abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    včera 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.6. 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 29
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1999 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    nova feature v Gentoo

    27.10.2005 14:49 mousehouse | Martin Beránek | linux | Komentářů: 2, poslední 27. 10. 2005

    chtel bych vam predstavit novou feature v Gentoo Linuxu, je to super vec

    pouzivam klasicke gentoo-sources - tedy distribucni jaderko. potom dam

    make oldconfig
    make menuconfig  #podivam se co je noveho
    make all && make modules_install && make install
    

    po zadani make install, mi to vypise seznam balicku, ktere musim reemergnout, protoze instaluji urcite veci do jadra, a s novym jadrem by nefungovali

    pekna feature, zejo, akorad ze zadna takova neni a ja bych ji tak vyuzil...

    posledni dobou mi zacal padat Xserver (pri odhlasovani), nemel sem absolutne cas neco resit a az dneska sem kouknul do logu - no samozrejme - nemohl nacist modul fglrx. zajimave je, ze nastartuje bez problemu, restart (odhlaseni) mu dela problemy. po odhlaseni stale bezi kdm (XDCMP), ale xserver ne.

    ... ja hlava zapometliva


    Mám taky Gentoo!!!

    27.10.2005 14:09 eXtempore | xkesh | ajtý | Přečteno: 1536× | Komentářů: 6, poslední 27. 10. 2005

    Už pár let a už je to skoro nuda. Člověk to jednou nastaví, zkompiluje a pak už jen občas nechá automaticky stáhnout a nainstalovat sem tam nějaký update či upgrade. Jo a taky jsem si nainstaloval ArchLinux. To taky ujde. A protože mi ve FreeBSD nefunguje zvukovka (a nenašel jsem, jak tu starou Yamahu rozběhat), tak jsem si místo toho nainstaloval NetBSD. Jen tak pro pocit. Tam funguje. Tak uvidíme.


    FreeBSD

    27.10.2005 13:54 "Skládat papír" | vogo | Slackware | Komentářů: 9, poslední 27. 10. 2005

    tak Jsem si před pár minutami stáhnul FreeBSD, vypálil, a až přikodrcám se školy domů pustím se do instalace, jen se bojím abych nemigroval ze Slackwaru... sice změna je život, ale mě se Slack líbí, a tahle zvědavost!!! Nastene dilemno? Uf to je hrůza, je to tak dobrý, nebo si řeknu, jo zajímavý, ale o tolik lepší to není, nemám důvod měnit.... jaké jsou zkušenosti?


    smazano

    27.10.2005 13:33 smazano | doubleZ | smazano | Komentářů: 27, poslední 29. 10. 2005

    smazano

    Flock

    27.10.2005 11:20 The Joys and Sorrows of Being an IT Freak | Daniel Kvasnička ml. | Přečteno: 1435× | Komentářů: 19, poslední 29. 10. 2005

    Zaujal mě Flock (zprávička) - nový open-source internetový prohlížeč postavený na základě Mozilly Firefox. Protože ve mě Firefox občas svými vlastnostmi (pomalost vs. funkce) vyvolává schizofrenii (berte s rezervou...a nebo ne?), okamžitě jsem se rozhodl Flock otestovat. A není na tom špatně.


    .

    27.10.2005 11:18 fakeblog | fakenickname | fake | Komentářů: 1, poslední 27. 10. 2005

    .

    Měla jsem já server...

    27.10.2005 11:13 ze_zivota | anicka | Přečteno: 2274× | Komentářů: 12, poslední 28. 10. 2005 | Hodnocení: 100 % (3 hlasů)

    Můžete se jich zastávat, ale mě nepřesvědčíte. Počítačoví bohové jsou prostě mrchy. Máte-li spoustu času, ani si vás nevšimnou, v poslední den dovolené vám ale dají sežrat úplně všechno. Jen tak, pro radost.


    Chcete, aby byli lidé chudí kvůli jaderné energii?

    27.10.2005 10:22 Robertův bloček | Robert Krátký | Jen tak | Přečteno: 1720× | Komentářů: 47, poslední 30. 10. 2005

    Tuhle otázku položila reportérka CNN (Christiane Amanpour) íránskému prezidentovi (Mahmoud Ahmadinejad).


    .

    27.10.2005 09:55 fakeblog | fakenickname | fake | Komentářů: 9, poslední 27. 10. 2005

    .

    pokrčování básničky

    27.10.2005 08:30 wake | wake | Komentářů: 13, poslední 24. 6. 2008 | Hodnocení: 100 % (4 hlasů)

    spustil jsem crack
    chci to vzit back
    pet ruznych spajveru
    'se na to vy*eru.
    
