abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 23:44 | Nová verze

    Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 20:00 | IT novinky

    Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 14:44 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 12:22 | IT novinky

    Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 3
    včera 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 9
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1965 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Comix inspired by KERNEL ULTRAS #2

    14.6.2011 22:05 Mig_Alley | Migi | Sranda | Přečteno: 1364× | Komentářů: 14, poslední 16. 6. 2011 | Hodnocení: 71 % (17 hlasů)

    Pozn.: Nejsem vysazenej na ságu Harryho Pottera, ale prostě mě napadaj voloviny, za čež se omlouvám. V budoucnu se pokusím sazet comix třeba do světa star treku :-) .


    Úplné zatmění Měsíce červen 2011

    14.6.2011 15:00 gtz | gtz | zajimavosti | Přečteno: 1543× | Komentářů: 34, poslední 16. 6. 2011 | Hodnocení: 67 % (6 hlasů)

    Připomínám, že během zítřejšího dne tedy z 15.6/16.6 proběhne úplné zatmění Měsíce.

    Více informací lze najít [zde - astro] popř. zde - eclipse

    Open source CzechIdM ve finále soutěže IT produkt roku 2011

    14.6.2011 14:05 Zdendův blog | Zdeněk Burda | Různé | Přečteno: 5855× | Komentářů: 28, poslední 30. 6. 2011 | Hodnocení: 75 % (8 hlasů)

    Minulý týden jsme dostali potěšující zprávu - náš program CzechIdM se dostal do finále IT produkt roku 2011 v kategorii Podnikový software.

    CzechIdM je open source Identity Manager šířený zdarma pod naší vlastní licencí.

    Kdo není na Facebooku, jakoby .... ? Skutečně?

    13.6.2011 23:07 Vejšplechty | Petr Tomášek | Různé | Anketa | Komentářů: 37, poslední 15. 6. 2011 | Hodnocení: 77 % (13 hlasů)

    Když se dnes mluví o Facebooku, člověk má pocit, že už „ho má“ skoro každý. V této souvislosti mě zaujal článek na iHned.cz a anketa v něm (skrínšot přiložen, pokud by se čísla dramaticky změnila). Podle ní „je na“ FB pouze 46% dotázaných. Schválně, kdo z vás hlasoval víc, než jednou :-D.


    Stávka odborářů ve čtvrtek

    13.6.2011 21:24 gtz | gtz | politika-chaos | Přečteno: 1860× | Komentářů: 219, poslední 19. 6. 2011 | Hodnocení: 36 % (14 hlasů)

    Ve čtvrtek se v celé zemi má zastavit MHD tak i všechny autobusové i železniční spoje.

    Dokážete si představit život bez počítačů a dalších věcí?

    13.6.2011 09:02 ZLO | zlo | informace | Anketa | Komentářů: 143, poslední 17. 6. 2011 | Hodnocení: 67 % (12 hlasů)

    Pokud NE - tak se určitě podívejte na film viz. odkaz níže.

    Nádherná zelená

    Pravidelně se scházet s celou komunitou - něco na tom asi bude (;

    ...jak bylo řečeno v jiném filmu - někteří lidé už odpojení prostě nepřijmou - jsou hodně závislý na současném systému...

    Argument, že si budeš žít “lépe” a “na vyšší úrovni” ve “vězení”, než v pralese stejně není příliš dobrý. Lidé v Matrixu si taky žili podstatně lépe uvnitř systému – když se osvobodili, byli spíše naštvaní (strašné jídlo, samé nebezpečí v podobě strojů, žádná zábava …) a spousta jich litovala toho, že otevřeli oči, a toužili po tom vrátit se zpátky (byť do systému, který byl lží).

