia ovladač. Celkem mě překvapilo že nepotřebuju XGL, a že vše potřebné k provozu Berylu, už mají ovladače nvidia v sobě.
…a já ti řeknu, jaký jsi. Nový rok – klokaní skok. A naopak. Dále pak – jelito 2.0, interesantní způsob odvšivení, osmanská rusovláska 2.0, piktogramy.
...a pozvolna se vkrádá do našich životů. A tak zatímco někteří lidé řeší tak přízemní věci jako je vzhled KDE, chobotnice rozpíná svá chapadla.
Včera jsem se konečně vrhnul na optimalizaci KDE. Přítelkyně byla v práci, takže mne nikdo nevyháněl od PC
Zdravím všechny, tentokát v krátkosti: v prvním zápisku jsem popisoval IBM PS/2 server, který se ke mně dostal (omlouvám se za nefunkčnost fotek). Tento u mně nenašel žádné použití (na experimenty by se hodil - tedy hlavně Token Ring, ale MAU - centrální TR jednotka - njde nikde v ČR sehnat) a tak bych se ho rád zbavil. Vezme si ho někdo?
Tak když už se tady zase rozjela screenshotová mánie, tak se také přidám. I když se na pozadí píše Xandros, je to ArchLinux x86_64. Mě se prostě to pozadí líbí. Ikonky jsou Oxygen (budou v KDE4, já je mám staženy ze svn). Nejsou kompletní, takže se pár ikonek objeví občas z implicitního KDE tématu, některé jsem si udělal sám (složky "K vypálení", Knihy, Obrázky, Projekty, Stažené, Škola). Nalevo v Konqueroru je Metabar (od KDE 3.5 součástí balíčku kdeaddons) s vlastním tématem. Ty tlačítka, co jsou standardně vlevo, se dají skrýt úpravou souboru ~/.kde/share/config/konqsidebartng.rc
.
Možná se vám zdá jméno povědomé, ano Queeg se objevil v kultovním seriálu Červený trpaslík ve stejnojmenné epizodě.
Nedávno (1-2měsíce) jsem začal používat jako primární na notebooku Linux.
Není to tak dlouho co jsem psal blog o tom, že jsem přešel na KDE. Ale pokud jste si dneska četli některé mé blogy nebo příspěvky, mohli jste si všimnout, že pokud jsem někde vystavoval screenshot, tak na něm bylo prostředí GNOME. Byli tu tací, kteří si toho všimli a právem se ptali, jak to teda je.
Je to off-topic odkaz ale na víkendové čítanie je to vhodné
a hlavne na rozmýšlanie.
Jak jsem vyhrožoval, zde je zpráva, co jsem zažil v Berlíně na konferenci pracovní skupiny pro Linux Standard Base
Nejdříve pár faktů o konferenci samotné. Konala se od pondělí 3. do středy 5. prosince, hostitelem byla firma SAP, která pro nás vyhradila jednu konferenční místnost ve své budově v centru Berlína. (Jen tak mimochodem: budova SAPu je dost velká a zdá se, že tam mají celé patro vyhrazené pro podobné akce, protože bylo zařízené, ale liduprázdné - vypadalo to dost divně a poněkud strašidelně.)
Já vím, že tady o tom již kdosi psal. Ale v uplynulých dnech jsem měl konečně příležitost vidět několik dílů sitcomu The IT Crowd a přestože jinak tento žánr opravdu nemusím, toto konkrétní dílo mě opravdu dostalo (vlastně jsem se už dlouho tak upřímně nezasmál) :-). Byl jsem opravdu překvapen tím, jak autoři dokázali přesně vystihnout atmosféru :-).
Pokud se k tomu někdy dostanete a budete mít nějaký čas, nenechte si to ujít.
A pokud pak budete mít někteří chvílemi pocit, že kameraman stál občas ve vašem životě někde poblíž či že jste alespoň pár dní někdy pracovali v suterénu pro Reynholm Industries, další údajně chystané díly jsou možná pro vás...
Viz. take: http://www.channel4.com/entertainment/tv/microsites/I/itcrowd/
Chci postupně pár mých známých přesunout z ICQ na jabber a rád bych to prokonzultoval.
