Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Rádi byste chtěli něco podobného, jako mají uživatelé MacOS nebo Visty, tedy rychlé prohledávání metadat? V Linuxu sice existují nástroje, například Beagle, jenže to je žrout prostředků napsaný v jazyce C#. A projekt Kat je mrtvý. Co teď?
Tak jsem uvnitř podmínky grep
u potřeboval vyhodnotit nějakou složitější věc a měl jsem možnost napsat to jako annonymní sub
a nebo do
. Položil jsem si otázku co bude rychlejší?
Už víc jak 2 roky si říkám, že by bylo na čase zajít k očařce. Každý semestr si sedám blíž a blíž ke katedře, abych viděl alespoň něco na tabuli/plátně, ale teď mi asi nic jiného (po těch asi 4 letech, co jsem tam nebyl) nezbude. Právě jsem se vrátil z Menzy, kde se mi mé brýlečky opět zamlžily a tak jsem vytáhl kapesník, že je přeleštím. Jenže ouha, šroubeček povolil a sklo vypadlo rovnou na ty krásné kamenné schody. Bohužel sklu se ty schody asi příliš nelíbily a tak mám teď dvě skla .
incron
má ovládání velice podobné cronu
, což je sice výhoda, ale někomu se může silně zajídat. I mně se to zajídá, některé věci si raději naklikám. Proto jsem k incronu vytvořil i jednoduchý grafický front-end, který je již pár dní k dispozici pod GPL. Ale pozor - odpůrci Javy mají smůlu.
(English summary at the end of the article) Uvažoval jsem, že upgradnu jetty, na kterém běží abíčko, z historické verze 4.1.20 na aktuální. Dlouho jsem se k tomu neměl, nejdříve kvůli chybě jsem měl opatchovanou verzi a nebyl jsem si jist, zda můj patch byl začleněn a pak u řady 5 chyběly startovací skripty. A vůbec, kdo by šťoural do něčeho, co funguje, že? Teď jsem se k tomu dostal, ale po odeslání formuláře jetty 6.0.2 byly znaky s diakritikou zničeny.
Nemám bohužiaľ čas študovať momentálne znenie GNU GPL, ale rád by som s vami zasvätenými rád prediskutoval konkrétny prípad použitia tejto licencie. Používam v niekoľkých projektoch redakčný systém, ktorý je vydaný pod licenciou GNU GPL. Údajný problém je v tom, že autor vyžaduje, aby pri každom projekte, ktorý používa daný redakčný systém bolo uvedené, že sa jedná o projekt vytvorený daným redakčným systémom a odvoláva sa pri tom na znenie GNU GPL. Chcem sa teda opýtať, či v GNU GPL sa nachádza časť, ktorá hovorí, že by som niečo také uvádzať mohol. Ja nemám problém to ku každému projektu uviesť, len som akosi nato pozabudol a som obviňovaní, že porušujem licenciu. Rád si prečítam vaše názory na daný problém...
Gentoo portage obsahuje groff ve verzi, která umí zobrazovat 8bitové manuálové stránky na UTF-8 terminálu. Ovšem už neumí zpracovat manuálové stránky, které jsou samotné v UTF-8.
Tak som sa dnes rozhodol, že si skompilujem Evolution. Už dávno ma tento groupware SW láka na výskúčanie.
Dneska v práci na mě windows vyhodili opravdu perfektní zprávu, nejdříve jsem koukal jak vyoraná myš, poté jsem se začal smát a nakonec zmáčkl printscreen abych se o to s vámi podělil.
Možná jste zaregistrovali, že jsem vytvořil české lekce do KTOUCH. Poslední dobou jsem měl chvilku a tam jsem postavil novou klávesnici (Z a Y ma správné barvy aj.) atd. Víc na www.repli2dev.ic.cz
Je možné, že ic.cz bude ve večerních hodinách trochu vytuhlé,... :(
Autorům už jsem to poslal, uvidíme jak se to vyvine.
Kdysi (po ukončení podpory pro r200 chipset jsem narazil na fóru jednoduchý skriptík, mírně jsem ho upravil. Jeho činností je spustit Xserver s Totemem uprostřed obrazovky pro přehrávání videa na tvout. Pro Ubuntu.
Během dnešního dne se na www.zive.cz objevila zpráva s tímto titulkem:
Mnichov zapomněl na Linux, kupuje bazarová Windows 2000
Včera jsem poslal do kanceláře manažera ECDL-CZ následující mail:
Dobrý den. Rád bych se zeptal, zda se uvažuje o možnosti testování ECDL na Open Source platformách jako GNU Linux, OpenOffice, Firefox apod. Pokud zatím ne, mohu nějak přispět k tomu, aby to tak bylo? Například mohu zkusit složit testy se stávajícími otázkami pro platformu Windows a MS Office na Linuxu a OpenOffice a vypsat rozdíly, upravit znění otázek apod. Děkuji za odpověď
Zduř!
No fear vladimir is here!
Chtěl jsem se zeptat jestli nevíte o nějaké KDE aplikaci která by pořádně dokázala vytížit, CPU, Procesor Grafiky, a nebo hardisky...
Tak mi dorazila nová hračka - Bluetooth klávesnice od Nokie (SU-8W). Tak se chci podělit o počáteční nadšení.
V poslední době mi to nedá a já musím trochu okomentovat rozšiřování OpenSource
Neviem, či to už niekto z Vás videl. Až také LOL to nie je, ale pousmiať sa nad tým dá. http://samuelkolesar.blog.sme.sk/c/75478/Dennik-pouzivatela-Windows.html
Příznivci Linuxu jako jednu z jeho předností uvádějí rychlost s jakou jsou opravovány chyby. Protože mě začala frustrovat doba, po kterou teď už stovky mnou nahlášených nebo komentovaných bugů hnijí v bugzillách, rozhodl jsem se tuto legendu podrobit věděckému zkoumání, konkrétně tedy v případě Mandrivy, Novellu, RedHatu, Gentoo, Gnome a KDE.
Dnes to bude jako obvykle lehce schizofrenní zápisek, ale vždyť už mě znáte . Včera jsem se konečně dočkal mailu od cybex.cz, který mi oznamoval, že mám nachystaný svůj "hardwarový dáreček" k vyzvednutí.
Včera jsem se podíval na svou oblíbenou rss čtečku orijinn a nestačil jsem se divit. Služba zrušena.
v beznem clanku o jazycich by alespon druha kapitola urcite byla o gramatikach a takovych tech vecech. ale necham si ji zatim pro sebe. v jazycich odvozenych od lispu, je rozdil mezi hodnotou a samotnym kodem hodne tesny, tak bych napsal neco o implementaci typu. neni to nic svetoborneho a priznavam, inspirovaneho guile.
Jezismarja, Novej Rok, tak to abych tady hned zacal, jak vypada muj desktop:
Nevšiml jsem si že by tu někdo linkoval toto video, tak to hned napravím. Moc dobře mě pobavilo, je to milé a profesionální :-)
Na linuxu mi ponekud chybi dobre sportovni hry. Proto jsem se rozhodl ozkouset nejakou pres wine. a vysledek?