Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Když jsem před pár dny psal o stavu programů v oblasti videostřihu, přišla v diskusi řeč také na řádkový proklad. Prokládané řádkování je především dílem televizní historie, nicméně ještě nějakou dobu s ním budeme muset bojovat.
Jak na Nový rok, tak po celý rok. Máte se tedy na co těšit, nezahálel jsem ani na Silvestra
S prichodem noveho pocitace jsem se rozhodl vyzkouset i psani klasickych ceckovych zdrojaku pres plugin Eclipse CDT.
Podle tohoto zápisu je subpixel antialiasing dobrý ... ale rozhodně né na mém LCD Samsung SyncMaster 913N s tímto panelem. Píšou tam vertikální RGB. Jenže já v těch písmenkách pořád vidím různé barvičky. Ať nastavím jakýkoliv typ subpixel antialiasingu, ať nastavím jakýkoliv styl hintingu, je to prostě barevné. Zlaté vyhlazování odstíny šedi.
Dlouho jsem přemýšlel nad tím, jak do svého Kubuntu (přeci jen jsem ho ještě nezrušil) nainstalovat Javu 6. Prolezl jsem kde jaké fórum s tím, jak tu zatracenou Javu do svého zatraceného Kubuntu 64bit dostanu a nic. Spásná myšlenka na sebe nenechala čekat.
Tak máme silvestra....
a vypadá to, že buď mi něco uteklo nebo někteří slaví od rána. to jsou věci
Mohl jsem prožít krásný silvestr se svými přátely, zažít spoustu zábavi, prostě si užívat nádherný nový rok, ale já řekl ne. Když slavit, tak sám doma u počítače, bez přátel, bez alkoholu, u nudné hudby.
Takže přeju všem, Šťastný nový rok, a ať nedopadne jak ten můj.
A pamatujte, alkohol je váš přítel, tak se ho nebojte a skamaráďte se sním.
Jak jsem v předchozích zápiscích poznamenal, zajímá mne problematika pokročilých uživatelů a dostupnosti užitečných nástrojů i v grafických distribucích, jakou je třeba Kubuntu.
Nedávno jsem přemýšlel, jaké nástroje takoví uživatelé používají. Kdybych já byl v kůži pokročilejšího uživatele (nebo nováčka, který se tímto uživatelem chce stát), asi bych byl rád, kdybych si mohl jednoduše pomocí svého správce balíků stáhnout všechny užitečné nástroje, benchmarky a debuggery, které by mi distribuce doporučila. Pak bych si je v menu jednoduše vybral a učil se s nimi.
Zcela netypicky se tento zápis týká Linuxu, konkrétně grafického rozhraní
Víceméně náhodou jsem dnes měnil nastavení vykreslování fontů (ono se totiž při nějaké aktualizaci lehce rozbilo ) a napadlo mne zapnout subpixelový antialiasing. Normálně to nedělám, protože následkem je barevné moaré kolem písmen a to mě zrovna moc nebere, i kdyby byly tvary o trochu lepší.
Tentokrát mě ale napadlo zkusit "vertikální RGB". Předtím jsem to myslím nikdy nezkusil, protože jsem si říkal: kdo by organizoval pixely v LCD panelu svisle? Každý normální člověk by je přece udělal v pořadí R,G,B,R,G,B... nebo v nejhorším B,G,R,B,G,R...
Zdravim
Sestre jsem vybral od jeziska naaadherny notebook IBM T41 z www.levnapc.cz za naaadhernych 17000Kc, ona ma radost, ja mam radost ze si s nim muzu aspon par dnu hrat a podelim se s jednou drobnosti.
Já rád barvičky, výstup na konzoli v barvičkách proto byla jasná volba...
Dneska mi teda zrovna moc přáno není. Chtěl jsem si udělat druhého Ježíška ale jediné co z toho mám je blbá nálada.