Dnes jsem si hrál se vzhledem mého GNOME a opery, celkem se mně to dařilo, ale potřeboval jsem vyřešit vzhled abclinuxu.cz, jelikož standartní styl nějak nezapadal do mého tmavého stylu opery. Tak jsem zkusil použít zdejší tmavý styl, ale ten nebyl úplně pšesne to co jsem potřeboval, a tak jsem po pár pokusech stvořil něco vlastního. A rád bych se sváma o to podělil. A slyšel váš názor.
Dobře, chtěli jste to sami. Gnome, Fedora, beryl. Okno levo dole je negativ, což je fajn funkce. Vpravo od něj pak jiné hořící okno, což je "nevyfotitelný" efekt a naživo vypadá asi 10x líp. Jinak samozřejmě screenshot bez Gimpu je jako Bond v teplákách. :) Samotné okno Gimpu je na sreenshotu trochu rozsypané, čert ví proč.
Rozhodl jsem se začít s překladem Berylu, projektu, který má v poslední době čím dál větší potenciál. Prohlédl jsem si stránky projektu (wiki,SVN) a žádné české překlady jsem nenašel, takže snad práci navíc dělat nebudu. Pokud jsem se zmýlil a někdo již na tom pracuje, ať mi prosím dá vědět co nejrychleji.
Jak tak taj koukam na ty vaše plochy, tak musim říct: nic moc. Buďto to je minimalistický, nebo naopak přeplácaný. Tak sem teda udělal skrínšoty, ať je jasný, jak má vypadat ideální desktop :-) První je z mýho pc, druhej z noťase.
Už dříve jsem psal, o mém pokusu ztvořit GUI pro pacmana. Tenkrát jsem měl jen představu jak má vypadat GUI. Dokonce jsem nevěděl, ani jak to pojmenovat. Pod delší době jsem napsal pár řádků kódu, a taká jsem se rozhodl, jak to pojmenovat. S největší pravděpodobností se to bude jmenovat KozziMan( tento název vymyslel Sadlo, tím mu děkuji).
Pokud vás zajímá, jak na tom KozziMan je, tak zatím umí:
A kdy vynde první verze? No přeci až bude hotová :-D.
Jo a ještě screenshot.
Většinou prograuju v Perlu, ale zároveň po očku sleduju Python. Můj pocit z něj se vyvýjí v takových vlnách, chvilku se mi líbí hodně, chvilku méně a tak pořád dokola. Některé věci se mi v něm líbí, ale poslední dobou je pocit spíše rozpačitý. Jeho syntaxe je, jak bych to jen řekl, příliš košatá. Ony se dělají vtípky na to, že Perlový zdroják je před komprimací k nerozeznání od stavu po komprimaci. Hloupej vtípek, ale syntaxe Perlu je vlastně strašně jednoduchá až primitivní, to se ale o Pythonu nedá říct ani omylem. Už jen těch klíčových slov! I když ke klíčovým slovům Perlu přihodím všechny ty podivné znaky se speciálním významem, tak to nebudu ani na desetině syntaktických prvků Pythonu. Jo, já vím, Lisp je Lisp, ale Perl má taky něco do sebe. (No a radši nebudu ani zmiňovat dc
, že) A proč to všechno píšu?
Tak jsem si konečně našel čas porozhlídnout se na KDE-Look a vybrat si nějaký hezký temný téma na desktop. Nakonec sem téma neměnil, nechal sem svuj oblíbenej plastik, jen sem stáhnul asi 5 barevnejch schémat a jedno si vybral. Pak doladit panel, vybrat nějakou temnější tapetu se zástupcem druhu Panthera tigris (ten nesmí nikdy chybět) a hotovo.
Rádi byste chtěli něco podobného, jako mají uživatelé MacOS nebo Visty, tedy rychlé prohledávání metadat? V Linuxu sice existují nástroje, například Beagle, jenže to je žrout prostředků napsaný v jazyce C#. A projekt Kat je mrtvý. Co teď?
Tak jsem uvnitř podmínky grep
u potřeboval vyhodnotit nějakou složitější věc a měl jsem možnost napsat to jako annonymní sub
a nebo do
. Položil jsem si otázku co bude rychlejší?