Byl představen editor MonoSketch, webová aplikace pro tvorbu diagramů, technických nákresů, flowchartů a různých dalších vizualizací, to vše jenom z ASCII znaků. Všechny operace běží pouze v prohlížeči uživatele a neprobíhá tedy žádné nahrávání dat na server. Zdrojový kód aplikace (drtivá většina Kotlin, žádné C#) je dostupný na GitHubu pod licencí Apache 2.0.
Byla vydána nová verze 3.7.0 multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy nových filtrů na PIXLS.US.
Všem na AbcLinuxu vše nejlepší k Valentýnu aneb Dni lásky ke svobodnému softwaru (I love Free Software Day, Mastodon, 𝕏).
Eric Migicovsky představil Pebble Emulator, tj. emulátor hodinek Pebble (PebbleOS) běžící ve webovém prohlížeči. Za 6 hodin jej napsal Claude Code. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Byla vydána nová verze 3.41 frameworku Flutter (Wikipedie) pro vývoj mobilních, webových i desktopových aplikací a nová verze 3.11 souvisejícího programovacího jazyka Dart (Wikipedie).
Rusko zcela zablokovalo komunikační platformu WhatsApp, řekl včera mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Aplikace, jejímž vlastníkem je americká společnost Meta Platforms a která má v Rusku na 100 milionů uživatelů, podle Peskova nedodržovala ruské zákony. Mluvčí zároveň lidem v Rusku doporučil, aby začali používat domácí aplikaci MAX. Kritici tvrdí, že tato aplikace ruské vládě umožňuje lidi sledovat, což úřady popírají.
Před 34 lety, ve čtvrtek 13. února 1992, se tehdejší Česká a Slovenská Federativní Republika oficiálně (a slavnostně) připojila k Internetu.
Agent umělé inteligence vytvořil 'útočný' článek o Scottu Shambaughovi, dobrovolném správci knihovny matplotlib, poté, co vývojář odmítl agentem navrženou změnu kódu (pull request). 'Uražený' agent autonomně sepsal a publikoval na svém blogu článek, který přisuzuje Shambaughovi smyšlené motivace, egoismus a strach z AI coby konkurence.
Bylo vydáno Ubuntu 24.04.4 LTS, tj. čtvrté opravné vydání Ubuntu 24.04 LTS s kódovým názvem Noble Numbat. Přehled novinek a oprav na Discourse.
V pátek 20. února 2026 se v pražské kanceláři SUSE v Karlíně uskuteční 6. Mobile Linux Hackday, komunitní setkání zaměřené na Linux na mobilních zařízeních, kernelový vývoj a uživatelský prostor. Akce proběhne od 10:00 do večera. Hackday je určen všem, kteří si chtějí prakticky vyzkoušet práci s linuxovým jádrem i uživatelským prostorem, od posílání patchů například pomocí nástroje b4, přes balíčkování a Flatpak až po drobné úpravy
… více »Jak jsem nedávno zmiňoval, začal jsem chodit do autoškoly a pracuju na získání řidičáku (skupiny B)... Skoro pro všechny lidi kolem mě je naprosto neuvěřitelný, že to dělám tak pozdě, ale holt je tomu tak.
dobří lidé na Arch fóru mi vytvořili script na hromadný převod snímků do JPG a mě napadlo, že by se zde někomu mohl hodit.
Tak to vypadá, že naše milá EU to myslí se zákazem "prekurzorů výbušnin" vážně. A nedalo mi to, abych se na ten seznam nepodíval.
Po hoodně dlouhé době sem zase něco píši.
Chtěl bych se optat, zda máte někdo zkušenosti, tím pádem i tipy a triky, jak rozjet virtualizaci na Linuxu. Chci to pojmout jakožto učební materiál.
Tedy konkrétně mi jde o to:
Pokud budete mít kdokoliv chuť mi sem hodit nějaké užitečné linky na toto téma, sem s nima a budu velice vděčný.
Předem díky
Po niekoľkých týždňov odkladov a dolaďovania bol pred pár dňami spustený bot, ktorý z OpenStreetMap maže dáta licencované pod Creative Commons.
Otci začíná umírat počítač, tak mu musím zkutit nějakou náhradu. Občas se tady nějaká debata o desktopu objeví, tak s tím zkusím otravovat i já. Na tom kompu se dělají a budou dělat jen dvě náročné věci: prohlížet weby s flashem a upravovat velké fotky ze zrcadlovky v GIMPovi...
„Cena za záchranu lidského života je nevyčíslitelná,“ říká Olga Sehnalová a pokračuje: „Podobné výhrady byly i proti zavedení airbagu a dnes ho každý bere jako naprostou samozřejmost.“ A já dodávám: „Skoncujme s domácím násilím, vedoucím často až k smrti. Je potřeba co nejdříve začít instalovat kamery do ložnic. Olga Sehnalová půjde jistě ráda příkladem a kameru si tam nechá nainstalovat jako první. Samozřejmě i s infračerveným snímáním.“
Informační systém datových schránek je tu s námi již tři roky, a tak provozovatel bilancuje.
Posledné dva dni som sa pustil trochu do nápravy starých hriechov. Konkrétne som začal refaktorovať jednu triedu s takto krásnymi komentármi:
V sobotu 7. 7. 2012 jsem byl na svém prvním běžeckém závodě. Šlo o 7. kolo běhu "Dvě míle s úsměvem", známého taky jako "lívancový běh".
Setkal jsem se včera a dnes s příjemnými lidmi. Včera s Jakubem z Kernel Ultras, což je tajuplná skupina zabývajíci se open source. Dali jsme v Radnici v Trucovně pizzu a kofolu, plus řeč o Linuxu, Solarisu, FreeBSD, ruzných starodavných i novodobějších hardwarech, na kterych jsme provozovali ty OS, budíci v nezasvěcených hrůzu, v zasvěcených zasněný usměv při vzpomínce na časy, kdy ješte něco znamenalo na Slackware rozchodit třeba televizní kartu, kterouž jsem já osobně se snažil přivést do chodu 14 dní, Justýna se během těch ctrnácti dnů se mnou dvakrát rozešla, protože nemohla unést, že napřed je Linux a pak někde vdáli ona.
Jen krátce ohledně upgradu glibc na 2.16.0-2 na Arch Linuxu v testingu.