abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:44 | Nová verze

    Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:00 | IT novinky

    Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 14:44 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:22 | IT novinky

    Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    21.6. 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 3
    21.6. 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 9
    21.6. 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1965 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Kam se hrabe Linux. Windows 8 bootují za šest sekund!

    9.6.2011 05:35 zpravicky | dopisovatel | Komentářů: 59, poslední 21. 9. 2011 | Hodnocení: 8 % (24 hlasů)

    S novými Windows 8 se stává start PC opravdu bleskovým. Windows 8 učinily přítrž trapnému čekání na start PC. Zatímco systém Windows 7 startoval za 25 sekund, Windows 8 startují za 6 sekund.

    Další revoluční novinka. Místo pracovní plochy je nyní obrazovka nazvaná Start, která seskupuje nejpoužívanější programy do dlaždic. Mezi jednotlivými dlaždicemi můžete jednoduše přepínat pouhým dotykem prstu. Již nebudete potřebovat žádnou myš ani klávesnici. Každý program bude mít svoji vlastní dlaždici. Lidé si mohou nastavit chování dlaždic. Kupříkladu hudební složka může mít na obrazovce ikonu přehrávače, nebo na ní mohou být vidět alba a interpreti.

    Přímo ve Startu je teď možné ukazovat nejnovější došlé e-maily, a to i bez spuštění poštovní schránky. Mezi dlaždicemi mohou uživatelé umístit tzv. widgety. Jsou to buňky, v nichž se zobrazují např. údaje o akciích, kurzech, počasí apod.

    Nové Windows 8 jsou jednotnou platformou pro PC, tablety, smartphony i průmyslová zařízení.


    CPU frequency stuck at 800 MHz on Kubuntu Natty Narwhal

    8.6.2011 23:40 cuthix | cuto | linux | Komentářů: 5, poslední 9. 6. 2011 | Hodnocení: 29 % (7 hlasů)

    I've decided to try Kubuntu Natty Narwhal on my Dell Latitude E6500 and I have serious problem with CPU frequency. After some time it's stucked at 800MHz and nothing even cpufreq-utils could change it. The problem was solved when I turn off the ondemand service in rcconf:

    sudo rcconf
    

    And find and turn off ondemand service. This helps me, hopefully, helps you too.


    Auto salón 2011 Brno

    8.6.2011 22:13 gtz | gtz | ostatni | Přečteno: 1573× | Komentářů: 41, poslední 13. 6. 2011 | Hodnocení: 100 % (1 hlasů)

    Dnes jsem se zašel podívat na autosalón 2011 zde v Brně, abych se podíval na nové modely a podíval se co se děje ve svěťě aut.

    V továrně Intelu vybuchl nový 3d procesor

    8.6.2011 17:56 zpravicky | dopisovatel | Komentářů: 32, poslední 10. 6. 2011 | Hodnocení: 11 % (19 hlasů)

    Katastrofa. V továrně Intelu vybuchl nový 3d procesor a zabil tři dělníky. Celá hala je teď zapečetěna a část výroby se přesunuje do sesterského závodu v Číně.

    Pár postřehů o iLO

    8.6.2011 15:04 hlava22 | defiler | nádobíčko | Přečteno: 6750× | Komentářů: 14, poslední 19. 5. 2012 | Hodnocení: 100 % (3 hlasů)

    Kdo neví, k čemu je dobré iLO - nejspíš může v klidu odejít a do konce svého života o podobný článek nezavadí. iLO (integrated Lights-Out) je produktem společnosti HP a v současné době je dodáván takřka s veškerým sortimentem, alespoň co se serverů týče.

    Podpořte podceňovaného DJe

    8.6.2011 00:00 poznamky_linuxaka | genius2000.log | Komentářů: 123, poslední 13. 6. 2011 | Hodnocení: 11 % (18 hlasů)

    Tento zápisek se vážně netýka linuxu :) Je to spíš reklama, doufám že prominete.

