Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Uz delší dobu přemyšlím o tom, že bych se naučil Qt toolkit. A tak jsem se včera konečne rozhoupal a začal jsem pronikat do Qt světa. Rozhodl jsem se, že nejlepší bude začít se čtyřkovou verzí, a tak jsem si zehnal dokumentaci a také knihu C++ GUI programovaní v Qt4.
Tento flash mozno uz poznate.. Udatne som sa rozhodol pockat si na slubovanych 1 000 000 "thank you" zvedavy co bude na konci.. Otazka iste nemenej zavazna ako posmrtny zivot A vysledok?
Už to tady padlo mnohokrát - jak otevřít nový panel v běžící instanci Konqueroru.
Zažil to snad skoro každý. Disk, který nějakou dobu spolehlivě pracoval, najednou stávkuje - a to přesto, že SMART žádný problém nehlásil. Prostě jednoho dne nejde nabootovat nebo systém suše hlásí, že z disku nelze číst. Nepříjemná situace, ovšem ještě není nic úplně ztraceno.
Ahoj co JXP commander? A kolik jich vůbec je? Jaká je poslední verze? :-) Nějak to zamrzlo, v čem je problémek, můžu nějak pomoct, třeba že bych se na tom naučil C/C++ a dodal pár patchů:-). Mimochodem, učim se python abych mohl napsat ten obrázkový prohlížeč, tak se snad python bude hodit i na ten JXP commander (možná na nějaký ten modulek).
Cus,
zdravim komunitu, obzvlast ty nezamestnane a nebo hledajici zamestnani.
Idealni kandidat by mel mit zajem o linux (pokrocilejsi uzivatel - zacinajici administrator), hardware a IT vubec.
Pokud to nekoho zaujalo a chcete znat podrobnosti tak prave zde.
Následuje hrubý seznam věcí, které byste neměli nikdy dělat - vedou dříve či později ke zhroucení systému. Zde vycházím z Ubuntu, ale věřím, že uvedená pravidla "lze aplikovat" na jakýkoliv Linux (nedělejte to!).
Chtěl bych se vás zeptat, proč se zatím linux nerozšiřuje do firemního prostředí a mezi domácí ovce?
Jak slepit několik obrázků za sebe do .GIF animace?
Jednoduše, pomůže starý dobrý ImageMagick, konkrétně příkaz convert.
Motto: "Pokud najdu plagiát svojí práce, někdo si myslí, že to dělám dobře..."
Dostal se ke mně IBM Thinkpad 390, nemám ho teď před sebou, ale je to pentium II s 233MHz a mám dojem 64RAM. Na disku je 20 špatnejch sektorů, díky nimž nenabootuje a instalační cd Windows 2k, který tam jsou nainstalovaný ani tu partition nedokáže namountovat, takže nějakej chkdsk nemá ani šanci se spustit. Slax nastartuje v pohodě a namountuje taky ok.
Tak tu máme spoustu různých linuxových distribucí. Každá se hodí pro něco jiného: některá je vhodná pro servery, jiná se hodí spíše na desktop. Také počítačů mám více: v obýváku, v pracovně a dokonce i v ložnici (i když tam nemá co dělat). Ale dosud jsem neměl počítač v koupelně. I tam se hodí pokud možno specializovaná distribuce, vhodná právě pro koupelny. Pokud má někdo zájem je možné si takový Linux pořídit.
Chřipka letos na podzim nějak netáhne, a tak média vyrukovala i v předstihu před Světovým dnem boje proti AIDS s nejnovějšími údaji o této "vražedné chorobě" v Česku. Většinou novinářských mystifikací o fenoménu AIDS se ani nemá cenu zabývat - když člověk prezentaci tohoto tématu pár let sleduje, nemusí být žádný lumen, aby zpozoroval zřetelný rozpor mezi fakty a společenskou objednávkou přízraku "vražedné choroby", kterou se snaží média uspokojovat, seč síly stačí. I kdyby se měla fakta přiohýbat (to se ostatně zdá býti nutnou výbavou českého žurnalisty).
