Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Karel Svoboda (skladatel) je po smrti ... zastrelil se :(
Do zpravicek by to asi neproslo, ale nedalo mi to abych to alespon do blogu nenapsal ...Zdarec kravec krkavec!
Asi tak před rokem jsem pomáhal klukům s organizací akce Linux v Brně a nutno podotknout že díky výdrži Berýska je tato akcička docela uspěšná a podařilo se jí dát dohromady +- stálou skupinku lidí kteří +- pravidelně na akci chodí...
No a já se tedka přestěhoval z Brna domů do rodného města Přelouče u Pardubic a chtěl jsem se zeptat zdali by byl zájem o takovouto akcičku v místě či okolí Pardubic či Hradce králové. Mohli by se alespon lidé zajímající se o Linux poznat osobně a nečekat na neexistující akcičku abíčka, která se nidky neuskuteční...
Tak co Linuxoví Zabijáci! chtěli by jste se sejít/opít/pokecat/kecat o linuxu?
Pokud by byl zájem, tak uspořádání si vezmu na svá bedra.
S pozdravem UX zabiják INg. VLadimír ZIma
Pravděpodobně jste si v poslední době všimli několika změn týkajících se toho, kde (a jaké) jsou na abclinuxu.cz zobrazovány reklamy. Je to proto, že firma Stickfish změnila reklamní zastoupení a zároveň jsme se rozhodli vyzkoušet Google AdSense.
Nazdar bazar
Asi každý co občas chodí do hospody si určitě musel všimnout nějakých JUKEBOXů. Někdo mě nedávno řikal že většina JUKEBOXů jede na linuxu...
Proto by mě zajímalo jestli existujě nejaká otevřená implementace JUKEBOXu. ps. pokud neexistuje nechtěli by jste to někdo zkusit za prachy naprogramit? :-))
Bylo nebylo, dávno tomu, jsem studoval na Filozofické fakultě MU v Brně. Obor zcela mimo zdejší rámec i mou současnou profesi. Ale díky tomu jsem měl možnost zažít onen drastický přerod akademické sítě, kdy znakové terminály začaly být nahrazovány převratnými Windows98 a studenti objevili možnosti chatu. Mě chat nikdy nebral, naopak mě zaujaly možnosti webu. S instinktem stopaře jsem vycítil budoucnost unicode a pídil se po nějakém editoru který by je uspokojivě zvládal. A tenkrát jsem objevil Uniedit . Ukázalo se, že ten unicode editor je součástí komplexního projektu WinCalis, určeného pro programování multimediálních výukových testů - třeba cizích jazyků.
Uvedene sa odohralo pocas mojej ostatnej sluzobnej cesty do metropoly juzneho Francuzka.
Jak tak koukam do diskuse, dneska je nejakej lock day. Od rana snad 6 nebo 7 locklejch dotazu. Hmm, docela urodicka :)
V minulém zápisu jsem zmiňoval microformat hCard. V diskuzi padlo několik připomínek týkajících se telefonu. To mě inspirovalo k troše hledání a tady je výsledek.
ntfs-3g je ovladač pro plný přístup k diskům s NTFS. Po menším odolávání jsem se jej rozhodl vyzkoušet na své SuSE 10.0 x86_64.
Mnohí ste si už asi všimli ,že jeden nemenovaný server o IT novinkách sa stal nedostupný alebo sa pomaly zobrazuje.Po chvílke hladania som objavil info ,že čo sa asi stalo.Celkom zaujímavé čítanie.Info je tu:
http://sysel.security-portal.cz/index.php?article=3
Začaly mi chodit potvrzení od organizací, kterým jsem loni přispěl. A tak mě napadlo udělat anketu, jak jsou na tom s charitou ostatní čtenáři.
Nedávno jsem psal, jak si hraji s rozcházením FreeBSD na své PC. Výsledek byl, že se mi povedlo zprovoznit prakticky vše co jsem potřeboval. Ale nenabízelo mi to nic navíc, a také to bylo děsně pomalé, a k tomu se mi ještě nepodařilo donutit můj cdma modem pracovat vyšší rychlostí jak 256 kb/s.
