Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Vánoce se kvapně blíží, nastává čas výběru dárků. A na mě padlo rozhodnutí o výběru mp3 přehrávače.
Tak už i na můj pracovní stůl dorazila tahle hračka. Nutno říct, že i vzhledově to docela ujde (i když Power Mac to opravdu není, ačkoli se tak trochu snaží vypadat).
Jelikoz jsem se chtel vrhnout na grabovani z TV, musel jsem si prekompilovat MPlayer s podporou kodekuu. Chybel mi mp3lame .
Nainstaloval jsem tedy
lame-3.97.tar.gz
stahl jsem si nejnovejsi MPlayer-1.0rc1 a zacalo byt veselo. Kompilace kodeku nesla a po celkovem rozchozeni u kodeku nahlasil kompilator chybu.
sed -i '/^CFLAGS/s/$/ -fomit-frame-pointer/' libavcodec/Makefile
rm /usr/bin/gcc ; ln -s /usr/bin/gcc-3.4 /usr/bin/gcc
pak uz vsechno slo . Jeste davam muj
./configure --confdir=/etc --enable-gui --enable-menu --enable-x11 \
--language=cs --with-codecsdir=/usr/local/lib/codecs \
--enable-debug
Jsem rozhodnut si poridit laserovou tiskarnu, na ktere bude tisteno neco kolem 2 000 papiru s beznym 5% pokrytim. Ted ale jakou?
Zde vyhodim par tiskaren, ktery by se mi nejvice libily a byl bych rad, kdybyste mi treba i z vlastni zkusenosti poradili kterou, popripade uplne jinou.
Kriteria:
cena: kolem 6 000 kc rozliseni: nejlepe 1200 dpi (nevim jak velky rozdil je mezi 600 a 1200) oboustranny tisk vyhodou levny toner s fotovalcem zvlast (chtel bych se dostat na cenu tisku kolem 0,5)
Tak jsem taky zkousel AcidRip. Hned na zacatku jsem si vsiml, ze to chce nejake dalsi utilitky.
lsdvd
a ta chce libdvdread
libdvdread-0.9.7.tar.gz
a lsdvd_0.16.orig.tar.gz
< if ( $_ =~ /crop area.*\s(crop=\d*:\d*:\d*:\d*)/ ) { $crop{$1}++ } --- > if ( $_ =~ /Ořezová oblast.*\s(crop=\d*:\d*:\d*:\d*)/ ) { $crop{$1}++ }
acidrip.pm
Mencoder FIX
Možná bych tohle měl psát spíš do diskuze, ale bude to dlouhé, takže je to tady. Mám problém s přidáním RAM do počítače. Jedná se o rozšíření ze 2 GB na 4 GB, 64bitový procesor, 64bitový Linux, desktop/pracovní stanice.
Blíží se další lichý rok, a tak mě napadlo, že po distribucích ABC Linux 2003 a 2005 se možná bude chystat i verze 2007. 2003 jsem si dokonce zakoupil, 2005 trochu pomáhal testovat ... vcelku se jednalo o docela vydařené počiny. Netuším, jestli měla poslední verze větší úspěch než ta první, ale pamatuji se, že se příliš lidí do testování nehrnulo. Také kvůli tomu se občas objevily např. problémy s bootováním (aspoň ty, co se řešily zde v diskusích).
..Ještě než se pustím do samotného řešení problému, začnu takovým malým varováním- Už slyším jak po přečtení několik řádků křičíte, že dnes bloguje opravdu každý a hodnota zápisků je opravdu nulová. Věřte že pro vás hodnota 0 možná je, pro mne je to ovšem docela důležitá věc, ovlivňující můj život..Proto prosím jestli patříte k této skupině lidí, přestaňte číst již teď, ať se pak vyvarujeme "diskuse" pod blogem..
Pred chvili se mi stalo neco ne moc pekneho, jde o spam v konferenci od jednoho z adminu, me zajima vas nazor na vec a zda opravdu jde o spam nebo jen ja reaguju trochu prehnane...
S jedním kamarádem uvažujeme o zprovoznění webhostingového serveru po novém roce. Přemýšlím jestli tam dát Debian, nebo CentOS. Prozatím se přikláním k tomu, že tam dám CentOS 5, jednak protože se v něm dost vyznám a jednak protože se mi docela zalíbil SELinux.
Už jsem psal o tom jak jsme s kámošem asi 14 dní zpátky dávali dokupy jeho IBMko. Instalační proces měl ale několik vad nad kterýma jsem dlouho přemýšlel a dneska mě při jedné diskusi napadlo u jedné těch vad proč tomu tak je.
Chcel by som sa podelit (bohuzial?) o prve zazitky s FC6 na mojom notebooku IBM R51
Rad by som tu s vami urobil taku malu statistiku.
Kazdy napiste rebricek 3 Extensions, ktore pre vas maju najvacsiu hodnotu z osobneho a pracovneho pohladu. Myslim, ze sa dozvieme zaujimave veci :)
Tak zacnem ja:
Osobne:
Pracovne (webdeveloper)
Celkovo mam aktivnych 30 Extensions a aktivne pouzivam minimalne 20, takze som mal dost tazky vyber. Ale Scrapbook vyhrava vo vsetkych smeroch.
Vždycky když se dívám na detektivní, či jinak po dějové stránce zajímavý film, přemýšlím, jaké pravidlo reálného světa bylo porušeno, že se hlavním hrdinům povedlo to, co se jim povedlo. U dobrého filmu není toto porušení pravidla na první pohled zřejmé, a tak si kolikrát ani neuvědomíme, že se kladní, či záporní hrdinové chovali abnormálně podivně. Prostředí a jejich okolí k nim bylo neuvěřitelně přátelské a sled událostí jim až nepřirozeně pomáhal. Tolik, ale filmový svět.