V září Sun uvolnil pod BSD-like licencí již téměř zapomenutý a prakticky neudržovaný projekt Strongtalk, o čemž se objevila zmínka i zde na Abíčku. Tento krok byl přívítán velice kladně a vyvolal spoustu očekávání, protože Strongtalk si vybudoval pověst nejrychlejší existující implementace Smalltalku.
Včera v Brodě (asi 15km) jsme měli sraz se současnýma spolužákama. Mám takové akce celkem rád, jsme dobrý kolektiv (známe se 8. rokem).
rad bych zde zacal maly tutorialek o tom jak si napsat interpetr programovaciho jazyka. kazdy spravny programator, by si mel za zivot urcite nejaky programovaci jazyk napsat. vite, jaky to dela dojem na zenske, kdyz je balite se slovy: "nechcete, abych vas uvedl do taju sveho interpretru?" jelikoz z urcitych duvodu pisu dialekt schemu, tak bych se o nektere poznatky rad podelil a jelikoz se to vleze na par set radku nebude to ani tezke. berte to spis jako inspiraci, nez nejake fundamentalni cteni.
Jsem již 1 rok uživatelem internetu od o2. Ačkoliv jsem jedním z tvrdších stěžovatelů, co si stěžovali v minulosti na snad všechno možné (občas i nemožné), v poslední době musím tedy spíše chválit. Internet se v několika posledních týdnech o něco málo zrychlil, výpadky, nebo přetíženost, na kterou jsem byl zvyklý a která sebou nesla i kolísání rychlosti je pryč a jaké bylo moje překvapení, když jsem dnes koukl do aplikace "Moje konto" a zjistil, že při mém tarifu se zvedl datový objem z 1 GiB na 3 GiB.. Paráda.. o2 jen tak dál. Konečně jim snad došlo, že s tím co nabízeli do této doby, by moc daleko nedošli.. No, ale nebudu předčasně chválit a počkám si na Vaše názory..
Dva vězni mají na vybranou, zda budou svědčit jeden proti druhému - mohou tak ovlivnit výši svého trestu. Dilema jejich situace je v tom, že pokud budou oba mlčet, policie je obžaluje pouze z mírnějšího přestupku. Jestliže ani jeden nepromluví, budou na tom lépe, než když se navzájem obviní. Z hlediska každého z nich je však výhodnější, jestliže promluví, podrazí svého komplice a sám vyvázne bez trestu.
Protože se starám o linuxový router s CentOSem a brzy možná budu pomáhat kamarádovi se správou jednoho webhostingového serveru, který si chce založit a na něm také plánuji CentOS(jsem v něm zvyklejší a také kvůli velmi zajímavé technologii jménen SELinux a s Debianem se stále nějak nemůžu skamarádit
)
Dobrý den všem,
potřeboval bych uživatelsky příjemný terminálový prohlížeč souborů.
Ideální by byl links/elinks, protože by mi jako bonus ukazoval html sestavy, ale nedokážu z něj tisknout. Nejlépe na nějakou klávesovou zkratku, takže by to chtělo skriptík, nebo jestli to umí sám ....
Nevíte někdo o něčem nebo nějaký nápad?
Dík.
Jirka
UPDATETak stačí ten links. Tisknout už není třeba.
Posledních pár let se občas zabývám Linuxem a občas spolupracuji s nevidomými a slabozrakými. To první jako BFU, to druhé jako dobrovolník, vedoucí v Tyfloturistickém oddíle. O tomtéž si píši i u sebe na webu (v sekci fotek se jde podívat, o co tak jde).
Tyhle dva koníčky se moc často nepotkávaly. Jen jednou jednou jsem i tady řešil jakýsi problém. Ta první odpověď, tedy nástroje KDE: KMag, kttsd, KMouse tool, kttsmgr, KMouth, KSayit jsem už i znal. Ještě tu je Xmag a XStroke. Vcelku dobře použitelné nástroje pro slabozraké. Tedy s lehčím postižením, slabozrakých je mnoho stupňů. U lehčích postižení by to šlo s Linuxem dobře -- je možné nastavit velký font a výrazné rozlišení (barvy se stejně většinou hůř postižených netýkají)