    ;-)

    Básnička

    27.10.2005 00:48 Nevěřící | Jindřich 'GoldenShit' Plešinger | Přečteno: 2248× | Komentářů: 10, poslední 27. 10. 2005

    Básnička

    For :)

    26.10.2005 23:00 xyz | johniez | Přečteno: 1435× | Komentářů: 2, poslední 27. 10. 2005

    Prochazel jsem se takhle polem a napadl me takovej for. Je zalozen na jednom anglickem plemeni psa. Na druhou stranu jsem neprisel na nic noveho:


    Jak jsem si chtěl zahrát NFSU2

    26.10.2005 22:38 Paradox | ParadoX | Začátky | Přečteno: 1842× | Komentářů: 14, poslední 27. 10. 2005

    Tak jsem dnes dostal po několika měsících zahrát si nějakou hru, nabootoval jsem do windows a po nalezení 2cd s NFSU2 jsem spustil instalaci..


    Konečně vlastni kernel

    26.10.2005 21:55 Saljack | Saljack | Linux a další věci co má společného s IT | Přečteno: 1411× | Komentářů: 19, poslední 27. 10. 2005

    Tak už mám taky vlastní kernel. Zezáčátku to vypadalo špatně ale nakonec se všechno povedlo.


    I firefox má své dny

    26.10.2005 21:52 BluPix | Jiří Němec | Přečteno: 1421× | Komentářů: 10, poslední 30. 10. 2005

    Opět se stavil kámoš pro nějaká data z kolejnetu, tak jsem našel jedno pochybné ftp, začal tahat v firefoxu a výsledek vidíte na screenshotu. Nevím čeho je to chyba, jestli serveru, firefoxu, nebo kombinace serveru + firefoxu. Možná začnu zkoumat bugzillu.


    smazano

    26.10.2005 19:24 smazano | doubleZ | smazano | Komentářů: 30, poslední 30. 10. 2005

    smazano

    "Ankety jsou zmanipulované!"

    26.10.2005 18:54 Kacířské myšlenky | Luk | Ze života | Přečteno: 1036× | Komentářů: 10, poslední 27. 10. 2005

    Přesně tohle si myslí (nebo to aspoň říká) český premiér Jiří Paroubek a vystartoval kvůli tomu proti našim dvěma celoplošným komerčním televizím. Nejsem si zcela jistý, zda ví, co říká. Nebo, pokud ví, co říká, si uvědomuje, že takové řeči do Evropy nepatří.


    Sleep a hibernace na Thikpadu R50e

    26.10.2005 17:40 lzapův svět | Lukáš Zapletal | Linux | Komentářů: 4, poslední 28. 10. 2005 | Hodnocení: 100 % (1 hlasů)

    Konečně jsem se dokopal k tomu, dodělat nedokončenou práci a zprovoznit také suspend to memory na mém notebooku. Koho by to zajímalo, tak skripty jsou dostupné zde.


    Absolutni? Jedine vzruseni!

    26.10.2005 17:21 darkblair_server | Ondrej | ostatni | Komentářů: 2, poslední 26. 10. 2005

    Tak sem zas jednou pomoci opery googlil slovo (no, spis oznacil a udelal nejakou akci kterou si nepamatuju a ktera googli vyber) a nahodou to bylo slovo "Absolutní". Clovek by si rekl, ze po akci Absolut Vodky bude na prednich prickach. Omyl. Prvni je odkaz na nejakej slovenskej erotickej web, potom absolutni hodnota a absolutni sluch. vice zde. Aspon je videt, na co i google mysli :) i kdyz je mu jenom 7, to je trochu zarazejici


    Taky vám stránky o počasí shazují prohlížeč?

    26.10.2005 13:49 bhyblog | bhy | Nezralé úvahy pseudointelektuála | Komentářů: 13, poslední 8. 8. 2006

    Asi před půl rokem jsem rozhodl, že nemaje doma teploměr, nebudu odhadovat venkovní teplotu podle oblečení lidí za oknem, nýbrž si ji budu zjišťovat na Internetu. Narazil jsem na stránky Meteopress.cz a záhy také na zásadní problém s nimi: krátce po jejich načtení zahynul Firefox na segmentation fault. Vzhledem k tomu, že se to podezřele často stávalo i jiným programům za jiných okolností i na jiných jádrech, přikládal jsem to stárnoucímu, odcházejícímu, starožitnému hw. Teď mám úplně jiný stroj, ale k témuž problému na těch stejných stránkách dochází stále. Děje se to někomu dalšímu? Nebo mám pod stolem křižovatku geopatogenních zón?


    Slackware rxvt klavesy Home End

    26.10.2005 13:17 Technohead | marulinko | Komentářů: 5, poslední 27. 10. 2005

    Ak nefunguje v slackware v Xkach v emulatore terminalu rxvt klavesy Home a End tak treba editovat /etc/inputrc a doplnit tam:
    "\e[7~":beginning-of-line
    "\e[8~":end-of-line
    a rxvt spustam
    rxvt -bg black -cr green -fg white -C -fn 9x15 -sl 500
    alebo
    rxvt -bg black -cr green -fg white -C -fn -misc-fixed-medium-r-normal--15-140-75-75-c-90-iso8859-2 -sl 500

    Střídavé zvýraznění řádků ve výpisech diskuzí

    26.10.2005 11:55 Robertův bloček | Robert Krátký | Abc | Přečteno: 1798× | Komentářů: 21, poslední 26. 10. 2005

    aneb diskuze alá zebra

    Kromě ikonek pro slovníkové pojmy jsem se chystal ještě zpřehlednit výpisy otázek v diskuzních fórech. Každý druhý řádek podbarvit nějakou nevýraznou barvou. Vypadalo by to asi takto:


    T -10d

    26.10.2005 09:45 Pedagoguv_blog | Jiri Pech | Konference | Komentářů: 3, poslední 26. 10. 2005

    Tak program je konečně hotový. Předpokládám, že ještě dnes se objeví na oficiálních stránkách a zítra ho zveřejním i tady.


