V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Můžete mi říci jestli v tom Linuxu jde něco instalovat lehce nebo musím stále dělat takovy harakiri? To snad ani není normální co se v něm musí dělat. Stále se nažím ho pochopit, čtu co se dá, vyhazuji nekřesťansky prachy za knihy a systémy a stále nemohu přijít na to, co je na tom Linuxu tak zajímavýho, že ho všichni vychvalují jak je dobrej.
Je to pro mě nepochopitelně složity a to až moc. Připadá mi to nenormální mít programy a každej instalovat s takovyma problémama. Nejde mi to do hlavy a proto mi prosím pomozte. Poprosím třeba jen o link kde se o tom píše. Jenom mi prosím Vás nedávejte link na tu učebnici na tomto serveru.To je o ničem.Sopcast je P2P systém pro sledování TV (P2PTV). Je made in China, streamováno je mnoho čínských kanálů, které si užije nejenom student čínštiny - myslím tím sportovní kanály. Ty přenášejí utkání evropských fotbalových lig. A jelikož existuje linuxový klient, může našinec sledovat Premiership i na svém Ubuntu/Debianu/Gentoo/cojávim desktopu :)
<h2 class='messages_title'>
{if count($info_messages) == 1}{t}Upozornění{/t}
{else}{t}Upozornění{/t}{/if}
</h2>
Ehm. Z Mé vlastní ruky.
Mám na serveru Apache 2.0 mám nahraný modul mod_rewrite. V httpd.conf mám povolený .htaccess ale při pokusu o:
RewriteEngine On
RewriteRule caj\.html index.php
Hi all ;)
To je myslím fajn pozdrav na úvod. A väčšinou tak zdravím aj na IRC. K písaniu si blogu na ABC ma v podstate "vyprovokoval" jeden pán/chalanisko, ktorý tu opisoval svoje začiatky s Linuxom.
Tomuto neznámemu dobrovoľnému donorovi myšlienok týmto ďakujem ;), pretože mi vnukol geniálnu ideu písať si tiež blog o tom, ako som začínal, ako v podstate stále začínam a kam to možno dopracujem a hlavne ako.
Výdávam sa teda na cestu zmeny z relatívneho NOOBa na relatívne skúseného a dobrého užívateľa a možno, ak sv. Linus dá, tak aj admina. Pri tejto ceste sa budem snažiť písať čo možno najviac, a to hlavne preto, aby som svetu (linuxu) - komunite pripomenul, že nikto sa ako GURU nenarodil, a každý bol raz NOOB ;)
Dík za prečítanie, viac nestíham kvôli odstávke ABC ;)
Toto je veeeľmi krátky dodatok k poslednému zápisu, už sa k tomu asi do najbližšieho tornáda nebudem vracať.
Má někdo nápad, řešení, jak dělat jednoduše konverzi Webu do PDF, případně PostScriptu ? Podmínkou je, aby to umělo kaskádové styly na stejné úrovni jako dnešní moderní prohlížeče a šlo to používat neinteraktivně - ve scriptech.
Zkoušel jsem řadu nástrojů - mimo jiné např. html2ps, pak některá řešení napsaná v PHP atd..., ale bohužel výstup tak dobrý jako když např. tisknete do Postscriptu z Mozilly u žádného nebyl. Nabízí se myšlenka něco napsat nad jádrem Mozilly, ale to je na první pohled netriviální - nezabýval se něčím podobným někdo ?
Předem děkuji za přínosné náměty. :-)
Už dlouho se zamýšlím nad uděláním testu, která User Frendly distribuce je nejrychlejší "ze subjektivního pohledu" ... bohužel nějak není čas ...
Nekdo mi tu kdysi psal jak to udelat. Dal mi netovou adresu ktera mi vygenerovala kod kterej sem pretah do konzole, spustil a udelalo mi to obrovske mnozstvi instalaci do pridani software. Potreboval by jsem ten link. Dik.
Ahoj,
předem bych rád upozornil, že se jedná u můj první blog a první příspěvek do něj.
S linuxem pracuji již nějakou dobu, mou oblíbenou distribucí se stala Fedora Core. Mám ji jak na stolním pc, tak i na notebooku.
A teď k jádru pudla. Mám notebook Acer aspire 1501 s AMD64 3000+, což není procesor, který by zrovna nepotřeboval chlazení. Po vcelku krátké době se mi podařilo ve windows rozchodit program cpuMSR, pomocí kterého se dá změnit frekvence a napětí procesoru. Díky bohu za ten program, jelikož si nedovedete představit, co za randál dovede tahle potvůrka, ještě s větrákem nad klávesnicí, vytvořit. Správné přirovnání je vysavač. Proto je příjemné, když nepotřebujete plný výkon, procesor přiškrtit.
Přišel mi e-mailem sken jednoho téměř 20 let starého dopisu, kde si Restaurace a jídelny Litoměřice stěžují a požadují od opilého výtržníka/návštěvníka náhradu škod :-) Docela jsem se zasmál, takže se o dopis podělím.
Dnes bych chtel do jednoho zapisku zaclenit v podstate 2. K oboum se vaze titulek, ale kazdy hovori o necem trosku jinem..
