Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Je zajimave, jake ruzne fantasmagorie se daji vymyslet, kdyz si nekdo plete pojmy s dojmy. Obzvlast kdyz PR oddeleni Novellu si da praci napsat oznameni plne citaci, dlouhych slov a jinych divnych veci, ale napsat to jednoduse mu trva tyden. Jo, jo, konecne je k dispozici FAQ, ktere opravdu odpovida na casto kladene otazky (cesky preklad tady). A jelikoz uz kdekdo zkousel interpretovat, co to vlastne znamena, tak proc bych nemohl i ja? Sice nejsem pravnik, nijak zvlast tomu nerozumim a nevim nic vic nez co je v tech oznamenich, ale to nakonec spoustu dalsich taky nezastavilo. Zbytek je citace z tehle diskuse. Kdyby neco z toho se zdalo byt mimo kontext, tak proto, ze je to jen ciste copy&paste te reakce. Rad bych tu jeste zduraznil, ze nerikam vubec nic o tom, jak se mi libi nebo nelibi ta smlouva, tohle je o smlouve a GPL.
V současnosti má linux na desktopu tak 1% podíl a to možná ještě přeháním. Jak by to s linuxem vypadalo, kdyby měl 50% podíl?
Čas od času se tu v politické diskusi objeví téma českých médií a jejich skryté i nepokryté kampani pro jeden politický směr. Stále se najdou ti, kteří tomu odmítají věřit, buď že nechtějí a raději si uchovávají iluzi, že se mohou aspoň v mainstreamových médiích informovat objektivně, anebo to prostě nevidí, protože jsou naivní.
Neuškodí tedy malý příklad, získaný dnes z produkce Lidovky.cz:
a
Protože se ve Fedoře 6 stále neobjevuje nejnovéjší Firefox 2.0(a podle koncovky balíčku v development firefox-2.0-2.fc7.i386.rpm asi ani neobjeví, tak jsem se rozhodnil, že bych vytvořil vlastní rpm Firefoxu 2.0 a veřejné jí zpřístupnil, protože delopment verze vyžaduje také další balíčky z developmentu.
Pro připravovanou linuxovou akci, která se bude konat v Praze 2. a 3. prosince, hledám šoumeny. Co by měl takový šoumen dělat? No samozřejmě šou.
Ne, nejde o webový portál, jde opravdu o "superadministrátora". Jak mnozí z vás vědí, v Ubuntu je konto uživatele root defaultně bez hesla, nelze se k němu tedy přihlásit. Funkci administrátora vykonává první uživatel skrze sudo
. Jedním z důvodů, jak jsem pochopil z několika diskusí, je i bezpečnostní opatření: neexistuje-li heslo účtu "root", nelze je ani nijak vyslídit. Jistě existují i nějaká jiná vrátka, ale tato jsou aspoň zavřená.
V rámci průběžného testování systému incron mám na počítači trvale spuštěn démon incrond
. Tabulka obsahuje pravidla, která monitorují přístup k souborům v adresářích /bin
, /sbin
, /usr/bin
a /usr/sbin
. Je zajímavé pozorovat, jaké programy se bezděčně spouští.
"Připomínám, že jeden projekt na sestavení vlády již selhal a že bez významných modifikací nemůže být opakován." Václav Klaus, 31.10.2006
Výrok, který se tou perlou stane teprve zítra, až pan prezident "bez významných modifikací" projekt na sestavení vlády přece jen zopakuje. Mají ostatní zásadní výroky pana prezidenta rovněž zhruba jen týdenní životnost?
Aneb Tajná zpráva z grafického světa. Dnes jen minimálně oplzlých nadávek. O to více kvalitních věšteb až o 17% světlejší budoucnosti. Ale ne, vlastně i urážky budou.
Už mě nějakej ten den hlodá svědomí kvůli jednomu blogpostu, kde jsem schazoval upgrade z dappera na edgyho. Nebyla to chyba Kubuntu, ale moje.
Už jsem sem psal, že jsem přivezl z Prahy od Vencoura starej stroj, hodil na něj xubuntu a pujčil ho na nějakej čas holkám. Dneska mě ovšem čekal menší šok.
Náhodou jsem navštívil webové stránky ICQ (ano, pověstného "nejhoršího IM"), srovnal jsem je s oficiálními webovými stránkami Jabberu a uvědomil jsem si, jaký je mezi nimi propastný rozdíl. Je typickým jevem u open source projektů, že jejich tvůrci zanedbávají marketing a zejména u Jabberu mi to přijde škoda.
PS: je pravda ze v Cechach uz snezi? :)
Jaká je nejrychlejší cesta k předčasným volbám?
Tak tuto otázku si kladou naši politici a jejich kreativita v tomto směru nezná mezí, vznikají nesmyslné návrhy o změně ústavy a přitom by stačilo tak málo...
Ze začátku boj, posléze marnost a nakonec úžas nad jednoduchým řešením - toť mé pokusy o rozchození Flash ve Firefoxu (64-bitovém) na x86_64
Až vás omrzí programování, prohlížení internetu nebo bůhví co u toho svého PC děláte, skočte si do obchodu pro lentilky s mini cédéčkem. Najdete na něm 3 hry. Konkrétně Arkanoid, Tetris a Pacman. Nebudu se tady o těch hrách vypisovat, beztak je všichni znáte. Píšu to jen proto, že mne docela překvapilo, že se to dalo bez problémů spustit ve wine (konkrétně: distro SuSE 10.1, WINE 0.9.11).
Tři "skrýnšoty", abyste viděli, že nekecám
Ahoj, nejsem si jistej, jestli už tu něco takového bylo (asi jo...), ale zajímá mě, která strana teď vyhraje anketku na serveru, kde je vyšší koncentrace vzdělaných a technicky zaměřených lidí... Taky bude zajímavé, jak to dopadne po několikaměsíčním bord*lu na politické scéně :-)
"V zájmu minimalizace problémů spojených se změnou vlády jsem připraven neprodleně jmenovat předsedou nové vlády předsedu nejsilnější strany a současného premiéra Mirka Topolánka." Václav Klaus, prezident ČR, 6.11.2006
Welcome to the Klauseyland :P
<SPAM>Pokud Vás baví netradiční hry v reálném světě a jste z Prahy, neváhejte a navštivte stránky jedné připravované hry. Registrace je do 7.listopadu. </SPAM>
Kursorové klávesy = klávesy pohybující kursorem. Základní: šipky, Urychlující: PgUp, PgDn, End, Home. S rozšířením notebooků se je výrobci snaží uspořádat jinak. Jakému vzájemnému uspořádání těchto kláves byste dali přednost.