E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Na webu už visí několik "recenzí" na Fedoru Core 6 od lidí, kteří systém nainstalovali, udělali pět screenshotů, připsali něco jako "můžu doporučit" publikovali recenzi na nějakém serveru, udělali si fajfku v deníčku a jali se instalovat nové Ubuntu, aby udělali to samé. Já bych se na Fedoru chtěl podívat z pohledu někoho, kdo ji běžně používá už pěkných pár let a šestka je pro něj dalším evolučním krokem a ne kratochvílí na jeden večer.
U starých (ale oblíbených) aplikací, jako je Xpdf, může nastat problém s tiskem.
Lampy
Při večerní procházce dal učitel svému žákovi hádanku.
„Jsou 3 bratři. Součin jejích věku je 36 a součet je přesně roven počtu svítících lamp v této ulici“.
Žák se zamyslel a povídá: „To mi nestačí, nemohu přesně určit jejich stáří“.
Profesor odpověděl: „Dobrá, nejstarší z bratrů se jmenuje Karel“.
Kolik bylo bratrům let?
Nedávno jsem letěl s Air France, seděl jsem ve 12. řadě a najednou koukám, že řada za mnou už je 14. Tomu říkám pověrčivost
Kdysi mi kamarad hanil ty moje linuxy, protoze ho na nich nejvic s**e, ze na plose je clovek z jedny strany omezen nejhorsim, nebo nejlepsim im-klientem a ze strany druhe mu misto usurpujou takovy ty divny budiky (gkrellm). Asi jsem tehda obevil ameriku, ale prijde mi to vice, nez prakticke a pouzivam to uz tak asi 3 roky, tak bych se chtel podelit o zpusob, jak si udelat misto na plose.
Před časem jsem psal o setkání s paní Čihákovou, která prošla komunistickým peklem. Včera dostala státní vyznamenání - řád Tomáše Garrigue Masaryka. Když jsem ji dnes potkal, byla stále velmi dojata. Na jejím příkladě je vidět, jak moc je život proměnlivý. Za války byla v odboji, v roce 1947 dostala státní vyznamenání a rok na to 25 let žaláře, ve kterém pobyla těžkých osm let. Později byla rehabilitována a dnes dostala další vyznamení.
Pro ty, kteří chtějí více informací, přikládám pár odkazů: článek na idnes, záznam předávání (realplayer).
Ráno hned jak jsem se v 11 vzbudil mě napadlo, že bych moh nahodit nový Kubuntu 6.10. Dopadlo to tak jak jsem čekal... čistá instalace.
Všechno začíná na letním táboře, kde si můj skvělý kamarád(budu mu rikat Linus(nesnasi totiz linux )) nachází přítelkyní. Měl z toho velkou radost a snažil se to roztroubit do celého světa, aby všichni věděli, že i on si může někoho najít. Já mu to ztrašně přál a tiše jsem i záviděl. První týden co spolu chodili se nebavil skoro o ničem jiném a já jsem ho chápal, vždyť to byl jeho první vztah z dívkou
Nu, tuhle jsem si chtěl jsem si zkusit USB kamerku. Kde začít? Samozřejmě na abclinuxu. Do hledání zadám webcam a zvolna pročítám diskuze. Samozřejmě, problémy jsou, ale nevypadají nepřekonatelně.
Nedávno se tu vyskytlo jisté řešení, aby 32-bit flash fungoval na 64-bitu, to mi nějak nešlo, moc jsem to nezkoumal. Dnes jsem ale narazil na něco, co je, řekl bych, ještě lepší...
Ahoj vsem,
Neni to tak davno, kdy jsem tu provokoval poprve svym blogem. Dneska to bude asi bohuzel stejne, ackoliv tentokrat se o to ani snazit nebudu. Ono otazka volby jazyka nikdy jinak nez hadkou nekonci. No, uvidime... :)
Jak už víme, v Česku lidé s oblibou umírají na železničních přejezdech. Je to kromě jiného také proto, že i zde panují různé nebezpečné mýty. Narozdíl od minulých automýtů, kde šlo pouze o peníze, tady jde o život.
Co o horoskopu Linuxu říká jedna středověká metoda pomocí hvězd.
Tak jsem se po vydání nové verze FC rozhodl pro ppřechod z FC4. Jedním z duvodu poc jsem nepouzival FC5, byl problém s rozchozením wifi a grafiky. Neríkám, ze to neslo,ale ta anabáze s tím ..... V domení, ze FC6 bude v tomto preci jen lepsí jsem neváhal a po vydání ji stáhnul. Instalace probehla bez problému a pomerne rychle.Mozná by nebylo od veci zmínit na cem jsem to vlastne instaloval. Je to NB Acer Aspire 3023 WLMi, ATI X700 Pro, wifi, 1GB RAM, panel 1280x800.
Jo, volba odpovědi na anketu je těžká, varianta "s Tuxem" je u mě sice častá, ale přijemnější je to s "lepší polovičkou ", že ano ....
Sice budu duplikovat svoji zprávičku, ale co… Zhruba v 19:00 byla konečně vydána druhá verze této famózní hry, na kterou jsem se již dlouho těšil, hlavně proto, že jsem měl možnost lehoučce nahlédnout pod pokličku – spáchal jsem totiž její překlad do češtiny.
UPDATE: Screenshoty, anketa.
Tak jsem si dnes ráno zapomněl vzít mobil. Normálně by mi to vůbec nevadilo, ale dnes jsem s ním hodně počítal do svých večerních plánů. Bez něj si totiž nenahraji dnešní díl mého oblíbeného seriálu Black Books, takže jsem hodně smutný.
Zdravim
Postupně sem napíšu nějaký detaily vztahující se k instalaci Arch Linuxu. Řazení je čistě náhodné a určitě tomu ještě něco chybí.
Poslední dobou jsem si začal všímat, že čím dál více lidí používá KDE na místo GNOME. Já jsem odjakživa preferoval GTK aplikace i GNOME a o přechodu na KDE jsem nechtěl ani slyšet.
Tak jsem vyzkoušel Firefox 2 a jsem celkem rozladěn.
Na druhou stranu oceňuji, že autoři zapracovali na rychlosti a paměťovém obžerství. To bylo potřeba (a vlastně si myslím, že pořádné optimalizace měly přijít už s verzí 1.5). Ale mám teď tak výkonný počítač, že mě osobně tohle moc netrápilo.
Když jsem si před pár týdny řikal že jsem spokojený, bylo to ve chvíli kdy
Jedním z důvodů (vlastně jediným), proč mi na disku zůstávaly Windows, bylo účetnictví. Vzhledem k tomu, že jednoduché účto pro Linux, které by mi vyhovovalo, jsem nenašel, používal jsem Money. Od jisté doby spolupracuju na jednom projektu, který byl primárně vyvíjen pro potřeby personálních agentur, ale vzhledem ke komplexnosti obsahuje i finanční modul, který umožňuje vedení jednoduchého účetnictví (faktury, pokladna, banka, majetek a sklad). Tímto projektem je Blahovec.NET