Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Včera jsem po dlouhé době musel nabootovat do Windows kvůli známýmu. Už při bootu mi bylo divný, že si Windows kontrolujou integritu systému. Nechal jsem to proběhnout, ukázal, co bylo potřeba a bootoval do Linuxu. K mému překvapení se boot zastavil bez jediné chyby a prostě to stálo, opakuji několikrát a stále nic. Tak nabootuju Live CD a koukám se po problému a k měmu velkému zděšení jsou všechny Linuxový partition prázdný (???)
Včera došlo k výpadku připojení Karnevalu v okolí Teplic (a asi ještě někde v Praze a Pardubicích, ale to je mi jedno), kvůli "rozšiřování datové sítě" (jak jsem se dozvěděl na jejich hotline už od automatu). No skvěle, zrovna o prázdninách
Občas trochu člověk ulítne, něco se mu zdá a musí to ze sebe dostat ven, někteří buší pěstí do zdi, jiní třeba zajdou někam do hospody a mě chytlo básnění, zrovna při rozhovoru na icq...
Prave jsem zavital na stranky pctuningu a co me hned na prvni pohled zaujalo?
Anketa.
Ptali se:"Jak casto preinstalovavate pocitac?"
Zatim hlasovalo asi 450 lidi a z nich tretina preinstalovava pocitac 4x do roka.
Navrhuju stejne hlasovani tady ;)
Filipika proti Zimě. IT guru kutilem. Hlava nehlava. Krev za krev. Není dobr ani zel bůh kanálů Lomikel!
Až bude někdo nadávat na zákony tohoto státu neposílejte ho na lampárnu. Doporučte mu vyplnit dotazník Úřadu vlády ČR usilíjícího o reformu a modernizaci ústřední státní správy.
Nejak jsem zazmatkoval a vydal se do skoly o dve hodiny driv. Zalezl jsem tedy do pocitacovych uceben a prihlasil se.
Ubuntu EE je tu. Aspon podla Distrowatch. Len v praci mam zakaz stahovat :-)
Čas od času se mi vracejí jistá slova, nyní jsem je našel docela rychle, aby ne, když je znám více méně na zpaměť, on toho pan básník Hrabě zase tolik nenapsal Už jsem to tu někde ventiloval jednou ... a co
(tak jako tak, zní mi u toho i pan Kovařík, to se nedá smazat.) A další je ta, kde se říká "... pasáci poezie, koštéři metafor ...", ano, Prolog.
Jaký je rozdil mezi děvkou a kurvou?
Děvka má přece jenom blíž k dívce, alespoň podle Hammingovy vzdálenosti.
Tak jsem se rozhodl ze do toho pujdu!
... a do ceho ze?
Rad bych si poridil server pripojenej na dobrou linku (kterou doma nemam) na ruzne "hrani si",
rozhodl jsem se podporit tento server a jit do jejlevnejsi variany hostingu.
Ovsem jsem chudy zamestnanec a penez neni nazbyt, takze hledam jednoho cloveka,
nekoho kdo s linuxem uz nejaky patek dela, ktery by sel do toho se mnou.
Tech 500 by daval me a ja bych pak platil za oba, sprava by byla hlavne na me i kdyz
doborvolnosti se meze nekladou... vice po domluve.
... a jako spravnej tvrdak (pozn. "ten nejvetsi!") rikam: debian ruleZZZZzzzz
... trochu jsem si zaprehanel ...
Tak jsem se rozhodl koupit si taky MP3 přehrávač, jenže nastal problém s výběrem.
Posledni dobou jsem tak trochu zkousel ruzna distra - Danix, Kubuntu, Ubuntu, Slackware, Myah, ... a narazil jsem na jednu moc zajimavou, kterou se ale teprve chystam zkusit > na Frugalware. Ma to byt neco mezi Slackem a Archem (jsem uzivatelem Archu). Zajimal by me pohled ceskeho uzivatele a pripadne informace o nasazeni teto distribuce na server, ma nekdo zkusenosti nebo nejake postrehy?
Update: jo a jeste pridavam link na clanek.
Stiahnite si Firefox 2.0 na http://releases.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/releases/2.0/
Čas od času se v diskusních bitkách mezi stoupenci operačních systémů setkávám s tvrzeními, s nimiž nesouhlasím. Většina z nich pochází od obhájců Microsoftu, ačkoli mnoho nekorektností pozoruji i u stoupenců OpenSource resp. jakýchkoli alternativ. Takových diskusí se pokud možno neúčastním a místo toho zde popíšu 5 nejčastějších (dle mého) bludů na podporu Microsoftu.
Vývojáři Kubuntu se rozhodli, že od verze Edgy Eft budou všechny podadresáře v kořenovém adresáři "/" (/usr, /etc, /boot atd.) kromě /home a /media skryty. Tuto změnu pocítí všichni uživatelé Kubuntu Edgy Eft, neboť se toto vydání již příliš měnit nebude. Tyto adresáře budou přístupné přes příkazovou řádku nebo po ruční editaci souboru /.hidden .
Jak se k tomu stavíte Vy? Jaké argumenty vidíte pro a proti?
V neděli jsem jednomu nešťastníkovi (mladému klukovi) pomáhal dostat se z křižovatky, když mu zdechnul motor a nemohl nastartovat. Protože jsem v následné diskusi zjistil, že autoškoly neplní své povinnosti pořádně a nenaučí žáky ani nastartovat auto, je potřeba vzít to do vlastních rukou. Popíšu tady základní finty pro spouštění motorů s různým typem plnění. S linuxem to opravdu nesouvisí.
Protože jsem hodně slyšel mluvit o o 3d desktopu, rozhodl jsem se, že ho také vyzkouším.
Jsme připojeni k netu přes wifinu, v poslední době, snad za poslední měsíc, dva, je doba "držení" konektivity maximálně tři dny. Možná přehánim, ale tolik zase ne, aby to stálo za řeč.
Právě jsem dostal osobní pozvání na "netradiční cestu kolem Světa komunikací v pohybu" spolu s přiloženým "pasem" a "vízem". 8-O
Chtěl bych se zeptat - nevíte někdo o co jde? Už jste se někdo něčeho podobného někdo zúčastnili? Pokud ano, dejte mi, prosím, vědět (nerad bych ztrácel čas na vymývací promo akci... způsob té pozvánky ve mně budí nedůvěru na kilometry dopředu). Nevíte o tom někdo něco víc? Díky!Používat experimentální software na produkčním stroji se nevyplatí. Ušetříte si hodiny ladění a zkoumání, proč to vlastně nejede.
Pred par dnami som zacal pracovat na dvoch zaujimavych prezentaciach. Jedna o Unixe a unixovych systemoch a druha o kaskadovych styloch. Chcem ich vyuzivat pri osvete "na divoko zijuceho" obyvatelstva. Povedal som si, ze to ukazem svetu... mozno to vyuzije a mozno sa mi dostane aj prospesnej negativnej kritiky.
Prezentacie: