Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Mám nainstalovaný SLED 10.0 a pod ním jednu kryptovanou partion (překvapivě /home), jenže SLED přibližně po 3. měsících začíná vypovídat službu (ne jenom GNOME a to je vlastě nejdůležitější součást systému) KDE nechci, v binárních distrech je mírně "padavé" a ladit (a kompilovat) Gentoo je nesmysl (boužel).
ahoj je tomu asi tak rok a pul co jsem premigroval plne na linux(. Zacal jsem s knoppixem 3.6 jako HDD install, ale po case vysla 4.0.2 (jadro 2.6.12 , PC mam semprom, 1,5giga pameti a 1000giga mista) kterou mam vlastne doted(tak 15 mesicu). Vyhovovalo mi to hlavne tim, ze jsem nemusel hned ze zacatku tolik bojovat s nastavenim ruzny veci, a mohl jsem plne pracovat.
Tak jsem se ve dvanáct hodin koukal na ČT24, a co se nedozvim, prý dneska spouštěj první server, z kterého jde "prý" legálně stahovat muziku.
Vzkaz vsem pachatelum registracnich formularu: pokud umoznujete zadani adresy mimo CR, nenastavujte PSC/ZIP code jako povinny prvek! Jsou zeme, kde se smerovaci cislo nejen nepouziva, ale ani neprideluje. Nenutte uzivatele/zakazniky psat vam tam takove obezlicky jako "IRL 1", "IE" apod. :-) (Wikipedia: Postal_addresses_in_Ireland, Postal Addresses in Ireland)
Pokud toto čtete tak už asi víte že vyšla verze wine 0.9.25, ta kromě spousty oprav přinesla i další spousty bugů, některé věci mi prostě nechodili, tak jsem si řekl že to tak nenechám a cca 4 hodiny jsem hledal kde se stala chyba.
Tak jsem narazil na jednu stránku s hříčkou na téma počítačového čtení myšlenek. Zadání je v češtině takové:
"Jestliže první vláda Mirka Topolánka byla vláda, která preferovala předčasné volby jako hlavní parametr svého vládnutí a sháněla pro to podporu v Poslanecké sněmovně a nedostala ji, tak ta druhá vláda se bude pokoušet spíše o nějaké stabilnější řešení, které ale také povede k volbám, které budou dříve. Určitě nikdo nepředpokládá, že by volby byly v roce 2010. Pro nás jsou přijatelné volby v roce 2007, za jisté konstelace i v roce 2008, ale daleko pravděpodobnější je rok 2009."
Mirek Topolánek, premiér vlády ČR a předseda ODS, 14. 11. 2006
Obligátní kontrolní otázka: Do kdypak jsou volby ještě dostatečně předčasné? (Řádný termín by spadal někam kolem června 2010.)
Prostě miluji Ubuntu, můžu všem jen doporučit, ono tedy následující řádky nebudou fixovány přímo na konkrétní verzi, půjde spíše o obecný problém, ale mě se to stalo zrovna s Ubuntu. To jsem Vám takhle měl celý prázdniny na PC jen Windows, hlavně kvůli pohodlí ostatních rodinných příslušníků, abych nebyl obviňován z uživatelské diskriminace. I rozhodl jsem se toho času před týdnem provést doinstalování Linuxu do odlehlé volné partition. Vše bylo připraveno a poslední verze Ubuntu, resp. přímo Kubuntu byla po stažení vypálena. Dávám CD do mechanika, nabíhá CD, objevuje se nabídka, zcela automaticky vynechávám kontrolu CD, zda-li všechny kontrolní součty sedí (proč proboha, sám nevím, protože jsem i***t), a spouštím instalaci, procházím rozdělením disku (asi už po sté ve svém životě), vše spouštím a vše probíhá, odcházím na nákup, vracím se, chyba instalace, zkouším znovu volbou z menu, po chvíli opět, disk je zřejmě poškozen.
Všichni o ní píší,všichni o ní mluví a tak jsem jí zkusil..
Lačný strávit snídani čtením dokumentace k SDL dostal jsem se na úplně jiný web, ovšem zklamán jsem nebyl.
Ostatně - posuďte sami: http://sdl.org
Poslední dva dny mi přinesly 2 překvapení. Jedno mělo něco společného s novým uživatelem Linuxu a druhé něco s mým Kubuntem.
