Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Nazdar KRyTO Pašáci!
Nemáte někdo osobní zkušenosti s instalací nějakého pluginu VRML do Konquerorovi?
Konečně! Na tohle jsem dlouho čekal a ani jsem si to neuvědomoval, ale děsně mi to chybělo. Občas nutně musim rebootovat do Windows (kvůli CSku atp. :-D) a dočítat všechny taby v Akregatoru nebo je vytrhávat do Konqueroru bylo celkem nepříjemný. A teď je po problému. Ohromně mě teší jak jsou KDE čím dál lepší, ucelenější a integrovanější, konkurenční desktopový prostředí můžou jen tiše závidět (obzvlášť to ve Windows) :-)
On ten tip nemusí být vůbec provozován na Fluxboxu, ale velmi dobře se integruje do jeho menu. Jde vlastně o odpověď na otázku: jak spustit X aplikaci s právy roota aniž bych musel do konzole?
Protože otázka HW je na routeru celkem zásadní, je důležité aby byl stabilní, ale abychom nevyhazovali peníze za to co nepotřebujeme, tak jsem sepsal seznam ideálního HW pro nový router, takováto kombinace běží bez jediných problémů na 4 routerech czely, nejdéle na CMC jako AP pro 5 GHz (uptime 17:24:24 up 256 days, 20:29, 1 user, load average: 0.00, 0.00, 0.00).
Musím se s vámi podělit o zajímavou příhodu, která se stala minulý čtvrtek v pozdním večeru. A překvapivě bude i o Linuxu, ba co více o Debianu.
Poslední dobou si všímám čím dál tím, více článků o *BSD, a tak jsem si řekl, že to zkusím a napíšu sem pár poznatků.
Potřeboval bych se váš, popřípadě někoho zkušenějšího zeptat jak dosáhnout zpouštění 32 bit aplikací na pure 64bitu...
Ještě nevím o čem to bude, snad desatero, snad o pomatené terminologii :).
Lidská paměť je děravá, pomozte prosím doplnit stručnou historii linuxu na wikibooks o historické milníky posledních let. Předem děkuji za všechny uživatele wikibooks.
Po inštalácii súčasnej verzie linuxu (Kubuntu 6.10) na noťase som si všimol mierne vačšiu teplotu (a tým aj hlučnosť a teplotu) notebooku. Nejak som sa s tým zmieril, ale odkedy ho na noťase používam ako hlavný systém, celkom ma to trápi. Takže tu zhrniem svoje (skromné) poznatky a ešte do éteru nastolím jeden kvíz pre vaše hračky - notebooky.
Včera jsme s kamarádem řešili, jak dopadne MS po vydání Windows Vista...
Na fóru Ubuntu.cz často čtu, jak se Krusader stále liší v ovládání od Total Commanderu. Chybí zejména ikony zařízení pro každý panel zvlášť.
Nedalo mi to a podíval jsem se, zda-li by se to nedalo nějak vyřešit. Docela mě překvapilo, jak je řešení jednoduché.
Letošní zima je opravdu samý extrém. Ještě předevčírem katastrofa, že není sníh. Dnes katastrofa, že je sníh.
Zdravím. Před několika měsíci jsem se pustil do jednoduché javské aplikace, jedná se o jednoduché GUI s několika záložkami (graf, tabulka, formulář)+jednoduchá textová databáze v XML. Ale jak si tak vesele píši kód, pomalu ale jistě se v něm začínám ztrácet, jelikož jsem nejsem zkušeným programátorem. Pokusil jsem se sice kód vyčistit jakousi základní hierarchií tříd ale i tak se mě to zdá jako "prasárna".
Prave jsem se vratil z hospudky a tak mi na mysli utkvela jedna otazka- SRAZ?
No lidi z CB (a okoli) co maji docineni s GNU/Linuxem tu taky neni malo, tak by mne zajimalo, byl by zajem o nejaky pivni sraz? ;-)Jinak se totiž ten bordel v kódu nedá nazvat. Čirou náhodou se na mě obrátili s tím, zda bychom nemohli zpřístupnit tuhle věc našim pracovníkům přes IE v rámci citrixu, že "Firefox to nějak špatně zobrazuje". No proč ne. Jenže IE na citrixovém stroji to taky nezobrazil nějak extra. Pořád tam nějaký prvek ujížděl do pryč. Říkám si: No nic, kouknu na to. A málem jsem se pozvracel.
Nastal čas úklidu systému. Už mi začínala, po četných pokusech, moje instalace FreeBSD trochu bobtnat a tak bylo třeba ji trochu pročistit. Také nastává čas upgradu na poslední release a já mám přeci je větší důvěru k čistému systému.