Je to taková blbost, ale inspiroval mě k tomu jeden zdejší blogpost.
Často slýchám otázky typu: lze Linux použít na tomto PC? Jaký HW je vlastně minimálně třeba na spuštění Linuxu? A protože vlastním již stárnoucí kus hardware, rozhodl jsem se jej ještě trochu podráždit.
Prakticky každý uživatel notebooku či jiného mobilního zařízení časem zjistí, že výdrž na baterii je čím dál kratší. Včera mi dorazila do mého HP nx6125 (zmíněného i ve zdejší sekci hardware) nová baterie. Ne že by stará už byla zcela na nic, ale jistota je jistota. Napadlo mě, že by se mohlo najít víc lidí, které může zajímat do jaké míry taková baterka odchází.
Po prezerani stranky Comparison of BSD operating systems som chcel pozriet SVG maskota FreeBSD ale po jeho druhom zvacseni mi vzdy Firefox padne, Konqueror to v pohode zobrazi. Skuste ci aj vam to robi. Je to prvy krat co mi 2.x Firefox takto padol. Robi to len FreeBSD obrazok, lebo inde je dalej PNG.
Bon Echo 2.0.0.1 ArchLinux Na tejto stranka kliknite na BSD-daemon.svg.
Snad nejjednoduší specifikace z rodiny microformat je rel-tag. Jeho účel je jednoduchý, v rámci svého webu vyznačit odkazy, které představují tag. Jako příklad může sloužit např. profil Astrud Gilberto na last.fm. Posluchači ji otagovali jako bossa-nova,brasil, ... a tato informace je v kódu vyznačena tak, aby byla strojově čitelná.
Samotné vyznačení je poměrně triviální, stačí použít mírný prohřešek vůči XHTML a k odkazu přidat atribut rel.
<a rel="tag" href="http://nekde.cz/tag/testik">text</a>
Tímto způsobem vyznačuji tag testik (nikoliv text). Z odkazu bude použita čás za posledním lomítkem.
Nedalo mi si to nevyzkoušet, takže výsledek můžete vidět třeba v článku bash 19 v LinuxEXPRESU jako tagy nebo v článku Madeleine Peyroux na mém blogu jako odkaz na kategorii.
Ivan Mládek kdysi složil písničku Zkratky, jejíž obsah je tvořen především slovy jako ČVUT, ČSAD, OG, DKP a podobně. Nejsem sice žádný básník, ale vytvořil jsem IT variantu. Takže se těšte na (pokus o) písničku s USB, IRC, nebo GPL.
Zdravim
Dostala se mi do ruky tahle otazka z testu na VS. Nejpravdepodobnejsi mi prijde posledni moznost, ale nehlida si nahodou bash aby .* neobsahovalo i .. ? Mam nejak pocit ze si to hlida ale zase nemam chut to zkouset.
Použití příkazu rm -r .* uživatelem root by způsobilo
- smazání všech souborů v aktuálním adresáři
- smazání tečkových souborů v aktuálním adresáři
- smazání tečkových souborů v domácím adresáři
- smazání všech souborů v celém souborovém systému
Diky, Zdenek
Mám za sebou první "úspěšnou" zkoušku a čekají mě dva dny volna.. budou krátké, ale řek bych dobré :)
Dnešní zápis bude trošku jiný, oproti těm předchozím. Bude se totiž týkat mé zkušenost s Windows a novým 320GB diskem Western Digital.
Konečně jsem po dlouhé době došel k řešení jak zprovoznit tuto kartu. Řešení bylo jako vždy jednoduché (lze ho najít zde v diskuzi), ale ja nějak asi špatně koukal. Proto zde uvádím v celistvé podobě jak na to. Doufám že se na mě autoři v diskuzi nebudou zlobit.
Před pár dny Leoš dokončil podporu pro seriály. Jedná se o systém, který umožňuje pohodlné (aspoň doufám) prohlížení všech seriálů.
Rád bych se zeptal na několik drobností, abychom tu funkci mohli doladit podle představ čtenářů.
Jak se pozná, že vyšla nová verze renomovaného OS? Objeví se na něj najednou celá řada článků, přestože o něm není celý rok příliš slyšet. Teď koukám do RSS čtečky na www.osnews.com a nestačím se divit (a jako uživatel FreeBSD jsem příjemně překvapen).
Ještě mi chybí nějaká ta recenze, tipuji to ještě na další cca 3-4 články, i tak je to docela nával proti obvyklému množství.
Jsem docela zvědavý jak to bude vypadat až vyjde nový Debian.
Protože moje stará Armada M700 se odebrala do věčných lovišť a tohle se na desktop moc nehodilo, udělal jsem na podzim investici do té šedesátky.
Konfigurace:
Cez víkend som sa dostal počas surfovania na nete k zaujímavemu videozáznamu neznámeho objektu.Osobne si myslím ,že sa jedná o podvrh.Video vyzerá dosť presvedčivo ale aj nelogicky.Čo myslíte je to reálne ?
Video (5 MB)
Popis k videozáznamu.