Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Stručně a krátce ... neuvěřitelné se stalo skutkem, minutovej level v Supertuxovi zdolán. Tedy ten, kde train leaves in 1 minute už je úspěšně za mnou. Doběh jsem v čase t-0 ... JUCH! :-D
(Už pařim jen sudoku na webu a supertuxe <edit>ještě pařim manuály, jako každá zkrachovalá existence ...</edit>.)
V tomto příspěvku bych vám chtěl ukázat, jak to vypadá u nás s jabberem, ano, jde o kritiku největšího českého jabber server, nebo spíše jeho administrátora.
Už je to tak. Minulý týden nám doma přibyla nová hračka -- "multifunkční zařízení" alias tiskárna, scaner a kopírka DCP-115C od Brothera a teď mi nadělil krásný dárek i Český rozhlas.
Mám tu jednu zapeklitou otázku, kterou zatím nikdo z mých kamarádů ani já nedokázal vyřešit
Otázka tedy zní:
Je nějakým způsobem možné stáhnout soubor asociovaný s Windows Media Playerem (např. MP3) výhradně pomocí prostředků operačního systému? To znamená žádná instalace dalších aplikací z internetu.
Ptám se na to protože jakmile otevřu soubor asociovaný s WMP, začne se okamžitě přehrávat a ne stahovat, jak bych si představoval. Nechci ale odinstalovávat WMP, rušit asociace nebo si hrát s nastavením IE.
Pro odpověď viz diskusi.
Otázka je blogu kvůli jejímu off-topic zaměření.
Unison je software pro dvoucestnou synchronizaci adresářů. Dvoucestnost je hlavním rozdílem oproti mirrorovacímu nástroji rsync. Změny mohou probíhat na obou stranách a unison se je pokusí sloučit a replikovat na oba uzly. To jej v mých očích přímo předurčuje ke správě přenosné "aktovky" na flashdisku.
Před časem jsem v podstatě jen tak z legrace vyzkoušel Fvwm a zatím u něj setrvávám, vynikající je zejména velká virtuální plocha, sestávající (ve výchozím nastavení) z 3x3 stránek. Vyhovuje mi zcela minimální konfigurace, nepřidával jsem si nikam žádné moduly, na ploše v současné době nic jako hodiny nebo pruh úloh nechci a nepotřebuji.
Až do včerejška jsem si myslel, že vypalování LightScribe pod Linuxem není zatím možné. Z omylu mě vyvedl článek na cdr.cz
V článku jsem se dozvěděl, že firma LaCie již v říjnu vydala nástroj pro kreslení LightScribe. Jelikož vlastním LGH20L, tak jsem včera na své Fedoře 5 tuto aplikaci nainstaloval a vše vypadá naprosto chodivě.Máte u Radiokomunikací "obyčejné" (přeprodávané) ADSL a chcete přejít na ADSL Premium (tj. přes LLU)? Pak si dejte zvlášť velký pozor - může se vám totiž stát, že budete bez varování na nedefinovanou dobu odstřiženi od Internetu.
UPDATE: 7.12.2006: ADSL Premium již funguje. Podrobnosti uvádím na konci zápisu.
Mám takovou úchylku, že namám rád nedodělané věci. A tak když jsem viděl napůl nepřeložený fdisk (nebo něco podobného, už si přesně nepamatuji, co to bylo za program), tak jsem se jal doplnit těch pár hlášek.
Jak člověk roste a začne se zabývat nějakým tématem, začíná mít pocit, že tomu taky rozumí. Tím hůř, když dostane do ruky ještě papír, kde je napsané master of computer science.
V posledním blogu jsem psal o tom, že porovnám Mandrivu 2007 a Windows XP z hlediska uživatele a případně článek nabídnu nějakým serverům. Jak to vypadá?
toto berte ako pribeh zo zivota, navod pre lamky(ale zapojte aj manual), alebo ak sa velmi nudite, ako lahke citanie :)
nedavno som sa rozhodol nainstalovat si na notebooku apache, php aj mysql. uloha to lahka, pretoze mam suse 10.0 a tam sa yast postara o vsetko. no kedze som mal volne dopoludnie (sobota), nemal som co robit, tak som si doprial trochu adrenalinoveho sportu. okrem toho som chcel mat aktualne verzie.
Na webu je spousta informací, jak rozchodit forward, masquarade, atd. a všechny informace jsou buď kusé nebo pěkně rozsáhle, rozhodl jsem se zeptat odborníku. Forma bude následující: zadám přiklad, diskutující ho vyřeší a funkční a krásné, bezpečné a ověřené řešení doplním pod příklad.
Jak jste nároční na prostor kolem kurzorových kláves. Vadí vám když jsou blízko jiné klávesy?