    Hori ma panenko a deska je "vtahu"

    26.10.2005 09:34 Matyhokoutek | Matysek | Ze zivota spravce | Přečteno: 1352× | Komentářů: 3, poslední 27. 10. 2005 | Hodnocení: 100 % (1 hlasů)

    Crrrr Crrrr ... No cau, copak se deje?! Ale, odpalila se mi deska, trosku se zacmoudilo a zasycelo, koupil jsme si novou a premontovat ji je narocnejsi nezli jsem myslel. Mas cas ? Mno mam, tak se po vecer zastavim. Dikes, mej se.


    Linuxová krize

    25.10.2005 22:48 bohous | Bohumír Zámečník | Linux | Přečteno: 2833× | Komentářů: 199, poslední 14. 8. 2006

    Začínají pozdimní prázdniny a já jsem po několika měsících našel trochu volného času. I řekl jsem se, že bych se mohl zase trochu věnovat Linuxu. Pořád se o něj zajímám spíš na teoretické úrovni, ale nikdy jsem na něj úplně nepřešel. Teď prožívám takovou trochu linuxovou krizi. Vím, že je to skvělý systém, ale moje cesta k němu je křivolaká.

    Potřebuji pracovat a ne se piplat se systémem.


    .

    25.10.2005 22:43 . | ..... | Software | Komentářů: 10, poslední 26. 10. 2005

    .

    Hrátky se symlinky

    25.10.2005 22:18 Bláboly | Michal Čihař | Linux | Přečteno: 1165× | Komentářů: 4, poslední 26. 10. 2005

    Právě se mi podařilo se zamotat ve vlastním chaosu symlinků, tak jsem se vydal trochu zkoumat jejich chování. Proč je pro ls symlink něco jiného než pro cd?


    Jaké Linuxové kladivo na Prestigio Cavaliere 143

    25.10.2005 21:13 blog | johnr | Linux | Komentářů: 14, poslední 26. 10. 2005

    Toť otázka vážení... Jelikož mám rád nové oběvy. A jelikož mám svůj notes víceméně jako koníček. Rozhodl jsem se po 4 letém stagnování u nejmenovaného OS (Je to linux nelekejte se :-) ). Změnit notesu trošku žrádýlko.

    Chtěl bych asi něco na způsob Debianu jelikož je ůplně jiný než Linux na RPM balíčcích. Má jiné příkazy a. Prostě je jiný. (To je ale blbý důvod co?)

    A taky bych chtěl aby jádro mělo podporu Celeron M prosesorů nebo spíš dobrou práci s Intel čipsetem Intel 855. Proto prosím poraďte co by tam mohlo dobře šlapat. Jelikož mám rád KDE prostředí typoval bych Kubuntu 5.10 Děkuji všem za ochotu a dám vám vědět o mých pokusech :-) Bye

    Linux vs. Windows: zistite si fakty

    25.10.2005 20:48 Erik Gyepes | depi | Komentářů: 33, poslední 6. 3. 2006

    Linux, alebo Windows? Čierna alebo biela?

    zistite si fakty


    Linux distro a môj book

    25.10.2005 19:37 dumaru | Dumaru | Moj Linux | Přečteno: 1232× | Komentářů: 13, poslední 26. 10. 2005

    V tomto blogu sa budem venovať distru vhodnému pre menej skúseného Linuxáka. Ako asi každý vyskúšal som rôzne distribúcie Linuxu, ale pri každej som sa stretol s nedostatkami a inými problémami. Zhrniem moje skúsenosti pri používaní na notebooku HP Compaq nx9020. Inak pre zaujímavosť, pripájam sa na dial cez Conexant modem.


    České vysílání BBC skončí

    25.10.2005 15:15 bhyblog | bhy | Nezralé úvahy pseudointelektuála | Přečteno: 1460× | Komentářů: 11, poslední 26. 10. 2005

    Pět let jsem skoro denně, tedy úplně denně, pokud jsem měl čas, poslouchal vysílání české redakce BBC. Přišlo mi, že jako veřejnoprávní médium (i když nikoliv financované českými koncesionáři) je co do objektivity a kritičnosti o hodně vpředu před Českou televizí a rozhlasem. Toto médium bylo, řekl bych, nezastupitelnou součástí mého každodenního života :) tak mi teď bude dost smutno.


    Novější zápisyStarší zápisy

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.