abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:44 | IT novinky

    Na lepší pokrytí mobilním signálem a dostupnější mobilní internet se mohou těšit cestující v Pendolinech, railjetech a InterPanterech Českých drah. Konsorcium firem ČD - Telematika a.s. a Kontron Transportation s.r.o. dokončilo instalaci 5G opakovačů mobilního signálu do jednotek Pendolino a InterPanter. Tento krok navazuje na zavedení této technologie v jednotkách Railjet z letošního jara.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 12:22 | Bezpečnostní upozornění

    Rozšíření webového prohlížeče Urban VPN Proxy a další rozšíření od stejného vydavatele (např. 1ClickVPN Proxy, Urban Browser Guard či Urban Ad Blocker) od července 2025 skrytě zachytávají a odesílají celé konverzace uživatelů s AI nástroji (včetně ChatGPT, Claude, Gemini, Copilot aj.), a to nezávisle na tom, zda je VPN aktivní. Sběr probíhá bez možnosti jej uživatelsky vypnout a zahrnuje plný obsah dotazů a odpovědí, metadata relací i

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    dnes 05:22 | Zajímavý software

    QStudio, tj. nástroj pro práci s SQL podporující více než 30 databází (MySQL, PostgreSQL, DuckDB, QuestDB, kdb+, …), se stal s vydáním verze 5.0 open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí Apache 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    dnes 04:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 259 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 02:55 | Zajímavý článek

    Cloudflare Radar poskytuje aktuální informace o globálním internetovém provozu, útocích nebo trendech. Publikován byl celkový přehled za rok 2025. Globální internetový provoz vzrostl v roce 2025 o 19 %.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:22 | IT novinky

    Správní rada americké mediální skupiny Warner Bros. Discovery (WBD) podle očekávání odmítla nepřátelskou nabídku na převzetí od firmy Paramount Skydance za 108,4 miliardy dolarů (2,25 bilionu Kč). Paramount podle ní neposkytl dostatečné finanční záruky. Akcionářům proto doporučuje nabídku od Netflixu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:22 | Bezpečnostní upozornění

    Na WhatsAppu se šíří nový podvod, který ovšem vůbec nevypadá jako hackerský útok. Žádná krádež hesla. Žádné narušení zabezpečení. Žádné zjevné varovné signály. Místo toho jsou lidé trikem donuceni, aby útočníkům sami poskytli přístup, a to pouhým provedením toho, co vypadá jako běžný ověřovací krok. Bezpečnostní experti Avastu tento nový typ útoku nazývají ghostpairing, protože útočníci si při něm tiše vytvářejí „zařízení duchů“, které žije uvnitř vašeho účtu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 12:33 | Nová verze

    Český LibreOffice tým vydává aktualizaci překladu příručky LibreOffice Draw 25.8. Tato kniha se zabývá hlavními funkcemi programu Draw, vektorové grafické komponenty systému LibreOffice. Pomocí Draw lze vytvářet širokou škálu grafických obrázků. Příručka je ke stažení na stránce dokumentace a tým hledá dobrovolníky pro další překlady.

    ZCR | Komentářů: 1
    včera 04:00 | IT novinky

    Anthony Enzor-DeMeo je novým CEO Mozilla Corporation. Mozillu převzal po dočasné CEO Lauře Chambers. Vybudovat chce nejdůvěryhodnější softwarovou společnost na světě. Firefox by se měl vyvinout v moderní AI prohlížeč.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    16.12. 17:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.20 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnout lze například nový balíček RustDesk Server pro vzdálený přístup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaké řešení používáte k vývoji / práci?
     (35%)
     (48%)
     (20%)
     (17%)
     (23%)
     (15%)
     (24%)
     (16%)
     (17%)
    Celkem 482 hlasů
     Komentářů: 19, poslední 11.12. 20:04
    Rozcestník
    Přehled zápisů ze všech blogů našich uživatelů. Blog si může založit registrovaný uživatel ve svém profilu.

    Nejčtenější za poslední měsíc Nejkomentovanější za poslední měsíc

    Pozor na rolling updates :-)

    13.1.2007 16:20 alblog | alblaho | Ani zbla | Přečteno: 1779× | Komentářů: 30, poslední 16. 1. 2007 | Hodnocení: 83 % (6 hlasů)

    Tak se zdá, že NASA přišla o marsovský satelit MGS kvůli chybě v softwaru. V červnu 2006 tam nahráli nějaké updaty. Bohužel tam zanesli chybu, která způsobila, že se natáčení solárních panelů zastavilo až o mechanickou zarážku. Tento incident způsobil přechod sondy do "safe-módu". Naneštěstí sonda byla zrovna natočena tak, že jí sluníčko přehřálo a zničilo baterie.