    Pokud byste mě a kolegu chtěli podpořit, můžete nám dát hlas na facebookovské stránce (aplikace nespamuje ani netapetuje zeď). Jedenáct lidí z top 20 dostane možnost zahrát si na festivalu Mácháč 2011.

    Díky moc všem :)


    Comix KERNEL ULTRAS - 0023

    7.6.2011 23:22 BLB | =^..^= AmigaPower® | KERNEL ULTRAS | Přečteno: 1462× | Komentářů: 16, poslední 8. 6. 2011 | Hodnocení: 93 % (15 hlasů)


    tv-dl - stahovač ČT iVysílání a Nova Voyo

    7.6.2011 21:18 Limotův blog | Limoto | Přečteno: 19875× | Komentářů: 54, poslední 17. 3. 2015 | Hodnocení: 100 % (16 hlasů)

    Nova-dl se za tu dobu už docela proflákl, dokonce dostal i GUI. Ale pořád to umělo jenom Novu...


    Hrajeme si na odborníky, nebo jsme pokrytci?

    7.6.2011 20:59 hlava22 | defiler | něco jako život | Přečteno: 2412× | Komentářů: 197, poslední 31. 7. 2011 | Hodnocení: 64 % (25 hlasů)

    V kapse zvoní telefon, vibracemi se rozeznívá svazek klíčů, jenž už na tom malém 'zkracovači' vzdáleností zanechal pár škrábanců. Ozve se krátké zašramocení a ze sluchátka se line něčí hlas.

    "Prosímtě, mohl bys nakonektit ty kejbly do ethernetových soketů?"

    Jednoduché nasazení Sinatra aplikace (thin, nginx)

    7.6.2011 13:56 hlava22 | defiler | ruby | Přečteno: 1066× | Komentářů: 11, poslední 7. 6. 2011 | Hodnocení: 100 % (1 hlasů)

    Jako základní kámen celé aplikace byl položen Ruby interpreter ve verzi 1.9.2. V případě Ubuntu je třeba provést kompilaci ze zdrojových kódů.

    (Asi) Definitivní konec Skypu v Linuxu

    7.6.2011 13:13 Denicek_programatora | filbar | Linux | Komentářů: 38, poslední 8. 6. 2011 | Hodnocení: 16 % (19 hlasů)

    Tak to vypadá, že Microsoft odříznul Skype v Linuxu. Ode dneška dopoledne se mi nejde přihlásit ke Skype účtu. Funguje Vám Skype, nebo taky ne?

    Zoner AntiVirus Free nově i pro Android

    7.6.2011 12:51 bloček hlavně o Zoner AntiViru | behro | Antivirus | Komentářů: 20, poslední 9. 6. 2011 | Hodnocení: 45 % (11 hlasů)

    Tak jsme se taky nechali podat a doplnili jsme nabídku užitečných programů ke zvýšení bezpečnosti nejrozšířenějšího operačního systému Android v chytrých mobilních zařízeních.

    Aplikace Zoner AntiVirus Free pro Android zabezpečuje rezidentní antivirovou ochranu, doplněnou o filtr příchozích i odchozích hovorů, příchozích SMS a praktickou funkci dětského zámku u volání. Při návrhu byl kromě bezpečnosti kladen důraz na vysokou rychlost a minimální spotřebu zdrojů.

    Jak je v názvu, program je zdarma, navíc bez omezení a reklam, běží na systému Android verze 2.1 nebo vyšší a je možné jej stáhnout z Android Marketu.

    Co na to říkáté? Zajímají mně vaše názory a zkušenosti.


    Arch vs AVR a GCC

    7.6.2011 12:04 muj_blok | luta | Přečteno: 1229× | Komentářů: 5, poslední 8. 6. 2011 | Hodnocení: 100 % (4 hlasů)

    Tento zápisek je především takové malé how-to pro mě a možná i pro ostatní.