Uz tak 8 hodin hladam nieco schopne nahradit w2k3 terminal server, ale komplexne neuspesne. Tak pome otestovat tu silu komunity:
Každý má své důvody, proč používá (případně nepoužívá) GNU/Linux nebo jiný operační systém. Když vynecháme důvody filosofické, právní, finanční atd., zbývají ty ryze praktické. A mezi nimi vynikají věci, které sice nejsou nic světoborného, ale o to více potěší při běžné práci.
Vtip
Jak strasi deti Billa Gatese? Bubububuntu!
Jak mu nadava manzelka? Ty debiane!
Jakou pohadku nema rad? O princezne a desetihlavem mandrakovi.
Kdo bydli ve vedlejsim vchode? Zly sused
Co Bill neni? Gentooleman.
Kdo mu vozi postu? Fedorex.
Kam se chodi opalovat? Do solariska.
Kdo ho sleduje? CIA, FBI a BSD.
A jak nakonec chudak Bill dopadne? Trefi ho slax.
Tak dneska je to uz +- den presne rok, co mam na svojim pocitaci ciste jenom linux. A musim uznat, ze tento rok mi dal hodne. Jednak moznost spat o 5 hodin ve skole vic nez jindy (v sitich a praktickejch cvicenich berem linux tak zatim spim) a hlavne me muj komp donutil zjistit co se opravdu deje v pocitaci a ne jenom tak stredne hluboko. Takze preji tomu mojemu slacku jeste hodne dalsich let a hodne spokojenejch prikazu. btw: myslite ze kompu vadi kdyz se mu pripiji cervenym?
Včera večer mi do RSS čtečky doplul nejnovější Arch Linux Newsletter, tak jsem kouknul co tedy nového v komunitě kolem Arch Linuxu.
Text jsem prolítnul očima a zastavil se až u odstavce Archstats, hele to by mohlo být něco zajímavého, statistiky já docela rád, snad nejsem jediná lama mezi Archisty, že jsem o to ještě nikde nezakopnul.
Tak rok zpátky jsem objevil zajímavý příkaz plnil dost užitečnou fukci. Vypsal u zadaného programu, které všechny knihovny potřebuje... boužel s odstupem si na něj nemůžu vůbec vzpomenout. Pokud si někdo vzpomene, Díky!
Ve velke firme nemuzete delat jen tak neco. Proste zahlidnout neco co by slo udelat lip, co by produkt "malinko zlepsilo". Proste, kazda zmena prestavuje plno kroku - nekdo to musi schvalit, nekdo na to musi napsat projekt, a hlavne, nekdo musi priklepnout penize na vas, protoze "vase prace neco stoji", coz v dnesni dobe ekonomicke recese znamena "ne". V idealnim pripade to "malinko zlepsit" znamena ze to neni zrovna malinko, a ze si toho vsimnul zakaznik a nahlasil to - pak jde zmena udelat celkem rychle, a prachy najednou nikdo neresi.
Proč vlastně píši tento blog? No nejspíš to dělám proto, že když někdo omně bude chtít něco vědět, tak mu pošlu link na tento blogpost.
Tak za mnou k počítači přišla Gabča, „Lukáši, musíš rychle k dětem do pokoje, tos ještě neviděl.“ Nerad se u počítače u rozdělané práce nechávám rušit, ale budiž, děti jsou děti a pokud jde o to, co jsem ještě neviděl, rád uvidím. Sundal jsem sluchátka, zvedl se ze židle a přesunul se k dětem do pokojíčku. Tedy pouze ke dveřím pokojíčku. Dál to nešlo. Co jsem spatřil, jsem po chvíli i vyfotil, takže se můžete sami podívat. http://picasaweb.google.com/Lukas.Faltynek/DetiPohroma (Foceno od dveří.)
Jak se tak dívám na ostatní blogy, kompozitní manažery se těší pozornosti. Manuály jak nainstalovat Beryl či Compiz střídají ankety popularity a praktické návody jak používat nebo naopak stížnosti, že se používat nedají vůbec.
Všichni autoři jako by zapomněli ve svých výčtech na dva starší kompozitní manažery: xcompmgr a kompmgr. Nikdy se nestali extra populární, ani se nedivím, že o nich spouta lidí ani neví o jejich existenci. Dokonce nemají vlastní webové stránky ani nepodporují skoro žádné eye-candy efekty, na druhou stranu jde o vyzrálé projekty. Ten druhý je standardní součást KDE už nějaký ten pátek, minimálně od dob KDE 3.4. a xcompmgr je ještě starší.
Aneb o tom, jak se nespolehat na nadstavbove nastroje a vubec jinak blbnouti.