abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:44 | Nová verze

    Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 20:00 | IT novinky

    Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 14:44 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:22 | IT novinky

    Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    21.6. 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 3
    21.6. 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 9
    21.6. 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1965 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Alternativa Skype?

    27.5.2011 11:30 Denicek_programatora | filbar | Linux | Přečteno: 3791× | Komentářů: 77, poslední 29. 5. 2011 | Hodnocení: 71 % (7 hlasů)

    Tak jsem narazil na nový a zajímavé se rozvíjející program - Jitsi a vypadá to, že se konečně objevuje alternativa ke Skypu.


    Rozdílové soubory z binárních souborů

    27.5.2011 09:43 kenyho_stesky | Aleš Kapica | Za vším hledej Linux | Přečteno: 1484× | Komentářů: 25, poslední 29. 5. 2011 | Hodnocení: 100 % (6 hlasů)

    Tento blogpost se zmiňuje o dvou mnou testovaných utilitách pro vytváření rozdílových souborů z binárních dat. Je v podstatě malou sondou do pléna a pokusem zjistit zda-li mi přeci jenom něco v této oblasti neuniklo.


    Nejnovější žebříček popularity distribucí

    27.5.2011 04:00 zpravicky | dopisovatel | Přečteno: 2006× | Komentářů: 34, poslední 29. 5. 2011 | Hodnocení: 32 % (19 hlasů)

    Ano, vím, že popularita distribucí se přesně změřit nedá. Existuje mnoho ukazatelů a žádný asi není zcela objektivní. Někteří měří popularitu podle Distrowatch, jiní třeba zase podle údajů zjištěných Googlem. Níže uvádím nejnovější žebříček popularity distribucí.


    Příjem signálu těsně před úderem blesku

    26.5.2011 23:05 Doliho blog | Luboš Doležel (Doli) | Ostatní | Přečteno: 3877× | Komentářů: 54, poslední 29. 5. 2011 | Hodnocení: 100 % (9 hlasů)

    Jen takový nesmysl - jak to vypadá, když se přižene bouřkový mrak.


    "PROVIDER"

    26.5.2011 22:35 BLB | =^..^= AmigaPower® | moje já a linux | Přečteno: 1720× | Komentářů: 45, poslední 29. 5. 2011 | Hodnocení: 86 % (7 hlasů)

    Tak tohle mi teď nedávno přišlo, udělali změnku v textíku... ;-)

    ČSOB ve Firefoxu na Linuxu a adopce dětí homosexuály

    26.5.2011 12:49 Supi_hnizdo | Drew | Přečteno: 2752× | Komentářů: 54, poslední 28. 5. 2011 | Hodnocení: 50 % (10 hlasů)

    Internetové bankovnictví ČSOB si nedávno začalo stěžovat, pokud k němu přistupujete z Linuxu. Psalo se o tom i zde. Psal jsem na Helpdesk, kde mi řekli, že Linux nikdy podporován nebyl, dotaz, proč pak začali s upozorňováním až teď ,nezodpověděli a zakončili to tím, že jednají s dodavatelem, aby se varování nezobrazovalo vždy, ale na daném počítači jenom jednou. Pořád odklikávat toto upozornění mě přestalo bavit, a tak jsem se pokusil to nějak obejít a podařilo se.


    Krávu teda ne :-)

    25.5.2011 21:41 Tady je Vencourovo | vencour | Bláboly | Přečteno: 1759× | Komentářů: 8, poslední 26. 5. 2011 | Hodnocení: 83 % (12 hlasů)

    Tak pro pobavení, jak lidi občas komunikují a jednají ... aneb jsou i zarytí chovatelé.


    x

    25.5.2011 20:30 _ | ________________ | xxx | Komentářů: 17, poslední 29. 5. 2011 | Hodnocení: 50 % (4 hlasů)

    x

    Prečo mám rád (české) O2.

    25.5.2011 18:28 Onééé 2 | kotrcka | Přečteno: 10411× | Komentářů: 53, poslední 31. 5. 2011 | Hodnocení: 71 % (7 hlasů)

    Ako začať? Nuž, pochádzam zo Slovenska, nejaký ten mesiac žijem v Prahe. Tak trošku napíšem o rozdieli, ktorý ma pravdupovediac aj trošku zaskočil. A keďže mojím koníčkom sú telekomunikácie, bude to z tejto oblasti.