Cesta to byla dlouhá a klikatá, ale nelituju. Ale teď pěkně popořádku, jak to vlastně "tenkrát bylo" ...
Peprnet.cz totiž získal 5,2 milionu korun z dotace ministerstva informatiky na podporu vysokorychlostního internetu, takzvaného broadbandu. Dotace byla v kategorii marketingu a podpory s cílem "nastartování masivního rozšíření vysokorychlostního internetu". To znamená, že web musí obsahovat multimediální prvky, které čtenáře donutí pořídit si rychlejší internetové připojení. Zdroj: idnes.cz.
Mohl by někdo spočítat, kolik vesnických škol nebo knihoven by se mohlo za cca 10 miliónů (původně požadovaná dotace na "bulvární web s multimediálními prvky") vůbec vybavit slušnými computery a připojit (třeba přes WIFI) na net?
Dnes poněkud roztěkaně, na několik různých témat, jejichž společným jmenovatelem jsou slova uvedená v nadpisu. Čekají nás světlé zítřky? Kam zmizí světlé dnešky? Co na to Microsoft? Co na to Miguel de Icaza? A co na to Chuck Norris?
Článek o tom, jak zbytečně složitý je vypínací dialog k Windows Vista bych málem přehlédl. Nepovažoval jsem to za důležité, mé Ubuntu má něco podobného (a navíc mám rozhašenou hibernaci). Autor postu postupně redukuje všechny možné volby (vypnout, uspat, hibernovat, odhlásit...), až mu zbude jedno univerzální tlačítko "Bye".
Tak mi dnes do mailu dorazil odkaz http://www.zanorg.com/prodperso/jeuxchiants/doublejeu.htm na flashovou hru. Většinou odkazy na flashové hry ignoruji. Dnes jsem se zřejmě nudil, tak jsem udělal výjimku a na odkaz kliknul. Do modra laděná obrazovka s nápisy ve Francouštině. Pohotově jsem v levém spodním rohu klikl na anglickou vlaječku a tím hru přepnul do Angličtiny. Velkými písmeny se objevilo již srozumitelné „IRRITATING GAME – WHICH USES 100% OF YOUR BRAIN“ Mno, že bych měl zrovna zapínat mozek na 100% se mi nechtělo, ale co už, najel jsem kurzorem myši na Play a spustil hru.
Hledám nějaký prezentační program, který by měl zhruba následující vlastnosti.
Na druhý pokus se už všechno podařilo, nedošlo k žádné ztrátě dat, což je super, takže už můžu zase úspěšně sdílet PC s Panem Tučňákem. Ještě budu muset donuti zbytek rodiny, aby se adaptovala a MS Windows půjde pryč. Vlastně ne, neměl bych kde pařit ty moje oblíbený hry - wine
apod. mě neláka :-)
EDIT: Nadpis zápisu opraven :-)
Dnes jsem provedl další z těžce nepravidelných (a proto ne vždy zcela bezproblémových) aktualizací své instalace Debianu Sid Amd64 pomocí tradičního apt-get update
, apt-get install apt apt-utils
, apt-get upgrade
a nakonec apt-get dist-upgrade
. Důsledkem posledního z kroků byla "záměna" Firefoxu za Iceweasel.
V nejbližších dnech mě čeká reinstalace dvou počítačů s tím, že na oba počítače půjdou WinXP a Mandriva2007. Všude na serverech o PC se čte o recenzích WinVista a podobné. Mimo abclinuxu.cz linuxsoft.cz a root.cz se o recenzi linuxu nedočtete. Já bych to chtěl změnit.
Ne Jirka analfabet určitě není. Číst a psát umí: (Článek JXD: Jsou linuxáři rasisté?) - tedy bulvár jak ze škatulky.
Jirkovi to vůbec nezávidím. Až opadne vlna zájmu o jeho bezhlavé strefování se do Linuxu. Koho si vybere pak?
:D
Píšu si v Pythonu takové TODO udělátko, s ukládáním poznámek, atd. Prostě něco co mi eliminuje hromady popsaných papírků na stole.
Záznamy jsem se pokoušel ukládat do texťáku, ale rozhodně to není ono a na složitější věci je to šílenost... si říkám jak jsem na takovou ptákovinu vůbec přišel.
Takže jsem koukal po nějaké databázi a ...
Již třetí den se nelze dostat na webové stránky poslanecké sněmovny. Jde jen o nedbalý přístup ze strany admina nebo to má nějaké hlubší příčiny?
UPDATE 27.11.2006: Web byl zprovozněn. Příčina problémů zůstává nejasná.
Od léta, co jsem začal pracovat v Qt 4, je tu můj třetí letošní open source projekt.