    KGUITARTUNER

    13.1.2007 14:38 SUXLINUX | kreten | Přečteno: 1291× | Komentářů: 23, poslední 15. 1. 2007 | Hodnocení: 67 % (3 hlasů)

    Nazdar bazar!

    Tak tu máme zase nový návrh na chybějící aplikaci KDE/QT aplikaci.


    Taktování

    13.1.2007 13:35 Blog... | David Watzke | Hardware | Přečteno: 4368× | Komentářů: 71, poslední 15. 1. 2007 | Hodnocení: 60 % (10 hlasů)

    Taktování mého stroje...


    Wengophone linux2windows

    13.1.2007 12:45 obcasny_blog | Ondřej Kuda | linux | Komentářů: 7, poslední 13. 1. 2007 | Hodnocení: 0 % (1 hlasů)

    Potřeboval bych používat videohovory mezi Windows a Kubuntu 6.10. Wengophone vypadá dobře, ale nějak se mi nedaří...

    Wengophone NG (2.0) pro windows a binárka pro linux(2.0) se spolu spojí. Dokonce se krásně přenáší video. Ale zvuk nic. Ať nastavím jakoukoli kombinaci (v rámci ALSA) mikrofonu z kamery, standardního mikrofonu a standardního výstupu, linuxový klient neposílá žádný zvuk a ve sluchátkách slyším jen sám sebe. Občas tedy ještě zmršenou dávku zvuku z windowsího mikrofonu, ale windowsí klient nedostává žádný zvuk.

    Zkusil jsem nightbuild binárku wengophone (2.1 větev), ale ta má ještě větší problémy, ač by měla být podle changelogu stabilnější.

    Na obou strojích jsem nainstaloval taky Wengophone Classic (v posledních verzích). Ty se mezi sebou nespojí ani zvukem ani videem. Lze leda tak psát textové zprávy.

    Skype (ač ho spouštím velice nerad) přenáší zvuk mezi oběma stroji krásně a čistě.

    Nemá někdo radu, co s tím?


    Zase něco absolutně neužitečného

    13.1.2007 09:46 Tartar | Jan Drábek | bla | Přečteno: 1439× | Komentářů: 17, poslední 14. 1. 2007 | Hodnocení: 50 % (6 hlasů)

    Nic než povzdech.


    OLPC

    12.1.2007 22:50 HF | Václav HFechs Švirga | Linux | Přečteno: 1742× | Komentářů: 23, poslední 11. 8. 2007 | Hodnocení: 83 % (23 hlasů)

    Stáhl sem si image stodolarového notebooku, spustil, vyzkoušel ve vmware a chtěl bych se podělit o své dojmy. Cením si práce vývojářů, ale musím hned zpočátku říct, že jsem čekal něco více. Předem upozorňuju, že jsem to prakticky vůbec nestudoval, jen zkusil a pokud bude ve finální verzi něco jinak, nebo jsem něco nepochopil, omlouvám se a když tak mě opravte. Víceméně je to myšleno jako podnět k diskusi.


    Konfigurace BIND aby odpovidal na dotazy pro AD

    12.1.2007 16:06 HW | houska | Komentářů: 0 | Hodnocení: 50 % (2 hlasů)


    http://www.linuxquestions.org/linux/answers ...

    Muze se nekomu hodit, ja jsem to treba pouzil pri propojovani pobocky pres OpenVPN do firemni site. Pozadavek byl aby pocitace byly ve windowsi domene.


    php komponenty

    12.1.2007 11:21 Denicek_programatora | filbar | Programování | Přečteno: 2045× | Komentářů: 18, poslední 14. 1. 2007 | Hodnocení: 0 % (1 hlasů)

    Ještě mám dvě otázky na PHP. V tom softu(viz minulý zápis) zkouším používat komponenty podle tvaru url, takže např.: main.php?com=article&task=edit&item=13 nastartuje komponentu pro psaní článků a editaci položky 13


    CISCO - bezradnost

    12.1.2007 10:09 instalace_vmwaru | georgo23 | Komentářů: 20, poslední 24. 1. 2010 | Hodnocení: 80 % (5 hlasů)