    Poznání má jednu ošklivou vlastnost. Nejde vrátit zpátky. Jakmile člověk jednou spatří nepříjemnou pravdu a akceptuje ji, už nikdy se k ní nemůže otočit zády. Už se nelze rozhodnout ji přehlížet, ignorovat nebo jí nevěřit.

    ctstream 4

    12.6.2011 22:22 pb | petr_p | Komentářů: 5, poslední 15. 6. 2011 | Hodnocení: 80 % (10 hlasů)

    Protože Česká televize začala používat RTMP adresy s lomítkem uvnitř názvu serverové aplikace, upravil jsem skript ctstream a vydal jeho čtvrtou verzi.


    Linux má přes 2 %

    12.6.2011 22:20 Kacířské myšlenky | Luk | Ze života | Přečteno: 2242× | Komentářů: 118, poslední 17. 6. 2011 | Hodnocení: 76 % (17 hlasů)

    Podle statistiky TOPlistu má Linux aktuálně cca 2,25 % na celkové návštěvnosti sledovaných webů. Oproti loňsku je to dvojnásobný podíl.


    -

    12.6.2011 21:09 | ---- | deleted | Komentářů: 8, poslední 14. 6. 2011 | Hodnocení: 80 % (15 hlasů)

    -

    Slepá mapa 2

    12.6.2011 15:30 Kvičet nezávaznou konverzaci | Pavel Křivánek | Přečteno: 1636× | Komentářů: 13, poslední 19. 6. 2011 | Hodnocení: 78 % (9 hlasů)

    Znáte to, veřejná doprava nejezdí, silnice jsou zablokované a vám nezbývá, než vytáhnout svůj vrtulník, letadlo či létající koberec a přepravit se na místo určení vzduchem. Ale dokážete poznat svůj cíl cesty?


    -

    12.6.2011 15:24 blog_ | David Heidelberg | Hardware | Komentářů: 24, poslední 14. 6. 2011 | Hodnocení: 67 % (3 hlasů)

    -

    Legálnost připravované stávky?

    12.6.2011 10:37 Vejšplechty | Petr Tomášek | Aktuálně | Přečteno: 2045× | Komentářů: 190, poslední 17. 6. 2011 | Hodnocení: 28 % (18 hlasů)

    V souvislosti s chystanou stávkou se začaly množit otazníky ohledně toho, co a jak je u takové stávky legální, rozhodl jsem se nedat na to co říkají média a odboráři, ale nastudovat si, co k tomu říkají zákony. Zde je několik zajímavých poznatků. Upozorňuji ovšem, že nejsem právník a veškeré závěry činím na základě „zdravého selského rozumu“.


    Revoluční změna ve Fedoře schválena

    12.6.2011 09:23 zpravicky | dopisovatel | Přečteno: 1489× | Komentářů: 30, poslední 13. 6. 2011 | Hodnocení: 36 % (14 hlasů)

    FESC rozhodla, že standardním souborovým systémem ve Fedoře 17, ale možná už ve Fedoře 16 se stane skvělý Btrfs.

    ČNO2: hledání definice vize

    11.6.2011 22:44 Tady je Vencourovo | vencour | MeaningOfLife | Anketa | Přečteno: 1389× | Komentářů: 47, poslední 14. 8. 2011 | Hodnocení: 67 % (6 hlasů)

    Po nějaké době od zapuštění semínek myšlenky ČNO2 přicházím s něčím, co by šlo popsat jako veřejné prohlášení (Viz: Naše strana) a výzva.


    Embassytown – četli jste?

    11.6.2011 21:06 Martinův stánek | Martin Böhm | Přečteno: 1162× | Komentářů: 15, poslední 13. 6. 2011 | Hodnocení: 67 % (3 hlasů)

    Mnoho skupin, které kdysi dávno na abclinuxu vzkvétaly, už je asi teď mrtvých. Tedy – nikdo je už dlouho nezkoušel oslovit. Zkusíme to s Miévillisty.