    Nevyužité VPSky, nabidka pro ABClinuxaky :))

    25.5.2011 13:24 iLinux | wasabi1 | Komentářů: 3, poslední 25. 5. 2011 | Hodnocení: 100 % (4 hlasů)

    Po přesunu několika projektů na nové servery, optimalizacích atd. mi zbyly dvě málo využíté VPSka, které bych rád zaměstnal. Proto Vám nabízí v případě zájmu nějaké místo pro testování webových projektů či menších prezentacích ZDARMA nebo za nějaký symbolický příspěvek, který uznáte za vhodný.

    Konfigurace Webového serveru je klasická Apache2 (možnost editace .htaccess), PHP5.3, MySQL DB, FTP a v případě, že by jste potřebovaly pro PHP5 nějaký modul, který není aktivní můžeme se dohodnout. Email řeším skrz Google Apps, ale není problém ani Kerio schánka či např. Squirrelmail či RoundCube (SMTP, POP3 nebo IMAP).

    Zálohovací interval je 1x 48h (DB, data) neni problem po dohode opet napr. interval zalohoni snizit.

    Pokud nemáte doméneu tak Vám může nabídnout hostování na doméně neco.wfu.cz (pro testování dobrý).

    Pokud budete mít zájem tak se ozvěte do komentářů nebo na mail hubacek.martin1@seznam.cz

    Mám spisovatelské nadání?

    25.5.2011 11:48 Denicek_programatora | filbar | ostatní | Komentářů: 34, poslední 30. 5. 2011 | Hodnocení: 43 % (7 hlasů)

    Před cca 10 lety jsem začal psát knížky a pak jsem toho nechal, ale teďka uvažuju, že bych nějakou knížku zase napsal. Ale přemýšlím jestli by to mělo smysl - jestli mám spisovatelské nadání a jestli by to někdo četl. Jednu z knížek, kterou jsem napsal jsem umístil tady.

    Jaký je Váš názor?

    Virtualizačná dilema

    25.5.2011 09:37 Poznámkový blog | Michal Fecko | 3 | Přečteno: 1505× | Komentářů: 25, poslední 26. 5. 2011 | Hodnocení: 100 % (3 hlasů)

    Potreboval by som vyriešiť virtualizačnú dilemu - alebo prechod na Linux s nádychom Windowsu.

    Utlačovaná menšina a rasistické projevy bílých utlačovatelů

    25.5.2011 09:32 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 2789× | Komentářů: 756, poslední 6. 6. 2011 | Hodnocení: 77 % (22 hlasů)

    Cestoval jsem tramvají. Včera večer. Od Anděla na Barrandov. Tramvaj byla plná. Koupil jsem si skvělou knížku od MUDr Hnízdila „Mým národům” a četl jsem. Tedy chtěl jsem. Všude vládl klid a mír. Až najednou slyším nepřeslechnutelný hlas s nepochybně cikánským přízvukem..„drž piču ty česká mrdko!” Ač jsem na takto vyjadřující se učástníky přepravy neviděl, bylo zřejmé díky onomu přízvuku že hovoří dvě dámy tmavé pleti. Jedna tohle říká muži středního věku, který ji požádal aby mu nekřičela do ucha.Druhá ji přizvukuje. „Ještě cekni ty bílá svině a zavolám našim chlapům a rozmlátějí tě, že se posereš.”


    Operační systém Unix a jazyk C

    24.5.2011 23:29 Bystroushaakův blog | Bystroushaak | Obecné IT | Výběrový blog | Přečteno: 3313× | Komentářů: 35, poslední 4. 5. 2012 | Hodnocení: 100 % (13 hlasů)

    Poslední dobou mám dost volného času, tak dočítám vše, co se mi už nějakou dobu válí po pokoji. Konečně jsem se tak dostal i ke knize Operační systém Unix a jazyk C od dvojice autorů Brodského a Skočovského (ISBN 80-03-00049-1). Podařilo se mi jí koupit na aukru za 40kč a ku mému velkému podivu se jedná o mimořádně kvalitní knihu a to i přesto že vyšla v roce 1989, tedy v době kdy jsem měl na starosti především sání z matčina prsu.


