Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Zhruba před rokem jsem tu psal o nové, „revoluční“ technologii nazvané Ethereum. Tenkrát se ještě nejednalo o nic víc, než teorii a pár „proof of concept“ ukázek. Zhruba před čtrnácti dny bylo však Ethereum spuštěno ve Frontier verzi, což se dá považovat za veřejnou betu. Dnes se tudíž můžeme podívat, jak to vypadá prakticky.
Dnešný blog bude o použití heapy na hľadanie memory leakov v python wsgi aplikácii.
Nedávno som v práci písal websocketový chat. Pri programovaní sa snažím vyhýbať veľkým knižniciam. V tomto blogu popíšem minimalistický veľmi rýchly a veľmi veľmi blbý systém šablón pre generovanie DOM javascriptom.
Několikrát jsem se v předcházejících zápiscích zmínil o možnosti využití modulů jazyka uclang v programovacím jazyku C/C++. Za tímto účelem obsahuje kompilace jazyka uclang knihovnu libnode
a modul node
, které v C/C++ umožňují napojení na ostatní moduly jazyka uclang, a jejich využití při implementaci aplikací.
V tomto zápisku popíši, proč a jak jsem vytvořil assembler/disassembler jednoduchého jazyka symbolických instrukcí, určeného pro zápis a úpravu SDMA skriptů na platformě i.MX6. Vytvořený nástroj byl naprogramován v jazyce uclang, ale tento zápisek nepojednává o tomto jazyce, ale spíše o tom, co je někdy potřeba udělat kvůli čtyřbitovému posunu.
Protože tady dlouho nebyl žádný pořádný linuxový blog, žádný pěkný hack, nebo zajímavý kus kódu, přináším toto vše v jednom zápisku. Ukážeme si, že napsat vlastní filesystém dnes zvládne i úplný noob, jako jsem třeba já, má to celé asi 100 řádků. A i když by se mohlo zdát, že "barcodefs" je poněkud ujetý způsob, jak generovat obrázky s barocode, nějakou skrytou poetiku to má.
Kolem rozšířených skriptovacích jazyků, které se dokázaly prosadit v konkurenci, a dnes se stále aktivně vyvíjejí se vytvořil bohatý ekosystém modulů a knihoven, které jsou programátorovi programujícímu v takovémto jazyku k dispozici. Bylo by užitečné zprostředkovat přístup k těmto prostředkům i programátorovi programujícím v jazyce uclang. V následujícím zápisku vám předvedu, jak je možné prostřednictvím existujících modulů jazyka uclang využívat knihovny a moduly některých rozšířených skriptovacích jazyků.
V tomto zápisku vám představím skriptovací jazyk (včetně jeho interpretu), který byl důvodem pro vytvoření generátoru překladačů yapgen. Jazyk se jmenuje uclang a popisuji jej jako dynamicky typovaný, objektově orientovaný, vysokoúrovňový, programovací jazyk.
Algebraickým efektem (dále už jen efektem) jsou například výjimky, (asynchronní) vstup a výstup, měnitelný stav nebo nedeterminismus. V tomto zápisku si ukážeme, k čemu jsou algebraické efekty dobré, jak oddělit deklarace efektů od jejich implementace, a jak toto oddělení prospívá modularitě programů a usnadňuje jejich testování.
Už pomerne dlho pracujem ako webový vývojár. Svoje osobné projekty mám zvyčajne riešené minimalisticky s pár riadkami JS a pár pravidlami CSS. Mladší weboví vývojári ma zrejme považujú už za technologického dinosaura. Tento blog píšem aby som dokázal, že tiež dokážem písať moderný web :-P
Rád by jsem vám představil další projekt, na kterém jsem začal pracovat přibližně před šesti lety a od té doby jsem jej několikrát využil při implementaci řešení některých úloh se kterými jsem se setkal. Program se jmenuje cont (od slova container) a reprezentuje preprocesor rozšířeného jazyka C/C++, který nahrazuje značky umístěné ve zdrojovém kódu, kódem implementujícím abstraktní datové typy popsané těmito značkami.
Návod jak vytvořit reverzní SSH tunel, s tím, že se uživateli, který tento tunel vytváří, zakáže vše ostatní. Může se hodit např. při administraci notebooků kamarádů, kteří chtějí vyřešit nějaký problém, ale nemají zrovna veřejnou IP.
Chtěl by jsem vám představit jeden ze svých projektů, na kterém jsem začal pracovat už v rámci diplomové práce (8 let zpět). Od té doby jsem jej párkrát využil při implementaci úkolů se kterými jsem se setkal v praxi. V případě, že nikoho nebude zajímat, nevadí, alespoň jsem pročistil starý kód a umístil jej na veřejné úložiště. Jedná se o program yapgen, který používám pro generování překladačů.
Nedávno tu bola uverejnená správa o lacnom počítači za $ 9. V skutočnosti však ide o krásny príklad marketingu, ktorý z ľudí vytiahol $ 2 000 000.
Programátori občas potrebujú aplikáciu naplniť na prvý pohľad normálne vyzerajúcimi dátami. Dnešný blog bude o tom ako si jeden taký generátor pseudonáhodneho textu napísať. Drobná ukážka výstupu:
Všade vrchol sa neuvedomosti. Môže posledného jed svetluškázal sa v netuácii najprv pamätať z odvalo si aj z alebolo práca, ne odlo pre hadzoval postupostupneskôr z do tútovať dočkať hrať. Slnka sané planétam naprogra!
Už mnoho let jsem uživatelem VoIP sítí. Po dlouho dobu nebylo možné utéci se svým mobilním telefonem ze sprárů jednoho z velkých operátorů - nyní to už částečně jde.
Před nedávnem mi přestal fungovat starý projektor, a tak jsem si koupil nový Acer X1373WH. Tento zápisek je o tom, jak jsem se snažil zprovoznit jeho ovládání z PC přes RS-232. Třeba někomu bude užitečný alespoň proto, aby neopakoval moje chyby.
Dnes jsem přemýšlel jak zařídit, aby systém pracoval jen s usb zařízeními, která si sám povolím a aby ostatní USB zařízení jenž nejsou ve whitelistu ignoroval, což se hodí pro zabezpečení počítače před nezvanými návštěvníky. Ovšem je to jen jedna z věcí, která může pomoci k bezpečnosti, o jiných metodách jako šifrování se zde zmiňovat nebudu. Zápisek dělám i pro sebe kdybych jej ještě někdy potřeboval, abych nemusel znovu hledat způsob tohoto zabezpečení.
Konečně se mi povedlo dočíst knihu o počítačích, která patří nejspíš mezi nejstarší na světě, tak jsem se rozhodl podělit o svoje dojmy.
Vzhľadom na fakt, že pri správe systému je v niektorých prípadoch nutné klonovať systém a nie je len presun z disku na disk. Tento zápis bude o klonovaní disku pomocou lvm.