    Pondělní stávka je zakázaná

    11.6.2011 17:15 gtz | gtz | politika-chaos | Přečteno: 2216× | Komentářů: 545, poslední 18. 6. 2011 | Hodnocení: 20 % (5 hlasů)

    Pondělní stávku v Praze zakázal soud předběžným opatřením.

    Updatováno - stávka bude ve čtvrtek a celodenní.

    Krátce: Jak si někteří výrobci představují bezpečnost

    10.6.2011 20:32 Vejšplechty | Petr Tomášek | Bezpečnost | Komentářů: 22, poslední 14. 6. 2011 | Hodnocení: 18 % (11 hlasů)

    ... si můžete přečíst zde. Doporučuji číst včetně sekce „disclosure time-line“.

    Jaká je vaše sexuální orientace?

    10.6.2011 20:27 Blog | AsciiWolf | Různé | Anketa | Přečteno: 10115× | Komentářů: 240, poslední 31. 10. 2023 | Hodnocení: 41 % (22 hlasů)

    Všiml jsem si, že se zde poslední dobou poměrně často řeší lidská sexuální orientace a sexualita všeobecně.


    Microsoft o třista mega lehčí. Hurá?

    10.6.2011 19:18 bloK | rADOn | Přečteno: 1555× | Komentářů: 34, poslední 14. 6. 2011 | Hodnocení: 36 % (25 hlasů)

    Říkám to nerad, ale na soudní prohře microsoftu nic skvělého není. Úsloví o nekrmení trollů platí v patentovém právu stejně jako v diskusích.

    Microsoft definitivně prohrál spor o patent

    10.6.2011 15:12 zpravicky | dopisovatel | Přečteno: 1465× | Komentářů: 9, poslední 12. 6. 2011 | Hodnocení: 75 % (16 hlasů)

    Microsoft musí zaplatit konkurenční kanadské softwarové firmě i4i částku 290 miliónů USD, jelikož Nejvyšší soud včera zamítl odvolání Microsoftu.

    Pondělní stávka odborářů je nedemokratická

    10.6.2011 12:41 Vejšplechty | Petr Tomášek | Aktuálně | Přečteno: 1908× | Komentářů: 178, poslední 14. 6. 2011 | Hodnocení: 52 % (27 hlasů)

    Taky se přidávám se svým hlasem proti stávce odborářů. Narozdíl od jiných mi nijak nevadí, že budou blokovat silnice (alespoň si velká města na chvíli odpočinou od mototerorismu ;). Vadí mi, že je jejich stávka na hraně demokratičnosti, možná spíše za ní.


    Jak protestovat proti odborářům?

    10.6.2011 12:11 Doliho blog | Luboš Doležel (Doli) | Ostatní | Přečteno: 2273× | Komentářů: 386, poslední 21. 6. 2011 | Hodnocení: 50 % (38 hlasů)

    Odborářská pakáž se rozhodla v pondělí nejen stávkovat, ale dokonce i blokovat silnice.


    Je skutečně maškaráda (NAT) tak zbytečná a špatná?

    10.6.2011 11:28 Vejšplechty | Petr Tomášek | Polemika | Přečteno: 3781× | Komentářů: 242, poslední 29. 12. 2016 | Hodnocení: 21 % (24 hlasů)

    Evangelizátoři IPv6 se nám opakovaně snaží vtlouci do hlavy, že maškaráda (source NAT) je zlo a že s příchodem IPv6 nic takového není potřeba. Jakkoliv chápu, že je maškaráda v současnosti dost nadužívána a občas i zneužívána (především poskytovali internetového připojení) a že ji proto dost lidí nemá rádo, jsem přesto přesvědčen, že může být i užitečná (pokud člověk ví, co dělá). Přesto zaráží, že se tvůrci IPv6 tak sveřepě (a dogmaticky) tomuto konceptu brání a nenabízejí jeho adekvátní náhradu. Zde bych chtěl ukázat příklad použití maškarády, který je dle mého mínění naprosto legitmní a k němuž jsem adekvátní náhradu u IPv6 nenašel.