    Den Trifidů

    7.6.2011 10:54 bambasovo | bambas | Diskuze | Komentářů: 146, poslední 22. 6. 2011 | Hodnocení: 33 % (21 hlasů)

    Vcera jsem vecer mrknul na telku a bezel tam tolik propagovany film Den Trifidu (2009, VB). Vypadalo to ze zacatku celkem obstojne, nez doslo na vetu: "Diky trifidimu oleji jsme zastavili GLOBALNI OTEPLOVANI." Kurva! A bylo po filmu, hned jsem byl nasranej. To se ty ekoteroristi naserou uz vsude? Nebo snad byl film sponzorovan nejakou multikulti ekofasistickou organizaci? Boze, takhle dojebat film! Jsem zhnusen a zklaman. Za tohle ma u me film nula bodov.

    Pyqt4 a použití modulu uic.

    6.6.2011 20:51 Tomik | Tomáš | Linux | Přečteno: 1375× | Komentářů: 4, poslední 7. 6. 2011 | Hodnocení: 80 % (10 hlasů)

    Programoval jsem pár aplikací v Pythonu s použitím PyQt. Dlouho jsem zkoumal, jaký je nejlepší způsob inicializace grafického rozhraní ze souboru *.ui vygenerovaného pomocí QDesigneru. V jinak dobré dokumentaci je tohle téma poněkud strohé. Takže tady uvedu moje poznatky.


    Naučili sme je býti lidmi...

    6.6.2011 20:48 o_vsem_moznem | robotics | Ostatní | Anketa | Přečteno: 1655× | Komentářů: 18, poslední 7. 6. 2011 | Hodnocení: 100 % (5 hlasů)

    ...a oni nám teď pomáhají, zbavit se nás samotných.

    první zkušenosti s VDSL modemem

    6.6.2011 14:09 JaNejsemOdsut | multi | linux | Přečteno: 3379× | Komentářů: 37, poslední 4. 4. 2014 | Hodnocení: 75 % (4 hlasů)

    Tak jsem si taky požádal o to "zrychlení internetu zdarma" od Kyslíku.

    Nadcházející novinky v Arch Linuxu

    6.6.2011 11:18 SlaNé roury | stativ | linux | Výběrový blog | Přečteno: 1952× | Komentářů: 10, poslední 10. 6. 2011 | Hodnocení: 88 % (25 hlasů)

    V Archu se teď chystá několik zásadních změn, které mohou do jisté míry rozbít systém mnoha uživatelům. Proto se na ně v následujícím blogu podíváme.

    Rady pro začínající vodáky

    6.6.2011 10:21 systemakuv_blog | okbob | Přečteno: 4711× | Komentářů: 245, poslední 13. 6. 2011 | Hodnocení: 100 % (12 hlasů)

    Sem tam se mi stane, že na řece potkám někoho, kdo vůbec neví, jak s lodí zacházet - tak přihodím několik rad:

    Triřka KERNEL ULTRAS, zase a snad už naposled...

    6.6.2011 09:54 BLB | =^..^= AmigaPower® | KERNEL ULTRAS | Přečteno: 1185× | Komentářů: 22, poslední 7. 6. 2011 | Hodnocení: 50 % (2 hlasů)

    Zbejvá ještě dorozdat několik triček KERNEL ULTRAS z letně-podzimní akce, protože to nesere jen ty co čekají skoro rok na triko, ale i mně, jal jsem se vzniklou situaci řešiti.

    Dům 5

    6.6.2011 07:22 HW | houska | Přečteno: 1627× | Komentářů: 33, poslední 8. 6. 2011 | Hodnocení: 100 % (4 hlasů)

    Květnové události ze stavění jsou tu.


