Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Tentokrát toho v RSS Guardu 2.5.1 není mnoho nového, nicméně pro úplnost:
Seznam fixů je zde.
Aktuálně si testuju API pro TT-RSS a vypadá to dobře, sbírám odvahu pro integraci do čtečky.
PS: Bylo by vhodné, aby RSS Guard uměl i kanály/kategorie přes TT-RSS integraci přidávat/mazat/měnit? Nebo by v oblasti kanálů stačil read-only přístup (zprávičky samozřejmě mazat, měnit, označovat půjdou).
Zhruba před rokem jsem tu psal o nové, „revoluční“ technologii nazvané Ethereum. Tenkrát se ještě nejednalo o nic víc, než teorii a pár „proof of concept“ ukázek. Zhruba před čtrnácti dny bylo však Ethereum spuštěno ve Frontier verzi, což se dá považovat za veřejnou betu. Dnes se tudíž můžeme podívat, jak to vypadá prakticky.
Dnešný blog bude o použití heapy na hľadanie memory leakov v python wsgi aplikácii.
Nedávno som v práci písal websocketový chat. Pri programovaní sa snažím vyhýbať veľkým knižniciam. V tomto blogu popíšem minimalistický veľmi rýchly a veľmi veľmi blbý systém šablón pre generovanie DOM javascriptom.
Několikrát jsem se v předcházejících zápiscích zmínil o možnosti využití modulů jazyka uclang v programovacím jazyku C/C++. Za tímto účelem obsahuje kompilace jazyka uclang knihovnu libnode
a modul node
, které v C/C++ umožňují napojení na ostatní moduly jazyka uclang, a jejich využití při implementaci aplikací.
V tomto zápisku popíši, proč a jak jsem vytvořil assembler/disassembler jednoduchého jazyka symbolických instrukcí, určeného pro zápis a úpravu SDMA skriptů na platformě i.MX6. Vytvořený nástroj byl naprogramován v jazyce uclang, ale tento zápisek nepojednává o tomto jazyce, ale spíše o tom, co je někdy potřeba udělat kvůli čtyřbitovému posunu.
Protože tady dlouho nebyl žádný pořádný linuxový blog, žádný pěkný hack, nebo zajímavý kus kódu, přináším toto vše v jednom zápisku. Ukážeme si, že napsat vlastní filesystém dnes zvládne i úplný noob, jako jsem třeba já, má to celé asi 100 řádků. A i když by se mohlo zdát, že "barcodefs" je poněkud ujetý způsob, jak generovat obrázky s barocode, nějakou skrytou poetiku to má.
Kolem rozšířených skriptovacích jazyků, které se dokázaly prosadit v konkurenci, a dnes se stále aktivně vyvíjejí se vytvořil bohatý ekosystém modulů a knihoven, které jsou programátorovi programujícímu v takovémto jazyku k dispozici. Bylo by užitečné zprostředkovat přístup k těmto prostředkům i programátorovi programujícím v jazyce uclang. V následujícím zápisku vám předvedu, jak je možné prostřednictvím existujících modulů jazyka uclang využívat knihovny a moduly některých rozšířených skriptovacích jazyků.
V tomto zápisku vám představím skriptovací jazyk (včetně jeho interpretu), který byl důvodem pro vytvoření generátoru překladačů yapgen. Jazyk se jmenuje uclang a popisuji jej jako dynamicky typovaný, objektově orientovaný, vysokoúrovňový, programovací jazyk.
Algebraickým efektem (dále už jen efektem) jsou například výjimky, (asynchronní) vstup a výstup, měnitelný stav nebo nedeterminismus. V tomto zápisku si ukážeme, k čemu jsou algebraické efekty dobré, jak oddělit deklarace efektů od jejich implementace, a jak toto oddělení prospívá modularitě programů a usnadňuje jejich testování.
Už pomerne dlho pracujem ako webový vývojár. Svoje osobné projekty mám zvyčajne riešené minimalisticky s pár riadkami JS a pár pravidlami CSS. Mladší weboví vývojári ma zrejme považujú už za technologického dinosaura. Tento blog píšem aby som dokázal, že tiež dokážem písať moderný web :-P
Rád by jsem vám představil další projekt, na kterém jsem začal pracovat přibližně před šesti lety a od té doby jsem jej několikrát využil při implementaci řešení některých úloh se kterými jsem se setkal. Program se jmenuje cont (od slova container) a reprezentuje preprocesor rozšířeného jazyka C/C++, který nahrazuje značky umístěné ve zdrojovém kódu, kódem implementujícím abstraktní datové typy popsané těmito značkami.
Návod jak vytvořit reverzní SSH tunel, s tím, že se uživateli, který tento tunel vytváří, zakáže vše ostatní. Může se hodit např. při administraci notebooků kamarádů, kteří chtějí vyřešit nějaký problém, ale nemají zrovna veřejnou IP.
Chtěl by jsem vám představit jeden ze svých projektů, na kterém jsem začal pracovat už v rámci diplomové práce (8 let zpět). Od té doby jsem jej párkrát využil při implementaci úkolů se kterými jsem se setkal v praxi. V případě, že nikoho nebude zajímat, nevadí, alespoň jsem pročistil starý kód a umístil jej na veřejné úložiště. Jedná se o program yapgen, který používám pro generování překladačů.
Nedávno tu bola uverejnená správa o lacnom počítači za $ 9. V skutočnosti však ide o krásny príklad marketingu, ktorý z ľudí vytiahol $ 2 000 000.
Programátori občas potrebujú aplikáciu naplniť na prvý pohľad normálne vyzerajúcimi dátami. Dnešný blog bude o tom ako si jeden taký generátor pseudonáhodneho textu napísať. Drobná ukážka výstupu:
Všade vrchol sa neuvedomosti. Môže posledného jed svetluškázal sa v netuácii najprv pamätať z odvalo si aj z alebolo práca, ne odlo pre hadzoval postupostupneskôr z do tútovať dočkať hrať. Slnka sané planétam naprogra!
Už mnoho let jsem uživatelem VoIP sítí. Po dlouho dobu nebylo možné utéci se svým mobilním telefonem ze sprárů jednoho z velkých operátorů - nyní to už částečně jde.
Před nedávnem mi přestal fungovat starý projektor, a tak jsem si koupil nový Acer X1373WH. Tento zápisek je o tom, jak jsem se snažil zprovoznit jeho ovládání z PC přes RS-232. Třeba někomu bude užitečný alespoň proto, aby neopakoval moje chyby.
Dnes jsem přemýšlel jak zařídit, aby systém pracoval jen s usb zařízeními, která si sám povolím a aby ostatní USB zařízení jenž nejsou ve whitelistu ignoroval, což se hodí pro zabezpečení počítače před nezvanými návštěvníky. Ovšem je to jen jedna z věcí, která může pomoci k bezpečnosti, o jiných metodách jako šifrování se zde zmiňovat nebudu. Zápisek dělám i pro sebe kdybych jej ještě někdy potřeboval, abych nemusel znovu hledat způsob tohoto zabezpečení.
Konečně se mi povedlo dočíst knihu o počítačích, která patří nejspíš mezi nejstarší na světě, tak jsem se rozhodl podělit o svoje dojmy.