Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Na LWN jsem zahlédl odkaz na článek A Cost Analysis of Windows Vista Content Protection (viz nadpis) od Petera Gutmanna. Ačkoliv se většinou o věci týkající se Windows moc nezajímám (nemám důvod), tohle mě zaujalo. Už jsem slyšel o připravovaných DRM mechanismech ve Vista docela dost, ale zatím nic konkrétního. Tento článek je zatím to nejucelenější, na co jsem narazil. Přikládám několik (narychlo a nahrubo) přeložených odstavců. Pokud najdu kolem Silvestra dost sil, pokusím se kontaktovat autora a požádat o svolení k vystavení kompletního překladu.
Pod stromečkem se nám doma objevila kniha od JXD o pražské ZOO. Na název si přesně nevzpomínám, ale jakmile sem zahlédl signaturu JXD, udělalo se mi špatně.
Knížka je koncipována tak trochu jako průvodce po ZOO a je zaměřena na publikum zajímající se právě o zvířata a ZOO.
Nedalo mi to, knížku jsem si půjčil a nalistoval obsah a v něm odkaz na stranu 46 - Tučnák Humboltův.
Dnes ráno mi volal známý, že mi na vrátnici v práci nechal počítač, který jsem mu nedávno přeinstalovával, že na něj vyskakují hlášky od AVASTu o nějakých virech, které ale nelze smazat.
Moje implemetace relativně složitého wysivyg editoru do redakčního systému United PHP Nuke.
Více na www.repli2dev.ic.cz.
(Tohle je aby o tom někdo věděl...)
     „Já se z toho zblázním,“ vykřikl na Štědrý den u stromku děda, „i tenhle návod je tištěný v Číně“. V ruce třímal návod k nějakému dárku.
     Zprvu jsem této informaci nevěnoval nijakou zvláštní pozornost, vždyť na nápis „Made in CHINA“ jsem již za ta léta života zvyklý. Později, dnes před chvílí, když jsem se pod stromeček díval znovu, trkl mě nápis „Made in CHINA“ do očí znovu a já si vzpomněl na dědův tak trochu zoufalý štědrovečerní výkřik. Hlavou mi pak při této vzpomínce projelo, že už i pro Ježíška pracují v Číně. A bohužel asi nejenom pro něj. Myslím, že pro Santa Klause, Dědu Mráze a kdo ví pro koho ještě dalšího makaj v Číně taky. A bohužel nejen pro tyto nadpozemské bytosti, ale i pro nás všechny.
Po prožitých vánočních svátcích, posilněn českým pivem, moravskou slivovicí a slovenskou borovičkou mi zbyl čas na trochu filozofické úvahy. Jako ekonom jsem se učil, že veškerá lidská aktivita (až na oblast charity, pomoci atd.) se podřizuje přísným ekonomickým zákonům - poptávka a nabídka, konkurenční boj, výnosy-náklady=zisk atp. Jako ve všech oborech, platily obecně známé poučky i v oblasti IT. Vznikly různé firmy na prodej sw, firmy vznikaly a zanikaly až zůstaly ty nejsilnější, jako je např. Microsoft. Souběžně s nimi však začal vznikat nový fenomén - open source, který jako by se vymykal obecně známým pravidlům.
Kdo říká, že běžný uživatel nevyužije čtyři jádra? S operačním windows Vista by to nebyl zas takový problém. Když máte na jednom jenom jádro (a spousty knihoven) a v druhé bude rezerované pro Aero. Pak už zbývají dvě a to normální uživatel zcela běžně využije. (taky ironie)
Samozřejmě by to nejprve Vista musela podporovat, což taky bude stát nějaké peníze, takže si nekažme iluze.
Inu, pořídil jsem si první notebook v životě, jedná se o repasovaný IBM ThinkPad 600E (CPU PII 400 MHz, 128 MB RAM, 10 GB HDD, grafika NeoMagic :)) se zárukou prodlouženou na 12 měsíců a s repasovanou baterií, což jsou, pokud jsem to dobře pochopil, nové články v použitém pouzdře (krabičce, co já vím, jak se to jmenuje); výdrž má jako nová. Vzhledem k přítomnosti DVD-ROM jsem instaloval z DVD testing (frozen) Debian Etch (distribuční kernel 2.6.17-2-686). V tomto zápisku se hodlám rozhovořit o průběhu a výsledcích této činnosti.
Když si vezmeme kolik lidí kompiluje Gentoo po celém světě, proč nerozdvojit větve na SRC a BIN?
Tentokrát ne v aboslutně černém. Přibyla mi tiskárna Xerox Phaser 3117. Která hlásá, že má ovladače pro linux... Jenže to by přece nebylo tak jednoduchý.
Nainstaluji. Co vidím při tisku testovací stránky? Nic. Dioda na tiskárně ani nezabliká (tzn. to znamená, že příjmá data.). Ovladač je generován cups 1.0 (ppd soubor) a pro cups 1.1 přičemž mám verzi 1.2.6. Usilovně jsem se s tím mořil. Ráno vyzkoušel ubuntu 6.06 tam CUPS nejel prozměnu vůbec. V kubuntu to bylo lepší, ale furt stejnej problém. Pak jsem při googlování narazil na SPL II language což mě nakonec dovedlo k zbrusu novému ovladači splix. Ze kterého mi fungovali ovladače pro Samsung ML-2010 a ML-2550 s tím, že další jsem netestoval.
Cesta je to dobrá. Leč na dlouhou trať. Je vidět, že i samsung i Xerox už o linuxu vědí. Jen úsilí...