    Pisi zde uz snad jako posledni volani o pomoc pred tim, nez budu muset vyhledat odbotniky a zaplatit jim :-(.
    To oc se snazim a co mi nejde je nastavit cisco catalyst 2960 tak, aby byl jeden uplink port a ostatni porty videly jen a pouze ten uplink(hlavne ne sebe mezi sebou navzajem).
    S ciscem jsem nikdy nedelal a ani jsem nemel moznost nikdy se k nemu dostat. Potreboval bych step by step aspon na tri porty, pak verim ze se chytnu.
    Zamerne to nedavam jako otazku do fora.. verim ze by mne spoustu ze stouralu sezralo ze to nepatri zde.
    Pote .. jestli nekdo vite o nejake dobre literature a muzete doporucit byl bych take vdecen. Predem dekuji..


    Díky...

    11.1.2007 21:40 eXtempore | xkesh | perly | Komentářů: 65, poslední 13. 1. 2007 | Hodnocení: 78 % (18 hlasů)

    "Díky větru je Český Těšín bez proudu" - oznamuje radostně titulek na homepage ČT24. Není mi tak docela jasné, proč za to pan autor/editor pociťuje takovou vděčnost. Dočkáme se i titulků: Díky nedostatku potravin umírají děti či Díky výbuchu bomby bylo zraněno mnoho lidí? Obávám se, že ano. A možná to nebude ani dlouho trvat.


    Server - Díl druhý - Software: Apache - EDIT

    11.1.2007 20:25 al_quaknaa | al-Quaknaa | Nápady | Přečteno: 3015× | Komentářů: 16, poslední 15. 1. 2007 | Hodnocení: 83 % (6 hlasů)

    Takže je tady druhý díl o mém snažení, jež má za cíl vytvoření fungujícího a celkově prostě pěkného hostingu. Dnes se budu zabývat konfigurací Apache, protože potřebuju taky vyřešit jeden problém s ním související ;)


    LinuxEXPRES - už skoro všude

    11.1.2007 19:00 Kacířské myšlenky | Luk | Ze života | Výběrový blog | Přečteno: 1660× | Komentářů: 23, poslední 21. 1. 2007 | Hodnocení: 90 % (10 hlasů)

    Časopis LinuxEXPRES určitě znáte. Jeho dlouhodobým problémem bylo, že byl málokde k dostání. V posledních měsících mám ale pocit, že se časy mění. Vídám ho v čím dál více trafikách.


    Student a Čaroděj

    11.1.2007 13:34 Linuch | zde | Linux | Přečteno: 1912× | Komentářů: 15, poslední 14. 1. 2007 | Hodnocení: 100 % (13 hlasů)

    V počítačové učebně jedné nezajímavé školy probíhala hodina informatiky. Čaroděj chodil mezi studenty a sledoval, jak si poradili s jejich úkolem. Nejmladšímu studentovi se dnes nedařilo, jeho program segfaultoval a vypisoval různá chybová hlášení. Student svůj počítač zoufale vypínal a znovu zapínal, a znovu a znovu zkoušel spouštět stejný program.

    php menu

    11.1.2007 12:41 Denicek_programatora | filbar | Programování | Přečteno: 4557× | Komentářů: 22, poslední 13. 1. 2007 | Hodnocení: 100 % (1 hlasů)

    Zrovna se učím php na jednom projektu pro kamaráda(bude se jednat o ovládací panel na wi-fi router, protože on je totální BFU a webmin se mi nezamlouvá) a právě se mi podařilo dokončit algoritmus na vykreslení stromového menu a protože se na tom to PHP učím tak bych se chtěl zeptat, jestli by se na následujícím kódu dalo ještě něco upravit, nebo optimalizovat(jinak kdyby se tento kód někomi zalíbil, tak si jej klidně může použít;-)):


    A jsou v pr*eli

    11.1.2007 11:40 Svatekr | svatekr | Ostatek | Přečteno: 1950× | Komentářů: 33, poslední 10. 5. 2007 | Hodnocení: 100 % (2 hlasů)

    Omlouvám se těm citlivějším povahám za titulek, ale vzpomněl jsem si na tuto větu z filmu Ropáci, která přesně vystihuje situaci i náladu, kterou teď prožívám.


