Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Slibuju, že se polepším ;o) Novinky: kernel-ide 2.4.32-2, kernel-modules 2.4.32-3, alsa-driver 1.0.10_2.4.32-2, x.org 6.9.0, mozilla-thunderbird 1.5, linux-wlan-ng 0.2.3_2.6.14.6, kernel 2.4.32, kernel 2.6.14.6. Více na changelog.
Stále viac ľudí sa sťažuje na kvalitu prednášok na posledných lugconoch. Ja som pracoval v zákulisí lugconu, prednášal kde-kade, v poslednej dobe dokonca tlmočil na konferencii, ale stále nepoznám odpoveď. Dokážeme niečo spraviť pre prednášajúcich, motivovať ich, či im pomôcť sa ďalej zlepšovať?
Tak jsem se zase po dlouhé době dostal k zápisu do blogu.
O Vánocích jsem dostal ATI Radeon 9600 Pro, říkal jsem si: "To zkusim zapařit Glest a Kváka!!!".
Jenže omyl byl nasnadě. Už měsíc se plahočí s nefunkční 3D akcelerací a pařim sekanýho Supertuxe. Instaloval jsem fglrx atd. snad na všechny způsoby, ale prd. Už jsem to tady párkrát řešil.
Žádné východisko, takže posledním možným je si tam hodit wkn a pařit 3Déčka. Ach, už jsem si myslel, že tu zase bude gamesový systém a já se pak do lnx vůbec nedostanu, protože prostě budu pořád pařit.
Takže mám dvě možnosti. Buďto si tam hodit dualboot, nebo nehrát hry a čekat dlouho, až budou ovladače v Xorgách. Bohužel přichází v úvahu první možnost. Takže papá linuxový světe, budu na tebe dlouho vzpomínat. :-)
Online učebnice Linuxu mi dělá radost. Docela zdárně se rozvíjí a začíná získávat tvar. Pomohlo vytvoření vlastního diskusního fóra, kde se probírala témata jako navigace, řešení duplicitních či podobných kapitol a návrhy na nové kapitoly.
Velmi bych chtěl poděkovat Ricardovi, který adoptoval učebnici a napsal či upravil spoustu kapitol. I Díky němu počet prázdných kapitol výrazně poklesl (na osm). Na mně teď čeká zlepšení navigace v učebnici a vytvoření nástrojů na správu kapitol.
Ještě bych velice rád začlenil texty z mých úvodních článků, které jsou na první stránce abíčka. Jmenovitě Co je to Linux?, Je opravdu zdarma? a Jakou zvolit distribuci? Kusy textů z těchto článků by se určitě hodily do úvodních kapitol učebnice. Máte návrh, kam je začlenit? Klidně to tam nakopírujte, pokud najdete něco, co by se hodilo.
Půjde-li to takhle dobře dále, mohli bychom učebnici oficiálně začlenit do AbcLinuxu a začít propagovat. Těším se.
Vcera nam ve skole rozdavali studenske verze ArchiCADu, cd je dualni jak pro Windows tak pro MacOS ... A jak sem si tak procital minimalni pozadavky narazil jsem na upozorneni "disky naformatovane UNIXem nejsou podporovany" tak co teda maji chudaci uzivatele Applu delat ? jak to budou instalovat? :D
Tentokrát jen stručně. Obvykle se mé zápisky neskládají z jednoho linku na vtip, ale tohle mě rozesmálo jako nikdy: nádherný vtip o blondýnkách.
Do diplomky potřebuji trošku grafického uživatelského rozhraní. Budu tam mít taky nějaký legacy (češtináři prominou) kód v plain C. Své rozšíření budu psát v C++. Chci si to vyvíjet v Linuxu, ale musí to běžet i na Windows, protože s tím budou pracovat studenti a nemůžu nikoho diskriminovat.