    Školní akademie

    10.6.2011 09:49 kenyho_stesky | Aleš Kapica | Jen tak na okraj | Přečteno: 1297× | Komentářů: 18, poslední 2. 3. 2018 | Hodnocení: 89 % (9 hlasů)

    Blíží se konec školního roku a s ním se konají i nejrůznější školní akademie. Vzhledem k tomu, že máme doma školáka a naše mamča učí, jsem měl možnost navštívit dvě. Ve středu v paláci Akropolis na Žižkově akci ZŠ Lupáčova a včera akci ZŠ Karla Čapka v bývalém vršovickém kině Vzlet. Byl mezi nimi propastný rozdíl. Tím nemám na mysli výkony dětí, ale to jak byly zvládnuty organizačně.


     

    9.6.2011 21:03 | |🇵🇸 | nic | Anketa | Komentářů: 22, poslední 16. 6. 2011 | Hodnocení: 100 % (1 hlasů)

    Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.


    Jak nemít OpenCard

    9.6.2011 20:35 Ghlog | mikky | brečení | Přečteno: 3305× | Komentářů: 53, poslední 11. 6. 2011 | Hodnocení: 71 % (14 hlasů)

    A je to tady, papírová studentská šalinkarta mi definitvně končí a je na čase se porozhlédnout po dalších možnostech

    Připojovadlo pro openbox

    9.6.2011 19:27 problemy_s_r_o | Brokarna | Linux | Přečteno: 1014× | Komentářů: 2, poslední 10. 6. 2011 | Hodnocení: 100 % (5 hlasů)

    Rád bych se podělil o můj skriptík na vytvoření openbox pipemenu pro připojování různých externích disků atp.


    Pes v les se vessss

    9.6.2011 19:19 bzuk | Dag | Přečteno: 3194× | Komentářů: 72, poslední 12. 6. 2011 | Hodnocení: 78 % (9 hlasů)

    To sem dám. Jen tak. Proč ne?:

    Připravenost na IPv6: Fedora 15 a NetworkManager

    9.6.2011 17:23 pavlix | pavlix | linux/unix | Přečteno: 1694× | Komentářů: 31, poslední 10. 6. 2011 | Hodnocení: 80 % (5 hlasů)

    Na konferenci IT 2011 byla plnohodnotná duální konektivita IPv4 a IPv6 (tedy veřejné adresy od obou protokolů). To Fedoře nečinilo žádný problém. Ale...


    Domácí pekárna

    9.6.2011 12:05 LostHeaven | Jack Hokus | Komentářů: 46, poslední 5. 11. 2021 | Hodnocení: 100 % (5 hlasů)

    Ahoj,

    omlouvám se za mikroblog, uvažuji o tom, že si pořídím domácí pekárnu. Chtěl bych se zeptat, zda někdo z Vás má s tímto "hardwarem" zkušenosti. Zvlášť dlouhodobé. Nerad bych koupil něco co mi za dva roky úplně odejde, nebo se z toho začne loupat teflon,

    Jinak, díval jsem se třeba sem

    Předem děkuju


    Anketa: Vypínať pri búrke počítač?

    9.6.2011 09:06 tar_zxpf | polymorf | Kategorie | Anketa | Komentářů: 153, poslední 18. 6. 2011 | Hodnocení: 71 % (7 hlasů)

    Aký je váš názor? Keď príde búrka vyťahujete počítač zo siete (myslím tým jak elektrickej tak dátovej). Alebo stačí len vypnúť? Ja som nikdy nevyťahoval, len keď bola fakt silná búrka tak som ho vypol ale ostal zapojený. Mám relatívne kvalitný zdroj za 2500,- tak snáď to trochu pomôže. Alebo nie? Mne už pár počítačov alebo komponentov odišlo ale vždy to bolo pri zapnutí mimo búrky.

    Novější zápisyStarší zápisy

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.