Nejeden urednik by se mohl lecemu priucit :)
Po delší době přišla potřeba sestříhat "trochu větší" video. Tímto pojmem myslím video o čisté délce necelé 2 hodiny, ze 2 kamer (s použitím dalších záznamů ze 3 kamer, opět 2 hodiny z každé), se synchronizací na zvuk, střih zhruba každých 15-20 sekund. Proto jsem stál před rozhodnutím, jaký nástroj na to použít. A bohužel, příznivce Linuxu a free-SW obecně vůbec nepotěším.
Pokaždé když se s někým bavím o počítačích a dojede na téma jaké Windows mám, tak po odpovědi, že nepoužívám Windows ale Linux, následuje otázka proč?. Tuto otázku jsem si kladl i já mnohokrát a není vůbec jednoduché na ni odpovědět. Vždyť dříve jsem používal wokna a stačili mi, tak proč teď jsem zastánce Linuxu?
Tak jsem se konečně po dlouhé době dokopal udělat něco se svou znalostí TeXu a ideální oběť byl můj zpěvník, který jsem dříve patlal v dost zběsile přiohnutém LaTeXu. První výsledky jsou tu a když máme ty Vánoce, tak je vystavím, jen ať je každý vidí.
Dneska tu jsou vánoce. Vánoce pro mě jsou tím nejhezčím svátkem, a to hned z několika důvodů. Líbí se mi na nich to, že lidé zapomínají často na své problémy a snaží se být milí a být se svými nejbližšími. Další důvod proč miluju vánoce je ta možnost někomu darovat nějaký dáreček, nezáleží na tom co darujete, ale na tom, že tím dáváte najevo to, že na danou osobu myslíte.
Dnes jsem se rozhodl, že si krom normálních dárků nadělím i jeden spešl dárek. Tím bylo to, že jsem si stáhl novou verzi Archlinuxu a nainstaloval jsem si ji. Vše proběhlo absolutně hladce. Instalace se nepatrně od minulích verzí zlepšila. Takže mám dnes opravdu radost. Jediný co mi chybí je sníh, abych mohl ozkoušet 80procent svých dárků :-( .
Jo ještě jeden screenshot mého nověho systému zde.
V pátek jsem si koupil v jedné nejmenované prodejně hru Rayman 10. výročí, která obsahuje hry Rayman 2, Rayman 3 a Rayman M. Zajímalo mě jestli hry obsahují ochrany proti kopírování, takže jsem se zeptal prodejce, ten na to že sice neví, ale že skoro určitě, problém byl že normální smrtelník nic takového na obalu prostě najít nemůže.
Dospěl jsem k závěru, že je na čase rozeslat trochu toho vánočního spamu. Taky jsem přemýšlel, ze které pěkné fotky udělat to "péefko" až mě napadl skvostný nápad nakreslit originální vánoční přání v nějakém vektorovém editoru. Tady je výsledek (klidně kritizujte, jelikož s grafikou nemám téměř žádné zkušenosti a připomínky uvítám). Tak vám taky přeju:
Před několika dny se na serveru http://www.archlinux.org objevila informace o dostupnosti testovacích ISO obrazů verze 0.8 s kódovým označením Voodoo. Obrazy jsou dostupné pro procesory i686 a x86_64 kompatibilní.
Tak mě dneska navštívil dlouholetý kámoš, že si chce něco zahrát. Nabídl jsem mu freeciv. Byl to nářez :) Taky brácha dovezl pár DVD-RAM médií pro nahrávadlo, které dáváme rodičům. Divím se, že mě tahle technologie neokouzlila dřív.
Mám asi dva roky starý skener, jehož zprovoznění jsem zhruba popsal v sekci Hardware. Člověk zapomíná, mění distribuce, čímž se startovní podmínky stále mění. Takže tedy znovu, pořádně a polopatě. Co dělat se skenerem, když ho připojíte, a ono nic?
Včera za mnou přišli naši, že by chtěli tetě dát sestřin starý počítač a jestli by jim jej nainstaloval. Nebyl jsem proti, do té chvíle než jsem se dozvěděl, že tam chtějí dát upirátěné Windows XP.
Možná jste si všimli mého předchozího blogpostu (spíš nevšimli), kde jsem se trápil s diakritikou. Po dlouhém usilovném (...) boji jsem dosáhl výsledků. Mám čistě unicode systém tak budu rád, vyzkoušíli i někdo jiný. Když budete mít nějaké nápady nebo věci co vylepšit napište do komentů. A teď už link:
http://www.repli2dev.ic.cz/download/czech_ktouch.tar.gz
po rozbalení stačí spustit soubor install.sh jako root.
Komu by to nestačilo, přiložil jsem i konfik, ale věřte tak jednoduché to není. Celé se to musí zpracovat v latin2 až když máte czech.ktouch.xml použít recode l2..utf8. Docela sranda.
Opravená klávesnice (až na barvu Z a Y).
Sice otázka, ale do blogu, nepotřebuji ji nutně vyřešit. Jen by mě zajímalo proč?
Rád bych do programu ktouch (program na psaní všemi deseti) vytvořil lekce pro češtinu. Dokonce k tomu pogramu dodávají jednoduchý skript.
Vyřešeno, viz můj další blogpost.
..aneb stále je co nalézat. Obvykle jsem totiž připojoval svůj domácí stroj CDMA modemem přímo do sítě. Ovšem modem GPC-6420 se jednoho dne uvařil a tak jsme místo něj dostali jiný, nový AnyDATA ADU - E100H. Bohužel však ten domácí stroj nebyl již delší čas aktualizován, a v jádře mu chyběl modul "optional", zkrátka se modem nechytal.