Právě jsem vyřešil problém, který mne dlouhou dobu obtěžoval. Mám SATA vypalovačku Plextor PX-755SA.
Tak to na mne došlo taky. Ale vlastně si zato mohu sám. Od neděle jsem snil krásný sen. Včera jsem se byl nucen probudit. Smůla. Ale vlastně jsem to čekal. A vlastně je to i dobře, nemusím řešit případné nepříjemné následky vazby minulosti.
Poslední rozruch kolem poplatků organizaci nazývající se "Ochranný Svaz Autorský" - zkráceně OSA (popravdě - není jediná) mě opět přivedla k úvahám kolem toho, kam může vést hamižnost.
Tak pokračuji v zápise jak se připravuji na nasazení Mandrivy2007 do domácnosti a k sobě na ntb
Musel jsem konečně něco řešit, co mne nějakou dobu trápilo, čas od času, jak jsem na to narazil. Takové prkotiny prostě.
Přišel čas udělat jednou pro vždy něco s tou kupou papírů, poznámek a dokumentů, které se mi hromadily na stole.
Při třídění obsahu hromady mne napadlo dojít si vyfasovat odkladače na dokumenty, tzv. kastlíky a zavést systém, kterým bych předešel opětovnému kupení.
Řekl jsem si o čtyři kastlíky a pojmenoval je shora dolů takto:
Svého času byla značně mediálně populární, ale možná už všichni nevědí, že stále neochvějně pokračuje. Týden co týden, bezmála patnáct let. "Nekonečný" rozhlasový seriál, přímo sága, "Tlučhořovi aneb Byli jsme a budem" v podání Oldřicha Kaisera a Jiřího Lábuse. Nedávno se objevilo na webových stránkách pořadu oznámení, že v Českém rozhlase seriál končí.
Tak se schválně koukněte na tenhle titulek: Opilec nechal doma dvouleté dítě i maso v troubě - pekl ho na modro, na černo, nebo na pivě? Samozřejmě že ne. Prostě nechal doma děcko, zapnul troubu a šel na panáka. To správné krimi z toho však dělá titulek.
Tímto bych chtěl požádat jedince kteří mají zkušenosti s výletem do Turecka o informace, týkající se cesty tam (jedeme autem) a s dopravou po Turecku. Náš plán je jet přes Bulharsko, Istanbul do Antalay tam zalezbit a podél pobřeží zpět. Zajímá mě zejména průjezd Rumunskem. Jak je to s poplatkama, úplatkama atp.
Za postřehy a dobré rady díky :-) Zkušenosti s tím jak je středoevropské auto exponováno před místními zlodějíčky mě též zajímají, nevím jeslti má smysl brát si sve hýčkané kolo. Nerad bych se vrátil bez něj.
Tak toť asi vše a jdu hltat zkušenosti těch, co mají s Tureckem zkušenosti.
Na mnoha místech se řeší slova Steva Ballmera o tom, že Linux používá intelektuální vlastnictví Microsoftu. Vše v souvislosti s podivnou smlouvou uzavřenou mezi Microsoftem a Novellem.
Což o to, v Americe je patentováno _všechno_, takže libovolně krátký program nějaký patent porušuje (a taky obsahuje alespoň jednu chybu . Od firmy, která se mnohokrát nechala inspirovat konkurencí, to ale moc nesedí. Ale to je jedno.
Zajímá mě jiná věc. Proč taková obrovská, úspěšná a bohatá firma musí bojovat takovýmhle způsobem – rozšiřovat pomluvy, a šířit obavy. Prostě FUDovat. Odpověděl jsem si sám: Protože jí nic jiného nezbývá.
S příchodem Vánoc tu je opět další šňůra koncertů sboru Chorus Carolinus. Zatim jsem je viděl dvakrát, maj toho pěknýho dost a dva výrazný fláky. Někde se mi doma má i válet jejich cd ;-)
Mailem mi přišlo pozvání s textem
> Dovolte, abych Vám zaslal "neslušně" e-mailem pozvánku na naše prosincová > vystoupení a zároveň Vás požádal nejen o návštěvu, ale i o distribuci dále. > Děkuji. Těším se na shledanou. Karel Procházkaa nějak se mi nezdá, že by někdo jako oni museli žadonit o přízeň ... :-D
Zdravím všechny zdejší obyvatele fóra, situace dozrála k tomu, abych i já vypotil svůj první blog ;) Bude to trochu delší, ale žádná velká moudra nečekejte, potřebuju do začátku tak trochu zúčtovat sám se sebou, prostě takové uvažování nahlas.
Na úvod bych chtěl zmínit dva lidi, kteří mě docela podstatným způsobem ovlivnili a zapříčinili, proč tohle píšu sem a ne třeba na Živě. Prvním je Jindra Plešinger, kterému tímto posílám pozdrav nahoru. Já vím, kontroverzní to postava, ale jeho blogy jsem četl nejraději a i když jsem v drtivé většině nevěděl, o čem tady vlastně tak plamenně diskutujete, byl mi svým naturelem tak nějak osobně sympatický.
Na Slashdotu se včera probíralo první museum kreacionismu, které má být otevřeno nadcházející léto (2007). Podle Guardianu, který o všem informoval, se jedná o první instituci na světě, jejíž exponáty budou, s výjimkou pár želv plovoucích v umělém rybníčku, zcela falešné.