Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Dnes jsem byl doprovodit svou přítelkyni ke gynekologovi a při čekání v čekárně jsem chvilkami poslouchal, co tam běželo v televizi.
Jaké jsou požadavky pro střih HD videa ( ve vysokém rozlišení) Nekompresovaného?
Teď mám Cel 1,7
256 MB ram 266 mhz
ATA disk SEAGATE
AGP GF FX 5200 (ultra?)
Zkoušel jsem přehrávat komprimované HD video (to fungovalo) a nekomprimované (to se nehorázně sekalo, asi větší datový tok)
Uvažuju a plánuju uspořádat v Třinci, na škole, kde učím a dělám správce počítačové sítě menší InstallFest.
Našel by se mezi vámi nějaký "místní Gorol", který by byl ochotný mi s tím trošku pomoci? Domluvily by se detaily, termín, způsob propagace, atd.
Zdravím
Pro sbor apoštolské církve ve Varnsodrfu bych rád našel dobrovolníka, který by jim dokázal rozjet sdílený kalendář.
Když jsem 3.září bloumal po ABClinuxu, objevil jsem příspěvek, kde uživatel hledal prodejce specialních obalů pro CD. Sám jsem kdysi řešil stejný problém
Zdravim
Přináším jeden zážitek z práce. Chraň pánbůh abych to prováděl na svém počítači.
Tak to po delší době vypadá že většinu weekendu (skoro celý) strávím sám, přítulka jede pryč a vrátí se v neděli večer, nic pořádného na práci mít nebudu.
Sprava servera je mozna bud klasicky (vim, nano), alebo cez komercne ci free web rozhrania. A prave na dva z nich by som sa chcel opytat ake mate skusenosti.
1. Webmin
2. VHCS
3. IPSconfig tento som odpisal koli zlej podpore Debianu
Zřejmě se budeme stále častěji setkávat s tím, že se budou ovladače pro Linux realizovat jako běžné uživatelské programy, namísto modulů do jádra. Důvodů k takovému vývoji je celá řada a s tím, jak přibývají filesystémy pro FUSE, je toto směřování čím dál zřetelnější.
Co je moc, to je moc. Ale toto už nemá obdoby. Zpravodajský server Technet dnes ve svém článku Poplatek pro autorské svazy za prázdná DVD zdražil z desítek haléřů na 5 Kč přinesl informaci o nové vyhlášce ministerstva kultury, díky které by měli podražit zálohovací prostředky a tiskárny. Ač se někomu může zdát zdražení v řádu několika desítek halířů, korun, či desetikorun únosné, je potřeba se zamyslet na tím komu a za co ona navýšená částka bude poskytnuta.
Ministerstvo kultury novou vyhláškou (Sbírka zákonů č. 488/2006) upravuje velikost odměny autorským svazům při prodeji, tiskáren, kopírek, prázdných médií a úložných zařízení.
Celý článek je zde.Tak jsem se rozhodl, krabice objednána, jenom si dát tu práci a vše udělat aby to fungovalo. O co jde?
Už poměrně dlouho nosím v hlavě myšlenku, jakým způsobem by se (nejen) pro BFU dala zjednodušit instalace software v Linuxu. Možná si řeknete ... moment moment, vždyť stačí napsat aptitude/yum/urpmi/pacman/emerge/... název_balíku a máme vše z krku. A pokud se bojí konzole, máme tu ženiální grafické nadstavby, jako kpackage, yast, nebo synaptic.
Dneska jsem se po internetu poohlížel po nějakém komerčním DVD přehrávači pro linux - abych si legálně mohl přehrávat DVD. Narazil jsem na jedno diskusní fórum na stránkách Ubuntu, kde ležel odkaz na RPM balíček lindvd-1.2.6 - na ten, co se dodává k Mandrivě 2007 Powerpack.
Vítám Vás všechny, kdo jste se sem dostali. Jak z nadpisu vyplývá tak se mi naskytla možnost účastnit se této akce. Tak jsem přemýšlel, jestli do toho vůbec jít a neustále narážím na 3 závažné problémy, se kterými nemůžu pohnout.