    Za/Vypínanie wifi na routeri Linksys v crone

    24.5.2011 12:06 Joseho_blog | jose17 | Přečteno: 1275× | Komentářů: 24, poslední 1. 6. 2011 | Hodnocení: 100 % (2 hlasů)

    Vzhľadom na to, že webové rozhranie môjho Linksys routra neumožňuje (narozdiel napr. od D-Linku) plánované zapínanie/vypínanie wifi, napísal som si krátky skriptík, ktorý spúšťam v crone zo svojho domáceho linuxového servera. Ak máte dual-band router od Linksysu, mohol by sa Vám hodiť:


    x

    23.5.2011 20:01 _ | ________________ | xxx | Komentářů: 62, poslední 28. 5. 2011 | Hodnocení: 26 % (19 hlasů)

    x

    Dračí syndrom, lenost a dechové cvičení

    22.5.2011 16:50 Bystroushaakův blog | Bystroushaak | Názory | Přečteno: 3946× | Komentářů: 130, poslední 22. 6. 2013 | Hodnocení: 85 % (13 hlasů)

    Dnes je to skutečný blogísek plný plkání o blbostech, technický pokec se nekoná. Najdete zde krátké zamyšlení o třech věcech - o Dračím syndromu, lenosti a dechovém cvičení. Na závěr následují nějaké ty otázky jak jste na tom vy.


    0

    21.5.2011 23:40 sad | bla | Ostatní | Komentářů: 145, poslední 18. 4. 2012 | Hodnocení: 100 % (6 hlasů)

    0

    Jen tak mimochodem

    21.5.2011 23:06 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1245× | Komentářů: 57, poslední 25. 5. 2011 | Hodnocení: 27 % (15 hlasů)

    Mám kamaráda v jedné vegetariánské restauraci, kam mě už několikrát zval. No a tak jsme se s Ritou tam vydali, jmenuje se ten podnik „Lehká hlava„ je to na Boršově, kousek od Národního divadla. Kdysi tam byla čajovna, jedna z prvních v Praze, kde jsem jednou či dvakrát byl s dalším kámošem, Jakubem Zlámaným, se kterým jsme byli spolu v psychoterapeutickém výcviku. Rita má auto v servisu, tedy musela jet MHD, což se jí moc nezamlouvalo. Já šel pěšky z Barrandova a na Národní třídě jsme si dali sraz. Pro jistotu jsem na ni čekal v antikvariátu. Vyrazil jsem o něco dřív, abych měl čas si něco prohlédnout. Ne že bych si nutně musel něco koupit, ale už samotná prohlídka má své kouzlo.mají tam zajímavé tituly, gramofonové desky, naštěstí gramofon mám a nehodlám se ho zbavit.


    Víkend, víkend, víkend ...

    20.5.2011 19:17 Žumpa | Bedňa | Hmmm | Anketa | Komentářů: 35, poslední 23. 5. 2011 | Hodnocení: 21 % (14 hlasů)

    Práve mi začal víkend, vždy sa naň veľmi teším, tak sa pekne od radosti zlejem :-)

    Viem že mi zajtra bude zle, ale to bude až zajtra, dnes mi bude supéééééér :-D

    jak na updaty v Debianu

    19.5.2011 11:01 prizpevy | krnoha | Přečteno: 1828× | Komentářů: 16, poslední 24. 5. 2011 | Hodnocení: 60 % (5 hlasů)

    Vyšla bezpečnostní záplata balíčku libapr1. Jedná se o knihovnu využívanou Apachem, tak jsem hezky způsobně shodil apache2, zavolal apt-get upgrade a zase nahodil apache2. Potom jsem nevěděl, jestli nemám ten stroj ještě rebootovat.


    Naturalistický omyl

    18.5.2011 23:37 Bruneloviny | Lukáš Lánský | postřehy | Komentářů: 443, poslední 25. 5. 2011 | Hodnocení: 92 % (13 hlasů)

    Pobavila mě diskuze k jednomu z posledních blogpostů o homosexuálním rodičovství. Respektive její začátek, nečetl jsem to moc do hloubky – omlouvám se tedy, jestli někoho urazím následujícím odkazem.

    Marek Vácha: Naturalistický omyl - Proč Matka příroda není učitelkou naší morálky

    Tahle přednáška celkem hezky rozebírá, proč je hloupý nápad hájit jakékoliv morální stanovisko amorální přírodou.

    Je naprosto jedno, jestli v přírodě existuje pták, který vychovává mláďata v mateřských školkách. V přírodě toho existuje hodně. Nejde si brát příklad ze všeho, co se tam děje (monogamie vs. polygamie – v přírodě je obojí, máme tedy sudé týdny vyznávat polygamii a liché monogamii?) a jsou aspekty všeho přírodního dění, které by měl kulturní člověk odmítnout úplně (struggle for life, neúspěšní nechť chcípnou hladem).