    HTC Wildfire S a věci přímo i vzdáleně související

    5.6.2011 23:46 zxtlpn | zxtlpn | Výběrový blog | Přečteno: 6084× | Komentářů: 39, poslední 3. 7. 2012 | Hodnocení: 78 % (9 hlasů)

    Potřeboval jsem sepsat, co jsem si s touto hračkou prožil, tak tady to máte. Omluvte absenci screenshotů nebo fotek.


    -

    5.6.2011 22:40 | ---- | deleted | Komentářů: 0 | Hodnocení: 100 % (12 hlasů)

    -

    Slepá mapa České republiky

    5.6.2011 21:53 Kvičet nezávaznou konverzaci | Pavel Křivánek | Přečteno: 5994× | Komentářů: 26, poslední 7. 6. 2011 | Hodnocení: 100 % (15 hlasů)

    Stává se vám často, že slyšíte o nějakém českém městě a nedokážete si vybavit, kde vlastně leží. Proč se trochu neprocvičit?


    Jak si přizpůsobit GNOME Shell, aby se dalo používat

    5.6.2011 18:53 alblog | alblaho | Ani zbla | Výběrový blog | Přečteno: 3147× | Komentářů: 12, poslední 21. 7. 2011 | Hodnocení: 89 % (9 hlasů)

    Nechal jsem se inspirovat mimořádně užitečným článkem Petra Krčmáře, který popisoval, jak přežít s ubunťáckým Unity, a přicházím s postupem, kterým jsem si přizpůsobil GNOME Shell.


    Obezita v IT - Proč asi?

    5.6.2011 16:04 ZLO | zlo | informace | Komentářů: 63, poslední 6. 6. 2011 | Hodnocení: 75 % (4 hlasů)

    Proč je většina pracovníků v IT obézní? Nepřijde Vám?

    XXXL Byznys

    Třeba to není všude stejný - na čem tedy záleží?

    Sedm důležitých životních otázek

    5.6.2011 14:59 bigblog | Dalibor Malina | Přečteno: 1347× | Komentářů: 39, poslední 9. 6. 2011 | Hodnocení: 50 % (6 hlasů)

    Ahoj, četl sem zajímvé věci na těchto stránkách a nejsem si jistý některými důležitými otázkami. Protože se tady na fóru probírají takovéto věci, rozhodl sem se napsat tento zápis. Mám několik důležitých otázek.

    Tip na výlet po Praze - Wintonovy vlaky

    5.6.2011 07:48 Tady je Vencourovo | vencour | Bláboly | Komentářů: 27, poslední 11. 6. 2011 | Hodnocení: 83 % (6 hlasů)

    V Praze na Vyšehradě je k vidění výstava o záchraně 669 dětí aneb Winton train.


    Džin vypuštěný z láhve aneb co teď ?

    5.6.2011 00:45 no_comment | phr | různé úvahy | Přečteno: 2065× | Komentářů: 93, poslední 12. 7. 2012 | Hodnocení: 60 % (10 hlasů)

    Ve vedlejším blogu o energiích je velice aktivní frdrx, jeho příspěvků je v tom blogu strašlivá spousta, takže zkusím zareagovat zgruntu.

    Kaj sme?!

    4.6.2011 23:51 kenyho_stesky | Aleš Kapica | To jsem vážně jediný? | Anketa | Přečteno: 1327× | Komentářů: 16, poslední 6. 6. 2011 | Hodnocení: 70 % (10 hlasů)

    Myslíte si že váš majetek je nedotknutelný? Zapomeňte! Novela umožní vyvlastnění transparentní a bez spekulací. Existuje sice nějaká listina základních práv a svobod, nicméně její vágní formulace nijak nebrání tomu, aby vás tímto někdo ve státním zájmu neojebal.


     

    4.6.2011 14:27 | |🇵🇸 | nic | Komentářů: 391, poslední 3. 7. 2011 | Hodnocení: 67 % (6 hlasů)

    Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.


    Novější zápisyStarší zápisy

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.