Rozhodl jsem se používat některé programy z "balíku" KEduca. Některé věci mi ale chyběly, tak jsem se rozhodl přihlásit do konference a zeptat se, jestli by nešly doprogramovat.
Další díl mého miniseriálu bude o OS jak již nadpis napovídá o dual bootu Windows xp (viz. obr 3.0), Mandrake 9.1 (viz obr. 3.1) a posléze Mandrake 10.
Nevím, jestli se mi to jen zdá, žádnou statistiku jsem nedělal, ale poslední dobou se na různých fórech děsně množí dotazy typu "Jakou distribuci pro začátečníka?".
Venku chumelí. A ve mě bobtná čím dál větší vztek na toho šmejda co nám na podzim vykrad garáž. Čert vem zničená vrata, ukradené kolo a vercajk. Ale ten parchant mi ukradl moje ski! Staré poctivé jasanové dřevo.. A teď se je d...l se je asi pokusí udat v nějakém antiku.. aby si je jiný d...l přibil někam na zeď..
Velmi užitečnou specifikací z rodiny microformat je hCard. Jedná se o způsob jak vyznačit v XHTML kódu vizitku. K čemu je to dobré? Představte si, že webové stránce najdete kontakt, který si potřebujete uložit. Vezmete tušku, opíšete si ho do notýsku a pak pro jistotu ještě do nějakého adresáře. Ale proč by nemohlo jít kontakt přímo vyexportovat do vizitky, třeba vCard?
Jde to a není to ani moc komplikované, snad akorát trochu ukecané.
<div class="vcard">
<span class="fn n"><span class="given-name">Radomil</span> <span class="family-name">Gott</span></span><br/>
<a href="mailto:radomil.gott@le.cz" title="radomil.gott@le.cz" class="email">radomil.gott@le.cz</a>
</div>
Dnes budu vyprávět podle mě docela zajímavý příběh o PS/2 konektoru a klávesnicích do něj
Zdravim
Dostal jsem za ukol koupit scanner. Vyuziti zejmena na textove dokumenty obcas s obrazky a pry moznost skenovat diaky by se hodila. Ale znate to, stejne se tam budou skenovat fotky. Cili vicemene prumerne vyuziti.
Tak u tohohle jsem se fakt válel smíchy.Dálší věc co mě v poslední době tak rozesmála je tenhle vtip:
Posledních 14 dní nosím v hlavě myšlenku, že založím stránky a nich bude běžet diskuse. Včera jsem stáhnul PHPBB a nainstaloval na freehosting ic.cz.
Zdravím. Chcem sa opýtať na vaše praktické skúsenosti s používaním nejakého programu pre slovenských živnostníkov (možno aj českých, neviem, či je v tom základnom princípe účtovania nejaký rozdiel). Nechcem rady typu, tu je nejaké, chcem vaše konkrétne skúsenosti, ktoré účtovníctvo by som si mohol zvoliť. Ďakujem
Rozšíření Firefoxu Operátor má novou verzi. Toto rozšíření slouží pro podporu microformatu. Nově umožňuje vizualizovat nalezený microformat přímo v obsahu stránky. Dále bylo přidáno několik nových akcí, podpora pro Location a lepší debug.
Sedím teď v klidu v obýváku a užívám si dalšího okna mezi zkouškami. A co že k tomu vedlo?
Je to tady! Konečně jsme se dočkali většího než malého množství sněhu. Proto je pravý čas na odpovídající automýty.
Chytla mě grafomanská nálada a trochu si ji vybiju tady.
Nevím jestli vám nemám hned doporučit zavřít tab prohlížeče nebo v čem tu na to čučíte, protože si nejsem jistý, jestli se dovíte něco, co by stálo za to čtení .. no, není nad to odradit člověka hned ze startu.