    Notifikace ve světě HTML

    18.5.2011 16:24 Doliho blog | Luboš Doležel (Doli) | FatRat | Přečteno: 2089× | Komentářů: 57, poslední 20. 5. 2011 | Hodnocení: 83 % (6 hlasů)

    Aktuálně ve FatRatu řeším problém přepisu captchy ve webovém rozhraní (část mého Semestrálního projektu II).


    Nokia, MeeGo, Harmattan, N9, ...

    18.5.2011 03:14 /blog/babraq | Milan Lajtoš | Přečteno: 2245× | Komentářů: 34, poslední 20. 5. 2011 | Hodnocení: 100 % (13 hlasů)

    Neviem koľko ľudí sleduje stav okolo Nokie a MeeGa, resp. ich telefónov s ním, tak som sa rozhodol napísať o dianí, ktoré sa možno chýli ku šťastnému koncu.


     

    18.5.2011 00:51 | |🇵🇸 | nic | Komentářů: 68, poslední 4. 1. 2012 | Hodnocení: 100 % (4 hlasů)

    Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.


    Don`t read this

    18.5.2011 00:23 vse_o_vsem | kozzi | Brno :) | Přečteno: 1630× | Komentářů: 17, poslední 21. 5. 2011 | Hodnocení: 33 % (12 hlasů)

    Tento zápisek je pro moji milovanou kamarádku, sakra jak jen se jmenuje, no to je jedno, ona pozná že se jedná o ni, že jo Kiki :P. Chtěla po mě abych jí napsal pět nej(horších | lepších) zážitků s ní. Popravdě zážitků s touto prima holkou jsem měl za poslední rok víc než dost. A představa že bych si měl vybrat jen pět, je náročná. No i přesto se pokusím.


    Celá Česká spořitelna

    17.5.2011 13:55 Strider | Jan Jílek | Komentářů: 60, poslední 22. 5. 2011 | Hodnocení: 76 % (21 hlasů)

    Ať jde celá Česká spořitelna do ... no přesně tam. Chci poslat peníze, musím si zvýšit limit, zvýším si limit, nemám klientský certifikát. Mám-li klientský certifikát, nemám čtečku, protože nepoužívám wokna, ale Mac OS X. O linuxu, nebo BSD ani nemluvím. Votřes. Takže musím větší částku posílat na dvakrát během dvaceti čtyř hodin. A to nemluvím ani o tom, že upgradovali systém a teď se jim docela slušně sere. Ach jo. Vše pro klienta. Ale pro kterého?


    Hledání a nákup kvalitního čaje

    17.5.2011 13:48 Svědek Damdogův | pools | Tea | Přečteno: 1788× | Komentářů: 85, poslední 26. 5. 2011 | Hodnocení: 50 % (6 hlasů)

    Citace z knihy Vše o čaji pro čajomily, Karel Valter, 2000, Spolek milců čaje.

    Microsoft chce pohltit Nokii

    17.5.2011 11:24 Denicek_programatora | filbar | ostatní | Přečteno: 2028× | Komentářů: 26, poslední 22. 5. 2011 | Hodnocení: 100 % (2 hlasů)

    Tak to vypadá, že Microsoft chce ovládnout další část trhu. Tentokrát se jeho chuť zaměřila na Nokii jak jsem se dneska dočetl na novinkách.cz.

    Česká spořitelna upgradovala

    16.5.2011 22:26 zápisky | GeBu | Osobní | Komentářů: 6, poslední 20. 5. 2011 | Hodnocení: 46 % (13 hlasů)

    Tak ČS a.s. nám upgradovala a zřejmě i povýšila hardware:

    Upozornění pro klienty služby SERVIS 24 Internetbanking Vážení klienti, z důvodu aktuálního počtu požadavků na službu SERVIS 24, není v současné chvíli možné přihlášení do aplikace Internetbanking. Velmi se Vám omlouváme za způsobené potíže. Pro úspěšné přihlášení uzavřete prosím Váš prohlížeč a opakujte přihlášení později.


    Televize 9, ctstream 3

    16.5.2011 22:06 pb | petr_p | Přečteno: 2535× | Komentářů: 19, poslední 6. 6. 2011 | Hodnocení: 100 % (11 hlasů)

    Protože svět médií je v překotném vývoji, nové verze televize a ctstream jsou tu.


    Novější zápisyStarší zápisy

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.