Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Zdravím. Chcem sa opýtať na vaše praktické skúsenosti s používaním nejakého programu pre slovenských živnostníkov (možno aj českých, neviem, či je v tom základnom princípe účtovania nejaký rozdiel). Nechcem rady typu, tu je nejaké, chcem vaše konkrétne skúsenosti, ktoré účtovníctvo by som si mohol zvoliť. Ďakujem
Rozšíření Firefoxu Operátor má novou verzi. Toto rozšíření slouží pro podporu microformatu. Nově umožňuje vizualizovat nalezený microformat přímo v obsahu stránky. Dále bylo přidáno několik nových akcí, podpora pro Location a lepší debug.
Sedím teď v klidu v obýváku a užívám si dalšího okna mezi zkouškami. A co že k tomu vedlo?
Je to tady! Konečně jsme se dočkali většího než malého množství sněhu. Proto je pravý čas na odpovídající automýty.
Chytla mě grafomanská nálada a trochu si ji vybiju tady.
Nevím jestli vám nemám hned doporučit zavřít tab prohlížeče nebo v čem tu na to čučíte, protože si nejsem jistý, jestli se dovíte něco, co by stálo za to čtení .. no, není nad to odradit člověka hned ze startu.
Nazdar KRyTO Pašáci!
Nemáte někdo osobní zkušenosti s instalací nějakého pluginu VRML do Konquerorovi?
Konečně! Na tohle jsem dlouho čekal a ani jsem si to neuvědomoval, ale děsně mi to chybělo. Občas nutně musim rebootovat do Windows (kvůli CSku atp. :-D) a dočítat všechny taby v Akregatoru nebo je vytrhávat do Konqueroru bylo celkem nepříjemný. A teď je po problému. Ohromně mě teší jak jsou KDE čím dál lepší, ucelenější a integrovanější, konkurenční desktopový prostředí můžou jen tiše závidět (obzvlášť to ve Windows) :-)
On ten tip nemusí být vůbec provozován na Fluxboxu, ale velmi dobře se integruje do jeho menu. Jde vlastně o odpověď na otázku: jak spustit X aplikaci s právy roota aniž bych musel do konzole?
Protože otázka HW je na routeru celkem zásadní, je důležité aby byl stabilní, ale abychom nevyhazovali peníze za to co nepotřebujeme, tak jsem sepsal seznam ideálního HW pro nový router, takováto kombinace běží bez jediných problémů na 4 routerech czely, nejdéle na CMC jako AP pro 5 GHz (uptime 17:24:24 up 256 days, 20:29, 1 user, load average: 0.00, 0.00, 0.00).
Musím se s vámi podělit o zajímavou příhodu, která se stala minulý čtvrtek v pozdním večeru. A překvapivě bude i o Linuxu, ba co více o Debianu.
Poslední dobou si všímám čím dál tím, více článků o *BSD, a tak jsem si řekl, že to zkusím a napíšu sem pár poznatků.
Potřeboval bych se váš, popřípadě někoho zkušenějšího zeptat jak dosáhnout zpouštění 32 bit aplikací na pure 64bitu...
Ještě nevím o čem to bude, snad desatero, snad o pomatené terminologii :).
Lidská paměť je děravá, pomozte prosím doplnit stručnou historii linuxu na wikibooks o historické milníky posledních let. Předem děkuji za všechny uživatele wikibooks.
Po inštalácii súčasnej verzie linuxu (Kubuntu 6.10) na noťase som si všimol mierne vačšiu teplotu (a tým aj hlučnosť a teplotu) notebooku. Nejak som sa s tým zmieril, ale odkedy ho na noťase používam ako hlavný systém, celkom ma to trápi. Takže tu zhrniem svoje (skromné) poznatky a ešte do éteru nastolím jeden kvíz pre vaše hračky - notebooky.
Včera jsme s kamarádem řešili, jak dopadne MS po vydání Windows Vista...
Na fóru Ubuntu.cz často čtu, jak se Krusader stále liší v ovládání od Total Commanderu. Chybí zejména ikony zařízení pro každý panel zvlášť.
Nedalo mi to a podíval jsem se, zda-li by se to nedalo nějak vyřešit. Docela mě překvapilo, jak je řešení jednoduché.
Letošní zima je opravdu samý extrém. Ještě předevčírem katastrofa, že není sníh. Dnes katastrofa, že je sníh.
Zdravím. Před několika měsíci jsem se pustil do jednoduché javské aplikace, jedná se o jednoduché GUI s několika záložkami (graf, tabulka, formulář)+jednoduchá textová databáze v XML. Ale jak si tak vesele píši kód, pomalu ale jistě se v něm začínám ztrácet, jelikož jsem nejsem zkušeným programátorem. Pokusil jsem se sice kód vyčistit jakousi základní hierarchií tříd ale i tak se mě to zdá jako "prasárna".
Prave jsem se vratil z hospudky a tak mi na mysli utkvela jedna otazka- SRAZ?
No lidi z CB (a okoli) co maji docineni s GNU/Linuxem tu taky neni malo, tak by mne zajimalo, byl by zajem o nejaky pivni sraz? ;-)