    Už ji slyším

    11.1.2007 11:24 bzuk | Dag | Výběrový blog | Přečteno: 2190× | Komentářů: 46, poslední 15. 1. 2007 | Hodnocení: 100 % (7 hlasů)

    Před nedávnem jsem tady psal o svých pokusech s mluvícím Linuxem pro potřeby „nekoukačů“ (nevidomých). Dostal jsem v diskusi i mejlem nějaké rady a tak bych připsal, kam jsem pokročil, třeba to není zcela off topic a někoho to inspiruje.


    Poslani souboru netcatem

    11.1.2007 10:37 mousehouse | Martin Beránek | linux | Přečteno: 1330× | Komentářů: 14, poslední 20. 1. 2007 | Hodnocení: 80 % (5 hlasů)

    jednoduchy a rychly zpusob jak dopravit soubor po siti


    Aj majster tesár sa utne

    11.1.2007 08:24 backslash | backslash | Linux | Přečteno: 1281× | Komentářů: 11, poslední 12. 1. 2007 | Hodnocení: 82 % (11 hlasů)

    Predchvíľou som zažil mierne stresovú situáciu, za ktorú sa ani náhodou nehanbím, lebo sa môže stať kľudne hocikomu :)


    LDAP: šablony pro LDIF

    11.1.2007 02:02 život s tučňáčkem | diverman | Linux | Výběrový blog | Přečteno: 1904× | Komentářů: 2, poslední 11. 1. 2007 | Hodnocení: 100 % (3 hlasů)

    V poslední mě zajímá LDAP v pozici zdroje dat pro DHCP, DNS, atd... Do LDAP databáze je potřeba často hromadně sypat data získaná skriptem, ve formátu LDIF. Příklad záznamu v LDIFu:

    dn: cn=lenovo,cn=192.168.0.0,cn=DHCP Config,dc=firma,dc=cz
    cn: lenovo
    dhcpHWAddress: ethernet XX:YY:XX:YY:XX:YY
    dhcpStatements: fixed-address 192.168.0.10
    objectClass: top
    objectClass: dhcpHost
    

    Autorské poplatky

    10.1.2007 21:08 lzapův svět | Lukáš Zapletal | Linux | Přečteno: 3935× | Komentářů: 80, poslední 24. 9. 2009 | Hodnocení: 100 % (8 hlasů)

    Včera jsem ale se zděšením objevil novinku roku 2007 – autorské poplatky. Často vypaluji CD a DVD, ale nejsem žádný zloděj, který by potřeboval preventivně pohlavkovat. Vypaluji free software, pro sebe, kamarádům nebo k práci. Zálohuji (eh), vypaluji "svobodnou hudbu" (dávám do uvozovek, zní to trochu divně) nebo i svoji tvorbu. Nelíbí se mi platit jakési neprůhledné poplatky, které schlamstne OSA. Kolikpak peněz jde autorům open-source a free softwaru, který si vypaluji?


    Perl 6, Parrot a Jonathan Worthington

    10.1.2007 19:39 mj41 | mj41 | Perl 6 a Parrot | Přečteno: 1108× | Komentářů: 2, poslední 10. 1. 2007 | Hodnocení: 100 % (12 hlasů)

    Jedním z důvodů proč sleduji vše okolo projektů Perl 6 a Parrot je možnost poznat schopné programátory. Za jednoho z nich pokládám Jonathana Worthingtona.


    Vianoce, škola a ďalšie veci ...

    10.1.2007 18:46 backslash | backslash | Zivot | Přečteno: 1224× | Komentářů: 9, poslední 19. 4. 2008 | Hodnocení: 100 % (4 hlasů)

    V dnešnom zápise nadviažem na môj predchádzajúci, v ktorom som sa rozhodoval nad mojim ďalším vzdelaním. Ale dám priestor aj iným veciam ;)


    Jak čtete?

    10.1.2007 11:35 kenyho_stesky | Aleš Kapica | To jsem vážně jediný? | Přečteno: 1743× | Komentářů: 40, poslední 13. 1. 2007 | Hodnocení: 100 % (10 hlasů)

    Blogy, diskuze.. zkrátka cokoli? Nejde mi tentokrát o obsah vašeho čtení, ale o to jak si ho vlastně ve své hlavě překládáte? Jako byste si četli sami nahlas? Nebo jako byste naslouchali debatě, do které si taky občas přisadíte?


    Jako malí kluci..