$>uname -r 2.4.32 $>cd /usr/src/linux $>make menuconfig $>make && make modules_install $>mount /boot $>cp arch/i386/boot/bzImage /boot/kernel-2.6.17-20061120 $>cp .config /boot/config-2.6.17-20061120 $>vim /boot/grub/grub.conf $>umount /boot $>links http://www.idos.cz/ConnForm.asp?tt=X&ToStn=Želivského $>reboot Broadcast message from root (pts/0) (Mon Nov 20 16:39:41 2006): The system is going DOWN for reboot now! #>ping -i 5 muj.server.com PING muj.server.com 56(84) bytes of data. From server.housing.com icmp_seq=1 Destination Host Unreachable
Tak jsem zase jednou přemýšlel. Blíží se nám zima, já nejsem žádný sportovec a tak ani nevím co budu v krátkých dnech a dlouhých nocích dělat. Co takhle obvykle děláváte? Nebo spíš co mi doporučíte abych dělal? Teda kromě toho učit se na maturitu :-D . Přemýšlel jsem že bych začal zase vyrábět nějaké ty elektronické blbinky, nebo bych se naučil programovat PICe.. Opravdu nevím..Čekám na nějakou inspiraci ;-)
[přidána anketa] Nedávno jsme si mohli ve zdejším blogu přečíst povzdech nad tím, že začátečníci se nezřídka vrhají do dobrodružství "svaté trojkombinace", tedy hledají, stahují a "ručně" kompilují programy pro své čerstvé linuxové instalace. Anebo si jen stahují připravené balíčky a instalují je jaksi mimo správce balíčků. Protože je k tomu navádějí ti zkušenější svými texty a návody.
V diskusi mě napadl návrh na úpravu sekce Software, který pak poněkud zapadl, proto ho teď znovu oprašuji a po spoustě keců, shrnujících ještě jednou problematiku, na konci textu znovu přednáším. Třeba mi k tomu něco napíšete, např. že (a proč) se mýlím.
Ponechme teď stranou windowsácký instinkt, který velí chovat se v Linuxu stejně jako při instalaci programů v nejrozšířenějším OS. Soustředím se na to, že bohužel i zdejší "abíčko" takové chování nováčků když ne přímo vyvolává, tak alespoň podporuje taky.
Tak jsem se vrátil z příjemného víkendu ve srubu* a hned koukám na OSNews: SpadFS, nový souborový systém pro Linux. Od nějakého potrhlého doktoranda, říkám si. Má pozornost řádově vzrostla, když jsem přejel myšítkem nad odkazem, tím potrhlým doktorandem je známý český geek Mikuláš Patočka.
Poslední dobou zde na abclinuxu.cz přibývá spousta blogů na téma rozchody, deprese, melancholické nálady apod. Přemýšlel jsem čím to. A nakonec jsem došel k závěru, že příčinou bude počasí, tedy vlastně roční období.
Á, ztroskotaní linuxoví asociálové si tu o sobotní noci vylévají srdíčka. Doporučuji Vám jedno: vypněte ty svý vyladěný linuksy a táhněte do společnosti! Nebo skončíte jak BLEK.
Z osobních důvodů smazáno. Je to stará věc, diskuze proběhla, koho to zajímá, stejně si text najde, že?
Není to tak dlouho, co jsem psal blog o jednom mým kamarádovi Liniusovi. Dnešní zápis se bude také týkot Liniuse a bude ještě smutnější než ten minulí.
Tenhle zápis by se asi dal označit za reklamu, ale mám výmluvu: příznivci Linuxu bývají většinou znalci tvorby webů a, soudě podle mých známých, mají často v oblibě sci-fi.
Vyrobil jsem stránky, své skoro první. Částečně jako vlastní, ale hlavně pro Janu Rečkovou. Třeba jste od ní někdo něco četli. :-) Jedna povídka je tam taky moje. Takže, máte-li chuť, podívejte se na ně. Pokud budete chtít, přečtěte si některou z uvedených povídek. A hlavně, pokud najdete nějakou chybu, zvlášť bezpečnostní, prosím informujte mě.
Jsou zde.
Dnes jsem si jen tak pročítal některé komentáře na winehq.com, náhodou jsem narazil na tento příspěvek od Jasona Greena a najednou mi to došlo.