Ta situace se opakuje stále dokola. Dnes a denně. Vytvoří se program, systém, dle nejlepšího programátorova svědomí, vědomí a dovedností a stejně se tam dostanou. Brouci. Nehmotná stvoření, zahnízděna v systému, která svou diverzantskou činností nahání hrůzu uživatelům a do role deratizérů staví nebohé programátory. Připraví jim tak mnoho bezesných nocí. Ukrojí jim něco z omezeného koláče života.
(Ahoj, všichni spolu-linuxáci. Dnes jsem se na chvíli cítil téměř optimisticky, a tak jsem rychle vyrobil zápis na lehčí téma, než mě to přejde. Můžete mě nazvat grafomanem, ale třeba to zase někoho pobaví, a to by bylo pěkné.)
Je zajímavé, že téměř každý praktikující programátor, kterého znám, má averzi vůči nějakému konkrétnímu programu či části systému: soudí, že nefunguje, špatně se používá, je prasácky naprogramovaný a měl by se od základu předělat. Myslím, že v angličtině se tomu říká "pet peeves", tedy oblíbený předmět nadávání. Já sám samozřejmě také pár takových mám. Vždycky, když se k takovému programu dostanu blízko, mám chuť sednout a napsat ho celý znova. Dřív jsem to i zkoušel, ale naštěstí už jsem pobral trochu rozumu a pochopil, že nikdo, ani kdyby byl sebelepší programátor, nemůže napsat všechno sám.
Tímto zápiskem možná udělám radost Honzovi Bartošovi, protože měl pravdu.
V předchozím zápisu jsem se tak trochu navážel do FC6. Musím dodat že některé věci již chodí a některé chodit naopak přestaly (Jako třeba selhání závislostí při aktualizaci). A když už jsem byl v tom testování, rozhodl jsem se vyzkoušet celkem další distribuce- Napřed to byla zmíněná FC6, pak openSuSe,Arch Linux a Xubuntu.Celkem jsem testoval od 10:00 dopoledne do 2:30 minut ranních a ráno pak v 7:15 vstával
Tak jsem se rozhodl, že si taky založím blog. Co mě k tomu vedlo? Jednoduše potřeba občas si někde "zapamatovat" něco, na co jsem třeba přišel hledáním řešení nějakého problému. Jako právě nedávná nehoda disku naší účetní.
Blíží se konec roku a tak jsem dostal za úkol objednat nějaký ty dárkový předměty s potiskem našeho loga pro zákazníky. A protože jsem nedávno objevil jednoduchost a otevřenost formátu *.SVG, rozhod jsem se že otestuju ony firmy, jak na tom jsou.
Až donedávna som pre svoju stredne veľkú zbierku (niečo málo cez 100 ks) DVD filmov bol nútený prehrávať cez vlc/xine -- ak som teda chcel vidieť titulky. MPlayer totiž hlásil, že titulky vidí, no nebol ich schopný zobraziť.
Konečne som sa rozhýbal a chybu ohlásil na mailing liste a teraz už poznám relatívne jednoduchý workaround. Kto chce, môže si pozrieť príslušný thread. Sám som zvedavý, či túto chybu niekto v dohľadnej dobe opraví.
Jazykozpytný koutek pana Poea. Koutek gangsterské tlupy pana Slize. Kozel zahradníkem, IT hodinářem. Konečně vysněné povolání. Novinky.
Už dlouho mi leží v žaludku následující "vychytávka"-export blokového zařízení. Představte si situaci: přijdete ke kamarádavi s noťasem a chcete mu do kompu nakopírovat nějaké fotky. Nemáte u sebe žádný ethernetový kabel, CDRW, jen kabel USB-USB. Spojíte kompy kabelem, naťukáte např. export /dev/sda1
a v tom okamžiku se to v druhém PC objeví jako USB-mass-storage a můžete vesele kopírovat.
Existuje něco takového? Chystám se k tomu napsat modul do kernelu, tak abych nevynalézal kolo...