Už dost dlouho se nám nedaří na MDK 10.2rc3 rozchodit zvuk. V kompu je tv karta, ta už teď maká, ale výstup z ní je jen z jednoho outu (z toho, co je "zezadu z desky", ze předu zase hrajou (když už) zvuky), to musim zjistit, jak se s tim manipuluje, když mam výstup vyvedený do "front panelu" a dozadu.
Tak si tak hraju a ...:
"...jsou nám naše čisté plíce!" Tak tuhle větu (a ještě mnohé podobné) skandovali lidé ze severních Čech na demonstracích krátce po listopadu 1989. Chtěli tím říct, že by se mělo něco udělat se zamořením ovzduší, namísto vyplácení jakéhosi "pohřebného". Škoda, že si na to málokdo pamatuje. Aspoň tak soudím podle toho, co jsou mnozí lidé ochotni dýchat, jen aby ušetřili.
Našel jsem na googlu popis připojení CDMA pro FreeBSD, tedy jsem okamžitě začal stahovat FreeBSD 6.0. FreeBSD už jsem měl, ale v momentě kdy jsem si místo ADSL musel díky stěhování pořídit CDMA, od té chvíle až do dnešního dne jsem jen smutně četl o těch co provozují BSD na svých kompech.
Shodou okolností těsně po flamech (spuštěných FUDem na Lupě) proběhla tato diskuse. I komunita má občas své dny...
Edit: doplněn odkaz bez kterého celý zápis nedává smysl. :-]
Už několik lidí mi nabídlo poslat peníze jako odměnu za práci na open source projektech na kterých se podílím. Bohužel asi nejrozšířenější služba pro toto používaná (PayPal) neumožňuje posílat peníze do Česka, takže to je neprůchodná cesta. Nevíte o nějakém podobném spolehlivém systému, který nemá taková obskurní omezení?
2. díl - Vytvoření, publikování a sdílení kalendáře
Pokud již máme funkční WebDAV, můžeme přistoupit k vytvoření, publikování a sdílení kalendáře. Stáhneme si kalendář jako rozšíření pro pro Mozillu Thunderbird (nebo pro Firefox, Mozillu...) a nainstalujeme ho do Mozilly Thunderbird volbou v menu
Nástroje -> Správce rozšíření ->
Stiskneme Instalovat a vybereme místo, kam jsme předtím uložili stažený soubor. Po restartu najdeme kalendář v menu Nástroje -> Kalendář
Po několika debatách v posledních dnech, jako např. pod blogovým zápisem Hardwarový chaos a Linux očima jeho odpůrců to mám chuť napsat raději ještě jednou a souhrnně: alespoň na jedné jakoby "negativní" vlastnosti "linuxu" se značnou měrou podílí zmatené používání pojmů. A to bohužel nejen z řad neznalých laiků, ale velmi často i dlouholetých "mocných" uživatelů (power users :P).
Chtěl bych se tu podělit o pár zkušeností s ovladačem R300 :)
Protože jsem včera přeinstaloval X-ka na verzi 6.9, abych zkusil jestli jsou rychlejší, tak jsem zároveň přišel o funkčnost binárních ovladačů od ATI. No a protože vím, že v nových X-kách je ovladač R300, který je opensource a zároveň by měl podporovat akceleraci Opengl, tak jsem si ho zkusil.
Ještě pár drobností, po přechodu na nová X-ka se mi malinko zrychlila práce s okny, ale ne moc výrazně. Používám ovladač radeon, mam kartu Radeon 9600 PRO. Tak jen pár postřehů ke 2D režimu.
Původně jsem chtěl Michalovi napsat přímo odpověď na jeho komentář, ale rozhodl jsem se, že je to celkem zajímavé téma a že už jsem dlouho nenapsal nic do blogu .
tak ako mnoho iných som si aj ja založil blog. Dnes som mal totiž dosť šťastný deň....
Chcel by som pochopit nejake zaklady sieti ked uz som zacal chodit na cisco kurz
v skole
neviete poradit nejaku dobru literaturu? Myslite ze tato kniha je ok?