    10.1.2007 09:29 kenyho_stesky | Aleš Kapica | Jen tak na okraj | Přečteno: 1637× | Komentářů: 34, poslední 11. 1. 2007 | Hodnocení: 26 % (27 hlasů)

    Viděli jste film "Smradi"? Ptám se na to v podstatě jen proto, že v něm je jedna typická scénka. Kluci jsou spát, ale každý z nich chce mít poslední slovo. Takže vedou dialog ve stylu: "Drž hubu." "Ty drž hubu", "Drž hubu","Ty drž hubu",.. no nic moc, řeknete si nejdřív, pak se vám ale povytáhnou koutky úst a po chvíli si vzpomenete na vlastní dětství a podobné scénky ze svého okolí..

    Proč to ale píšu..


    TV tuner pro MythTV

    10.1.2007 02:06 B26 | ZS-Man | Přečteno: 2683× | Komentářů: 12, poslední 11. 1. 2007

    Tak se pokouším postavit "multimedialni kus nábytku" s MythTV. Zatim tedy jen tak zkušebně na mém desktopu - Gentoo(32bit), Athlon64 3000+, 1GB RAM, Leadtek WinFast 2000 Expert, ale ve finale ty to mělo ležet a běžet u rodicu v obyváku.

    No a tak posledni týden hledam ten správný TV tuner.....


    Zápisky z Berlína - 3. část: Plány LSB pro desktop a závěr

    9.1.2007 23:40 Bluebearův samožerblog | Bluebear | Přečteno: 1288× | Komentářů: 6, poslední 10. 1. 2007 | Hodnocení: 100 % (8 hlasů)

    Hodně novinek ve standardu LSB se také týkalo desktopového prostředí, které samozřejmě nemohu a nechci opomenout :-)


    Bude hnusně hezky?

    9.1.2007 23:22 Tady je Vencourovo | vencour | MeaningOfLife | Přečteno: 1833× | Komentářů: 120, poslední 28. 1. 2007 | Hodnocení: 83 % (6 hlasů)

    Nějakou dobu vnímám diskuse ohledně znečišťování, oteplování a podobně, poslední zpráva mne drobet vyvedla z rovnováhy.


    RFC: Bakalárske/diplomové práce & abclinuxu

    9.1.2007 22:35 Paralelný blog | Marek 'marx' Grác | Linux | Přečteno: 2687× | Komentářů: 18, poslední 14. 1. 2007 | Hodnocení: 75 % (4 hlasů)

    Skúškové obdobie sa už pomaly dostáva do obrátok. Pre tých, ktorí si veria, že prežijú a hodlajú si zvoliť bakalársku (BP) či diplomovú prácu (DP) je práve tento blogpost :)


    Dobře hoši, winaři!

    9.1.2007 22:06 HF | Václav HFechs Švirga | Linux | Výběrový blog | Přečteno: 1773× | Komentářů: 1, poslední 10. 1. 2007 | Hodnocení: 100 % (12 hlasů)

    Vyšlo nám nové wine a zase ve zprávičce figuroval pojem Direct3D. Docela mě tyhle kroky zaujaly, protože nikdy jsem žádnou hru psanou v Direct 3D ve wine nerozchodil tak, aby se dala hrát :/. Určitě to nebylo konkrétní verzi wine, instalací, systémem, nepoužitím WINEDEBUG či problémem se zvukem - prostě to vím, zkusil jsem skoro vše (včetně patchování lesčím) a třeba cedega se chová naprosto stejně. Říkal jsem si že mám asi na emulaci moc pomalý počítač, ale žralo mě to - dost. Možná že má grafárna NVIDIA 5200 nemá něco, co nové GeForce 5600 už ano, a co je pro emulaci nezbytné - netuším. Doom III si zahraju a nějaké stare Might and Magicky (VII ;-)) ne. Takže jakýkoliv posun v podpoře Directu, i když už jsem ve zlepšení nevěřil, potěší.


    Z deníku kapitána: zápis jedenáctý (Zuby a nespavost)

    9.1.2007 21:42 "Skládat papír" | vogo | Z deníku kapitána | Přečteno: 2142× | Komentářů: 22, poslední 11. 1. 2007 | Hodnocení: 67 % (6 hlasů)

    Nemám rád zubaře, i když mi nic nedělají


    Seriály, osobnost roku

    9.1.2007 20:36 LL | Leoš Literák | Abíčko | Přečteno: 1918× | Komentářů: 72, poslední 10. 2. 2007 | Hodnocení: 94 % (16 hlasů)

    Tento zápisek má za cíl informovat vás o nové funkci abíčka a plánované anketě o osobnost portálu za rok 2006.


    Novější zápisyStarší zápisy

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.